Zaterdag 27 April 1889 Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse]! Nieuws. Dit Blad versehijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Te Gent heeft eene groote socialistische betoo ging plaats gehad. De maatschappij Vooruit, die zeker aan het hoofd staat van al de socialistische inrichtingen in Belgie, heeft eene oproeping gericht aan al de partijgenooten des lands, om te komen deelnemen aan de inwijding van hare nieuwe lo kalen. Te oordeelen naar de grootte van den stoet die zich door de straten bewoog, was aan die op roeping nog al ijverig gevolg gegeven Het getal deelnemers wordt zonder overdrijving op 5 a 6 duizend geschat. Hij werd geopend door eenige ruiters, met vlaggen in de band, gezeten op de zware trekpaarden waarmede Vooruit zijne kolen vervoert. De dokwerkers hadden allen eenen lan gen blauwen kiel aan, de groep der Garibaldianen was in rood overvest, de Gentsche fabriekmeisjes kon men herkennen aan hare armoedige plunje, terwijl de Antwerpsche socialisten - zeer talrijk vertegenwoordigd het uitzicht hadden van wel gestelde burgers, en de Brusselaars zich als op rechte pschutteux voordeden. Talrijke roode vlag gen waren in den stoet ontrold en een drietal mu ziekkorpsen speelden onderweg de Marseillaise, den Artevelde-marsch, enz. Er waren nog al wat nieuwsgierigen langs den weg, maar overal werd ue beste orde in acht genomen. De nieuwe succursaal van Vooruit is onbetwist baar. hoe men ook over het socialisme oordeele, eene merkwaardige inrichting. Op eenen door de socialistische maatschappij aangekochten grond van 60U0 vierkante meter op den Nijverhoidsboulevard is de nieuwe bakkerij opgericht, met twee kneed machines en zes heetwaterovens. Al de zalen zijn electrisch verlicht door eene stoommachine van 20 paardenkracht. Naast de bakkerij zijn er maga zijnen van kleederen, ellegoederen en kruideniers waren gevestigd. Op derzelfden grond verheffen zich de groote kolen magazijnen die twee millioen kilo kolen kunnen bevatten. Een feestnummer van Vooiuit geeft de volgen de bijzonderheden over de inrichting der socialis tische coöperatie. Vooruit telt op dit oogenblik 4000 familiën als lid, voor wie wekelijks 43,000 brooden gebakken worden. De maatschappij Vooruit huurt het lokaal op de Graanmarkt. Al het materiaal daar aan wezig is haar eigendom. In dit lokaal werkt eene drukkerij, niet het eigendom der maatschappij, en daar wordt het socialistisch dagblad Vooruit ge drukt. Vooruit bezit in de Chartreuzenstraat een groot lokaal, waar haar schoen magazijn en werkhuizen voor schoen mak ers, timmerlieden, smeden en ciga- renmakers zijn ingericht. Verder heeft men een uitgestrekten cour, een groote turnzaal en goed ingerichte zittingszalen voor de werkersmaatschap pijen, alsook een koffiehuis- Vooruit bezit in de stad drie volksapotheken en heeft ook een wel voorzien kruideniersmagazijn een uitgebreid magazijn van ellegoederen, gemaak te mans- en vrouwenkostumen en een lijk en wel ingericht schoenmagazijn. Deze drie inrichtingen doen jaarlijks voor meer dan 350.000 francs za ken. Vooruit telt 150 bedienden en werklieden van allen aard' en drijft voor ruim 2,5 millioen frank handel per jaar. De berichtgever der nieuwe Rotterdamsche cou rant voegt er bij, dat tevens de winsten op ver koop van drank en eetwaren een aanzienlijk sommetje uitmakende uitsluitend besteed wor den voor de socialistische propaganda. De handelsoperatién van Vooruit zijn wezenlijk voorspoedig te noemen; de aangehaalde cijfers be wijzen wat de werklieden door samenwerking kunnen bekomen. De geestdrift die straalt uit het bovenaangehaalde feestnummer schijnt nochtans maar onder benefice van inventaris als oprecht te mogen aangenomen worden. Vooruit, winnende als coöperatieve maatschappij, schijnt te verliezen als politiek socialistische inrichting. De laatste provincie- en gemeenteverkiezingen, waarin de so cialisten kandidaten hadden voorgesteldlieten reeds eene kleine verzwakking opmerken. Het aangegeven getal van 4000 familien als lid ver sterkt dit vermoeden. Terwijl Vooruit vroeger een getal van 7000 aangaf, kan eene anti-socialisti sche maatschappij, jonger dan Vooruit (ook coöpe ratieve bakkerij, enz.) op een getal deelnemers van 6000 familien wijzen. Dit geeft aanleiding tot de onderstelling dat de groote socialistische betooging niets anders is ge weest, dan eene dier monster-reclamen. •waarmee de socialisten zeer behendig het volk weten aan te lokken. Naar van welingelichte zijde wordt verzekerd, is Z. M. de koning niet op ue hoogte gesteld van den politieken toestand. Door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën is afwijking van het verbod var. in- en doorvoer uit het buitenland van varkens, van versch en gezouten varkensvleesch en van af val van varkens toegestaan voor varkenshaar, be werkt voor de fabrikage van borstels. Vermoedelijk tegen 30 April worden, naar het Vad. vej neemt, de kamers in vereenigde ver gadering bijeengeroepen. De Eerste kamer kwam Dinsdagavond in korte zitting bijeen tot hervatting der werkzaam heden. De van de Tweede kamer ingezonden en door haai" aangenomen wetsontwerpen, waaronder die tot 't tegengaan van overmatigen arbeid voor jeug dige personen en vrouwen, werden verzonden naar de opnieuw saamgestelde afdeelingen. Dinsdag morgen half elf deed generaal Wil liam Booth, chef van den generalen staf van het Leger des Heils, zijne intrede in Leiden. Iu de Stadszaal, waar de bijeenkomst plaats had, was op de tribune, Daast het koor, dat uit ongeveer honderd soldaten, onder welke één zuigeling, bestond, een orkest, bestaande uit serafine-orgel, harp en cornet- a-pistons, gezeten ter begeleiding van de liederen, die werden aangeheven. De zaal was slechts matig bezet, niettegenstaande de uitnoodigingen zoowel aan de professoren der theologische faculteit als aan ae Leidsche predikan ten gezonden. Alleen prof. Acquoi was aanwezig. Na een kwartier wachtens werd de generaal, om stuwd door zijnen staf, onder de halleluja's zijner volgelingen, door majoor Hodder opgeleid. Na een kort gebed en een duo door majoor Olifant, btoch en kapt. Stock onder begeleiding der harptonen aan geheven, verrees de generaal van zijnen zetel. Hij heeft een indrukwekkend figuur, is vrij lang eu heelt eene aangename, buigzame stem. Hij spreekt zeer kalm en is goed te volgen, zoowel door zijne dui delijke uitspraak als door de wijze waarop hij steeds den' volkstoon weet te treffen. Uitgaande van de woorden in Johannes' Algemeenen zendbrief hoofd- stuk I neergelegd, besprak hij den godsdienst dei negentiende eeuw, niet uit een wetenschappelijk maar uit een sociaal oogpunt. Na hem betrad een Hin doe de estrade om getuigenis af te leggen van zijne ïedding. Na een solo van majoor Hodder, waarbij het koor somtijds inviel, en eenige raededeelingen van adjudant Stoch, en gebed en gezang door het geheele leger, werd de bijeenkomst gesloten. Ook uit een brief van den landverhuizer A. H. Prosman blijkt dat de Iersekecaars, die naai de Argentijnsclie Republiek togen, aanvankelijk stof tot tevredenheid hebben. Wij nemen uit ge- melden brief het volgende over Het was nacht en donker toen wij aankwa men, na een tocht van vijf uren op een met zes ossen bespannen kar, en dachten aan Abraham die ook eens op Gods bevel land en maagschap verliet Wij zetten de kisten in de rondte en be zorgden zoo goed dit kon aan onze vrouwen er. kinderen een rustplaats. Om beurten waakten w\) toi" de dag aanbrak. O, welk een ruim land Onze kolonie is ruim 800,000 Hectaren groot, En alles is onbebouwd. Des morgens bouwden wij eene tent, waarin wij veertien dagen vertoefden het vuil goed waschten wij in de rivier, en dank zij de goede zeep die hier is minstens even helder dan bij u in het heet water kan ge schieden. Thans zijn wij in onze woning. Het huis Kost 80 pezer (gulden). Het zijn houten huizen, niet van planken maar van boomstammen, Dan wordt bet eene hout tegen het andere gezet gelijk bij u een paal in den grond. Het hout heeft de zwaarte van gewone heipa len, met bamboeriet er rond gespijkerd, waarvan de openingen met klei dichtgestreken zijn. Het dek is van rietstoken doen we buicen. Een zol der kennen wij niet, maar wij zijn er mede te vreden. Wij krijgen dagelijks 44 pond vleesch van goe- de gezonde ossen, dat is 98 pond in de week. En dagelijks 5 pond zeer voedzaam broodbollen zoo groot als een krentekoek en omstreeks een ons in gewicht. Als men het op een droge plaats hangt, kan men het lang houden. Wat waren wij te Ierseke bekommerd tegen den winter; en nu zitten wij in het warme lana in overvloed van eten. Ik geloof dat het goed was als duizenden de wereld in trokken, niet om rijk te worden maai om het aardrijk te helpen be bouwen want wel heeft de Heere Jezus gezegd dat de mensch bij brood alleen niet zal leven, maar Hij heeft toch nooit gezegd dat de mensch zonder brood zal leven. Als de menschen komen willen, er is hier geen nood, als men namelijk

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1