Zaterdag 16 Maart 1889. 4" Jaarg. '1 J V U 111111 at voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binneiilandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dn (ra vond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franeo per post 60 cent; voor België 80 cent. Afeonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vier Belgische generaals, namelijk Brialmont, Van der Smissen, Jolly en Nicaise, allen voorstan ders van den persoonlijken dienstplicht, hebben hun ne gevoelens uitgedrukt in brieven, welke dezer da gen" openbaar gemaakt zim. Zij zijn opgenomen in eene brochure, getiteld Beroep op het Volk. De tegenstanders van den persoonlijken dienst plicht zijn uit den aard der zaak niet niet ait ge schrift ingenomen. We laten hier een brief volgen, geschreven door den Brusselschen correspondent aan het Handelsblad van Antwerpen, naar aanleiding der brochure. „De nieuw verschenen gele brochuur, waarin de persoonlijke dienstplicht wordt aanbevolen, is een degenstoot in het water. Moesten zij daarom met negen man zijn, 8 mili taristen en een p k i n, (de vier oud-militaire Se- naats- en Kamei leden, do vW generaals en de re dacteur van bet Journal de Bruxelles, baron de Hauleville) om dien steen omhoog te werpen, die op hun eigen neus terugvalt i Zij dachten, die negen navolgers van Don Qui- chotte, dat hunne brochuui een omwenteling in het land ging teweegbrengen, de denkwijze van de ha mer zoo doen veranderen en het gouvernement dwingen. En zie, de uitslag is juist het tegenoveigestelde van 't geen zij verwachten niet alleen hebben zij niemand hunne gedachten kunnen doen bijtreden, maar elk verstandig man, na hunne brochuur gele zen te hebben, gevoelt zich versterkt en aangemoe digd in zijnen weerstand tegen de pretentie der mi litaristen. Het kon immers niet anders: wat er voor al dien „oproep tot de natie" ontbreekt, zijn bewijs gronden en redenen. Deze officieren verweerdigen zich niet met het volk te redeneeren zij nemen een bevelenden toon aan. Men moet ze maar op hun woord gelooven; men moet ze blindelings gehoorzamenzij alleen zijn bevoegd in die zaak. Zij, die den persoonlijken dienst bestreden zijd lafaards, slechte burgers, ikzuchtigen, die hunne zo nen aan de kazerne niet willen overleveren, enz. Dat alles staat in den brief van generaal Van der Smissen. Welnu, die woorden kunnen niet in den smaak vallen van iemand, die eenige fierheid bezit en niet aanneemt dat het land aldus beheerscht en onder de roede gehouden wordt door officieren, die wij me', onze tenten betalen. We betalen ze om hunnen dienst van officier te doen, en niet om ons wetten en grove woorden naar het hoofd te werpen. Ook het gouvernement heeft over die handelwg ze te klagen. Het mag niet lijden dat generaJs de verzekenn gen, door den minister van oorlog in de Kamer ge geven, in 't openbaar komen tegenspreken. In een wel ingericht land laat men met toe dat ondergeschikten het woord nemen, om den overste te herinneren, wat zij meenen zijnen plicht te zijn. Onder dit oogpunt is de goedkeuring, welke M. M. Brialmont, Van der Smissen, Jolly en Nicaise aan het ontwerp-d'Oultrerr.ont en konsoorten ver leend hebben, een erg onrecht opzichter,s de knjgs- tucht. Ook heeft, de minister de pioteslaties der druk pers niet afgewacht, om er zich meê bezig tehou- Men heeft mij verzekerd dat hij aan de vier of ficieren, die zich in deze kwade streek lieten mee- sleepem ^ene vermaning toegezonden heeft. Alhoewel in zeer gematigde bewoordingen opge steld, is die blaam niettemin eene daad van kracht dadigheid, die goedkeuring vei dient. Men heeft opgemerkt dat het Journal de Bruxel les, na het verschijnen der gele brochuur als eene gebeurtenis te hebben aangekondigd, zoo op eens de spraak schijnt verloren te hebben. Dit stilzwijgen, zooals gij overigens wel zult ge raden hebben, is van wege onzen konfrater met vrii willig 't is het gevolg »an een ordewoord van Uoo- gPHet ministerie is van gevoelen dat de militaris ten ongelijk hebben, eene beweging ten gunste van den persoonlijken dienstplicht te willen in t leven roepen; ik kan u verzekeren dat het al zijnen in vloed gebruikt om die beweging tegen te houden. M. d'Oultremont weet het wel. Maar de inde pendente afgeveerdigde van Brussel laat zich door anderen voortdreven en gaat maar altijd voort zon der zijne politieke vrienden te raadplegen. Hij' wordt voor de independenten zelf eenen last en zoo hij nog lang in dien zin ^..rtgaat, zal er langs dien kant scheuring en verdeeldheid ontstaan. PROVINCIALE STATEN. De zitting der Prov. Staten van Zeeland, il. Dins dagochtend te 10 ure geopend, werd door 38 van de 42 leden bijgewoond. Door den voorzitter werd voorgesteld het rap port der commissie betreffende het regeeringsvoor- stel in zake de wijziging van de kiestabel en de districten-verdeeling voor de Prov. Staten in be handeling te nemen. Dat rapport werd bij monde van den heer Ham- macher. rapporteur, uitgebracht. Een voorstel van den heer mr. van Demse, om het rapport naar de atdeelingen te verzenden, werd na eene bestrijding door den heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, die zeide dat de zaak daardoor nog meer op de Unge baan zou woiden geschoven, met 27 togen 6 stemmen verworpen. Aan de algemeene beraadslagingen werd door geen der leden deelgenomenwel aan die over de verschillende punten. De conclusie van die commissie luidt a.s volgt: 1. vermeerdenng van het getal leden der Staten wordt van weinig belang geacht; de noodzakelijk heid van vermeerdering wordt niet ingezien en blijkt niet uit de in de nota verstrekte inlichting, 2. de minderheid acht die vermeerdenng even wel wenschelijk. 3. de gewijzigde verhouding der bevolkingscij ters van de 6 bestaande hoofdkiesdistricten kan tot eene wijziging leiden van het aantal afgevaar digden in 3 van die 6 districten 4. wijziging van de districten zelve wordt daar door echter niet noodzakelijk 5. naar het gevoelen van een lid der mmdeiheid is in 's lands - en daarom ook in het provmci- aal - belang wijziging dier districten noodzake lijk, opdat hunne grenzen voortaan zooveel moge lijk samenvallen met die van de kiesdistricten voor de Tweede Kamerhet andere lid der min derheid acht door de voorgenomen wijziging het pro vinciaal belang niet in die mate miskend of ver waarloosd, dat daarom het doen samenvallen zo veel mogelijk, van de grenzen der kie«dls^e'J voor de Staten met die voor de Tweede Kamei verwerpelijk zou zijn of achterwege zou moeten bl 6V6de meerderheid is van oordeel, dat met het provinciaal belang in de eerste plaatsmoetreko ning gehouden worden bij de verdeelmg der pro vincie in kiesdistricten voorde Provinciale Staten, en dat liet provinciaal belang wel verre van ge- baat, zeer zou worden geschaad door de vooige- men indeeling, daar deze veel minder waarboigen voor eene goede keus aanbiedt dan de tegenwooi- dige indeeling, welke als door de natuur is aan g67?Vhent; verzoek van Burgerplicht te Terneuzen om tot splitsing van het 5e district in 2 hoo-d- kiesdistricten (de kantons Terneuzen en Hulst) te adviseeren meent de commissie met te moe ten ordersteunen ,r„r 8. ue moei derheid acht de bezwaren tegen ve^ eenieing van het kanton Terneuzen met het 4e district volkomen gegrond, en ondersteunt derhal ve het dienaangaande door Burgerpheht gedaan verzoek, evenals de bezwaarschriften uit Tholen en St. Filipsland, gericht tegen yereeniging met Noord-Beveland, een deel van Zuid Bevelana een deel van Walcheren. Ten slotte meent de commissie met onopge merkt le mogen laten dat d. regeemg de voor- bereiding tot dusver geheel buiten de Gedep^ Sta ten om heeft behandeld. Vergelijking van den nu gevolgden met dien welke vroeger is gevolgd^blij kens het in den aanhef van dit verslag voorko mende overzicht, doet zien dat in 1851 en 18o2 meer dan thans prijs is gesteld op bet ooi deel van de Gedep. colleges. Ook heeft het de aandacht getrokken dat de Staten gehoord worden niet over een voorloopig ontwerp van wet in zijn geheel, maar alleen over de tabel en den staatbet is thans onbekend, hoe de overgang eventueel van den ^taanden naar den nieuwen toestand zal plaats hebben. In de wet van 5 November 1852 (Stbl. no. 197) voor zagen de artt. 4 en 5 hierin. ot. Alle punten werden aangenomen met 25 tesen 8 stemmen, behalve punt 2, dat met 25 tegen 8 stemmen verworpen werd. De discussie over al deze punten bepaalde zich tusschen de heeren Fokker en Heijse aan de eene en de heeren Pompe van Meeidervoort en Huvers aan de andere zijde. De eerstgenoemden waren uit het oogpunt van het provinciaal belang, als mede omdat de noodzakelijkheid uit niets geble ken was, tegen het regeeringsvoorstel, de an dere heeren waren er voor. re neereu De heer Fokker zeide, dat uit mets gebieken was de noodzakelijkheid van de herziening der kies-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1