Gemeenteraad van Axel. stal, want; de Oranjevlag werd niet meegenomen is er ook geen'braak gepleegd, want een der 1_ echte sleutels van den toren, die in omloop wa ren, werd gebruikt om binnen te dringen bestond er geen huisvredebreuk, want de toren was onbe woond, en bevatte de roode vlag geen aansporing een straibaar feit, want liet opschrift was niet „Weg met den koning Leve de republiek maar „Weg mot het koningschap Leve de republiek!"- twee leuzen, die eiken Oianjelievenden vaoerlan der als wanklanken in de ooren suizen, maar die buiten het bei eik van den strafi echter vallen, daar het onpersoonlijke en staatkundige leuzen zijn, e ven geoorloofd als de wensch naar een verlichten des poot bijv. De justitie zou dus eventueel niet weten, zegt men, op gmnd van welk artikel aan de da clers van het feit straf ware op te leggen. Zou het dus te verwonderen zijn, als men maar liever niet al te scherp zocht, hopende niet te vinden De Staatscourant van Donderdag bevat het besluit van den 12den Mei 1889 (Staatsblad no. 62) tot wijziging van het koninklijk besluit van 27 Maart i888 (Staatsblad no. 67), waarbij nader wordt bepaald welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in ae, wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) ge noemde maatregelen bij bet dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Na gedurende ongeveer twee jaren geen be weging in de buitenlucht te hebben genoten, be gaf zich de koning Dinsdag middag in het park en wandelde daar met H. M. de koningin een kwartiertje onder de kastanjeboomen op en neêr. Wel oenigszins vermoeid, doch opgewekt, bleef Z. M. daarna nog een geruimen tijd op de bordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunsti ger dan toen het koninklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op „Het Loo" kwam. (N. v. d. D.) Bil hon. besluit van den 7 dt.zer is de hoe danigheid van Nederlander verleend aan Bernard Anton Wilking, koopman, geboren te Langförden (groothertogdom Oldenburg), den 18en Juni 1844, wonende te Hulst, provincie Zeeland. AXEL, 24 11 E I 188». Uit. Koewacht schrijft men ons Op de den 12den Mei II., den verjaardag van Konings veertig-jarige regeering, alhier gehouden gaaischieting, schoot de koning der handboog-socie- feit aldaar, de heer H. Bonte, andermaal den ko- ningsYogel. llulst, 24 Mei. Heden werd in „Het bonte Hert" alhier eene vergadering gehouden van de Onderwij zers-Vereeniging in het arrondissement Axel, wel ke werd bijgewoond door 43 leden. Bij afwezigheid van den Schoolopz'ener, werd de vergadering eerst geleid door den heerJjnsen van om zoo'n heer te bedienen, en dan is het ten slotte nog niet goed. Maar enfin, bet kan nu eenmaal riet anders. Maar ik denk toch, dat ik aan dezen sinjeur de huur opzeg, want die leeft ir.e te onge regeld. Te nacht en ten ontijde komt hij thuis, er, zeker -niet altijd in goede orde, en slaapt dan den halven dag. Werken schijnt hij niet te hoeven, en het zit er beter by hem aan dan bij mij. Maar ik heb liever een kalm, rustig mensch in huis." „Zie zoo, daar ben ik," viel een vrouw, die bin nentrad, zijn gedachtenloop in de rede. „Waar zit je toch zoo over te peinzen, man „Wel, ik dacht er over om mijnheer de huur op te zeggen, want hij befalt me niemendal. Hij is tue te ongeregeld, en maakt het je veel te druk." „Maar man, wie weet hoe lang de kamer dan leeg staat, en hij betaalt immers goed „.Ta dat doet hij, hoewel ik niet begrijp, waar hij het geld mee verdient. Maar het is nog beter dat de kamer een poosje leeg staat, daa dat we ei zoo'n losbol op hebben." „Nou, je moet het zelf weten," antwoordde de vrouw, „ik vind er ook niets aan. Hij kan soms verbazend uitvaren over een kleinigheid." „Wat, staat hij wel eens tegen je te tieren Dat liebt ge nr.e nooit gezegd, anders was hy al lang weg geweest." Giaauw en daarna deer den heer De Vries Sr. van Zaamslag, die later ter vergadering kwam. Besloten werd de feestvergadering dit jaar te Axel te houden op het laatst var. Juli. Tot leden der commissie van beoordeeling der te gen die vergadering uit te schrijven prijsvraag wer den benoemd de heeren Vooreo, Kan-tel -en Kusse, hoofden van scholen te Ter Neuzen, Zuiadorpe en Hulst, De heer Fa*s van Ter Neuzen sprak een woord tot aanbeveling van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap, waaraan de heer Vooren nog eenige be langrijke mededeelingen toevoegde. Wegens het vergevoi derde uur werd een deel der werkzaamheden uitgesteld tot eene volgende bijeen komst. ZaamslHg. Tot leden van den dijkraad der water- keering van de calamiteuse Maigaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders zijn herbenoemd, de hh F. de Ruijter cn J. Zegers, de eerste als vertegen woordiger van den Margarethapolder, de laatste voor den Eendragtpolder. Men zond ons het programma van de alge meene vergadering der maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, te houden te Aardenburg den 18 Juni 1889 en van de Tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, geiten, landbouwwerktuigen en voorwer pen die verder tot den landbouw behooren of ge acht kunnen worden daarvoor bruikbaar en nuttig te wezen, te houden den volgenden dag dooi de afdeeling Oostburg van bovengenoemde Maatschap pij, op het plein van den ouden burcht te Aar denburg. Op de vergadering zullen behalve de huishoude lijke werkzaamheden zeer belangrijke punten be handeld worden door den heer G. A. Vorsterman van Oyen, terwijl aan andere leden ook gelegen heid gegeven wordt, verschillende zaken, den land bouw en de veeteelt betreffende, te behandelen. De tentoonstelling is gesplitst in 33 af.teelingen, terwijl een bedrag van meer dan 750 aan prij zen wordt uitgeloofd, hetwelk door de maatschap pij de bestuursleden en enkele particulieren is be schikbaar gesteld. De heer mr. P. C. J. Henne- quin, burgemeester van Aardenburg gaf 100 aan prijzen. Muziek en vuurwerk zullen het landbouwfeest opluisteren. Het Statenlid in het. district Sluis, dat ten einde den beer mr. van der Bilt, een zetel aan te bieden, (waarvan wij in ons vorig nummer mei ding maakten), heeft bedankt, is volgens de M. Ct. de heer I. van Houte, burgemeester van Oostburg. Jl. Zondag bevestigde Ds. Wolf van Axel, de nieuwe kerkeraadsleden, de heeren B. de Die Jr. als ouderling en A. Fremouw als diaken bij de Ned. Ger. gemeente te Oostburg. Ds J. v. d. Bergen, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Gelselaar heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Nieuwvliet. „Och, wat heb je er aan, of ik je dat al vertel. Je maakt je maar onnoodig driftig. Maar het is toch zoo. Voor een paar dagen heeft hij een schrik kelijk leven gemaakt, alleen omdat hij een hand schoen kwijt was." „Een handschoen vroeg Leenman. „Ja, zoo'n geele handschoen, die hij altijd draagt. Hoe hij daardoor echter zoo kaD uitvaren begrijp ik niet. Hij heeft toch geld genoeg ora een nieuw paar te koopen." ,Dat is al heel gek, maar nu ik dat ik weet, moet hij zeker weg, want ik wil niet langer hebben, dat je voor alles wordt uitgescholden. En dan die akelige vrienden, die hem komen helpen om de boel op te scheppen Neen, ik wil het niet langei dulden." ,Daar heb je hem, hij komt van avond vroeg thuis," zeide de vrouw. ,En er is natuurlijk weer iemand bij bem, dat zal weer een nachtpartijtje worden," hervatte Leen man. „Goed mjinheer, we zullen niet lang last meer van je hebben, morgen ochtend zal ik je wel opfrisschen." Wordt vervólgd. Zitiing van Vrijdag 24 Mei. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarles van Ufford. Behalve de heer van Dixhoorn zijn alle leden teganwoordig. De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde komt I. Ingekomen stukken. Eenige Provinciale bladen. II. Af- en overschrijving van posten op de begroo ting voor 1889. Het opmaken van de alg. begraafplaats heeft de som van 109,75 gekost, waarom Burg. en Weth.1 voorstellen een post van ƒ100 af en over te schrijven Zonder hoofdei, stemming wordt hiertoe besloten. III. Waterafvoer aan de alg. begraafplaats. D9 Voorz. zegt hieromtrent, dat door Burg. en Weth. die toestand is opgenomen, en dat er wel ver betering diende aangebracht te worden. Hierin kan voorzien worden, door naast den toe gangsweg naar het Nieuwe Diep, een slootje van 31 voet breed te graven, en stelt den Raad voor hiertoe te besluiten. De heer Oggel wenscht aan het bezwaar van enke le leden te gemost te komen door van de alg. begraaf plaats een smalle strook af te nemen, en acht het j voorts verkieslijk met weinig kosten te voorzien. Wordt zonder hoofd, stemming besloten het voor stel in te willigen. IV. Beplanting der alg. begraafplaats. Het Dag. bestuur is van oordeel de alg. begraaf plaats met boomen te beplanten en nog dit jaar erme de aan te vangen. De heer Janson kan zich volkomen hiermede ver- j eenigen. De Voorz. beantwoordt de vraag des heeren Wol- fert welke boomen er zullen geplant worden, dat B. en W. gemeend hebben, weder kerspopulieren te nemen. De heer Jansen vindt dat een haag wel zoo netjes I zou staan met een kring boomen er by. De heer Oggel vindt een haag wel goed voor een I kerkhof dat aan den weg ligt zooals te Zaamslag; ge- i lijk hier echter, waar deze veider van den weg ligt, is zulks overbodig. De Voorz. zegt dat aan den toegang, waar de bees ten, die op het Nieuwe Diep grazen, op het kerkhof zouden kunnen loopen, die doorgang met prikkel! draad afgezet worden kan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. I V. Rekening van het alg. Burgerl. Armbestuur. I De Voorz. benoemt tot leden der commissie van ondei zoek de heeren Dregmans, van Hoeve en de Feijter, met verzoek in eene volgende vergadering I hierover rapport uit te brengen. VI. Ver betering der straten. De Voorz. adviseert hieromirentIn de laatste zittingen is dit punt meermalen ter tafel gebracht; 't vorige iaar zijn we met de Lange Noordstraat geko men tot aan de woning van den heer Kruijsse, en dit jaar zullen we die straat kunnen doortrekken tot aan het hotel van m6j. de Wed. Rolff, ook weer ter breed- van 2,5 M. Uit de opgebroken straat zullen nog vele goede steenen komen, die in de eerste plaats kunnen gebruikt worden aan de Koestraat, van af de brouwe rij tot aan den grindweg. De heer Kruijsse meent dat het straatje naast het i raadhuis wel het meest verbetering behoeft. De Voorz. zegt dat bij vergissing Git straatje niet is genoemd, evenwel is het in het plan opgenomen. De Voorz. beantwoordt den heer Jansen op diens I vraag hoeveel voor de straten is uitgetrokken, dat op de begrooting hiervoor een post van ƒ800 is vastge steld. De heer de Feijter vraagt of het niet wenschelijk I is den Noorddam te verbreeden, met het oog op het drukke vervoer van en naar het station. De Voorz. meent dat hieraan nog ai eenige bezwa ren en groote kosten verbonden zijn. De heer Oggel zegt dat het plan was, om het aar den padje dat naast de straat ligt met oude keien aan te vullen Zonder hoofd, stemming wordt het voorstel van B. en W. om met de verbetering der Lange Noordstraat voort te gaan, aangenomen. VII. Verordening op het Brandwezen.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2