Woensdag 20 Maart 1880. i(' Jaarg. 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad DIELEMAN, X E L Staatkundig Overzicht. Binneiilandscli Nieuws. FEUILLETON. Fr. Z1MMERMANN. regels 25 cent. Advertentiën van 1 tot DRUKKER - UITGEVER Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden P 1 T»1 j Q O mo-j ABONNEMENTSPRIJS: naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal ar jJiaatei ujiuw ij w Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijK per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TW EE uren voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. Ds Fransche Kamer is weder het tooneel ge weest van rumoer, verwarring en heftigheid, zoo als dat alleen d&lr mogelijk is. Het gold de vraag of er al dan niet eene ver volging zoude worden ingesteld legen de hoofden der Ligue des Patriotes, eene vereeniging, die zegt, niets liever te wenschen dar den bloei en den vooruitgang der Fransche Bepubliek, maar waar van in den Iaatsten tijd dingen aan het licht zijn gekomen, die alleszins het vermoeden wettigen, dat het der Ligue enkel en alleen te doen is, om de bestaande regeering omver te werpen en, zoo als hare leden zeggen, de Kamer te zuiveren van die bestanddeelen waaruit thans de meerderheid bestaat. Verscheidene huiszoekingen hebben plaats ge had en daarbij is gebleken, dat de Ligue een vol ledig plan van mobilisatie barer leden had ontwor pen, niet met een vaderlandslievend doel, maar om handelend op te treden tegen de regeering. Met 324 tegen 227 stemmen heeft de Kamer oe Regeering gemachtigd eene vervolging in te stellen. Gedurende de beraadslagingen was soms de beele Kamer in rep en roer. Bijna alle sprekers moesten tot de orde geroepen worden van wege de heftigheid of het beleejigende hunner woorden De Boulangisten vertoonden zich in hunne vol sto woede Boulanger zelve stond te midden zij ner viienden, de armen ki uiselings over elkander ge slagen en door houding en blikken de meerderheid tartende. De generaal, die in de meeste gevallen door de Ligue gesteund wordt, is voorzichtigheidshalve nog geer. lid daarvan geworden, anders ware ook hij ongetwijfeld op de lijst der vervolgden geplaatst. Wanneer men den generaal in zijn handel en wandel gadeslaat, zou men allicht tot de onder stelling kunnen komen, dat zijn taktiek hierin be staat, .dat hij de vriendjes eerst ophitst, om hen daarna voor hem de kastanjes uit het vuur te la ten halen. De admiraal Jaurès, minister van marine, is plotseling aan eene beroerte overleden. Hij was een vlootvoogd, die het grootste gedeelte van zijn leven had doorgebracht op zee, die alle zeetoch ten van de laatste dei tig jaren had meegemaakt, die daarna afgezant was te Madrid en te Sint Pe tevsburg, en die in al die omstandigheden bewijs had gegeven van groote koelbloedigheid. Maar als minister in de Kamer heett een hoofdofficier niet altijd meer het zelfvertrouwen, dat hij hod op zijn vlaggeschip, of aan het hoofd zijner legermacht. Hij verliest zijne koelbloedigheid en hij maakt zich boos. Dat is den admiraal Jaurès ook over komen, omdat men de koloniën heeft afgenomen van het beheer der marine om ze met eenen on der-secretaris van staat te vereenigen met het mi nisterie van koophandel. De admiraal heeft dien tengevolge bij het verlaten der begrootingscommis- sie een? beroerte gekregen en is overleden. Ware hij aan h©t hoofd van ©on pskador geweest, hij zou de sterkste vestingen hebben plat geschoten, en nauwelijks enkele dagen aan het hoofd van zijn departement veiliest hij bet leven op het staat kundig terrein De Fransche marine verliest in hem een flink aanvoerder. De uitslag van het Farnell-proces schijnt in En geland de gemoederen meer ten gunste van Ier land te stemmen. Te Kenningston is de conser vatieve kandidaat gevallen tegen den Gladstoniaan Beaufoy. Men weet dat Gladstone een voorstan der is om Ierland een eigen bestuur te geven. De Engelsche dames hebben aan deze verkiezing den doorslag gegeven. In Belgische militaire kringen verzekert men, dat de vier kommandanten van legerkorpsen daar te lande, de generaals Briaimont, Van der Smissen, .lolly en Nicaise, hun ontslag hebben ingediend, ornaat zij, wegens hunne bemoeiingen met de kwestie der legerhervorming, van den nunistei van oorlog generaal Pontus. eene berisping ben ontvangen. NOVELLE VAN XXVII. Hij haalde de eene hand uit den aak, wreef pein zend zijne gladgeschoren kin en zag toen met zijne koude grijze oogen Anna aan. „We zullen het maar gauw afhandelen, Anna het is niet mijne gewoonte veel praatjes te maken maar ge zult'me toch wel begrijpen. Ge zi,t een verstandig meisje ge kunt het wel uitdenken waarom ik hier ben." Zji schudde haar hoofd. „Neen, boer." „Dan zal ik het u zeggen. Ik ben hier wegens Frans van den molenaar, die met den jongen hout vester gevochten en hem zoo erg toegekakeld heeft.' „Dus was hij die ellendige moordenaar riep Anna uit. De boer zette groote oogen op het scheen hem toe, dat hij, niettegenstaande zijne hooggeroemde Het bulletin van Het Loo van. Zaterdag luidt De toestand des Konings bleef ook de laatst., dagen over het geheel onveranderd, en is voor het oogenblik niet ongunstiger. ,0rjn^tpr Aan dit bulletin, ook ten paleize te sHagetei lezing gelegd, was het volgende toegevoegd. Het blijkt noodig er eens en vooral op te y zen dat de officieele bulletins in de Staatscourant en aan het koninklijk paleis alleen veitrouw bare berichten bevatten. Van iedere merkbare vei andermg in den toestand van den Hoo§e" wordt zooveel mogelijk in de officieele dadelijk mededeeling gedaan. Het geven van tijdingen is aan Zijner Majes teits dienstpersoneel ten strengste verboden, einde het verspreidon van geheel onjuiste hericn- ten, zooals dagelüks voorkomt, tegen te gaan. ln de laatste drie maanden heeft Zijne majes teit nagenoeg geene, en nimmer hevige pijnen ge leden van het toepassen van p y n s 1111 en a middelen behoefde dan ook tot nu toe geiuKKig nooit sprake te zijn. n De be-ichten in verschillende dagbladen, buiten de officieele bulletins, komen zeer zelden en slecnts bii toeval met de werkelijkheid overeen. Zij worden gegeven door personen, daartoe gerechtigd noch bevoegd, en die uit den aar a der zaak onmogelijk goed ingelicht kunnen zijn. wijsheid, eene groote domheid had begaan. „Ja - wist ge dat dan niet zeide hij, eenigs zins uit het veld geslagen, „ik dacht dat de ge wonde het reeds lang gezegd had." Toen kreeg hij zijne bedachtzaamheid weer terugde boer van Rimlaashof was de man niet zich zoo gemakkelijk te laten vangen. „Als het niet zoo is, dan weet ik, dat ge zwijgen zult over hetgeen ik u toever trouwd heb, als ik u er om verzoek," voegde hij er bjj. „Ge stelt wel groot vertrouwen in me, zeide zij met bitieren spot. Dat is ook zoo. De boer van Rimlaashof weet wel', wien hij vertrouwen kan." Hij overleióe een oogenblik bij zicbzelven of het niet beter was het gesprek af te breken nr.aar zijn scherp verstand zeide hem terstond, dat nu slechts openhartigheid zonder voorbehoud een gunstigen uitslag kon ten gevolge hebben. Verraden had hij zich, maar nu moest hij dan ook trachten het grootst mogelijke voordeel daaruit te trekken. „Dat ik op uwe grootmoedigheid gerekend heb, zult ge niet tot mijn nadeel aanwenden," vervolg de hij, „daarvoor ken ik u te goed en daarom geef ik me geheel in uwe handen. Hoor dus Ge weef, Anna, dat Frans een deugniet is, en daarom heb ik Gebhardt steeds gewaarschuwd zich niet met die fami lie in te laten, hoewel de vader en de moeder alle ach ting verdienen, en riik is de oude Holzegger ook. Als Frar.s niet zulk een woest, lichtzinnig jcng- mensch was, dan had ik mij nooit eene betere schoondochter gewenscht dan Regi. Doch, die na betrachting is nu te laatnu moet men het maar nemen zooals het is. Ze hebben elkaar hun woord gegeven, en als de molenaar nu in schande geraakt, dan valt zulks ook op mij. Ge kent de mensehen, Anna; ze zullen zeggen, dat de boer van Rimlaashof zijne'oogen goed had moeten ^opendoen en eene be tere keus had kunnen treffen." „Ja - de laster der menschen doet pijn, als men dien niet verdient." Ik denk, dat ge bet op mij met zult wreken, wat anderen u aangedaan hebban," zeide hij eenigs- zins onzeker. „Neen, boer. Ga verder." Toen Gebhardt gisteravond thuiskwam en hei ongeluk vertelde, toen dacht ik, die slag treft mij ook. Natuuilijk is het met bet huweljjk gedaan, als ze Frans aanklagen en in het tuchthuis bren gen. Daarom zoo dacht ik van nacht bij me- zelven zou het het beste zijn, als men de zaak, als er eenige kans toe bestaat, kon sussen. Als men er eens goed over Dadenkt, is de zaak toch niet zoo erg en meer jeugdige lichtzinnigheid en dwaasheid

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1