Gemengd Nieuws. De geconsigneerde gelden vormen een afzonder lijk fonds onder aansprakelijkheid van den staat. De invoeringstermijn is gesteld op 1 Juli. Onveranderd blijven de wetten die consignation bevelen of toelaten ter gr iffie en bij de hypotheek bewaarders. De Engelsche Landbouw maatschappij heett be sloten, de uitnoodiging der regeering cm personen naar Nederland te zenden ten einde zich van de vol doendheid der maatregelen ter voorkoming van in voer van veeziekten te overtuigen, niet aan te nemen maar der ïegeering te verzoeken, dein werking tre ding var. het besluit der regeering, waarbij de invoer van levend veo uit Nederland weder wordt toegela ten, van Juni tot 1 September uit te stellen, ten ein de ondervinding te verkrijgen van de voldoendheid der maatregelen in Nederland en het gevasr van vee ziekten op de tentoonstelling te Windsor af te sluiten Voorts wenscht zij de bestaande bepalingen op dit stuk te verscherpen. Aan het paleis in Den Haag werd gisteren een bul letin bekend gemaakt van den volgenden inhoud De toestand van Z. M. den Koning blijft naar om standigbeden bevredigend, Z. M. heett de laatste nachten goed geslapen en gevoelt zich daardoor opge wekter. werd bijgewoond. Na afloop daarvan had de vergadering plaats der liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" tot het stel len van vier kandidaten voor de aanstaande verkie zing voor de prov. staten. Met groote meerderheid werden geproclameerd de heeren mr. H. M. G. Kloppenburg, J. Sturm, H. C. E. van IJsselsteijn, allen alhier en M. J. van Vessem te Axel, welke zich allen de kandidatuur lieten welge vallen Tot bestuurslid der vereeniging werd gekozen de heer H. J. Vooren. AXEL. 2 3 A p r i 1 1 8 8 9. Aan den gisteren door de doelooogsocieteit „Prin ses Wilhelmin.'t" uitgeschrevén wedstrijd, namen slechts 33 schutters deel. Bij loting weid de hoo- ge vogel toegewezen aan de heeren Leenknecht van Stoppeldijk en C. van Laere van Axel, ter wijl de beide zijvogels door de heeren Ch. Zwar- telee van Koewacht en F. Weemaes van Axel en <ie roosvogel door den heer Ch. de Vhegher van Koewacht werden geschoten. Gisteravond gaf Concordia ten huize van mejuffrouw de weduwe L. B. A. Rol ff het aange kondigde concert. Van het musicaal gedeelte mag niet anders ge zegd worden dan dat de uitgevoerde nummers ten hoogste voldeden. Vooral dat laatste stukje was in den volsten zin des woords klein maar rein. Het tweede gedeelte van het programma werd eveneens onberispelijk uitgevoerd. Ook hier was groote vooruitgang waar te nemen. We mogen dit korte verslag niet eindigen zonder een woord van lof en ertentelijkheid aan mejuffrouw Minjon Van Wijngaarden voor haar welwillende medewer king, welke zeker niet weinig heeft bijgedragen om het genotvolle van den avond te verhoogen Terneuzen. Gisteren trad de heer Domela Nieu- wenhuis alhier in het estaminet „De Schelde" voor een vrij talrijk publiek op voor zijne aangekon digde voordracht over „Een jaar in het land van be- beloften. Dienzelfden dag hield de heerM. J. van Vessem van Axel in het hotel-Standaert eene politieke voor dracht, welke door een groot getril belangstellenden maken." „Hebt ge haar nooit over dien ouden man ge sproken „Zeker, maar dan wordt ze stil en begint over wat anders te praten. Het onderwerp schijnt haar onaangenaam aan te doen, en daarom heb ik het niet meer gewaagd er van te spreken. Maar ik zal het geheim wel doorgronden." „En hoe is zij, wanneer de oude man tegenwoor dig is." „Ja, dan kan ik niet anders merken, dan dat zi) hem met een angstige voorkomendheid behandelt en zijn onuitgesproken wenschen tracht te raden. Hij is, hoewel meestal kortaf, tegen haar toch in bet oog loop end vriendelijk." „Het is toch vreemd, Gijs, dat je schoone zoo in eens verdwenen is, zonder je met een enkel woordje van haar vertrek te verwittigen." „Zeker is dat vreemd en verduiveld onpleizierig, maar er zullen zeker, daar ben ik van overtuigc gegronde redenen voor bestaan. Want zonder dat, reken ik er haar niet toe in staat, mij zoo ver schrikkelijk ongerust en ongelukkig te maken. Wie weet welk verschrikkelijk geheim daar achter zit, Maar ik zal niet rusten voor ik haar gevonden heb, en doorgrond heb, welke schaduw op haar geluk valt." In het Westendorp te Varseveld viel dezer dagen een kind van anderhalf jaar van een stoeltje voorover in het vuur. Toen op het hulpgeschrei van het arme wicht een van de huisgenooten toe snelde, was zijn gezichtje reeds door de vlam ge blakerd en met brandwonden overdekt. Om de pijn te veizachten, meenden de ouders goed te doen het kind mot petroleum te besmeren! Het kind is na hevige pijnen bezweken. Eon zoogenaamde dame, die dezer dagen als verdacht van oplichterij van gouden sieraden te Driebergen is gearresteerd, is hoogst vermoedelijk dezelfde die in het laatst der maand Januari jl. den goud- en zilverkashouder B. te Nijmegen ook met een bezoek vereerde en hem een gouden ring met juweelen steen afhandig maakte, door onder den naam van mejuffrouw Van Galen, wo nende te Nijmegen, dien ring op zicht te vragen en daarmede spoorloos te verdwijnen, zoodat het opgegeven adres valsch bleek te zijn. Dit scheen een van hare eerste ondernemingen te zijn, en zij w°s toen minder baatzuchtig dan laterwant andere gouden sieraden van veel waarde, welke zij aanvankelijk met den gouden ring op zicht had medegenomen, bracht zij nog bij B. teiug, en behield slechts den ring. Na diep tijd hoorde men eerst van soortgelijke oplichterijen door een schamel gekleede dame te Zevena-ir, 's-Bosch en Arnhem of elders. Wordt zij overai voor dezelfde oplichtster herkend, dan heeft de po litie te Driebergen eene goede vangst gedaan. Om mieren uit de tuinen te verdrijven be- giete men de nesten met eene oplossing van zwa velzure potascb, ter sterkte van 2 gram per liter water. Men make meteenen stok enkele gaatjes in het nest om de oplossing goed te kunnen doen doordringen. Een kwartier na eene flinke begie ting met deze oplossing zegt men dat alle mieren dood zullen zijn, zonder dat de planten in de om geving er door lijden. Men denke er echter aan geen koperen gieter te gebruiken, want deze zou door de zwavelzure potasch sterk aangedaan wor den. Heeft men mieren in kasten of kan men Maar hoe zult ge het aanleggen om baar te vin den Je hebt toch niet het minste spoor, en geen gedachte hoegenaamd van de richting, die zij bij haren vlucht, want zoo moet ik het wel noemen, is ingeslagen." En toch zal ik baar vinden, Rob en jjj moet me daarin helpen." „O, wat dat betreft, ik ben natuurlijk ten volle tot je dienst, maar ik moet je zeggen dat ik er in de verste verte geen begrip van heb, hoe wij het moeten aanleggen." „Om je de waarhed te zeggen, ben ik het ook nog niet met mijzelven eens over den weg, dien wij zullen ingaan, maar heb toch wel al een planne tje gevormd, dat voorloopig ten uitvoer kan ge bracht worden." Zoo sprekende waren zg een groot gebouw ge naderd, waarom heen een groote massa rijtuigen terwgl allerlei menschen zich haastten de wijdgeopen de deuren binnen te treden. Reusachtige aanplak biljetten deden het gebouw voor een schouwburg kennen, en verkondigden dat daar dien avond de opera „Lohengrin" zou gegeven worden. Onze vrien den naderden ook het gebouw, en schenen besluite loos of zij mede de heerljjke muziek van Wagner zouden gaan genieten, dan wel hun wandeling voort zetten. Wordt vervólgd. nesten niet vinden, dan plaatse men een glas half gevuld met water, suiker en rum, zoo dat de mie ren er gemakkelijk bij kunnen komen. De lucht der rum zal haar aantrekken en de dronken ge worden dieren vinden bij honderden hun dood in het glas. Zaterdagnamiddag vond men nabjj den Breda- schen weg te Tilburg een ongeveer 33 jarig meisje, W. B., dat, naar zij opgaf, in dagen geen voedsel bad gebruikt. Per rijtuig naar het gasthuis vervoerd, o- verleed zij Maandag ochtend. De ongelukkige die niet wel bij 't hoofd was genoot niet de minste ondersteu ning haier ouders, en huisvestte des nachts by vreemden. Uit het Noorden meldt men aan de N R. Ct. Nu de Duitsche grenswachters nauwlettend toe zicht houuen op den invoer van koren uit ons land, wordt het wel wat moeilijker de zakken bij wagens vol over de grenzen te brengen, doch de Wt-stfaalscbe boer weet raad, en geeft op deze wijze telkens een doortastend bewijs van geduld en volharding. Hij laat zijn in Nederland, bijv. in Groningen, gekochte rogge bij een bevriend landbouwer aan de grens op Ned. gebied staan, vanwaar door vrouw en kinderen, zakjes inhou dende 3 KG., waarop de invoer vrij is, van tijd tot tijd worden afgehaald en „over den dijk" ge bracht. Iedere 3 KG. spaart 9 cent „Steuer" uit en menig Westfaalsch landbouwer heeft 10 tot 15 zakken rogge op Ned. gebied staan die hem op gemelde, wel langzame, maar zekere wijze een aardige winst opleveren. Te Maastricht bemerkten Zondag ochtend de bewoners der St. Antoniestraat, dat uit de woning der echtelieden D. veel rook te voorschijn kwam. Zij drongen de woning binnen en vonden de bei de echtelieden op hun bed, tengevolge van kolen damp bijna gestikt. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, aan wie het mocht gelukken, de bewusteloozen weder tot het leven terug te roe pen. Onachtzaamheid schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn geweest. Men meldt uit Terschelling van 13 April aan de N. R. Ct. Een eigenaardig feest werd heden hier gevierd. Het was de dag, waarop de postschipper Willem Jemkes Klijn, zijn vijftigjarig feest herdach'.eerst 10 jaren als knecht, bij zijn vader en daarna 40 jaren als postschipper; de eerste 44 iaren tus- schen Terschelling en Vlieland, de laatste zes als kapitein op de postboot „Terschelling" tusschen Terschelling en Harlingen. De stoute tochten, die hij als postschipper voor al tusschen Terschelling en Vlieland in den win ter maakte, lokten de bewondering zijner mede bewoners uit. Het spreekt van zelf, dat de dag van beden door zijne medeburgers niet onopgemerkt is voor bijgegaan. Tal van vlaggen wapperden van de schepen die in de haven lagen, en mede van particuliere ge bouwen. terwijl als stoffelijk blijk van aandenken den jubilaris werd aangeboden eene prachtige pen dule met toepasselijke zilveren inscriptie, en twee coupes en een barometer, een en ander uitgereikt met eene schoon uitgevoerde caligraphische oor konde meldende de namen der gevers. Vrijdagmiddag te half drie uur ontstond door eene onbekende oorzaak een hevige brand in de suikerwerk-fabriek van de heeren Bensdorp Co., Amstel 144 te Amsterdam. De brand begon op eene werkplaats waar nimmer vuur gebruikt wordt zoodat het geheel onbegrijpelijk is hoe de brand daar kon ontstaan, te meer daar de meeste werk lieden juist aan het schaften waren. In een oo- genblik tijds stond het geheele achtergebouw in lichtelaaie en greep het vuur, door de groote hoe veelheden suiker, welke het in zijne nabijheid vond, snel om zich heen. De eigenlijke fabriek komt uit in een doorloopende gang, maar is omgeven door de perceelen aan den Amstel en belendt de achterzijde van bet „GraDd Theatre" der heeren Van Lier. Er was dus heel wat moeite om met het bluschmateriaal het vuur te bereiken. De ve le werksters, die aan de fabriek arbeiden, zochten in het eerste oogenblik van schrik een goed heen komen, en toen spoedig daarna de brandweer kwam, vond zij een groot deel van het perceel

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2