Gemengd Nieuws. ter niet zeer gunstig worden ontvangen. 5 April. De heer Van Gijn, afgevaardigde van Dordrecht wordt toegelaten. Voorts worden de verschillende ardendementen verworpen, behalve dat van den heer Heldt (9 uur als maximum werk tijd voor personen beneden 14 jaar) waarover de stemmen staken. Op eene interpellatie van den heer Van Asch van Wijck verklaarde.de minister, van binnenland- sche zaken, dat de regeering, na ontvangst dei- adviezen van de Provinciale Staten over de wij ziging van de provinciale kiestabel, tijd behoeft om de gemaakte bedenkingen te onderzoeken en na te gaan. Voor dit jaar althans zullen de ver kiezingen voor de Provinciale Staten op den ge wonen tijd plaats hebben en in de tegenwoordige omstandigheden zullen op dit oogenbhk geen voor stellen tot wijziging van de kiestabel worden in gediend. 6 April. Het amendement Heldt wordt verwor pen. Aangenomen wordt een amendement van dpn heer Farncombe Sanders, om nachtarbeid te verbieden voor personen beneden de 14 jaar of vrouwen, behoudens overgangsmaatregelen. Art. 5-10 zijn met eenige wijzigingen goedge keurd. A X E I* April 188». Zaterdag hadden te Hoek de aanbestedingen plaats, bij enkele inschrijving, van het onder pro til brengen en begrinden van aardewegen, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1890, en wel in den polder Oud-Westenrijk, in die gemeen te, ter lengte van 1336 M-, waarvoor werd inge schreven door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ1622; L. Koole tb Terneuzen voor /'1487; D. de Doelder aldaar voor ƒ1475; Jac de Metster te Hoek voor ƒ1467 D. Tholens te Ter- neuzen voor ƒ1388; J. Meertens te Hoek voor ƒ1318, en J. de Bree Fz. aldaar voor ƒ1310; en in den polder Loven en Willemskerke me de in de gemeente Hoek, ter lengte van 720 M.. waarvoor werd ingeschreven door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ984; D. de Doel der te Terneuzen voor ƒ875; L. Koole aldaar voor 789- J. de Bree Fz. te Hoek voor ƒ794Jac. de Meester aldaar voor ƒ777; D. Tholens te Ter neuzen voor ƒ740, en J. Meertens te Hoek voor ƒ738. - Onder praesidium van den arrondissements schoolopziener, den heer J. G. Gerritsen, vergader den Zaterdag jl. de leden der onderwijzers-veree- niging in 't arrondissement Oostburg. De beslissing omtrent de plaats, waar de jaar- lijksche feestvergadeiing gehouden zal worden werd uitgesteld tot de eerstvolgende bijeenkomst in de maand Juni. De vergadering werd gehoord omtrent den aard van den wedstrijd die zal gehouden worden, en het bestuur zal dezen in de aangewezen richting uitschrijven. Door den heer P. de Bruijne van Aardenburg werd ingeleid „Eene vergelijking tusschen Willem 111 en Jan de Wit," terwijl door twee leden werd voorgedragen het gedicht van Beets „Met z'n Achten." Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan D. Verhuist, notaris te Middelburg; aan P. J. van Dam, als officier van gez. 2e kl. bij de rust. schutt. in Zeeland le bat. benoemd tot burgemeester te Philippine J. B B'Hooge, en te St. Jansteen C. Ysebaert. tot plaatsverv. dijkgraaf van den Visartpolder, prov. Zeeland, V. Cortvriendt; tot voorzitter van liet waterschap voor de uitwatering der vereenig- de polders van de sluis tegen den Mngdalenapol- der, prov. Zeeland, P. Leenhoutstot plaatsverv. dijkgraaf van den Bijleveldpolder, prov. Zeeland, J. Dingemanse. Bij K. B. i? 's Konings commissaris in Zee land gemachtigd tot het bijeenroepen van de Sta ten dier provincie in buitengewone vergadering op Maandag 15 dezer, om daarin aan de orde te stellen een voorstel van Gedeputeerde Staten tot calamiteus-verkiaring van den Thoraaespolder, De deputaten-vergadering der antirev. kies vereenigingen zal worden gehouden te Utrecht, op Vrijdag 3 Mei a.s. Stand. Naar het Hbl. verneemt ligt bij het minis terie van binn. zaken een ontwerp tot herziening der prov. wet. De wijziging beoogt o. a. eer.e nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen staat en provincie. houtvesterij met eigen hand in brand en liet mij- zelven en allen, die er in waren, mee verbranden. Van toen af kwam ik nauwelijks meer tehuis - ik dacht aan niets anders meer dan aan den wild dief. Mijne arme vrouw verteerde van verdriet zij werd zwakker en zieker door den voortdurenden angst en de opgewondenheid, en ik moest dat be- daaid aanzien. Ach r,een niet bedaard. De Krant zen zijn nooit geduldige lui geweest. Ik heb op mijne tanden geknarst en gevloekt en geraasd maar het hielp niets, en mijne vrouw werd steeds zieker. Zij lag des nachts, ais ik in het bosch was, wakker geen slaap kwam er in hare oogen want zij sidderde voor mijn leven. Zij wist, dat het niet bedaard zou toegaan, als ik den strooper zou ontmoeten, en zoo zag zij mij in hare verbeel ding reeds bloedig voor zich liggen verslagen en doodgeschoten. Dat ondermijnde hare gezond heid nog meer en verleerde hare zwakke krachten Maar teruggehouden heeft zij mij nooit neen, nooitZij wist wat mijne plicht was zij was eene brave vrouw, eene goede vrouw, zooals er gee- ne tweede is maar te teer, te fijn voor eene houtvestersvrouw." Hij haalde zwaar adem. „Ja te fijn, daarom moest zij sterven. Ik had ze vroeger altijd behan deld als een jong kind; zoo had ik ze verzorgd en To Kralingen is een koetsier door een luik van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Leksmond verdronk een vijfjarig kind in de sloot voor het huis. De ouders haalden zeiven het lijkje op. Hoezeer de emancipatie van het schoone ge slacht in de Vereenigde staten toeneemt, is dezer dagen opnieuw gebleken in een atad in Kansas, waar verscheidene vrouwen in den gemeenteraad gekozen zijn. Het volgende snel werkende middel wordt, volgens het „Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen", door dr. Koh ier aanbevolen. Een theelepel kamferpoeder doet men in eene kom, vult die half vol met kokend water, en be dekt die met een kegelvormigen papieren zak. waarvan men de punt afscheurt, in dier voege, dat men er gemakkelijk dpn neus doorheen kansteken. Nu ademt men 10 a 15 minuten achtereen de verpleegd. Maar nu was ik de oude niet m°er. Als ik tehuis kwam, dan scherste en lachte ik niet met haar, zooals vroeger. Ik was dan moe en afgemat en daarenboven barsch en toornig over den ongun- stigen uitslag. Dat kon Marie niet verdragen en ik zag het en kon het toch niet veranderen en toen, meisje, toen heb ik gezworen, dat ik dengeen, die van dat alles de oorzaak was, geen pardon zou geven, wanneer ik hem snapte. „Toen brak er een heldere novembernacht aan Mijne vrouw lag ziek te bed en ik kon niet bij haar blijven ik moest naar buiten, het spoor na van den wilddief. Woedend liep ik door het bosch. Daar hoor ik, juist toen ik op den Barren berg kwam, in het dal een schot vallen. Dat moest de strooper zijn ditmaal had ik hem zeker. Ik kwam in het dal, ik weet niet hoe. Ik zag hem in een klein kreupelboschje. Hij had den geschoten bok daarheen gesleept, en was juist vooinemeDS hem open te snijden. Ik riep hem toe, maar niet lang het bloed steeg mij naar het hoofd het was of er een nevel over mijne oogen lag buiten mijzei ven van woede sprong ik op hem toe. Hij hoorde mij en keerde zich verschrikt om ik zie het nog, hoe ontsteld hij mij aanstaar de. D«ar viel mijn schot en mijn kogel trof hem middeD in het hart. Wordt vervólgd. warme kamferhoudende waterdampen door den neus in, en herhaalt dit 4 a 5 uur later. Volgens dr. K. zal zelfs de hardnekkigste verkoudheid door een driemaal herhaald inademen genezen gewoon lijk is éene inademing voldoende, wanneer deze j juist wordt toegepast, en men zich niet door de minder aangename gewaarwording, die de kamfer damp in neus- en keelholte teweegbrengt, laat af schrikken. De warme dampen bewerken over- j loedige afscheidingen van het neus- en keelslijm- j vlies. Het middel heeft -o. i. hoven andere de voor keur, omdat het goedkoop en gemakkelijk toe te passen is. - Woensdagochtend 8 uur is op den Bleekers- singel te Gouda, in het huis bewoond door den heer Sprayt, een hevige brand uitgebroken, waai- schijnlijk Van een petroleum-kookstel. De boven kamers zijn geheel uitgebrand. De vrouw des huizes, die Dinsdag bevallen was, is met moeite het huis uitgedragen en bij een buurman ondergebracht. De baker is te lang in I de brandende kamer gebleven, we.td later waar schijnlijk door rook en vlammen belet naar bene den te' gaan, en blies, kort nadat zij uit hare ne telige positie bevrijd was, den laatsten adem uit. De brandweer bewees uitmuntende diensten. Alles was tegen brandschade verzekerd. - Een reiziger met den locaalspoorweg Apel doorn - Deventer, die aangevraagd nad op de hal te Duister voorde (Twelloo) uit te stappen, ver zuimde dit toen de trein stilstond Een oogen- blik later, toen de trein in beweging was, sprong hij er uit. Hij kwam met het gelaat op een der kilometerpaaltjes langs den spoorweg terecht en J werd geheel bebloed opgenomen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Nv R. Ct. De verslaggevers der bladen hebben Zondag een voorproetje gehad van een eenig genot, waar vol gende dagen het publiek zich aan vergasten kan. Wij hebben namelijk een negerbal bijgewoond, want zoo mag men de voorstelling wel noemen, die het twintigtal (zooeven aangekomen) Afrika- r.en en Afiixaninnen zullen geven in de zaal vani den Parktuin beter misschien moeten geven. Het kan, althans voor volwassenen, geen kwaad die natuurgenooten van gene zijde der evennachts lijn eens te gaan zien, maar verheffend is heuge-j zicht in geenen deele. In een kring staande, mannen bij mannen, en vrouwen bij vrouwen, treedt ieder op zijne beuit naar het midden en maakt daar op de maat van '1 eene afgrijselijke muziek, beter gezegd lawaai, be wegingen en passen, die wanneer de executanten niet een vroolijk gezicht er bij trokken, n zouden doen vragen of zij ook last van kramp in het lijf hebben. De beteekenis door lichaamsverdraaiingen is klaarblijkelijk niets dan de grofst denkbare sen sualiteit. Zij die het Parijsehe Bal-Mabiile nog in zijne fleur gekend hebben, zullen door deze ver-: tooning misschien daaraan herinnerd worden; maar dan aan een Mabille zonder de gratie, zonder de vroolijkheid, zonder het greintje aestetisch genot dat het Parijsehe festijn, voor hen die er van hiel den, nog kon opleveren. Intusschen, dans en spel vormen een belang rijk deel vau het dagelijksclie leven op het zwar te continent, en eigenlijk spiegelt het zedelijke en verstandelijke leven der bevolking voor zoover het dien naam draagt, zich daarin grootendeels af. In hoever hiermede is een kijkje in deze onwelrieken de omgeving leerzaam. Hiermede wil echter niet beweerd zijn, dat de collectie uit een wetenschap pelijk oogpunt bijzondei e waarde zou bezitten. Daartoe toch is zij te klein van omvang en zijn er te weinige typen in vertegenwoordigd. De verzameling dat woord kan tegenover de ze menschenkinderen moeilijk iels vernederends hebben bestaat uit exemplaren van de twee groote klassen der zwarte bevolking van Afrika, die der eigenlijke negers en die der Ban toe-volken. Er zijn enkele negeis uit opper-Guinea, Sierra- Leone en Monrovia, en de overigen zijn inboorlin gen uit de provincie Angola, en wel Mondombe's. De Mondombe's zijn stoere, gespierde kerelsde eerstgenoemden daarentegen zijn beenig en klein van statuur, en zien er minder dierlijk en ietwat verstandiger uit.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2