No. 292. Zaterdag 20 April 1889. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIIXEVIYY AXEL. Staatkundig Overzicht. Iliiiiiciilandsch Sfienws. AMiLSIilll! Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Het heeft weinig gescheeld, of generaal Boulan- ger heeft met een Belgisch journalist moeten duel- leeren. De „Inde'pendance Beige" heeft in strijd met des generaals tegenspraak volgehouden dat Bou- Janger eene bijeenkomst heeft gehad met prin* Vic tor Bonaparte. Generaal Boulanger zou gezegd heb ben, dat het blad voor het verspreiden van dat ge rucht 10.000 francs van de Fransche regeering heeft ontvangen. De hoofdredacteur der „Indépendance Beige", de lieer Berardi, zond toen de generaals Collignon en Merckelbagh naar Boulanger om opheldering hier over te vragen. De generaal benoemde de heeren Dillon en Turquet tot zijn getuigen en deze ver klaarden, dat Boulanger niets anders heeft gezegd, dan: „Indien de heer Constans er 10.000 francs voor had betaald, dan had het gerucht niet beter kunnen zijn." De getuigen van den heer Berardi namen genoegen met deze opheldering en zoo werd een protocol opgesteld, waarin de vier getuigen de verklaring aflegden, dat er geen grond bestond tot het geven van satisfactie op het veld van eer Volgen« eene inlichting van den „Temps" rust de aanklacht tegen Boulanger hoofdzakelijk op de drie volgende punten lo. Verleiding van officieren en soldaten tot ontrouw en wederkeerige toezegging van hulp in zekere gevallen 2o. onwettige overschrij ving van gelden, die ten behoeve van leveringen voor het leger waren bestemd, gedurende dat Bou langer minister van oorlog was 3o. houding van Boulanger in eene bij Laguerre plaats gehad heb bende vergadering ter gelegenheid der verkiezing van den president der republiek. Deze vergadering, misschien is het den lezer be kend, moest dienen om de middelen te vinden ter verhindering der verkiezing van Jules Ferry als op volger van Grévy. Er werd in die bijeenkomst ge handeld over de kansen van Jules Feny en over hetgeen gebeuren kon, als hij gekozen mocht wor den. In den loop van het gesprek mengde een der aanwezigen het leger in de zaak. De soldaten, moet toen Boulanger gezegd hebben (hij was te dien tij de vermomd, met een blauwen bril en een hinkend of sleepend been te Parijs gekomen, daarbij zonder verlof van den minister van oorlog Clermont-Fer rand, den zetel van zijn comraandement, had verla ten), zullen in de kazerne blijven (namelijk als het op straat tot rustverstoring kwam). Voor het overige dient, dat de procureur-generaal in zijn eerste requisitoir die uitdrukking heeft op genomen. Van die vergadering ten huize van Laguerre is indertijd een proces-verbaal opgemaakt, waaruit blijkt, dat vele volbloed republikeinen de bijeenkomst had- den bijgewoond. Een der bladen vraagt het vragen kan soms lastig zijn als Boulanger door deel te nemen aan die vergadering, welke inderdaad wel het voor komen heeft van een samenzwering, zich schuldig gemaakt had aan een aanslag tegen de veiligheid des staats, wat zal men dan aanvangen met Clemen- eeau, Granet, Lockroy en anderen, die destijds ge lijk van denkbeelden met Boulanger, de beraadsla ging bijwoonden? De tijd zal 't leeren. De tekst van de Koninklijke Boodschappen, ten geleide van wetsontwerpen, bij de Staten-Generaal ingediend, luidt thans Mijne Heeren In naam van Zijne Majesteit Willem III, by de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz. enz enz. De Raad van State, krachtens art. 45, 2e, dei Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag, Biedt u hiernevens ter overweging aan een ont werp van wet De toelichtende memoiie (en bijlagen), die het wetsontwerp vergezellenbevatten de gronden waarop het rust. En hiermede, mijne Heeren, beveelt de Raad van State U in Godes heilige bescherming. 's-Giavenhage, den De Vice-President van den Raad van State, Van Reenen. Bij kon. besluit is aan den heer mr. F. M. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, vergunning ver leend om, als procureur bij de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, zijn -verblijfplaats te Sluis te blijven vestigen. De milicien-verlorgangers van de lichting 1886, behoorende tot het 2e, 3e en 6e leg. inf., zijn voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen van 12 Augustus tot 14 September. Die welke behooren tot de batterijen van het le 2e en 3e reg. veld-art. (dus niet die van de treincompag- ni6n) van 20Augustns tot 21 September. Die van het korps rijdende artillerie van 27 Augustus tot 30 September, die van de le compagnie ponton niers van 1 Juli tot 3 Augustus, die van de 2e compagnie pontonniers van 15 Juli tot 17 Augus tus, die van het korps genietroepen (uitgezonderd de vestingtelegrafisten) van 6 Augustus tot 7 Sep tember, die van de 3e compagnie hospitaalsolda ten van 12 Augustus tot 14 September. Bij de regimenten vestingartillerie komen de miliciens van de lichting van 1887 seriesgewijze gedurende 32 dagen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. - Bij kon. besluit is bepaald dat de Jdienst der ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 18S4 den 30 April eindigt, voor zoo ver op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn ge ëindigd. ware deze niet verlengd bij een wet van 7 Aug. 1888. Dientengevolge heeft de minister van oorlog be paald dat de paspoorten voor deze miliciens n u reeds moeten worden gezonden aan de Com missarissen des Konings in de provinciën, waar uit deze miliciens herkomstig zijn. - Uit Kloetinge wordt aan de N. R. Ct. ge meld Eindelijk is er dan toch eenige zekerheid om trent het lot van den gewezen secretaris en ont vanger dezer gemeente, die den 12 Februari on verwachts zijne betrekking en zijn gezin verlaten heeft, en die in het politieblad gesignaleerd is. De Snoo heeft uit de Nieuwe Wereld naar hier een brief geschreven, meldonde dat hij daar goed en wel is aangekomen, waar men hem niet aan de justitie overleveren zal. Daarmede is nu ook eene andere quaestie op geruimd. De vrouw van De Snoo was, kort na het vertrek van haren echtvriend met de kinde ren, van hier gegaan en had haren intrek geno men bij de familie van haren man in zekere ge meente van Zuid Holland. Na verloop van een paar weken verzocht de burgemeester dier gemeen te aan den waarnemenden burgemeester van on ze gemeente om een bewijs voor de vrouw, dat zij onvermogend was de kosten te dragen van een rekest aan de rechtbank tot verkoop van on roerend goed. Onze wethouder vond dit wel wat zondeiling, eensdeels om het doel (verkoop van onroerend goed) anderdeels om de geringheid dei- som (een zegel van /0,2>.5). Hij weigerde, tenzij de vrouw kwam met twee bekende en te goeder naam staande getuigen, die hare armoede met hunne handteekeningen bekrachtigden. Die getui gen kwamen niet, maar werd er gecorrespondeerd, en toen onze wethouder bleef weigeren, begon een notaris nieuwe pogingen aan te wenden, en werkte zelfs wel eenigszins op het gevoel van onzen waarnemenden burgemeester, door te mel den dat do nood drong, dat men niet wist waar De Snoo was, en deze dus geen machtiging of bijstand aan zijne vrouw kon verleenen enz. enz, Alles te vergeefs. Doch nu is de quaestie opge lost, dewijl het verblijf van De Snoo bekend is. Van regeeringswege is medegedeeld het ver slag over de uitkomsten van den oogst van 1888 in Nederland. Vergeleken met 1887, werd een ongunstigen oogst verkregen van tarwe, rogge en gerst, zoowel in graan als in stroo, verdei- van erwten, ook in stroo, aardappelen, suikerbieten, koolzaad, karwijzaad, kanariezaad, chichorei, vlas en hennep, in zaad als in lint, mangelwortels, kla- verhooi, appelen, pruimen, bloembollen en bloem- kweekerijen, te zamen dus 24 artikelen. Betere uitkomsten dan in 1887 werden verkregen vanhaver in graan en stroo, boekweit, veldboo- nen ook in stroo, koolrapen, gele wortelen, groe ne klaver, gras en hooi (in qualiteit was dit laat ste echter veel ongunstiger, en als zoodanig ze ker 30 pot. beneden dat van 1887 te rekenen, welke hoeveelheid alleen als strooisel of pakhooi dienst kon doen), warmoezerijen, peren, kersen, aardbeziën, aalbessen en boomkweekerijen, te za men dus 16 artikelen. Gelijke of althans vrij gelijke (minder dan 1 pet. verschillende) uitkomsten gaven tabak en houtgewas. Van dit laatste geldt deze uitkomst in het algemeen, het boschhout heeft een beter lot gemaakt dan in 1887, maar de mandemakers- twijg, of juist het griend- of waardenhout, maakt hierop in het algemeen eene ongunstige uitzon dering. Uit deze en vorige opgaven blijkt voldoende, dat dit jaar voor den landbouwer onder de on gunstige gerangschixt moet worden, terwijl de vee houders, en hiervan inzonderheid zij, die vee hou den voor de boterbereiding, door de lage boterprij- zen mede verlies hebben. De bereiders van vet te kaas hadden het beter, doch de vetweiders heb ben slechte zaken gemaakt, omdat het magere vee

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1