Laatste Berichten. Geiiicnujd Nieuws. gelijk, de man der praktijk, sprekende - zoo hij zegt uit ervaring, of de man der theorie met zijn bespiegelingen, die zich laat beheerschen door zijn gevoel en door medelijden met de weerlooze dieren Lezer, wij durven hief niet beslist antwoorden, maar onze meening is, dat de waarheid in het midden ligt. Daar ik buiten woon, te midden van hoog op gaand geboomte en binnen weinige weken omringd door het weelderigste groen, heb ik vol op gelegenheid om het vogelenheir in zijn dage- lijkschen arbeid te bespieden Ik doe dit dan ook geregeld en bepaald met studie, altijd in de hoop, dat ik eens beslist een groot aantal vogels zal kunnen rangschikken, of tot de schadelijke, öffot de nattige, maar hoe langer ik denk en heemeer ik bespied, des te flauwer wordt ook dieohoop. Wanneer men (zooals ook met andere organis men uit een ander oogpunt is gedaan) een hoek teekent en de nuttige dieren plaatst langs het eene been en de schadelijke langs het andere been van dien hoek dan geloot ik, dat men de musschen onz. voorloopig niet beter kan plaatsen dan bij het hoekpunt. Bezien wij eerst het nadeel een weinig nader. In de vorige week stond ik eens op een prach- tigen morgen - die zijn er helaas nog weinig ge weest voor een kavel land, waar den vorigen dag de machine het zaad had uitgestrooid. Boonen waren er gezaaid. Ik geloof niet te overdrijven, wanneer ik zeg, dat een vijftigtal kraaien op dat oogenblik uit de boomen van een nabijgelegen dijk vlogen en neerstreken op het land. „Wel, baas." spiak ik tot den naderenden eigenaar, „hoe be valt u dit?" „Och, mijnheer, was het ant woord, „wat zal ik e zeggen ik had het liever niet, maar zoo h°el veel schade zullen die rouw- rokken toch niet doen, want ze pikken alleen weg wat boven ligt en dat zal niet vee! zijn." Onze boer ging daarop weg, doch ik bleef. Als het waar was dat er zoo weinig boven lag dan was het ook niet moeilijk na te gaan wat de kraaien wel deden. Van den dijk af hield ik eene bepaalde kraai in het oog en daar het beest niet heel ver verwijderd was kon ik duidelijk zien hoe het dier den snavei in de aarde drukte en zoo het voortje volgde door de machine gemaakt. Al had de egge ook alles gelijk gemaakt, „maitrc corbeau" wist de voortjes terug te vinden, dit bleek, en ik zag dat onze boer ongelijk had, toen hij beweerde, dat de kraaien alleen het bovenliggende wegbikken Met schilk bemerk ik. dat ik reeds te veel plaats van de welwillende redactie heb geveigd. Daarom basta, met de belofte dit spoedig voort te zetten. De Staatscourant bevat het navolgende besluit De Raad van Ministers, samengesteld uit de hoof den der ministerieele departementen, Van oordeel, dat Zijne Majesteit de Koning bui ten staat geraakt is de regeering waar te nemen, Gezien het advies van den Raad van State van den 27sten Maart 1889, Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet, Heett goedgevonden en verstaan De Staten-Generaal in Vereenigde Vergadering bijeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889, dés namiddags ten twee ure, rr.et uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten- Geneiaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. 's-Gravenhage, 28 Maart 1889. De minister van buitenlandsche zaken, HARTSEN. De minister van justie, RUYS VAN BEERENBROEK. De minister van binnenlandsche zaken, MACKAY. De minister van marine, DYSERINCK. De minister van financiën, GODIN DE BEAUFORT. De minister van oorlog, BERGANSIUS. De minister van wateistaat, handel en nyverheid, IIA VELAAR. De minister van koloniën, KEUCHENIUS. In den nacht van Maandag op Dinsdag te ongeveer half twee had in de stoombierbrouwerij De Sleutel" aan do Varkensmarkt te Dordrecht, een ernstig ongeluk plaats. De stoker G. S., 29 jaar oud, die in die inrichting als zoodanig toe zicht over ketels enz. houdt, had bij het nazien van den stand van den brouwketel het ongeluk in den koelbak, die met heet bier gevuld was. te vallen. Hoewel alleen in de fabriek aanwezig, had hij de bijna ongekende tegenwoordigheid van geest, zich uit zijne netelige positie te redden, de inrich ting te sluiten en zich huiswaarts te begeven, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd inge roepen, die dan ook spoedig door den heer Jong, arts aldaar, verleend werd, welke de opname in het stedelijk ziekenhuis noodzakelijk achtte, waarheen G. S. dan ook pèr brancard is overgebracht. Zondag avond nam een infanterist, te Gou da in garnizoen zijnde en komende van Schoonho ven, te Haastrecht plaats in de tram in de rich ting naar Oudewater. Onderweg vioeg de conduc teur zijn kaartje, waaruit bleek dat hij de ver keerde lichting had genomen. Te Goejanverwe! sluis komende verliet hij den waggon en besloot toen te gaan loopen naar Gouda. Even op weg zijnde, schijnt hij door de duisternis gestruikeld te zijn over den wisseldraad, waardoor hij in den IJsel terechtkwam. Maandagmorgen vond men ziinen chuko drijvende, en des middags vond men het lijk, dat naar de infirmerie te Gouda is ver voerd. Zaterdag jl. geraakte het zesjarig zoontje van den heer L. v. L. te Rotterdam in den Singel bij de Diergaarde. Het kind was met den stroom een eind weggedreven, eer men het ongeluk be merkte. De moeder en de zuster van den dren keling kwamen aansnellen, en zagen met ontzet ting het gevaar waarin de kleine verkeerde. Zon der zich een oogenblik te bedenken sprong het moedige meisje (16 jaren oud) haar broertje na, en had het geluk hem tegrjjpen. Inmiddels kwam er hulp opdagen, en werden beide op het diooge gebracht Men meldt uit Giethoorn De oude gewoonte om ter eere van bruid en bruidegom te schieten is in deze gemeente nog in zwang. Vooral op de buurtschap Dwarsgracht, waar men buiten het bereik der politie meent te zijn, houdt deze gevaarlijke gewoonte stand en ontziet men zich niet, elk te grijpen vuurwapen los te branden. De treurige gevolgen schijnen nog niet ernstig genoeg geweest te zijn. Dezer dagen waren bij W. Petter, gezegend met eene bruid en twee bruidegoms, tal van jongelieden genoo- digd, die met ijver, eene betere zaak waardig, de buurtschap Dwarsgracht deden daveren van vreug deschoten. Twee kinderen van R. Krikke, op ee nigen afstand wonende en die in de deur stonden te kijken, werden vrij ernstig door hagelkorrels getroffen. Tal van hagelkorrels zijn voorts op de planken merkbaar. 's Avonds werd er bij W. Ruiter een kogel door de ruiten gejaagd, die tegen den schoorsteenman tel is afgeschampt. De zaak is in handen van de jaolitie gesteld. Te Leeuwarden werd eenige dagen geleden een bejaard echtpaar in het stadsziekenhuis opge nomen, dat niet alleen door het burgerlijk armbe stuur werd bedeeld, maar zoo arm was, dat de buren, ofschoon zelf behoeftig, met hun lot bewo gen, hun bovendien van kleeren en andere zaken voorzagen. Bij de komst in het ziekenhuis werd echter bij den man een bedrag van niet minder dan ƒ113 in zilver- en goudgeld gevonden. Ook als gevolg van den verwaarloosden toe stand, waarin vooral ae vrouw verkeerde, is deze reeds overleden. Een soldaat van het garnizoen te Grave is in hechtenis genomen wegens diefstal eener som van ODgeveer ƒ200, twee horloges enz., ten nadeele van een kapitein. Hij maakte van dat geld gedurende de carnavalsdagen en nachten te Nijmegen goede sier. Waarschijnlijk was het om dat ie kunnen doen, lat de jeugdige militair den diefstal pleegde. Zijn beminde, een modiste uit Zutphen, diedaaitoe naar Nijmegen w»s overgekomen, hield hem bij de car- navalspret trouw gezelschap. Aan een brief van S., een der Ierseksche J landverhuizers naar de Argentijns che republiek ont- leent men het volgende „Wij zijn bij aankomst te Buenos Ayres naar het emigranten hotel gebracht. Daar kunnen wel 3000 mensGhen in huisvesten. De spijzen zijn des morgens brood met koffie, 's middags soep met brood en vleesch, 's avonds weer zoo. Wij gaan nu de provincie in. De landbouwers zijn bier zeer gezocht. Zü zouden ons als het wa re koopen. De een biedt al meer dan de ander. Ik kreeg een aanbod van 100 Hectaren lest land en ƒ1500 in handen om een inspan te koopen; en was het niet genoeg dan kon ik nog meer krij gen maar dat is een Fransche kolonie. De an deren zijn naar de provincie Conrietes gegaan daar is een Hollandsche kolonie. Ook die heeren kwamen terstond naar mij toe en boden mij 100 H.A. best land, geld, eenige paarden, koeien en gei eedschappen, een huis en voor een jaar levens middelen. De koopsom moet over tien jaar be taald zijn. Een stoomboot brengt ons vrij en vrank naar een mooie streek op drie uren afstands van de stad Bella Vista. Het klimaat is bier best to doorstaan, als het althans niet warmer wordt. Men vindt hier vol op wijngaarden en ooftboomen (appels, peren, per ziken,' enz.) en andere prachtige boomen en hees- tei gewassen. - Er zijn minstens ƒ50,000 noodig om de kos ten te dekken van circa 50 processen, waarin de doleerende kerken gewikkeld zijn. De proceskos ten fe Amsterdam zijn hierbij niet gerekend, daar zij voor zichzelve betaalde. Door driemaan- dolijksche collecten in doleerende kerken zal men trachten die som bijeen te brengen. - Te Nijmegen is een heer in zijn woning van de trap gevallen, bewusteloos weggedragen, en kort daarop, zonder tot zijn bewustzijn te zijn te ruggekeerd overleden. - Men schrijft uit Franeker aan de N. R. Ot. Er wordt thans hier in den omtrek een ware wedstrijd gehouden. De socialisten loopen de buur ten af en worden op den voet gevolgd door den heer Kater uit Amsterdam. Wat de eersten trach ten op te bouwen, zoekt de laatste voor een deel weer af te breken. Met het etiket „socialist" zijn de eersten zeer spaarzaam om zoo velen mogelijk tot hun gehoor te lokken, maar zoodra de spreker in het gestoelte slaat, mei kt men van welken kant de wind waait. In brutaliteit zijn zij den heer Kater verre vooruit, vandaar dat de bijeenkomsten door de socialisten uitgeschreven streng door de politie worden gesurveilleerd, eu menigmaal wordt zoo'n spreker aangemaand zich te matigen. Dat zij zooveel succes hebben als waarvan hunne bla den getuigen, is onwaarmen wete dat zij ge woon zijn al de hoorders tot hunne geestverwan ten te rekenen. Vereenigingen van socialisten be staan er eigenlijk niet, tenzij men alle voorstan ders van algemeen stemrecht tot de hunnen tel len wil. De afdeeling te Franeker is bijna dood, zij heette anders het middelpunt van een cirkel te zijn, waaruit stralen naai- alle z\jden uitscho ten. Uit Makkum schreef men onlangs zoo er niet spoedig een spreker opdaagt, dan is de zaak hier verloren. In het noorden van Barradeel en het Bildt kun nen ze op eenig succes rekenen onder de arbei ders, doch zoker ook tijdelijk. Als de boeren in de bouwstreek maar een voordeelig jaar mochten krijgen, dan is het arbeidsveld voor de onruststo kers minder productief, dat staat vast. Dat de verhouding tusschen vele arbeiders en boeren er niet gunstiger op wordt door het bereizen dier streken door de zendelingen van den heer Nieu- wenhuis, dit mag worden betwijfeld de opruierij komt den werkman tot schade, nu elke boer zijn volk leert kennen en schiften. Niemand ontkent, dat werkloosheid den dagloo- ner niet voegt, maar men weet ook dat er in de

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2