286. Zaterdag 50 Maart 1889. 4'' Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaaiuleren. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. (tiiineiilandscli Nieuws. STATEN-GENERAAL. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent J voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wie voortaan in opruienden trant spreekt of schrijft over monarchie, huwelijk, eigerdom en over de bestaande maatschappelijke orde, zal deswege strafbaar zijn en bij rechterlijk Tonnis voor den tijd van vijf jaar kunnen worden verbannen. Eene cou rant, die zich daaraan schuldig maakt, zal bij rech terlijke uitspraak voor altoos kunnen worden ver boden. Vereenigingen en vergaderingen, waarvan men in bovengenoemden zin eene opruiing kan ver wachten, zullen moeten worden ontbonden en ver boden. Het begrip van hoogverraad zal voortaan niet enkel worden gevonden in strafbare handelin gen, m«ar ook in eene afkeurende beoordeeling van zaken of toestanden, en dan ook zeer zwaar kunnen worden gestraft. Men zegt dat dit de hoofdbepalingen zijn van eene wet, die cp voorstel der Pruisische regeering bij den Bondsraad in behandeling is gebracht en wel spoedig bij den Rijksdag zal inkomen. Zooals men ziet, zal er, wanneer eenmaal dit pronkstuk in werking mocht komen, van de vrij heid der Duitsche Onderdanen een luttel beetje over blijven. De oppositie tegen het wetsvoorstel is gelukkig groot en veelzy|dig, zoodat het kans loopt gestor ven te zijn, voor en aleer het geboren is. Oppesitievoeren is eene door velen geliefkoosde bezigheidmaar tegen dit middeneeuwsch proefje van wettenmakeri, kan de strijd niet hevig genoeg gevoerd worden. De Oostenrijksche minister president Tisza weet ook wat oppositie is. Hevig zijn de aanvallen, wel ke hii en de zijnen te verduren hebben. In en bui ten den Rijksdag worden vlijtig revolver en mes ge bruikt. Afgevaardigden komen met geladen revol ver ter vergadering. Zoover is het thans gekomen De woede van het gepeupel en de verbittering der studenten hebben zulk eene hoogte bereikt, dat de afgevaardigden der oppositie thans bevreesd wor den voor de geesten, welke zij zelf opgeroepen heb ben. De verkiezingen voor den gemeenteraad van Wee- nen leveren verrassende uitkomsten. De anti-semie ten of Israëlieten-haters, zoo men wil, vervolgers behalen verscheidene overwinningen; een vreemd ver schijnsel op het laatst der 19de eeuw, de eeuw der verlichting Het heeft er over het algemeen veel van, of de politiek dezer dagen een uitstapje naar de middel eeuwen schijnt te willen maken. Bij de verschillenden ismen beeft Frankrijk thans nog gekregen het Antoinisme, vijandig staande te genover het Boulangisme. Er wordt beweerd, dat An- toine aan de partij van den generaal niet veel scha de zal toebrengen. Vooreerst zal hij het volhandig genoeg hebben met het bijwonen van feestmalen, welke te zijner eere gegeven worden. Boulanger banketteert ook steeds en onvermoeid, alsof dat de hoofdzaak der partij is. Maai in tegenspraak met de gewone meening, dat een mensch, wanneer hij goed gegeten en gedronken heeft, niet strijdlustig is, kan men bij de volgelingen dezer partijleiders alles behalve eene verflauwing van den strijdlust op merken. De werkstakingen in het noorden des lands be ginnen langzamerhand te verminderen, zoodat een deel der troepen, naar de garnizoensplaatsen is te ruggekeerd. Op eene enkele plaats, namelijk te Saint-Quentin, breidde de weikstaking zich uit en kwamen ongeregeldheden voor. De kiezers in het Belgische arrondissement Meche- len zijn tegen 9 April opgeroepen ter verkiezing van een lid van den Senaat, ter vervanging van wij len den heer de Beughem van Houthem. Van libe rale zijde zal het bezit van dezen zetel wel niet wor den betwist. Eene candidatuur der clericale partij zou, naar het heet, door den hertog d'Ursel, thans gouverneur der provincie Henegouwen, worden ver langd. Bij de Woensdag plaats gehad hebbende opening van stembriefjes ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Dordrecht bleek dat. 2068 geldige stemmen waren uitgebracht. Gekozen is de heer 8. M. H. van Gijn (L.) met 1492 stemmen. Op den heer J. G. van Schaardenburg (A.-R. waren 1201 stemmen uitgebracht. Van de 2864 kiezers hadden er 2624 gestemd. Tweede Kamer. In de zitting van 26 dezer deelde de minister Mackay mede, dat de ministerraad eenparig tot het besluit was gekomen, dat Z. M. de koning buiten staat is de regeering waar te nemen. Dit is medegedeeld aan den Raad van State, wiens advies binnen kort verwacht wordt. Toen deze mededeeling werd gedaan, waren al le ministers tegenwoordig. De premier verklaarde dat reeds vroeger de mi nisterraad voornemens was ten deze maatregelen te beramen, doch dat de meer hoop gevende be richten op 6 Maart de regeering daarvan hadden weerhouden. Na de later gevolgde onrustbarende berichten zijn de geneesheeren en de consultee- rende hoogleeraar geraadpleegd, die op 20 Maart hun rapport indienden. Naar aanleiding van dat rapport is jl. Zaterdag door drie ministers, die van binnenlandsche en buitenlandscbe zaken en justitie, een persoonlijk bezoek aan het Loo gebracht, en vervolgens heeft de ministerraad het bovengenoemde besluit geno men. De regeering betreurt het deze mededeeling te moeten doen, waar het geldt een vorst, die 40 jaar lang met de meeste nauwgezetheid steeds zijn taak als constitutioneel koning waarnam en te midden van leed en smarten het eerste dacht aan de vervulling van zijn taak. Ten slotte bracht de regeering haar dank aan het Nederlandsche volk en de Nederlandsche Dag bladpers, die op uiterst bescheiden wijze de nood zakelijkheid van te nemen maatregelen heeft be sproken. Ingekomen is een wetsvoorstel van den heer Seyffardt tot tijdelijke versterking der nationale militie. Dit voorstel «trekt tot verlenging van den mi litiediensttijd met 3 jaar, om bij oorlog of oorlogs gevaar terstond over 3 lichtingen meer, dan in dienst zijn, te kunnen beschikken. Vervolgens kwam de interpellatie van den heer Var. Kerkwijk ovei onze consulaire vertegenwoor diging in Perzië. Hierna werd voortgezet de beraadslaging over artikel 1 van het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en van vrouwen, benevens de ver schillende amendementen daaiop voorgesteld. 27 Maart. Voortzetting. Een amendement tot vrijlating van den veldarbeid wordt aangenomen, eveneens dat tot vrijlating van den veenarbeid. Andere amendementen zijn verworpen. Artikel 1 is daarop goedgekeurd, alsook a.rt. 2 bepalende wat fabrieken en werkplaatsen zijn. Artikel 3, wettelijk verbod van den arbeid van kinderen tot het 12e jaar, is in behandeling ge komen met een paar amendementen. De heer Schaepman heeft eene interpellatie aan gekondigd over de stoomboot-verbinding tusschen Nederlandsche en Indische havens. 28 Maart. Voortzetting. Na breedvoerige dis cussie worden de Voorgestelde amendementen ver worpen en artikel 3 aangenomen. AXEL, 29 Maart 1889. Dinsdag had te Zaamslag ten overstaan van den notaris P. üregmans te Axel de vorkooping plaats van een huis, schuur en erf met het recht van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in eigendom toebehoorende aan de wed. J. den Decker Jr. en kadastraal sectie F no. 1435 ter grootte van 1 are 60 centiaren. Hiervan werd kooper de heer J. J. Verlinde te Zaamslag voor 810. Zaamslag, 28 Maart. De heer H. H. Kuijper, theologisch candidaat aan de vrije universiteit te Am sterdam heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Ned. ger. gemeente (doleerenöe) alhier be dankt. Houtenisse. In enkele bladen kan men sedert geruimen tijd herhaaldelijk lezen, dat in een groot aantal plaatsen aan gene zijden der Schelde-armen z.g. „musschengilden" zijn opgericht, die zich ten doel stellen want men kan het doel niet vatten, als het ontaalkundig gevormde woord niet nader omschreven wordt mussclien, kauwen, kraaien en ander schadelijk gevogelte te vangen en... natuurlijk te dooden. Tal van schrijvers en cor respondenten hebben zich aan hunne tafel geplaatst om over deze vereenigingen en over haar doel en streven vellen vol te schrijven. De eene schrijver schaart zich daarbij aan de zijde der landbouwers en tuinlieden, noemt zich de man der praktijk en wil de bovengenoemde vogels verdrijven of dooden, zoo het kon, tot de laatste toe. Een ander echter een dierenvriend en beschermer der zangers, spitst zijn vernuft om in geestige taal aan te toonen, dat die „gewiekte geluiden" geenszins onze vijanden, maar veeleer onze vrienden zijn, die ons wel eens eon enkele maal schade veroorzaken, maar daar entegen op andere wijzen weer oneindig meer nut doen en daarom ook het volste recht hebben op .onze vriendschap en bescherming. Wie heeft hier

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1