Xo. 284. Zaterdag 25 Maart 1889. l'L Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Landbonw. Itiiuieiilamlseh Nieuws. Dit Blal verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfraneo per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Er heeft zich in Frankrijk eene nieuwe partij ge vormd onder den titell'Union libérale. Het zijn gematigde republikeinen, die zich aan het hoofd dezer beweging hebben gesteld. Een aantal man nen hebben reeds verklaard tot haar toe treden. Men vindt er oud-ministers, senatoren, afgevaardig den, leden van het Instituut, advocaten, bankiers, fabrikanten, handelaren, ingenieurs, enz. enz. ondei. Eenige namen mogen volstaan Léon Say, admi raal Krantz, de Marcère, Léon Renault, André, di recteur der Fransche bank, Jules Dietz, redacteur van het Journal des Débats. Alle mannen van orde, alle oprechte conservatie ven, alle verstandige republikeinen -- zegt het co mité in de verklaring die het openbaar heeft ge maakt zijn bekommerd over den toestand, waar in het land zich bevindt. Tusscben het césarisme, dat ons bedreigt, en het radicalisme, dat het eé.-a- risme den weg heeft gebaand, zien zij slechts één middel om Frankrjjk voor eene nieuwe revolutie te behoeden, en misschien voor de verschrikkelijkste ramp. Dat middel is gelegen in een terugkeer tot de denkbeelden van gematigdheid, van verdraag zaamheid en van echt liberalisme, die reeds al te lang vaarwel zijn gezegdhet is gelegen in het toonen, niet door woorden maar door daden, dat men onwrikbaar besloten is zijn uiterste best te doen om het land te doen ontrukken aan de par tijschappen, die het ter. verderf zijn. De oude ka ders moeten verdwijnen. Geen uitdrukkingen meer als van de rechr.er- en van de linkerzijde, van het rechter- en van het linker-centrum. Zij dienen slechts om de conservatieven te verdeelen. Tot eiken prijs moet in de aanstaande Kamer ea ne meerderheid gevonden worden, in staat de orde in de regeering, inde administratie, inde financien te herstellen. Eene conservatieve regeering zal ons de gelegen heid verschaffen in Europa, in den raad der natiën, de plaats te herwinnen die ons toekomt. Gebroken moet er worden met de financieele staatkunde, welke, indien zij gevolgd werd door een particulier, spoedig ziin ondergang zou zijn. Duidelijk moet verklaard worden, dat men geen der zoogenaamde radicale hervormingen wil, uocb de inkomstenbelasting, noch de scheidirg van Kerk en Staat, noch een dier maatregelen, die slechts be dreigingen zijn of daden van verdrukking tegen de meerderheid der burgers. Frankrijk is de onvruchtbare agitatien ir.oede. Het wil in vrede leven en arbeiden. Ons programma is, in hoofdzaak, heel eenvoudig. Het streven moet zijn om met vasten wil het denk beeld eener vreedzame, vrijzinnige en echt conser vatieve republiek te verwezenlijken, eene republiek, waar alle Franschen met eere eene wijkplaats kun nen vinden. De Republique fran$aise, bet hoofdorgaan der op portunisten, is met deze nieuwe partij niet ingeno men. Zij merkt op, dat mannen Js Jules Simon, Ribot, de Rémusat, Teisserene de Bort hunne namen er niet toe hebben willen leenen. Daarentegen verklaren het Journal des Débats en le Parti national, dat zij er hunne volledige goed keuring aan geven. Ook de Temp? brengt der vereeniging een blij den welkomstgroet. Wat zij wil, zegt het blad, heli- ben wij reeds voor lang als onzen wemch kenbaar gemaakt, Om de vijanden der vrijheid te bestrij den, moeten de vrienden der vrjjheid de handen in een slaan. Bil verdere huiszoekingen bij leden en voorzitters der Ligue des Palriotes zijn weder gewichtige stuk ken gevondeneen stuk zelfs had betrekking op een aanval regen bet paleis van Bourbon en het Elysée. In de Kamer hebben weder ettelijke woelige too- neeltjes plaats gevonden. Het liberale Engeland juicht over den uitslag der verkiezing te Kenniogston. Belgie wordt over stroomd met brochures over den persoonlijken dienst plicht en in de Europeesche kinderkamer, dat zijn de Balkan Staten maakt men zich ongerust over den t^enemenden invloed van Rusland, terwijl die ongerustheid zich meedeelt aan andere mogendhe den, die ook gaarne een graantje zouden meepik ken als het er op aan mocht komen. De nieuwe Landbouw-courant van jl. zaterdag bevat een artikel over den aardappel, waarin om trent de bekende ziekte het volgende gezegd wordt. De ziekte wordt veroorzaakt door een woeker- plantje (Peronospora infestans) en tast alle groene deelen der plant en zichtbaar in de eerste plaats de bladeren aan. Dit is duidelijk waarneembaar aan de bruine vlekjes op het loof en die door het schimmelplant je worden teweeggebracht, welke vlekjes zich uit breiden, zwart worden en zoo blad en stengel doen afsterven. Onder het microskoop beschouwd ziet men, dat uit de huidmondjes van het blad boomachtig ver takte draden of uitloopers te voorschijn ziin geko men, aan den top van welke zich z. p. n. sporendra- gers vormen. Deze talrijke voorplantingsorganen vallen ten laatste af en worden of door den wind vei spreid of door den regen in den grond gespoeld. Bij verdere ontwikkeling treden hieruit in dauw of regenwater zeer bewoeglijkb sporen te voor schijn, die in den bodem tot rust gekomen, kiem- buisjes vormen die di>or den bast of schil zich in den aardappel boren en nu de bekende ziekte in den knol vei oorzaken. Hieruit volgt alreeds, dat bij regenachtig weder de ziekte het ergst in de knollen zal optreden en bij droog weder zelden of in elk geval veel min der schade aan den aardappel zelf zal veroorzaken. De zwemsporen, die door den wind van het ee ne veld over het andere worden verspreid wor den daar door regen of zwaren dauw in beweging gebracht om zich in den grond te werken en tas ten dus alleen den aardappel aan. Wanneer ook slechts éen knol door de ziekte wordt aangetast, kan deze al de overige aan een zelfden stam zittende aardappelen besmetten door de in den knol zich steeds uitbreidende buisjes der schimmelplant Mycelium, welke zich door de schil van de aangetaste knol boren en zich in an dere aardappelen indringen om zoodoende steeds het vernielingswerk voort ze zetten. Uit het vorenstaande valt alzoo gemakkelijk op te maken, dat aardappelen met eene dikke schil veel beter tegen de ziekte bestand zullen zijn, dan die welke slechts met eene dunne schil omgeven zijn. De schimmel overwintert in den aardappel, de draden of buisjes (Mycelium) gaan in het voorjaar in dQ kiemen en jonge loten, vervolgens in de bladeren over, vo; men dan op nieuw sporendra- g^rs en het vernielingswerk, dat zoodoende op nieuw begonnen is, tracht het tweede geslacht te verdelgen. Terwijl onlangs eenige landbouwers in de omstreken van Steenbergen zich vereenigden en een aantal hectaren land bijeenbrachten, bestemd voor de bietencultuur, om deze voor gezamenlijke rekening te verkoopen aan den hoogstbiedenden suikerfabrikant, schijnt niemand der fabrikanten een bod te hebben uitgebracht, daar zij afzonder lijk met iederen landbouwer wenschen te contrac teeren. De landbouwers zijn thans weinig gene gen tegen de bestaande prijzen bieten te yeikoo- pen, daar men wegens ne belangrijke rijzing der suikerprijzen algemeen verwacht, dat de fabrikan ten hooger prijzen voor de beetwortels zullen gaan betalen. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. Ct. Plotseling is aan onze gemeente ontvallen een man, die in menig opzicht zich verdienstelijk heeft gemaakt, namelijk de heer M. Volkrijk Lie- bert. Sinds Juni 1875 als raadslid zitting hebben de in de gemenetelijke vertegenwoordiging, voerde hij daar slechts hoogst zelden het woord, maar in de verschillende commissiën, waarin hij zitting had, werden zijne heldere en practische adviezen steeds op zeer hoogen prijs geschat. Verder was de heer Liebert vele jaren, immers van 1870 af, commissaris van het polderbestuur van Walcheren, w^ar hij, o.a. op financieel gebied veel malen geraadpleegd werd. Maar zoo ergens, dan zal het plotseling ovei lij den van den algemeen geachten man vooral een diepen indruk achterlaten bij allen, die het voor recht hadden hem te leeren kennen in zijne be trekking van algemeenen penningmeester der Maat schappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland en in die van medebestuurder van de afdeeling Walcheren dier Maatschappij. Op eenvoudige wijze had Woensdag op dealgo- meene begraafplaats de bijzetting plaats van het lijk des overledenen. Behalve de familieleden bewezen onderscheide ne gemeenteraadsleden, de burgemeester was door ongesteldheid verhinderd, - den overledene de laatste eer, terwijl het hoofdbestuur van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw door den heer I. G. J. Kakebeeke van Goes bij de droeve plechtigheid vertegenwoordigd was. „Jong Holland." Geïllustreerd Weekblad voor jongelui, onder redactie van den zoo gunstig beken - den schrijver voor de jeugd, de heer J. Hendrik van Balen, trad onlangs zijn tweeden jaaigang in. Voorzeker is „Jong Holland" bij uitstek geschik te ontspanningslectuur voor onze jongens. De waar.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1