Gemengd Nieuws. werken wil. Als de Heer ons zegent, is hier een spoor gelegd van vooruitgang. Hoewel, als wij ons niet bewust zijn, dat wij met God zijn ge reisd, dan is het een zaak van belang. Ér zijn er hier enkelen, die hangen nog aan hun lief huisje en aan hunne mooie matjes, en verlan gen terug naar de boter, azijn, koffie, babbelaars, pepermunt. Zijn er zulken te Ierseke ook, zeg hun dan, dat zij nog tien jaar wachten. Ik hoor van Ü6den, die naar Nederland om rei_ geld geschreven hebben, om terug te keuren. Hier speelt misschien ontevredenheid een groote rol, want die menschen hebben nog niets onderzocht. Er zijn er ouder hen, die lui en lexkerlijk leven en zich verbeelden in Nederland in plaats van in Zuid-Amerika te zijn. Godsdienst is hier niet. Ik houd iederen Zondag bijbellezing voor mijn gezin en die dan willen, die komen. Wij bidden dat God Zijn Woord ze gene voor onze haiten. z. De vereenigde vergadering der Staten Gene raal tot ontvangs1- van de wetsvoordracht tot benoe ming van een regent of' regentes, is thans bepaald op 30 April a.s. des nam. te 3 uren Bij kon. besl. is de heer J. Vlaanderen, ge neesheer van Z. M. den Koning, te Apeldoorn, be noemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Volgens verklaring van Piof. Rcsenstein en de geneesheeren des Konings is de toestand van Z. M. op dit uogenblik naar omstandigheden zeer gun stig. De ernstige stoornissen van het zenuwleven zijn geheel geweken; de slaap is rustig en verkwik kend; de voeding is voldoende, en de krachten des Konings nemen zichtbaar toe. Sts-ct. A A E L, 2 6 A pril 1 s 8 ff. Aanstaanden Dinsdagavond laatste mu- ziekoefenmg van Concordiain de maand April. In de Sts-ct. wordt ter kennis van belangheb benden gebracht, dat, in verband met herstellingswer ken aan dtt groote sluis te Terneuzen, de scheepvaart door die sluis op het kanaal van Gent naar Terneu zen, te beginnen met 1 April 1890, gedurende 42 dagen zal zijn gestremd. al op, dat bij zoo leep was. Ongelukkigerwijze komt dit den stationchef ter oore en het gevolg was dat Mijnheer A. zijn abonnementskaart ver beurt en zijne gestorte garantiegelden, en tevens in het zwarte boek werd opgeschreven als vallen de in de termen van nooit weder geabonneerd te kunnen worden. Zoo'n slimmert I De politie te 's Gravenbage heeft aangehou den een juffertje, dat te Rotterdam bij verschillen de winkeJiers gouden armbanden en andere voor werpen van waaide door oplichting had weten machtig te worden, welke zij aldaar in de bank van leening beleend of getracht lieett, op andere wijze van de hand te doen. De verdachte is ter beschikking gesteld van de justitie te Rotterdam. Het juffertje had de kostbare voorwerpen op éen dag in verschillende gedeelten bij de bank van leening aldaar op pand aangeboden. Eerst vroe" zij gekt op een stuk van ƒ25 waarde; later kwam zij terug en beleende eön kostbaar sieraad tot hooger bedrag, en, den derden keer terugkomen de. wilde zij een beleening sluiten van ƒ200. Dit herhaaldelijk terugkomen wekte achterdocht bij de beambten der Bank, te meer daar zij ais hare woonplaats eene straat opgaf waar gewoonlijk geea lieden wonen in het bezit van kostbaarheden als weike deze jonge dochter beleen ie. De ambtenaar liet haar wachten totdat hij een politie ambtenaar ten kantore had. Deze schonk de jonge dame zijn geleide naar hare woning, en ontdekte toen dat de zaak niet in orde was en de torieening gege ven voorwerpen door oplichting in het bezit der pandneemster gekomen waren. - Zondagavond kregen te Leiden vader en zoon met elkander oneenigheid over het eten van paar- deworst. De twist liep zóó hoog, dat de vader zijn schoenmakersmes van de tafel nam en daar mede zijnen zoon op drie plaatsen verwondde, ge lukkig niet doodelijk. De dader werd onmiddellijk door de politie in arrest genomen. Een slim beer. Mijnheer A. die als zeer slim bekend staat, werd juist om zijn slimheid door eene firma van goeden naam aangesteld als reiziger en wist door zijn radce tong heel wat klanten aan te werven. Voor dit doel had de fir ma hem voorzien van een abonnementskaart voor Let geheele spoorwegnet en in het bezit daarvan zon de heer A. op een middel, om zijne extra slimheid te toonen in het gebruik maken van die kaart. Weldra deed zich die gelegenheid voor. Zijne vrouw werd uitgenoodigd, om eenige dagen te ko men logeeren bij bare familie die eenige uien ver- iler woonde, terwijl haar man op reis zou zijn. Hij kon haar enpassant wel brengen, het reizen kostte voor hem toch niets met zijn kaart. Ja wel, maar voor zijn vrouw moest' hij toch een kaartje nemen Daar zit hem de kneep en wat doet de slimmert? Hij staat op het perron en zegt tot zijn weder helft: „Toe, lievert, ga even in do wachtkamer, dan zal ik een kaartje voor je nemen." Daarop gaat hij naar den stationchef, na zijn abonnements kaart goed verstopt te hebben en deelt dezen me de. dat hij bij het verwisselen van zijn jas zijn kaart veigeteo heeft: hij toont zich bereid een kaartje te nemen, mits hem restitutie gegeven worde bij zijn terugkomst. Zonder kaart wil bij uiet in den trein stappen. De stationchef stemt natuurlijk, niets kwaads vermoedend, toe; geeft hem een restitutie bewijs, waarop hij zich van een gewoon kaartje naar X. voorziet, en laat daarop zijp ega reizen, terwijl hij op de verschillende stations zijn abonnements kaart voor zich zei ven vertoont. Bij zijn terugkomst krijgt hij op het presentee ren van dat jestitutie bewijs, zijn geld terug; zijn vrouw had hij dus voor niets overgebracht.' Slim te zijn en dat aan niemand te kunnen vertellen, daar had hij niets aan en blufte er nog - Sedert ruim een jaar had J. B., huisvrouw van II. N., wonende aan den platvoet, gemeente Diepenveen, tal van oplichterijen ten nadeele van veie te Deventer wonende winkeliers gepleegd, door zich op naam van anderen van tijd tot tijd goederen te doen afgeven. Een gedeelte van het op die wijza door haar verkregene is door de rijks politie, in wier handen de sluwe oplichtster is ge vallen, opgespoord. - Bij een twist tusschen veenarbeiders te Yalterveen is een persoon zoodanig met een turf spade aan het hoofd verwond, dat hij in hoogst beden kei ijken toestand verkeert.' De dader, ieman d uit de gemeente Ruinen, moet gevlucht zijn. - Ook een auctie. Naar het amerikaansch van Albert Beeckman Plaats der behandeling Helena, Arkansas. Tijd der behandeling28 Fe bruari 1889. „Gaat gij vandaag naar de auctie?" „Van wien „De oude Smith zal verkocht worden, naar ik meen wegens diefstal van brood." „Neen, op Smith zou ik toch niet bieden. Een dergelijk gesprek wordt in dezen staat mo gelijk gemaakt en vindt dikwijls plaats, ten ge volge eener merkwaardige wet, die eon zonderlin ge vorm van rechtspleging voorschrijft. Ik laat hier deze_ wet, zooals zij in sectie 1213 en 1214 van Mansfield's verzameling van wetten voorkomt, woordelijk (vertaald) volgen: „Wanneer iemand van een vergrijp tegen de wetten van de zen staat door een desbevoegde rechtbank over tuigd wordt, moet deze dei wijze vonnis vellen, dat de delinkwent zoolang in cen werkhuis geplaatst, bij den bouw van bruggen of andere pu blieke werken gebruikt of op na te melden wijze aan iemand verhuurd wordt, totdat de boe te en kosten betaald zijn, wat evenwel in geen ge val langer mag duren dan óen dag voor elke 75 cents (boete en kosten) De sheriff of politiedienaar is ver plicht, nadat iemand wegens een vergrijp tegen de wetten veroordeeld is, terstond (als boete en kosten niet betaald zijn of daarvoor borg gesteld is) over te gaan tot de verhuring van den ver oordeelde, hetzij aah een particulier, hetzy aan een maatschappij of corporatie." J. M. Chatwothy van hier is het nieuwste of- j fer van dezen gewettigden slavenhandel, en een nadere omschrijving van de bijzonderheden van zijn zaak legert een goed voorbeeld van de me thode, die in dergelyke gevallen gewoonlijk wordt toegepast. Mr. Chatworthy had het noodig geoordeeld, tot I groote veiligheid van zijn persoon een revolver bij zich to dragen. Dit kwam ongelukkigerwijze om streeks een week geleden aan het licht en mr. i Chat worthy werd voor den rechter A. C. Horely gebracht. Het feit was duidelijk: bewezen en vol gens de wet werd hij veroordeeld tot eene boete j van 50 dollars en in de kosten, alles en alles 55 dollars 50 cents. Mr. Chatwortby kon het gekl j niet betalen, evenmin was hij in staat eer borg te stellen en Jaarna werd hij publiek verhuurd. I De verhuring was in de couranten behoorlijk j aangekondigd en toen zij gehouden werd, bleek bet, dat de politiedienaar, die als uitroeper fun geerde, een kleurling was. Zijn pogingen, om zijn j blank slachtoffer tot een zoo hoog mogelijken prijs 1 aan den man te brengen, boden een schouwspel aan, zooals hier te lande zeker nog nooit vertoond j is. Een der eerste bieders was eveneens een kleur- j ling, die een knecht voor zijn farm zocht. Hij j bood 15 cents per dag voor de diensten van oir. i Chatwortby. Men eischte 5 cents meer van hem, I maar alvoiens zijn bod te verhoogen, vroeg bij, waarom de man veroordeeld was. „Wat was zijn j misdaad?" vroeg hy. „Hij droeg een revolver bij zich," antwoordde zijn bruine medebroeder. „Dan is de zaak voor mij uit," antwoordde de j bieder, „want ik wil geen knecht hebben, die een revolver bij zich draagt." De verhuring naderde vervolgens haar einde, en mr. Chatworthy's diensten werden voor de aan zienlijke som van 25 cents per dag verkocht. Mr. Chatworthy dient nu zijn tijd uit. Hoe denken de menschen oostwaarts van on3 1 over deze wet? Toen Franklin, onsterfelijker nagedachtenis, zijn eerste ïeis door Engeland maakte vertoefde j hij langen tijd in de fabrieksdistricten van bet Noorden Zijn bediende, een negerslaaf, een trou- we vent, maar een aans nigger, scheen aan jde woelige bedrijvigheid aldaar evenveel aandacht te schenken als zijn meester. Maar het gezichts punt, vanwaar hij uitging, was van een eigenaar dige soort, zooals blijkt utt de volgende anecdote, die Franklin steeds met veel genoegen placht te j vertellen. „Massa," aldus sprak Sambo eens den doctor aan. „Engeland een komiek land, massa, alles werken, man wei ken, vrouw werken, kind weiken, water werken, vuur werken, lucht wei- I ken, paard, koe, stier werken, ezel werken, hond werken! Alieen zwijn werkt niet, zwijn eet, zwijn slaapt waar het wil, zwijn vroolijk zingt,.Yes, yes, yankee doodle" zwijn niets doet, gaat gehéelen dag wandelen als een gentleman, alleen heeft zwijn geen hemd aan, geen hoed op, gaat blootvoets en heeft geen hoi loge op zak - anders op en top gent- I leman. O, die gelukkige zwijn Sambo wel zwijn j zou willen zijn in Engeland, als niet" „Als niet wat, Sambo?" viel de doctor hem in derede. „Als met worst gemaakt werd en gerookte ham, Massa." De sociaal democraten in Duitschland zijn be gonnen met de uitvoering van hun plan om in het geheele rijk in het voorjaar een algeraeeno werksta king uit te lokken. In Noord Duitschland is reeds het werk gestaakt door 3000 metselaars, terwijl te Hamburg 1300 kleermakers, te Keulen 800 schil ders en te Elberfeld 700 ververs het voorbeeld volg den. Men verwacht dat nu ook Berlijn spoedig zal volgen. Het gerechtshof te Baltimore (N.Amerika) heeft een aantal scheepskapiteins gestraft wegens mishandeling van landverhuizers, die zij voor jde oestervangst in de Chesapeake-baai gehuurd had den. Reeds vroeger waren er klachten ingeko men over de onmenschelijke behandeling dezer menschen op de oesterschepen. Wei werd er politie naar de schepen gezonden, doch deze keerde terug zonder de zaak onderzocht te hebben. Een te New- York verschijnend blad „The World" besloot toen voor eigen rekening een boot in zee te zenden,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2