No. 291. Woensdag 17 April 1889. 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETOX. BE ï««m.»TER ElKtttST» Fr. ZIMMERMANN. Biiiiieiilandscli Nieuws. STATEN-GENERAAL. m. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent5 voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het jachtslot Mayerling, hetwelk door het treu rige drama dat aldaar is afgespeeld, eene even treu rige vermaardheid heeft gekregen, zal een klooster worden voor Caimelitessen, terwijl de omliggende bijgebouwen zullen worden herschapen in een asiel voor oude en gebrekkige personen uit de omstre ken. De kamer waarin de kroonprins zich van het leven beroofd heeft, zal in eene kapel worden ver anderd. De Oostenrijksche keizer heeft voor het instandhouden van het klooster en het asiel eene groote som als fonds geschonken De nonnen van den berg Karmel behooren tot de strengste kloos terorde zij zijn geheel van de wereld afgezonderd en mogen zelfs hare naaste bloedverwanten niet meer zien. Het spreken is haar verboden enhaie gelaatstrekken zjjn steeds achter een donkeren sluier verborgen Het leven dier vrouwen is ge heel aan het gebed en aan godsdienstige overpein zingen gewijd. Waar dus vroeger aan een onge- nonden levensgenot de vrije teugel werd gevierd, zullen voortaan de gebeden en gezangen der gesluier de nonnen weerklinken. Van de keizerin verneemt men, dat zij sedert den dood van haar zoon aan droefgeestigheid en hdées fixes lijdt, en er in haar toestand hoegenaamd geene verandering komt. De Fransche Senaat is bezig met het proces te gen Boulanger. Men houdt het er voor, dat de ar- boid ongeveer een maand zal duren. Chincolle, die van het doen en laten van Bou langer steeds de geschiedschrijver was tot in de nietigste bijzonderheden toe, is voorloopig als ver slaggever van Figaro op zijde gesteld. De oorzaak daarvan is deze. Den 3den April kwam hij aan het bureau van genoemd blad omstreeks 6 ure 's avonds. De hoofdredacteur, die per telefoon de tij- NOVELLE VAN XXXII. Slot. Ik wilde den toorn en de eigenzinnigheid, die zich zoo vroeg in den knaap vertoonden, breken. Het is my niet gelukt, bloed blijtt bloed, dat ver loochent zich niet, en alle Krantzen breken liever, dan dat ze buigen. „Uw aanblik kon ik niet verdragen Anna. Als ge me aanzaagt met uwe groote, ernstige oogen, daD was het me, als zag ik den stervenden blik uws vaders. „Oordeel nu, meisje. Ik heb uw vader het leven ontnomen hij heeft my meer ontroofd, veel meer, want een vreugdeloos, eenzaam bestaan is het ver schrikkelijkst, wat men zich denken kan. Spreek het scherpste vonnis over mjj uit, als gij het vermoogt, ik buig mijn grijs hoofd, ik heb niets meer te ver liezen. Daar ligt mijn Karei. Ook hij heeft zich ding uit Brussel had ontvangen, dat Boulanger al daar was aangekomen, vraagt hem „Welnu, mijnheer Chincolle, wat nieuws brengt g\j?" „Ik heb geen nieuws," antwoordde Chincolle. Hij is niet vertrokken. Ik heb heden voormiddag nog met hem ontheten." Tegenover zulk eene ronde verklaring haalt men allicht de schouders op voor eene tijding per tele foon, vooral voor eene tijding van dien aard. Maar den volgenden dag vernam de hoofdredac teur, dat de telefoon hem goed had ingelicht, zoo dat Chincolle zich had vergist! Deze had namelijk op goed geloof aangenomen wat Laguerre hem had verteld. Hij had hem ge zegd Ik heb heden ontbeten met den generaal," en Chincolle had tegenover Francis Magnard die woorden gaafweg tot de zijne gemaakt. Intusschen is de groote Boulanger te Brussel voor het eerst in het publiek verschenen en wel op eene muzikale soirée ten huize van den afgevaar digde Somzé. De overige gasten wisten van Bou- langers uitnoodiging niets, zoodat zijne verschijning als het ware eene paniek onder de aanwezigen te weegbracht. Generaal Pontus, minister van oor log, prins Chimay, minister van buitenlandsche za ken met zijne dochter en de minister van land bouw, De Bruyn, verlieten onmiddellijk de zaal ge volgd door een groot aantal anderen. Deze verras sing wordt den heer Somzé hoogst kwalijk geno men. De 72jarige hertog Adolf van Nassau heeft met eene schoone, kernachtige toespraak het regentschap over het groothertogdom Luxemburg aanvaard. De instelling van het regentschap is een noodzakelijk gevolg van de ernstige ongesteldheid van onzen koning. van mij afgekeerdals hij gezond wordt, zal hij mij verlaten en u volgen dan beo ik geheel alleen." De gewonde sloeg de oogen op en strekte zijne bevende hand naar den oude uit. „Arme, lieve vader, ik blijf bij u fluisterde hij met zwakke stem. De houtvester sprong op en zonk toen, door vreug de en smart overweldigd, neer aan het bed zijns zoons. „Mijn zo^n ge leeft ge zijt me weergegeven?" „Ik heb alles gehoord, vader. Reeds bi) den aan vang uwer bekentenis kreeg ik mijn bewustzijn weer; als in een droom vernam ik uwe stem, steeds klaar der en duidelijker, ge hebt veel geleden, arme vader, veel meer dan ge verdiend hebt. Ik verlaat u niet." De oude had zijn gelaat in het kussen verborgen; hij beefde over zijn geheele lichaam. „En ge bemint uwen vader?" riep hjj. „Ge zijt niet toornig op me, omdat ik hardvochtig en streng tegen u geweest ben?" De zieke schudde zacht het hoofd. „Ge hebt gehoord, wat ik gedaan heb, en ge ver vloekt me niet?" „Neen vader, ik niet." Hij vestigde zijne oogen smeekend op Anna, wier trekken haren inwendigen strijd weerspiegelden, en zocht hare hand te grypen, Zij trok zich echter terug. „Vergeef gy ook?" fluisterde Karei. Naar „de Oi an je vaan" uit particuliere berichten uit 't Loo verneemt en haar berichtgever bleek totnogtoe steeds juist ingelicht wordt in des konings omgeving zijner majesleits uiteinde als zeer aanstaande beschouwd. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wet tot naturalisatie o.a. van den heer B. A. Wil- king koopman te Hulst. Het wetsontwerp op het lager onderwijs zal een dezer dagen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Eerste Kamer. Tegen hedenavond 8 uur is de Eerste Kamer bjjeengeioepen. Tweede Kamer. Met 84 tegen 1 stem, die van den heer Dorae- la Nieuwenhuis, is het wetsontwerp tot het tegen gaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personeD en van vrouwen, in de zitting van Vrijdag aangenomen. In diezelfde vergadering werlennog enkele klei nigheden afgedaan. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Waarschijnlijk zal de vacantie niet lang duren. Een der eerst aan de orde komende wetsontwerpen is de boterwet. AXEL. 1« April 188 9. Op de voordi acht ter benoeming van een on derwijzeres in de nuttige hand wei ken aan de school in den Groote Huissenspolder, gemeente Zaamslag, zije geplaatst mej. H. de Visser en mej. „Ge hebt in woesten toorn en ondoordacht gehan deld," zeide zij ontroerd, „en hebt er zwaar voor ge boet. Ik haat u niet, want ik kan ook mijn vader niet vrijspreken van sëhuld, maar het is me onmo gelijk verzoenend de hand te drukken, die mijn va der gedood heeft." „Anna," riep Karei, zich met inspanning half op richtend, „bedenk wat uw vader den mijne ontroofd heeft." „Ik denk daaraan. Hem nam de dood weg, hij kon, hetgeen hij misdaan heeft, niet goedmaken wat bij u ontroofd heett, kan ik u niet weergeven." „Ge kunt het, Anna, Word mijne vrouw, vergeet den haat onzer vaders, en laat de liefde der kinde ren te niet maken, wat de ouders misdaan hebben." Hij beproefde nogmaals hare hand te vatten, terwijl hij zijne rechterhand in die zijns uaders gelegd had. Daar werd de deur geopend en tegelijk met tante Tine verscheen de krachtige gestalte van den mo lenaar in de deur. Allen richtten hnnne blikken op den binnenkomende. Holzegger bleef ootmoedig met gebogen hoofd aan de deur staan. „Houtvester," zeide hij zachtjes, „heb meelijden met een vader, wiens hoofd door zijn eigen zoon met schande bedekt is. Breug me niet voor het ge recht, bid.ik u, ter wille van mijne arme vrouwen mijne dochter, die aan de misdaad onschuldig zijn

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1