Jaarg. Woensdag to Mei 1889. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!! Nieuws. PROCLAMATIE. Onze Feestviering. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent' voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 ™aa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Den vorigen Zondag is te Versailles met groote plechtigheid de dag gevierd, waarop honderd jaren geleden de Frar.sche Staten-Generaal werden bij eengeroepen. Koning Lodewijk XVI en zijne raadslieden hadden ook de vertegenwoordigers van den derden stand opgeroepen, hetgeen sints het jaar 1614 niet was geschied hun doel was alleen, de toestemming te verkrijgen voor het hef fen van nieuwe belastingen, ten einde het deficit te voorzien, dat door de jammerlijke en roekeloo- ze geldverspilling van het hof was ontstaan. Doch de tijden zijn veranderd. In het jaar 1614 droeg de aerde stand knielend zijne wenschen voor, op wel ke trouwens in het minst geen acht werd gesla gen. In het jaar 1789 hadden Siéyès en andere wakkere mannen gezorgd, den tiers état een le vendiger en juister beset van zijn rechten en plichten in te pienten. Niet te vergeefs had een intellegent Franschman de vertegenwoordigers van het volk toegeroepen „De groolen zijn slechts groot wanneer wij knielen. Laat ons opstaan Toen de Koning in de vergadering de Troonrede had voorgelezen en den hoed weder op het hoofd, zette, hetgeen, volgens oud gebruik, de vertegen woordigers van den adel en de geestelijkheid e- veneens deden, volgde de derde stand dit voorbeeld. Zoo werd ïeeds dadelijk het beginsel der gelijkheid op den voorgrond gesteld, dat weinige maanden later in de Déclaration des droits de l'homme" zijne plechtige bevestiging zou vinden. Dadelijk na de bijeenkomst der drie standen barstte het conflict lo«. De adel en de geestelijk- heih wilden afzónderlijk beraadslagen de derde stand, die alleen zooveel stemmen telde als de beide andere samen, eischte gemeenschappelijke beraadslaging en hoofdelijke stemming. Te ver geefs trachtte de hofkliek de inwilliging van den eisch te verhinderen. Een deel van de geestelijk heid met name de lagere geestelijken, sloot zich aan bij den tiers état en ook vele adellijken ko zen voor de burgers partij. Zij zagen in, dat het oude régime zich zelf had overleefd. De tegen woordige bisschop van Versailles heeft, bij de plech tigheid van 5 Mei. gewezen op de belangrijke rol, welke de geestelijkheid in de vergadering der Sta ten Generaal had gespeeld. Het is een zonder linge kleingeestigheid van de officieuze Agence Ha- vas, dat zij de woorden van den bisschop, al wa ren die eenigszins zoet-zuur voor de onvoorwaar delijke bewonderaars der republiek, in 't geheel niet vermeldde, terwijl de niet zeer belangrijke re devoeringen van de heeren Tirard, Le Royer en Méline in extenso werden medegedeeld. Kleingeestig was het ook, dat de diplomatie van gansch Europa bij deze officieele feestviering door hare afwezigheid schitterde. Deze diplomatieke werkstaking kan immers niet den minsten atbreuk doen aan de ontwikkelingen den invloed der denk beelden, die door de Fransche revolutie algemeen zijn verspreid en in de grondwetten van alle Eu ropeesche Staten, Rusland en Turkije alleen uit gezonderd, onvoorwaardelijk zijn gehuldigd. (Amst.) Op 12 Mei is door Z. M. uitgevaardigd de vol gende Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk getrouw is gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn Zegen heeft het oud vei bond van Oranje en Nederland beves tigd Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk roep ik op dezen dag dienzelfden zegen in. De herinnering aan het verleden is mij een waarborg voor de toekomstOranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. - Onze Oranjes. Willem I regeerde 25 j. en werd 51 j. o Maunts Fred. Hendrik Willem H UI IV n Koning Willem I II in den leeftijd van 72 jaar. - De heer dr Vinkhuijzen, Zr Ms lijfarts, bracht Zaterdag zijn afscheidsbezoek aan den koning. Hieruit mag men zeker wel afleiden, dat Zr Ms toestand bij voortduring gunstig blijft. - Van hen, die op 12 Mei 1849, bij de inhul diging des konings, leden waren van de Eerste kamer der Staten-Generaal, is geen enkele meer in leven. Van de toenmalige leden der Tweede kamer zijn nog 7 in leven de heeren mr. J. B. J. Hengst mr. J. P P. baron van Zuylen van Nijevelt, bei den thans leden van de Eerste kamer, mr. J. Dirks te Leeuwarden, mr. D. van Eek te 'sGravenhage mr. A. W. van Engelen te Tiel, mr. W. Wint- gens te 's-Gravenhage en mr. H. J.Smit in Noord Brabant. - Namens onderhoorigen van het koninklijk paleis en park van Het Loo zijn door H. M. de koningin aan ieder arbeider zes flesschen bier, een groote koek en een pond tabak uitgereikt. De werk vrouwen ontvingen ieder een geldstuk, dat haar door H. K. H. prinses Wilhelmina met de koek in persoon werd ter hand gesteld. De verschil lende bazen, parkwachters en jachtopzieners ont vingen elk 5 flesschen wijn en een kistje sigaren. i&De kinderen van het peisoneel werden Zater dagmiddag van 2 tot 5 uur aan de boerderij in 39 w 57 1! 22 11' ii 63 11 ii 3 11 i? 24 30 11 n 52 11 n 4 11 li 40 11 li 29 n ii 58 11 ii 27 'i ii 71 11 i i 8 n ff 56 11 w 40 ii li bereikte reeds (St.) het park onthaald op chocolade, krentenbrood si naasappels en goocheltoeren van den ouden heer Bamberg. H. M. de koningin en prinses Wilhel mina brachten tegen 3 uur den feestvierenden kin deren een bezoek. - Men leest in de Staatscourant De Koning heeft den ondergeteekende opgedra gen om, doormiddel van de Nederlandsche Staats- conrans, Zijner Majesteits meest hartelijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Nederlandsche volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van de herinnering aan Hoogst L)es- zelfs veertigjarige Regeering. 's-Gravenhage 14 Mei 1889. De Directeur van het Kabinet des Konings, Alewijn. Te s Gravenhage is in den nacht van Zater dag op Zondag, blijkbaar door socialisten, de Oran jevlag, die van den toren uitstak, verwisseld voor een roode vlag. Voor 9 uur wapperde echter we der de Oranjevlag van den toren. De politie doet ijverig onderzoek. Hoe zij den toren zijn binnen gedrongen begrijpt men niet. AXEL. 15MEI 1889. O— Uir den aard der zaak moeten wij bij dit ver slag, onze feestviering uit twee oogpunten be schouwen. Het eerste omvat den eigenlijken dag, den 12 Mei 1**9, waarop het geëerbiedigd Hoofd van den Staat het toen afgeloopen tijdperk van veertig regeenngsja- ren herdacht met een geest overvloeiende van dank aan Hem, Die zoo boven bidden en denkei: zegende en welke dag in onze Gemeente alleen Kerkelijk gevierd werd. Gaf een rijke vlaggentooi bij velen, op andere feesten op dagen niets gebruikelijks, het teeken dat de gewichtige Willemsdag was aangebroken, het bezoeken der kerkgebouwen was een bewijs, dat waar het Liefde tot het Oranjehuis is, als van ouds de jubelende harten, kloppende van vuur, van ijver, van opgewektheid naar de bedehuizen snelde om allen op hunne wijze en naar hunne opvatting den God der Vaderen hulde te bréngen, dank te betuigen voor de weldaden den Koning bewezen en zegen af te smeeken voor Zijner Ma jesteits verder leven, voor Zijn Huis, voor Zijn Volk. In den morgen stijgen in de R. C. kerk de heer lijke tonen van een Te Deum opwaarts, de ande re Kerkgenootschappen houden hun plechtige Gods dienstoefening in den namiddag, en allen komen bij zooveel verscheidenheid hierin overeen, dat har ten brandende van Vaderlandsliefde, dat boezems kloppende van dank voor genoten vrijheden, dat zielen innig verknocht aan het Koningshuis zegen afsmeeken van den Alvader, Die Willem III van den rand des grafs deed herrijzen om kan het zijn nog vele jaren Zijn Volk te leiden, geliefd vooral door Zijne dierbare Gade en Zijne aanmin nige dochter, geëerd en bemind doof zoo velen als zich rechtgeaarde Nederlanders mogen noemen. En wat nu van den 12 Mei nog vermeld moet

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1