501. Woensdag 22 Mei 1880. Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaamleren. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA. AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numra. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Twee dagen in Nederland. o De wereld is vol tegenstellingen, dus ook ons dierbaar Vaderland. Wat ging het er vroolijk toe op dien on verge telij ken dag, den dag toen Neer- lands Volk het veertigjarig regeeringsjubilé van zijn geliefden Willem vierde. Het was de 13e Mei van het jaar onzes Heeren achttien honderd negen en tachtig. Allen waren bezield met hetzelfde vuur aller harten klopten vol liefde voor den man wien het door God? goedheid gegeven was zijn volk 40 jaar te regeeron. Arm in arm, hand aan hand ging men op om dit gedenkwaardige feest te vieren en hier in kwamen allen overeen, dat zij vervuld waren met dankbaarheid aan Hem, die hun dat voorrecht geschonken had en toen het feest geëindigd was, keerden allen weder huiswaarts met de genoege- lijke zelfvoldoening, dat zij iets goeds gedaan had den, dat zij het openlijk hadden getoond hoe vol het hart was vreugde over het behoud van den dim baren Vorst, wiens wel en wee ieder rechtge aard Nederlander aan 't harte gaat. Menschen, die elkander zelden of nooit gezien, nog veel minder ontmoet hadden, ze hadden hand aan hand een rondedans gemaakt en Oranje boven geroepen, ze hadden elkaar hartelijk gelukgewenscht met het blijde feest en gezamenlijk het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch blo^d gezongen, kortom, allen hadden de leuze „Eendracht maakt macht tot de hunne gemaakt, eene leuze die ook bij eene feestviering wel degelijk dient te worden behar tigd. Helaas die vreugde, die eensgezindheid, zij was slechts kort van duur. Zooals ik bij het begin van dit opstel zeide De wereld is vol tegenstellingen, dus ook ons Vader land. Ja, datzelfde Nederland, den vorigen dag alom in feestgewaad getooid, door aller handen aange gebracht, wat gaf het den volgenden dag te aan schouwen Nauwelijks uitgerust)van de vermoeienissen van den feestdag, werden zij die daar den vorigen dag zoo broederlijk hadden omgesprongen, weder jam merlijk gescheiden, voor wie weet hoe lang, mis schien wel voor altijd De 14e Mei was aangebroken. Van des morgens 9 tot des avonds 5 ure werd aan eiken Nederlan der die daartoe de bevoegdheid bezat, de gelegen heid gegeven zijn burgerplicht te vervullen, bestaan de in het wandelen naar het raadhuis of een an der aangewezen gebouw, om aldaar in een daar voor bestemde bus een briefje te werpen, inge vuld met een of meer namen of ook wel, zooals men dat noemt blanco, dat wil zeggen zonder een enkelen naam er op. Er heeft eene verkiezing plaats voor de Provin ciale Slaten. De vroolijke drukte van den vorigen dag heelt plaats gemaakt voor eene onheilspellende stilte, de feestkleederen, de oranjekleuren, alles is verdwenen, ja zelfs het geUat der menschen en vooral der bevoorrechten onder hen. der kiezers is veranderdde vroolijke uitdrukking is vervan gen door een ernstige plooi. Ging het den vorigen dag alles vreedzaam, alles eensgezind, thans wordt er een hevige strijd ge streden, thans heerscht eene jammerlijke verdeeid heid. Mannen, die elkaar den vorigen dag als vrienden de hand hadden gedrukt, men ziet hen thans elkaar ontwijken. De een stapt met fleren tred ter stembus, een ander sluipt daarheen, ter wijl een derde weder het op een sukkeldrafje zet als ware hp bang dat men hem zijn kandidaten zou ontfutselen. Ieder zoekt zooveel mogelijk zijn eigen weg, alleen beproefde vrienden spreken el kander aan en vragen elkander af wie 't winnen zal. Zoo ging het den 14den Mei geheel ons Va derland door. Wat de uitslag van den strijd is geweest, daar van hebben de bladen ons reeds op de hoogte ge bracht en wie 't gewonnen heeft, daarmee zijn we ook bekend, maar we hebben er ons op dit oogenblik niet mede bezig te houden. Het doel van dit stukje was alleen maar, te doen zien wat de eene dag met den ander kan verschillen en ik geloof wel, dat in dit geval de beide aangehaalde dagen een scherp contrast heb ben opgeleverd. Te Arluno, eenige kilometers van Casorezzo, is het denzelfden dag nog erger toegegaan. De el lende is daar nog grooter dan te Casoiezzo m vele huizen ontbreekt er brood. De werklieden hebben den patroons eene verbooging van loon gevraagd, maar daai die geweigerd werd, hadden zij het huis van den syndicus belegerd en ger oe pen „De dood aan hem 1" Dadelijk werden alle winkels gesloten. De meubels van het huis van graaf Dal Verme werden weggehaald en 's avond? op een der pleinen verbrand. Eindelijk kwamen er troepen, waarop de menig te uiteenging en de vlucht nam naar het platte land. Patrouilles doorloopen nu dag en nacht de straten en de fabrieken zijn gesloten. Ook in eenige andere plaatsen hadden terzelfder tijd onlusten plaats. Het werkstaken schijnt weer in de lucht te zit ten, wie weet wat we nog hooren zullen Met de werkstakingen in het Duitsche kolenge- bied staat het voor 't ooger.blik niet ongunstig. In enkele mijnen is de arbeid reeds hervat, ter- vijl voortdurend tusschen de arbeiders en de mijn- besturen onderhandelingen worden gevoerd. Een zegen van Onzen lieven Heer mag het worden ge noemd, dat alles zoo rustig blijft. De voornaam ste eischen der werklieden zijnverhooging van loon mee 15 percentwerktijd van niet meer dan 8 uren gelijkheid van wagenloon, daar er wagens zijn tot van 13 centenaars, terwijl nog altoos naar het tarief van 10 centenaars betaald woidt, en af schaffing van de kameraadschappelijke vereeniging. Dit laatste punt is als eisch gesteld, omdat do kas dezer vereeniging meest ten bate strekt van de gehuwe werklieden, terwijl toch, evenals zij, de ongehuwden geregeld er aan moeten bijdragen, waartoe maandelijks van het loon het bepaald aan deel wordt afgehouden, hetgeen de liatstgenoem- den een onbehoorlijken dwang noemen. Wanneer er maar eenige mogelijkheid bestaat om de zaak weer in orde te krijgen, is het te ho pen dat zulks spoedig geschieden moge en ofschoon de eischen der werklieden in vele gevallen wel wat hoog gesteld zijn, toch mag niet ontkend woi- den dat de schuld der ongeregeldheden in de mees te gevallen voor een groot deel op de schouders der patroons kan geschoven worden. Zoo ook nu weder in Italië. Te Casorezzo, niet ver van Milaan, hebben ernstige onlusten plaats gegrepen. De inwoners, meerendeels hun bestaan vindende in de zijde- er, katoenspinnerijen, hadden grieven tegen de patroons. Hierdoor verbitterd, zijn zij in massa opgestaan en begaven zij zich met hunne vrouwen en kinderen naar de wonin gen der verschillende fabrikanten, waar zij de rui ten insloegen, roepende „Aan ons het geldAan ons het giaan 1" De syndicus of plaatselijke rechter zond haas tig naar Milaan om hulp, waarop een compagnie soldaten kwam, die het plaatsje militairsgewijze bezette. Een twintig personen z\jn in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen deelden wij mede, dat van de le den der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, tegenwoordig geweest bij de inhuldiging van Z. M. den Koning den 12en Mei 1849 te Amsterdam, nog slechts zeven in leven zijn. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat van de ne gen ministers, toen in functie, nog slechts éen in leven is, nl. de honoraire staa'-raad C. L. B?' destijds minister var koloniën, terwijl, zijn wij wel onderricht, niet alleen al de leden van de Eerste Kamer van de Staten-Generaal, maar ook de leden van den Raad van State van 1849 door overlijden aan het staatsbestuur zijn ontvallen. (Vad.) Blijkens bericht van 's Konings gezant te Parijs heeft de Fransche Regeering besloten vau 18 Mei af de Fransch-Belgische grens weder open" te stellen voor den invoer van vee. Ter gelegenheid van het 42e Nederlandsci landhuishoudkundig congres zullen te Bergen op Zoom, op Dinsdag den 23en Juli, gehouden wor den harddraverijen onder den man, nl.eene pro vinciale harddraverij, le prijs 100, 2e prijs ƒ50, voor paarden, die nooit prijs of premie gewonnen hebben en de laatste drie maanden in het bezit zijn geweest van ingezetenen der provincie Noord- Brabant. Eene provinciale harddraverij, le prijs ƒ150,2e prijs 75, voor paarden, die in de laatste drie maanden in het bezit zijn geweest van ingezete nen der provincie. Eene rijks-harddraverij, le prijs ƒ150, 2e prijs ƒ75, voor paarden, die nooit een eersten prijs ge wonnen hebben en de laatste drie maanden in het bezit geweest zijn van ingezetenen des rijks. Eene rijks-harddraverij, le prijs ƒ250, 2e prijs ƒ100, voor paarden, die in de laatste drie maan den in het bezit zijn geweest van ingezeten des rijks. Door den heer G. Zevenbergen te Putters- hoek is protest aangeteekend tegen de verkiezing voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistict Oud Beierland, omdat het stembureau aldaar, cm een kiezer, die binnen het lokaal was, doch niet

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1