No. 288. Zaterdag O April 1880. 5(' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiiineiilandsck Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan de inteekenaren op „HET VERBORGEN MILLIOEN" zij bericht, dat die premie heden is verzonden. De Uitgever. In den Duitschen Rijksdag is het ontwerp be treffende verzekering ter zake van ouderdom en invaliditeit bij tweede lezing in behandeling ge komen. Aan die verzekering zullen zijn onderworpen personen, als werkman, bediende, gezel, leerling of dienstbode voor loon of tractement in dienst zijndebedrijfsbeambten, alsook handelsbedienden en leerlingen wier geregelde jaarlijksche verdien sten het bedrag van 2000 mark niet te boven gaat en de voor loon of tractement in dienst zijnde per sonen der scheepsbemanning op Duilsche zeesche pen en binnenvaartuigen. De treurige berichten omtrent het vergaan der oorlogschepen Adler en Eber en de stranding van de Olga bij Samoa, waarbij, 95 mannen het leven verloren vervullen het geheele Duitsche Rijk met droefheid. Lord Salisbury sprak in het Engelsch Hooger- huis met hooge waardeering over wijlen John Bright. Hij betuigde zijn leedwezen over het ver lies, dat de natie door den dood van den staats man geleden heeft, en bracht hulde aan 's mans karakter en redenaarsgave. Nooitzeide Lord Salisbury, werden Blight's handelingen bestuurd door eenigeilei overwegingen van zelfzucht of par tybelang, maar altijd door de zuiverste welmee- nendheid en vaderlandsliefde. Een paar deze week plaats gehad hebbende ver kiezingen zijn niet gunstig voor de Gladstonianen afgeloopen, ofschoon hunne candidaten toch een hoog stemmencijfer op zich vereenigden. Zij blijven vol goeden moed. Tengevolge van een heftig tooneel, in het Ita- liaansche Parlement door den afgevaardigde Ca- valotti uitgelokt, heeft er een tweegevecht plaats gehad tusschen dezen laatste en generaal Corvet- to, onder-staatssecretaris bij het departement van oorlog. Men vocht op de sabel, en Corvetto heeft daarbij vrij ernstige hoofdwonden bekomen. Het voorbeeld der Franschb en Hongaarsche par lementaire schandalen heeft dus in Italië reeds na volging gevonden. Pater Agostino is een vermaard redenaar. Zijn gehoor is steeds zeer talrijk. In de kerk San Car lo is, terwijl hij voor eene ontzaglijke menigte preekte, een bom met vreeselijk geweld ontploft. De ontsteltenis, gelijk zich laat denken, was groot, maar pater Agostino verloor zijn koelbloedigheid niet hij stelde de aanwezigen gerust en vervolgde zij ne predikatie. Ten spoedigste kwamen troepen aangerukt, om post te vatten rondom de kerk. Sedert eenige dagen hadden de predikatiën van den pater reeds aanleiding gegevon tot wanorde lijkheden. Na eindelooze debatten heeft ten slotte het Hon gaarsche huis van afgevaardigden alle artikelen der legerwet aangenomen. Zooals we weten is dat de wet waartegen in de laatste dagen door studenten en tegenstanders der regeering zooveel oppositie werd gevoerd. De Spaansche minister van binnenlandsche za ken is voornemens eerstdaags bij de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp in te dienen op den kinderarbeid. Het proces, dat Boulanger en zijne omgeving boven het hoofd hangt, is in Frankrijk het onder werp van den dag. Wanneer de regeering flink en doortastend tegenover het Boulangisme op treedt, zal zij zich in veler sympathie mogen ver heugen in het omgekeerde geval loopt zij veel gevaar voor de oppositie de vlag te zullen moe ten strijken. Antoine heeft in eene redevoering de ver schillende groepen der republikeinsche partij ge maand tot verzoening en eensgezindheid. Zijne bezadigde woorden, getuigende van zijne goede be doelingen omtrent de zoozeer ondermijnde repu bliek, vielen algemeen in den geest zijner toehoor ders en werden met daverend applaus beloond. In de Belgische Kamer is reeds gesproken over de in ons vorig nummer medegedeelde ramp der mailbooten. De minister van spoorwegen bracht lof aan de bemanning voor hetgeen zij, in zoo ver mogelijk, gedaan heeft tot redding. Er werd verlangd, dat een onderzoek zou wor den ingesteld, ten einde ieders verantwoordelijk heid na te gaan. Een ander wees op de onvol doende regeling der signalen en het gemis aan boord van misthoorns. De minister zeide, dat weldra een congres zal bijeenkomen tot het aannemen van gelijke signa len voor schepen van alle landen. De geruchten welke te Parijs liepen, dat Bou langer naar Brussel zou vertrokken zijn, hebben de waarheid gezegd. Uit laatstgenoemde plaats komDn de tijdingen van zijne aan Komst. De dappere generaal heeft by. het vernemen van het plan dat er bestond om hem te arresteeren, het hazenpad gekozen. Eene vreemde handelwijze van iemand, die zegt, zijne handen te kunnen wasschen in onschuld 1 Volgens verklaring van professor Rosenstein en de geneesheeren des Konings is, bij langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand van Zijne Majesteit, ook eene geringe toename der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. (Staats-Courant). De ministers van binnenlandsche zaken en van financien Gelet op art. 2 van het koninklijk besluit van 14 Augustus 1888 (Staatsblad no. 142), houdende verbod van in- en doorvoer van buitenlands van varkens, van versch en gezouten varkensvleesch en ongesmolten vet, klauwen, mest en verdere afval van varkens, en op hunne gemeenschappe lijke beschikking van 27/30 October 1888, opge nomen in de Nederlandsche Staatscourant van 31 October daaraanvolgende no. 25! Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat afwijking van het verbod van in- of doorvoer bij deze wordt toegestann voor vaskenshaar, bewerkt voor de fabrikage van borstels. Uit Ylissingen wordt aan de N. R. Ct. ge meld Een van de passagiers der van Queenboro "Woens dagochtend binnengekomen mailboot „Prins Hen drik," van de maatschappij „Zeeland"', werd meer dood dan levend hier aangebracht. De persoon had, ongeveer een half uur voor de aankomst met een revolverschot gepoogd zich van het leven te berooven. Daar hij bij aankomst nog teekenen van leven gaf, werd hij ten spoedigste onder ge neeskundige behandeling gesteld, doch hij stierf korten tijd daarna. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie werd de overledene bevonden te zijn zeke re J. D., oud 27 jaar, gewezen geëmploieerde bij een der beurtveren te Rotterdam, die sedert ee- nigen tijd voortvluchtig en gesignaleerd was we gens valschheid in geschrifte gepaard aan ont vreemding. Bij visitatie van het lijk bleek, dat de overle dene in het bezit was van een passage-biljet Li- verpool-New-York, per „Lnman Line," alsmede van een biljet New York Chicago. Op de mailboot van Queenboro reisde hij 2de klasse, met een 1ste klasse biljet Londen-Vlissingen-Rotterdam. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Ct. Sedert het hardhandig optreden der „Oranje klanten" in '87 is het blad „Recht voor Allen" in Leiden niet meer langs de straten gevent. De verre van welwillende gezindheid der burgerij te gen de socialisten, die zich toen op zoo overtui gende wijze uitsprak, is onverzwakt blijven heer- schen, en het heeft twee jaren geduurd, eer zij opnieuw eene poging hebben durven wagen tot openbaren verkoop van hun orgaan. Die poging is misluktde verkoopers hebben voor de drei gende houding van het publiek de wijk moeten nemengedeeltelijk zijn zij overhaast naar het station gevlodende anderen hebben in het poli- tie-bureau eene toevlucht moeten zoeken. Niet tegenstaande het juist de politie was, die hen te gen het volk in bescherming heeft genomen, vond de leider hunner partij, zooals men weet, in deze gebeurtenissen eene heerlijke aanleiding tot ver dachtmaking der openbare macht, die, blijkens zij ne interpellatie in de Kamer, zou hebben tuege- laten dat zijne partijgenooten werden mishandeld en hun vergaderlokaal vernield. Dit alles gebeurde eenige weken geleden; weken die de socialisten niet ongebruikt hebben laten voorbijgaan. Steunende op de waakzaamheid van den arm, die hen voor handtastelijkheden zal vrij waren, is hun de vijandige gezindheid der Leid- sche burgerij een welkom middel gebleken om straatschandaal te verwekken, van zich te doen spreken en de politie in moeilijkheden te brengen. Telken Zaterdag kan men in den laatsten tijd het schouwspel zien, dat met de treinen van 8.28 of 8.57 een aantal Haagsche socialisten komen op dagen en aan het station door enkele Leidsche vrienden worden ontvangen. Zij beginnen dan „Recht voor Allen" te venten, worden door opge schoten jongens en volwassenen omstuwd, uitge jouwd en uit elkander gedrongenen terwijl het

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1