Burgerlijke Stand. uitgegaan, zoodat men waarlijk niet kan zeggen, dat de Koning er slecht uitziet. Met de noodige voorbereiding is aan Z. M. me* dedeeling gedaan van de overneming zijner regee- ringsbezigheden door den Raad van State. Het besluit, waarbij dr. Vlaanderen tot lidder van den Nederlandscken Leeuw werd benoemd, is dooi Z. M. zelf bij den ministerraad uitgelokt, ter wijl Z. M. wist, dat Hij zelf het niet zou kunnen teekenen. Zoowel deze onderscheiding als de me daille van de Eikenkroon, geschonken aan den zie kenoppasser Hemmes, werd door den Koning zelf den begiftigde overhandigd. Eenige dagen geleden heeft Z. M. zijn verlangen te kennen gegeven, te beginnen 3 Mei (de datum is door den Koning zelf bepaald) weder de regee ringstaak te aanvaarden. De noodzakelijkheid van een regentschap heeft dus opgehouden te bestaan. In Luxemburg zal het regentschap mede een einde nemen. Dr. Vinkhuijzen heeft Dinsdag zijn gewoon be zoek ten paleize gebracht. Van eene buitenlandsche reis des Konings is geen oogenblik sprake geweest Evenmin wordt nog een verblijf in de open lucht reeds wensche lijk geacht. De vereenigde vergadering der Staten-generaal heeft gisteren besloten dat het in art. 38 der grond wet omschreven geval opgehouden heeft te bestaan. Het eenparig genomen besluit werd door den voor zitter geproclameerd met een tot driemaal herhaald en door de vergadering bekrachtigd „Leve de koning! Onder bravo's werd besloten den koning een tele gram van gelukwensching te zenden met zijn her stel en wederaanvaarding der regeering. Dinsdag werden te Middelhui g door de le den der firma wed. J. H. C. Kakebeke de eerste steenen gelegd voor de stoommeelfabriek. AXEL. 3 HEI 188*. Door aide anti-revolutionaire kiesveieenigin- I gen in het district Goes, is o.m. tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester alhier. Zaanislag. Gemeenteraadszitting van 30 April '89 Behalve de heerBerman waren alle leden tegen woordig. Nadat de Voorz. de zitting had geopend, werden le notulen der vorige verg. gelezen en onveranderd giedgekeurd, en overgegaan tot de mededeeling van Jlgökotnen stukken. a. Vier brieven van de instellingen van weldadig heid in deze gemeente, allen met negatief bericht om trent het voorkomen van namen op de kiezerslijsten van personen die het vorige jaar van hunne instellin gen onderstand genoten. b. Brief van Ged. Staten dd. 22 Maart jl. waarbij wordt toegezonden het door hen goedgekeurd kohier van den hoofd, omslag voor den dienst 1889. c. ld. dd. 29 Maart jl. en een daarbij gevoegd be sluit waarbij de beslissing omtrent de gemeente be grooting van 1889 verdaagd wordt tot 1 Juli a.s. d. Brief van Regenten van het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen het „Sint Joris Gasthuis" te Delft, dd. 30 Maart '89, waarbij wordt bericht dat op dien dag als hersteld aan het gesticht is ontslagen, de voor rekening der gemeente verpleegde M. W. Md Ion aar e. Bezwaarschrift van H. "Wisse, dd. 16 April, te- in te roepen tot opheldering van het raadsel. Nadat hij hen uitgenoodigd had plaats te nemen, zette de oude heer zich tot luisteren en zeide met een glimlach „Nu heeren, ik ben geheel en al oor." Gijs liet zich niet lang wachten en ving dadelijk zjjn verhaal aan. „Gij moet dan weten, Mijnheer, dat ik een vun ge liefde heb opgevat voor een meisje, Emma Lens geheeten, en aat ik zoo gelukkig was dit gevoel be antwoord te zien. Twee maanden van zalig geluk mocht ik met haar smaken, en nu ben ik plotseling in de diepste wanhoop gestort. Zy is, zonder mij een enkel teeken achter te laten, sinds heden mor gen spoorloos verdwenen, en ook de oude man, bij wien ze woonde is weg, en het huis gesloten. Wordt vervolgd. gen zijnen aanslag in den Hoofd, omslag voor 1889. Naar aanleiding hiervan stellen Burg. en Weth. voor hem uit het kohier te schrappen. Hierover sta ken de stemmen en wordt tot eeii3 volgende vergade ring aangehouden. f. Brief'van den Inspecteur van het telegraafwe- zen in de inspectie Rozendaal, dd. 3 April, waarbij de aandacht wordt gevestigd, op de gunstige voorwaar den in het Kon. besl. van 15 Sept. '86 vervat, tot ver krijging eener telefonische verbinding met omliggen de gemeenten. Nog wordt voorlezing gedaan van brieven van- en aan het gemeentebestuur te Axel over het bijeenko men in gecombineerde zitting, ter behandeling van clozo ZBi&k Bovenbedoelde vergadering heeftop Zaterdag27 April te Axel plaats gehad. De Voorz. en de heer van Vessem doen den Raad mededeeling van het op die zitting gesprokene. De laatste doet uitkomen, dat ee ne telefonische verbinding met de gemeenten Axel en Terneuzeu zeer gewenscht zou zijn, vooral omdat er na half 12 ure des voormiddags geen gelegenheid meer bestaat met bovengenoemde gemeenten te cor- respondeeren, alsmede op het gunstige aanbod van 't gemeentebestuur van Axel ons gedaan. Hij is er ech ter van bewust dat de financiöele toestand van de ge meente niette gunstig is, maar toch niet van dien aard, dat zulks onuitvoerbaar zou zijn; en is van ge voelen, dat als zii er eenmaal was wel rendeeren zou. De Voorz. deelt mede, dat het hem bij nadere be spreking enbeiekening gebleken is, dat de kosten heel wat hooger zijn, dan aanvankelijk bij raming in bovengenoemde gecombineerde zitting werd opgege ven, en er alzoo, met het oog op den financi&elen toe stand, bezwaar in had, een telefoon te plaatsen. Als nu wenscht de Voorz. het gevoelen der vergadering te vernemen. De hh. van Kerkvoort en Dieleman zijn van gevoe len, dat er aan zoo iets hier geen gebrek is en die kos ten kunnen gespaard worden, vooral nu de uitgaven dit, jaar belangrijk zijn. De heer de Kraker is van ge voelen dat eene telefonische verbinding met Axel en Terneuzen. zeer gewenscht zou zijn; ook erkent hij dat de kosten r.og al belangrijk zullen zijn; maar een maal geplaatst zijnde, er gretig gebruik van gemaakt zal worden. De hh. van Vessem en de Kraker doen den Voorz. het voorstel, nog eens nader bij den In specteur van het telegraafwezen inlichtingen in te winnen, omtrent de kosten, verbonden aan het plaat sen van een telefoon. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 st. die van de voorstellers. 2. Wordt aigeschreven uit den post van onvoorz. uitg. eene som van ƒ13. (ophalen straatvuil). 3. Het verslag van den gem.-toestand over 1888 met alg. st. goedgekeurd. 4. Wordt besloten tot verhuring van het kantoor bij het gemeentehuis ad. ƒ30 jaars aan het bestuur der polders Margaretha c.a. 5. Met alg st. wordt de belooning van deskundigen voor den verbouw der dorpsschool bepaald op ƒ150. 6. Eveneens wordt bet bestek der veranderingaan die school en de begrooting daartoe a ƒ2420 aangen. 7. Wordt besloten tot het aangaan eener geldlee- ning groot ƒ2800 rentende hoogstens 4 pCt. 's jaars in 14 aandeelen elk a ƒ200. 8. Wordt overgegaan tot wijziging der gem.-begr. tot een bedrag van ƒ22226.26 in ink. en uitg. Met alg. stemmen goedgekeurd. 9. Stembureau. Voor de verkiezing der Prov. St. zijn aan de beurt de hh. van Kerkvoort en Riemens. 10. Verzoek van M. de Bruine en eenige bewoners van den Axelschen weg tot het dempen van een eind der voor hunne woning gelegen sloot. Aan adress. zal bericht worden dat de uitlozing vetbeterd en de sloot gereinigd zal worden. De Voorz. sluit de vergadering. Brieven van het Platteland. Amice Het is al een beel poosje geleden, dat Ge mijn eerste epistel ontvingtmaar dat heeft zoo zijne reden. Eeu uitgemaakte zaak is het, dat er van het platteland niet veel nieuws valt mee te deelen, er vait weinig extra's voor. Maar het groote nieuws van den dag zal nu toch wel zijn, dat vrouw Na tuur is ontwaakt Ja, zij is ontwaakt, die heerlijke Natuur met haar pracht, met al haar bekoorlijks, met al hare genietingen. Nu is het voor ons buitenmenschen eerst een heerlijke tijd, een tijd van poten, plan ten, zaaien, enz. enz. En dan, wanneer dat jonge goedje zoo hier en daar bedeesd uit den grond komt turen, jongen ik kan het zoo niet zeggen, ik heb er zoo de woorden niet voor in mijn her senkast klaarliggen, ma<»r dan vind ik, dat het net is. alsof een mensch zich ook jong gevoelt, ovonals zoo'n klein, teeder ding. De stedelingen beklagen ons wel eens, dat we zooveel moeten missen, wat zij dagelijks met vol le teugen kunnen genieten, maar dan zeg ik op mijn beurt, dat er nog oneindig veel meer schoons is, dat hun neusje voorbijgaat en waaraan wij onszelven naar hartelust te goed doen. Nu is het wel waar, dat er in den laatsten tijd voor de stadbewoners ook op vele plaatsen gezorgd wordt, dat ze het natuurschoon kunnen genieten maar mijns inziens is dat het ware toch niet, zij hebben er dat niet aan wat wij er aan hebben. Zij zien de Natuur niet zooals zij wezenlijk is, hun natuur schoon is vervormd evenals de fierheid van den leeuw die in een ijzeren kooi is opgesloten. Het is vandaag de eerste Mei, 't is wel geen groene Mei van 't jaar, maar alles komt dezen keer een beetje later't begint toch al mooi te groenen en als 't groen laat komt, gaat het mis schien laat weg, dan is 't evenwicht weer her steld. Toen ik deze week zoo tegen den avond dooi den tuin wandelde en zag hoe de slakken reeds dapper de jonge scheutjes oppeuzelden, hoe het on kruid hier en daar ook weer het hoofd opstak om met het gezaaide om den voorrang te twisten, dacht ik bij mezelf, dat, hoe vreedzaam en stil het ook in de Natuur scheen, er toch voortdurend een hevige strijd gevoerd wordt tusschen sterken en zwakken niet alleen, maar ook tusschen deze on derling en toen ik verder zoo naging, hoe de mensch in zoovele govallen als scheidsrechter en tevens ook als steun voor de onderliggende partijen op treedt, schoot mij het volgende versje te binnen dat ik ergens in een oud boek gelezen heb De kruisspin is der vliegen schrik, De musch weer hdar ver ierver, De sperwer plukt de zwakke musch En de aadlaar weer den sperwer. Zoo plukt, in 't groote dierenrijk, Steeds de eene soort weer de ander Alleen de menschen doen dit niet, Die plukken liefst elkander. En zoo gaat het ook in den regel. Maar alvo rens te eindigen heb ik nog iets op 't hart. Een oud rijmpje zegt: In de maand Mei Leggen alle vogels een ei, enz. De tijd is dus weldra daar, dat onze gevederde zangers hun met zorg en moeite vervaardigde nest jes voor de instandhouding van hun geslacht zul len gaan gebruiken. Ik heb dus een klein ver zoekje aan de liefhebbers van nestjesuithalen, na melijk ditLaat die diertjes toch in het vredig bezit van hunnen kleinen rijkdom, hun alles Drijft uw socialisme niet zóóver, dat ge u vergrijpt aan het eigendom ven een arm, onschuldig en tevens weerloos vogeltje. Tevens neem ik deze gelegenheid te baat de nes- tenroovers te wijzen op de bepalingen der wet van 25 Mei 18S0 en op het] koninklijk besluit van 25 Augustus van dat jaar. Voor ditmaal laat ik het hierbij, later schrijf ik misschien over die nestjeshistorie wei meer. tt. Axel, 1 Mei 1889. Platlander. Yan 16 tot en met 30 Apiil. Axel. Huwelijks aangiften. 27 Petrus Franciscus Schoof, oud 22 j, jm en Clementina de Windt, oud 24 j,jd. Geboorten. 16 Leentje, d van Johannes Matthias Meijer en Leentje Jonkman. 18 Ebrina Wilhel- mina, d van Adriaan Jansen en Elisabeth Maria van den Berge. 23 Marinus, z van Ferdinandus van Drie! en Ebrina Anna Wolfert. 25 Leendert, van 1 - :r Dees en Pieternella de Feijter. 25

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2