Gemengd Nieuws. A. H. Houtzager. Bij gebrek aan meerdere solli eitanten bestaat de voordracht slechts uit boven genoemd tweetal. M. Ct. Het aandtel der gemeenten in de lichting voor de nationale Militie voor het jaar 1889 be draagt als volgt Aardenburg 6, Axel 7, Biervliet 8, Boschkapei- le 4, Breskens 4, Cadzand 8, Clinge 4, Eede 8, Graauw 6, Groede 8, Hoek 6, Hontenisse 16, Hulst 5, Hoofdplaat 3, Koewacht 8, Nieuwvliet 2, Oost- buig 5, Ossenisse en Hengstdijk 8. Philippine 3, Relranchement 4, Sas van Gent 3, Schoondijkf 8, St. Jansteen 6, St. Kruis 1, Sluis 6, Stoppel dijk 6, Terneuzen 16, Waterland kerkje 2, West- dorpe C, IJzendijke 9, Zaamslag 9, Zuiddorpe en Overslag 2 en Zuidzande 3. Hontenisse. Er is een tijd geweest, toen ook Kloos- terzande zijne paarden- en veemarkt had, en, al zeg geD de bezitters van Van Zwaamen en Thompson's almanak misschien ook, dat die veemarkt nog elk jaar wordt gehouden, wij schrijven toch nogmaals die tijd is er geweest. Nog werden de vorige week ïn het midden van het dorp palen geplant en touwen gespannen, dus alles in gereedheid gebracht om het vee af te wach ten, maar geen enkel stuk vee kwam aan de lijn alleen de schooljongens 7ei maakten zich eene wijle op de plaats, waar vroeger het vroolijk gehinnik der paarden, het wel minder streelende geloei der koeien, maar daarentegen ook het daverend handgeklap der veekoopers ons in de ooren klonk. Gelukkige tijd! Hoe zoet is het aan u te denken ■en hoe vurig verlangen wij u terug! Of dat helpen zal? Helaas neen, want waar zijn de prijzen Hontenisse. De knecht van den landbouwer L. S., wonende inde gemeente Hengstdijk, zou jL Vrij dageen familie-lid van zijn baas de heuglijke tijding brengen, dat diens vrouw voorspoedig bevallen was. Ten einde des te spoediger terug te zijn, toomde hij een driejarig paard en reed in gestrekten draf naar Stoppeldijk waar de familie woonde. Terugrijdende nam hij zijn weg over Rapenburg en Vogelfort, doch vóór hij dit gehucht bereikte, struikelde het paard, de knecht bleet met den voet in den stijgbeugel han gen. Zoo werd hij nog een eindweegs over de stee- nen meegesleept tot een persoon het paard stil deed houden. Ofschoon hij zwaar gekneusd is, bestaat er gelukkig geen gevaar voor zijn leven. Het gerucht, dat de knecht dronken zou geweest zijn, is geheel bezijden de waarheid. Terneuzen. Ds. A. van Veen, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Benschop (Utrecht). Zondag namiddag deed ds. L. Bouma bij de Chr. Ger. gem. te Terneuzen zijne intrede naar aanleiding van I Corinthe 1 23 en 24 na vooraf des voorrniddags bevestigd te zijn door ds. J Veen baas van Lippenhuizen, met de woorden van E- God zal er u voor loonen." In een oogenblik had de houtvester de toedracht der zaak begrepen. „Dus werkelijk! Uw zoon was het uw „Mijn zoon, houtvester. Ik heb hem naar Ame rika gezonden en zal hem wel Dooit weerzien. Maar het is beter in de bossehen te sterveD, dan eerloos in de gevangenis te leven." De oude Krantz had zich in zijne volle lengte op gericht en in zijne oogen fonkelde woeste toorn, even als vroeger. „En gij waagt het voor den moordenaar bij me te komen bidden, terwijl mijn Karei door zijne won de nog op sterven ligt?" riep hij woedend uil. De molenaar boog het bcofd nog dieper op de borst en vouwde de handen, om door dit aandoenlijk ge baar meelijden af te smeeken. Zeggen kon hij niets meer. Daar trad Anna tusschen hem en den houtvester. „Vergeef," zeide zij innig en vol waardigheid, „vergeef, opdat ook u vergeven wordel" Diepe stilte heerschte eenige oogenblikken in de kamer. De gelaatstrekken van den houtvester ver loren hare strakheid en zijne lippen vertrokken zich zenuwachtig. Plotseling vatte hij, een snel besluit nemende, de hand van den molenaar. „Ga. Holzegger. Ik heb op dit oogenblik met het verledene afgerekend en vergeef de misdaad van uw zoon. Ga, en troost de arme moeder." zechiël 33 7, 8 en 9. Het kerkgebouw was tel kens overvol. Jongstleden Vrijdag zijn van Groede en Nieuw vliet 68 personen naar Amerika vertrokken. Ds. S. G. Geertsema Beckeringh te Schoondijke heeft toezegging van beroep ontvangen naar Lut ke wierum. Middelburg, 16 April. In de beden gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland is het voor stel van Ged. Staten, tot calamitous-verklaring van den Thomaespolder, metalg. stemmen aangenomen. Uit Amsterdam schrift men aan de N. R Ct. Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schom melende ballon boven alle menschenhoofden uit. De zakken zand, die het gevaarte aan de aarde bonden, weiden afgehakt. Een tiental mannen in witie kie len hielden den ballon met moeite in toom. Even te voren was de parachute vastgebonden, zóó dat een enkele ruk haar van den ballon zou kunnen scheiden De luchtreiziger nam afscheid van zijne vrienden. Ie der die hem nabij stond, vreemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hij niet eenen tocht aan vaarden, die hem het leven kosten kon? En allen e i s c h t e n dat hij de reis zou ondernemen, op gevaar af van straks vermorseld terug gedragen te worden. Par- bleu, men had niet voor niemendal twee kwartjes betaald! De reiziger zelf was kalm. Veerkiachtig wip te hij schrijlings in den hoepel, die onder aan den bal Ion bevestigd was, hield zich aan de touwen vast en liet zijn beenen slingeren in de ruimte. Los, klonk het bevel en in snelle vaart steeg de ballon naar boven. Ineen oogwenk rees hij 6 700 meter. Een frissche bries dreef hem naar het Oosten, over de Sporttribune heen, in de lichting van den Amstel- Met ingehouden adem oogde ieder den overmoedigen aeronaut na. Plotseling voer eene rilling door de me nigte. Eene wriemelende gedaante rukte de parachu te los en scheidde zich af van den ballon, die van zijn last bevrijd, zijn tocht door de wolken met tienmaal versnelde vaart voortzette. Intusschen daalde de ge daante, hangende aan de parachute, pijlsnel naar om laag. Nog weinige oogenblikken en zij zou te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog uit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wind vat op het scherm, en ontplooiden zich de banen. De snel heid van den val werd nu vertraagd, en zeer geleide lijk daalde de man van luchtlaag tot luchtlaag en be reikte eindelijk de aarde. De opstijging en neerdaling bad nauwelijks 4 minuten geduurd. Maar in de ang stige spanning, die zij verwekte, scheen het een half uur te zijn. De ballon vervolgde zijn weg en, na bijna uit het gezicht geraakt te zijn, zag men ook hem dwarrelend dalen. Eenige oogenblikken na den man met de parachute, is hij neergekomen ook in ga ven toestand. Toen Grais zoo heet de luchtreizi ger op het terrein terug verscheen, klonken lui de hoera's. Men nam hem op de schouders en droeg hem in triomf naar de tribune. Daar vertoonde hij zich aan de ménigte, en er steeg te zijner eere geest- De reusachtige gestalte van den molenaar beefde van top tot teen, en tranen ontsprongen aan zijne oo gen. „God zegene n, houtvester," stamelde hij, „en loo- ne het u en uwe kinderen, dat ge mijn armen jon gen voor de gevangenis en zijne diepbedroefde ou ders voor smaad en schande bewaard hebt." Hierna haastte hij zich naar buiten. Over het vervallen gelaat van den houtvester gleed een zoete glimlach van zelfvoldoening, waarmee zjjne borst vervuld werd door het gevoel, dat hij op de booze geesten zjjns levens, den toorn en de wraak zucht, de overwinning behaald had. „En gij, Anna?" vraagde hij. Zij reikte den houtvester de eene hand en legde de andere in die des geliefden. „Wie zoo edel vergeven kan als gjj, is een braaf man. Ik kan u niet meer vrijspreken, want ge hebt zelf uwe schuld gezoend door deze daad; ik kan slechts beproeven, de nog ongedelgde schuld mijns vaders te verzoenen, en dat wil ik doen. De oude haat moet en zal niet overerven. Slechts de liefde is uit God, en zoowoide de schuld der vaderen uitgedelgd door de liefde der kinderen." EINDE. driftig gejuich op. De man verdiende deze hulde. Had hy niet zijn leven gewaagd om al deze menschen een oogenblik var. emotie te verschaffen? Als het ver keerd afgeloopen was, als de parachute zich niet op tijd ontplooid had, als er wie weet welk 'n kleinigheid gehaperd had, zou hij in zijn val vermorseld zijn ge worden. Maar op deze mogelijkheid was ieder voor bereid, ja zij verwekte eigenlijk de emotie. Ware aan eene opstijging en nederdaling geen levensgevaar verbonden, er zou geen menscli naar komen kijken, laat staan er entree voor betalen. Het moest dus wel erkend wordende Amerikaansche luchtreiziger Grais geeft de menschen waar voor hun geld. Die man daar in de hoogte, bijna op goed geluk zich naar beneden stortende het is iets om nooit te vergeten. Het dwaze vooroordeel, dat men bij het red den van drenkelingen getuigen noodig heeft, kost te te Apeldoorn een kind het leven. Een vrouw zag een vijfjarige kleine in het kanaal vallenzij schoot onmiddellijk toe en had het genoegen het kind levend op het droge te brengen. In plaats van evenwel het kind terstond onderdak te bren gen en de voorschriften toe t9 passen, weiketen opzichte van drenkelingen bestaan, liet zij het aan den oever liggen en ging hare ontmoeting aan an deren mededeelen. Toen daarna de geneeskundi ge hulp werd ingeroepen en ook spoedig verscheen, was het leven bijna geweken en stierf de kleine kort daarna. Woensdagochtend had aan het Kralingsche veer een zandschipper een aardig buitenkansje. Ter wijl hij den haakboom ophaalde, waarmede hij zijne schuit voortduwde, zat een zalm zoodanig daaraan vast, dat het hem gelukte dien op het droge te brengen. De zalnr. werd aan de markt aldaar verkocht voor /ll. In den avond van Zondag 11. werd er te Leiden eene poging gedaan om het kantoor van den rijksontvanger binnen te komen, althans werd door de politie een man aangehouden, die met valsche sleutels trachtte het slot van de kantoor deur te openen, hetwelk hem echter niet gelukte daar het uitstekende sleutelgat dat was van een oud vervallen slot, wordende die deur steeds aan de binnenzijde met een Engelsch slot gesloten. Naar het politiebureau geleid, wierp bij onderweg iets in het water weg dat de politie deed denken aan een bos valscbe sleutels, althans een derge lijk geluid maakte het weggeworpene. Op hem werd een gewone sleutel of een looper of keizer bevonden. De aangehoudene is een oude beken de der justitie, die reeds 40iaren gevangenisstraf wegens verschillende diefstallen heeft ondergaan* en die in het begin van de afgeloopen maand in dat kantoor was geweest om quasi naar iets te vragen, doch waaraan men kwade bedoelingen toe schreef. Van daar dat hij door de politie in het oog, en dien avond door een vermond agent werd aangehouden. Op het kantoor was eene groote waarde in de brandkast voorhanden. Naar den weggeworpen bos sleutels wordt onder toezicht der politie gevischt. Eenigen tijd geleden verscheen des avonds aan een molen te Osbrau in Silezië eene non met den rozenkrans in de hand, den eigenaar verzoe kend, haar nachtverblijf te verleenen. De mole naar, die een vroom katholiek was, voldeed met veel genoegen aan het verzoek van de nor. en wees haar eene afzonderlijke kamer op de eerste verdieping aan. Spoedig daarop kwam de non naar beneden en meldde haren gastheer, dat zij nog een uur in de k«rk wilde bidden. Een der knechts van den molenaar had echter argwaan ge kregen en verborg zich thans in hare kamer on der de bedstede om hare verdere handelingen te bespieden. Hij behoefde niet lang te wachten. Zoodra de non in hare kamer teruggekeerd was, ontdeed zij zich van haar heilig gewaad en thans bleek zij et>n forsche man te zijn, in 't bezit van revolver, mes en meer dergelijke dingen, welke voorwerpen thans op de tafel werden gelegd. Mid delerwijl was het nacht geworden en het werd on zen knecht wel wat bang te moede bij de gedach te, wat er verder zou gebeuren. Plotseling houdt een wagen voor het huis stil; de gewaande non loopt zacht naar het geopende venster en roept naar buiten: „de bewoners zijn nog niet in slaap." Yan dit oogenblik maakt de molenaarsknecht ge bruik; hij kruipt uit zijn_schuilhoek te voorschijn,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2