Jaarg» 297. Woensdag 8 Mei 1889. 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. lUELIAIW, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiiiiieiilaudscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent' voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAV EE uren. In de Vereenigde Staten is een nationaal feest gevierd op eene wijze, waai van men zich aan deze zijde van den Oceaan ternauwernood een denkbeeld kan vormen. Het was op 29 April honderd jaar geleden dat George Washington, de voortreffelijk ste staatsman dien Amerika ooit heeft gehad, als eerste president der jonge republiek optrad. Harrison, de tegenwoordige president, Morton, de vice-president, alle ministers en autoriteiten van het binnenlandsch bestuur, het leger en de vloot, en de gouverneurs van 30 staten hebben officieel aan de feesten deelgenomen, en van degenen die, uit alle oorden der Unie saamgestroomd, zich te New-York bevonden, wordt het getal op 3 milli- oen geraamd. Drie dagen heeft het feest geduurd. De eerste dag gaf eene nabootsing van de aankomst van George Washington aan de landingsplaats in Wall- street. Aan de water-parade namen meer dan 300 schepen deelmeer dan een millioen menschen zegt men, dat op de kaden, aan de vensters en op de daken der huizen het schouwspel gadesloe gen. Op den tweeden dag bestonden de voornaamste plechtigheden uit eene receptie bij den president, diens ontvangst in de City Hall, waar een 200tal schoolgaande meisjes zijnen weg met bloemen be strooiden en bij monde van een schoon meisje der normaal-school hem het welkom toeriependes a- vonds werd een luisterrijk bal gegeven in het Me tropolitan Opera-House. De president werd daar met het trompetgeschal en de toespraken ontvan gen die bij zulke gelegenheden gebruikelijk zijn, en het evenzeer gebruikelijke gedrang van de dui- zend°n aanwezigen in de balzaal maakte het dan sen pas mogelijk toen middernacht reeds achter den rug was. De derde dag was de dag der groote militaire parade. Terwijl met het opstellen der daaraan deelnemende troepen reeds in den vroegen mor gen werd begonnen, hadden er in alle kei ken gods dienstoefeningen plaats, waarvan die in Sint Pauls kerk waar bisschop Potter preekte naar aanleiding van Washingtons verdiensten, door den president en vice-president, den nieuwen Britschen gezant, sir Julian Pauncefote en meer hooggeplaatste per sonen werd bijgewoond. Op deze plechtigheden volgden de openlijke toespraken tot de duizenden, die zich langzaam rondom het standbeeld van Was hington hadden geschaard. De hoofdredenaar van den dag was de heer Chauncey M. Depew. Deze trad, na eenige historische beschouwingen over de moeilijkheden en gevaren, met welke het vormen der Unie en het aannemen der Constitutie of Grondwet was gepaard gegaan, over de beteoke- nis van het optreden van Washington enz., in eene breede beschrijving van de ontzaglijke ont wikkeling op welke de tegenwoordige Unie op stoffelijk zoowel als geestelijk gebied mag bogen. „De geest van Washington," zoo ongeveer luidde het slot zijner toespraak, „bebeerscht nog het Uit voerend Gezag. Het moge voor de presidenten van onzen tijd niet mogelijk zijn, hem in groot heid te evenaren, beneden hetgeen voor hem was de standaard van plicht en behartiging van het al gemeen belang, kunnen zij niet dalen. Zijn le ven en karakter, door de komende geslachten nauwkeurig bestudeerd en begrepen, zal voor hun bijzonder leven en voor hun optreden in het open baar, voor hun vaderlandsliefde en hun burgertrouw, voor hun liefde en toewijding aan de Unie en de vrijheid, het beste richtsnoer blijven. Met zijn grootsch verleden en zijn schitterenden tegenwoor- digen toestand, gaat het Amerikaansche volk, de erfgenamen van honderd jaren, wonderbaarlijk rijk aan al wat den roem en de grootheid eener natie bevordert, vol vertrouwen op de vastheid en elas ticiteit zijner constitutie en op zichzelven tevens, de nu aangebroken nieuwe eeuw met hoop en vreugde tegemoet." Tijdens de toespraken, die eindigden met een kort, door de menigte herhaaldelijk toegejuicht woord van den president, ter verheerlijking van Washington had te tien uren de groote paiade, onder de leiding van den opperbevelhebber van het leger der Unie, generaal Schofeld, een aanvang genomen. „Zonder overdrijving." zegt een ooggetuige, „kan worden beweerd dat over de geheele lengte van zeven mijlen, welke de stoet aflegde, hij om zoo te zeggen zich tusschen twee levende muren voort bewoog Van de straten tot op de daken der hui zen, stonden dicht op elkander gedrongen de toe schouwers zijstraten stonden volgepropt, geen venster was onbezet, lange rijen van nieuwsgie rigen lagen voorover gebukt uit de dakgoten toe te zien. Rondom, omhoog, beneden, overal waar men zag. prijkte de Amerikaansche vlag in alle mogelijk denkbare vormen. 'Zulk een woelende zee van vlaggedoek hééft zeker nooit een enkele Amerikaansche stad te voren waargenomen. In Fifth Avenue was het schouwspel het aangrijpendst. Daar en' in Washington-Square, en Madison-Square overspannendverhieven zich statige triomf bogen en eerepoorten, met het beeld van Was hington in den top en kwistig met groen en dun doek versierd. Voor bijna ieder gebouw over de geheele lengte van de Avenue waren publieke tri bunes opgericht en met menschen overvuld." De president aanschouwde met de bij behooten- de élite des lands de parade op de tribune in Ma dison-Square. Het duurde een aantal uren voor de geheele stoet - hij werd gevormd door 50.000 man - geheel voorbij was. Z. M. de koning heeft zijne instemming be tuigd met het plan der feestcommissie van 1887 en 1888 te 's Gravenhage om den 12n Mei a. s., dag van Zr. Ms 40jarige regeering, niet onopge merkt in de residentie te laten voorbijgaan. Namens het comité te Bergen-op-Zoom voorde feestelijke viering van 's konings 40jarig reg«e- ringsjubileum wordt eene oproeping gedaan om spoedig ruime giften bijeen te brengen tot vor ming van een kapitaal, onzen koning den 12n Mei ais nationaal geschenk op den jubileumsdag aan te bieden, tot het daarstellen van eenige groot- sche stichting, als blijvende herinnering aan het schoone feest. Het comité zelf vangt aan met de storting van een gift van ƒ500 en wenscht de bijdragen te ont vangen aan het adres van den heer Joh. C. Veen huijzen aldaar. Het hoopt echter dat zich spoe dig een nationaal comité vorme, om de voorloopig aanvaarde taak over ie nemen. Te 's-Gravenhage is een comité opgericht tot bevordering van de oprichting van een dronkaards- asyl, waarvan tot bestuursleden zijn aangewezen de heeren F. Gildemeester, mr. Goeman Borge- sius en ds. Koch. De „Nationale Christen-Geheelonthouders Vereeniging" hoopt hare Achtste Algemeene Jaar vergadering te Amsterdam te houden, op Woens dag 22 Mei e. k. en wel in drie bijeenkomsten, 's morgens ten half elf, 's namiddags ten 1 uur en 's avonds ten 7 uurde twee eerste in het Koning-Willemshuis, Egelantierstraat, en's avonds (Volkssamenkomst) in de Weteringkerk, 3e Wete ringdwarsstraat. Daar zal o m. als spreker optre den de eerw. heer ds. C. J. L. Ruijsch van Dug- teren te Axel. Onderscheidene belangrijke onder werpen zullen in die bijeenkomsten ter tafel ge bracht worden. AXEL. 7 MEI 1889. Aanstaanden Zondag den 12den Mei hoopt de Weleerw. heer ds. Ruijsch van Dugteren, in de Ned. Herv. kerk alhier eene feestrede te houden, naar aanleiding van het 40jarig regeerings-jubileum van Z. M. den Koning. Die aag, door zoovelen met bezorgdheid tege- meet gezien, zal thans voor de Nederlandsche natie een ware feestdag zijn, temeer, daar or.ze dierba re Vorst voor de Zijnen gespaarl en Nederland voor een zware ramp is bewaard gebleven. Toen Z. M. op 3 Mei jl, na eene hevige onge steldheid, de teugels van het bewind weder m ban den kreeg, heerschte eene algemeene opgewektheid en eene blijde geestdrift in den lande, hoeveel te meer zal nu het dankbare Nederlandsche volk, den dag, waarop onze dierbare Vorst het heugelijke feit herdenkt, dat hij vóór 40 jaren te Amsterdam als Neêrlands Koning werd ingehuldigd, vieren. Op vele plaatsen worden dan ook toebereidselen gemaakt, tot de organisatie van een nationaal feest, en wij hopen van harte dat ook onze gemeen te zich niet onbetuigd zal laten op dezen gewichti- gen dag, waarop Nederland zich in feestgewaad zal steken, waar het rouwgewaad had kunnen zijn, waar op de feestklok ons tot vreugde stemt, waar het doodsgelui ons in de ooren had kunnen klinken. Axelaars toont, dat ook in uwe aderen het bloed stroomt voor Neêiland en Oranje, voor Willem den Goede en zijn gezin Nu de termijn van aangifte tol deelneming aan de op 30 Mei a.s. te openen Zeeuwsche Nijverheids- tentoonstelling met daaraan verbonden wedstrpd voor den handwerksman gesloten is, kan eenig o- verzicht gegeven worden van hetgeen toegezegd is. De Tentoonstellings-Commissie zond ons de vol gende mededeelingen. Aangegeven hebben zich: voor de tentoonstelling ruim 260 deelnemers, voor den wedstrijd 99 Middelburg levert natuurlijk de meeste respec tievelijk 100 en 43. Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, -

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1