Binnenlandse)! Nieuws. Gemengd Nieuws. voorwinter op het lar.d dient te worden gebracht bij voorjaarsbemesting beveelt de heer M. gezui verde patentkalimagnetia aan, dat op het land in geëgd wordt. De toestand van Z. M. den Koning in de laat ste -dagen bevestigt volkomen de opvatting, dat er geen onmiddellijk levensgevaar dreigt, daar niettegenstaande het geringe voedselgebruik, de lichaamskrachten van den Koning niet zichtbaar achteruitgaan. Het bulletin, Maandag ten paleize te 's-Hage bekend gemaakt, luidt; Z. M. de Koning was de laatste twee dagen minder bedlegeiig. Overigens bleef de ziektetoe stand onveranderd. A X E li, l 2 ff aart 18 8 Hulst. Tot adsistent op het vereenigd post- en telegraafkantoor te Yerseke is met ingang van 16 dezer benoemd de heer A Bevin, thans geagre e9rd klerk alhier. Mej. P. J. W. Geelhoedt, onderwijzeres in de nuttige handwerken te Huissenspolder (Zaam- slag, heeft met ingang van 1 April e. k. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. (M. ct.; Niot onaardig is het soms te weten, wat ei in sommige Protestantsche kerken al in de armen bus gevonden wordt. Zoo zag aen muntenverza- melaar te Zaamslag aldus schrijft men van daar aan de M. Ct. - in den laatsten tijd uit die bus zijne verzameling toenemen met een oud-Hollandsch kwartje, een dito dubbeltje, een Noorsch zilver- stokje van 10 ore, een zilverstukje van de stad Deventer [jaartal 1687] en een dertigtal verschil lende uitlandsche, alsmede niet meer gangbar llollandsclie koperstukken. Twee personen, woonachtig in den kleine Huissenspolder, onder Zaamslag, zijn op weg be rucht te worden, daar thans weder ais 't ware een moordaanslag is gepleegd door den eenen wiens huisvrouw inwoont bij den anderen. Met een mes viel hij zijn tegenpartij aan, die daarop poogde te ontvluchten in de woning van zijn broe der, waarvan echter de deur gesloten was. Tot zelfverdediging loste hij toen een revolverschot dat evenwel zijn doel miste. De zaak is in handen der politie. (M. Ct.) Zaamslajr. 12 Maart. Beroepen tot predikant bij de Nedl Ger. gemeente alhier, de heer H. Kiiij per Abr.z., theologisch candidaat te Amsterdam Tot onderwijzer aan school A te Terneuzen is be noemd de heer J. J. van Doeselaar van Hoek thans tjjdelijk te St. Philipsland. Ds. C. J. Six Dijkstra te Doeveren heeft be wildet komen dat was hem nog liever. Het be treft eene zaak van gewicht; mij wilde hij haar niet toevertrouwen. Vraag hem eens, wat hij wil we kunnen in geval van nood Hein nog roepen." Anna vond den boer, met zijne handen in de zak kf-n zijner korte broek, langzaam voor het huis op en neergaande. Toen hij haar zag, bleef hij staan en groette. Zijn gelaat vertoonde het gewone zelf bewustzijn, maar in zijne oogen zag men de inwen dige onrust. „Ge verlangd et me te spreken, boer," zeide An na hem naderend. De boer zag haar met half toege knepen oogen een oogenblik aan, als wilde hij zich vooraf vergewissen, welke ontvangst zijne aangele genheden zouden te beurt vallen, of tijd winnen voor hetgeen hij te zeggen had. „Eigenlijk den houtvester," merkte hij toen op. Ais hij echrer niet wil, dan is het ma nóg wel zoo lief met u te spreken. Gij en hij zult elkander daarna beter begrijpen, dan hij en ik het nu zouden doen. De houtvester is een eigenzinnig man en de boor van Rimlaashof laat ook niet met zich spotten." Anna knikte. „Het is zeker iets heel bijzonders, dat u aanleiding geeft Anna Mertens om hare voor spraak te verzoeken „Zoo moet ge het niet opvatten, Anna. Ge her innert u nog wel van ons laatste onderhoud, dat ik dankt voor het beroep naar de Ned. Hcrv. kerkte Biervliet. Een treurig ongeluk trof Zaterdag een zandschip- per nabij de spranken aan de Witte Brug bij Sche- veningen. Een zware zandmassa liet los en stort te over hem l een. Hoewel hij nog leefde, toen hij er onder uitge haald werd., gaf hij spoedig den geest. Twee personen uit Driebergen, die eene hun opgelegde straf moesten ondergaan, waren tot dat einde in de vorige week naar Utrecht overgeko men. Toen zij zich daartoe ter bestemder plaatse aanmeldden, konden zij niet opgenomen worden er was voor hen geen plaats: de gevangenis was te vol. Hun zou bericht gezonden worden. wanneer ze geherbergd kunnen worden. (U. D.) Op een avond is op den weg tusschên Ber gen en Bronwegen zekere H. A., te Elp woon aehtig, aangevallenen zoo deerlijk mishandeld, dat er eene vrije hevige bloedstorting plaats had. Daar hij zich met paard en wagen op weg bevond, is hij na de mishandeling nog een eindweegs voort gekomen, doch werd daarna, nog hevig bloedende in bijna bewusteloozen toestand door eenige inge zetenen van Bergen ontdekt, die hem naar Ber gen brachten, waar hem huisvesting en genees kundige hulp werd verleend. Een drietal wonden aan het hoofd, blijkbaar met eene schop of een ander voorwerp toegebracht, hebben oen eenigs zins bedenkelijk aanzien. Do dader is bij den aan gevallene bekend. Men denkt dat het eene wraak- oeiening is geweest. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat langs de huizen eene kleurlooze vloeistot rondgevent wordt, die tegen den prijs van 10 cent als Amerikaansch poetsmiddel voor allerlei metalen voorwerpen aanbevolen wordt. Om de deugdelijkheid van het middel te bewijzen, worden dan gewoonlijk bel- en deurknop er mede ingewreven, welke hierdoor terstond een zilver- achtigen glans verkrijgen. Aangezien deze vloei stof eene oplossing van kwik in salpeterzuur is en dus eene gevaarlijk vergiftige stof bevat, acht de gezondheidscommissie te Arnhem zich verplicht er ernstige tegen te moeten waarschuwen. De toepassing van deze vloeistof op voorwerpen van huishoudelijk gebruik zou zelf nadeellge gevolgen kunnen hebben buitendien is het als poetsmiddel geheel af te keuren, want de werking berust bier- op, dat de metalen voorwerpen door het salpeter zuur aangetast en tijdelijk met een laagje kwik bedekt worden. De meening'dat eieren van kippen die men uit liefhebberij houdt, den eigenaar in den regel u in uw recht laat, en dat wat de geitenhoeder ge zegd heeft zijn maar praatjes. Ik zie nu in, dat ge een recht hebt op den zoon Tan den houtvester en dat zijn vader er genoegen mee neemt, anders zoudt ge niet in zijn huis zijn. Neem het me niet kwalijk, dat ik u verdacht heb. Van juffrouw Tine hoorde ik reeds, dat het met den jongen heer beter gaat. Ik wensch hem eene spoedige genezing toe en u geluk met zulk een man. Ik gun het u, An na, de boer van Rimlaashof behoeft niemand te be nijden." „Ik dank u voor uwe goede meening," zeide An na kortaf, „ir.aar uw gelukwensch komt te vroeg." „Nu, als ge niet hebben wilt, dat er over ge sproken wordt, dan is het mij ook goed." Na sterk gekucht te hebben, vervolgde hij „Zoudt ge me niet een eindje willen vergezellen, dan kunnen we beier met elkaar spreken, dan hier bij huis." „Ik kan niet weg men zou mij aan het ziek bed kunnen noodig hebben." „Ja dat 's waar we zullen dan maar hier blij ven, zooals ge wilt." Men kon bet hem aanzien, hoe moeilijk het hem viel, zoo vriendelijk en voor komend te zjjn tegen een persoon, die naar zijne meening zoover beneden hem stond. Wordt vervolgd. vrij duur komen te staan, wordt door de volgen de mededeeling weersproken. Het is de opgave van iemand, die 4 kippen houdt en die verleden jaar van 1 Jan tot 9 Nov. nauwkeurig het de bet en credit van deze kippenhouderij naging. De tweejarige kippen legden in Januari 25, Februari 60, Maart 72, April 76, Mei 73, Juni 60, Juli 54, Augustus 61, September 30, October 11, en No vember (tot den 9en) 4, samen dus 526 stuks. Aan voei, nl. gerst, haver, boekweit, maïsmeel, rijst, en zemelen, werd voor /6.93s in de 313 da gen waarover de boekhouding loopt, besteed, of. berekend voor 365 dagen ƒ8.08. Nu ontvingen de kippen bovendien nog de restjes uit den mid- dagpot van het gezin, en als wij hiervoor ze ker niet te laag - eens de waarde van 2 cents daags rekenen, dan komt het debet bedrag op 15.38 in het jaar. Daar na 9 November tot 81 December zeker nog wel een 6 tal eieren in het kippenhok gevon den zullen zijn, kunnen wij de geheele hoeveel heid in het jaar verkregen eieren geiust op 532 stuks stellen. De 100 eieren kwamen dus ge middeld op ƒ2.98 te staan of nog geene 3 cent per stuk. Uit bovenstaande bereking blijkt, dat ie dere kip gemiddeld 133 eieren heeft gelegd 1) en daar de dieren steeds in een hok met loop wer den vastgehouden, pleit deze hoeveelheid wel voor de goede zorgen, die aan de kippen door geregeld voederen, afwisseling van voer. zuiver houden van het hok enz., besteed zijn. In di n winter werd het voeder steeds een weinig warm gemaakt. (Zwolsche Ct-) (1) Eene goede leghen wordt een kip genoemd, als zij 90 -100, en eene uitmuntende, wanneer zij 120-180 eieren in een jaar levert. Van het 2e tot het 6e levensjaar leggen de kippen het best. De persoon, die in de gemeente Scheemda bij de loting voor de nationale militie het eerst loten moest, was een gehuwd arbeider, vader van twee kinderen, Hy trok dadelijk het hoogste rummer. - Uit Eibergen schrijft men aan de N. R. Ct. De landverhuizing naar-Amerika blijft in de ze stieken nog steeds voortgaan. In de jaren 1865 tot 1870, toen geheele familien wegtrokken om zich in den staat Michigan te vestigen, scheen bet alsof er geen arbeider meer zou overblijven maai de kosten van overtocht konden door de meesten niet bestreden worden. Den eersten emigranten schijnt het daar bijzonder goed te zijn gegaan en voortdurend worden de achtergebleven familieleden nog uitgenoodigd ook over te komen, met aanbie ding van tickets voor den overtocht. Velen maken daar gebruik van,' zoodat geen jaar voorbij gaat waarin niet een of meer gezinnen verdwijnen. Van tijd tot tijd komen er „Amerikaanders", zooals de oud Ei bergers genoemd worden, over om hunne geboorteplaats nog eens te bezoeken. Allen vertonnen hetzelfde type van boersche boeren met flambard hoeden losse rijksdaalders in den zak, royaal presenten gevende aan de familie leden, die zij hier aantreffen, en in hunne begrip pen geheel geamerikaniseerd. Langen tijd houden zij het bij hunne meer bekrompen verwanten niet uit en trekken met een paar weken weder heen, na in den omtrek de bekende plaatsen be zocht te hebben. In den regel volgt op een dergelijk bezoek weder het 7ertrek van een gezin naar Amerika, dat spoedig in de Hollandsche kolonie wordt opgeno men, en binnen het jaar worden er portretten o- vergestuurd. waarop een goflambaarde mijnheer met een breeden horlogeketting en een overhemd prijkt naast eene juffrouw, met in den schoot ge vouwen druk beringde handen en zeer zichtbare oorversiersels. Dergelijke zichtbare bewijzen van meer welvaart en het aanbod van tickets brengen de achterge bleven familie weder in spanning, en zoo volgt langzamerhand het eene gezin na het andere. Overtollige werkkrachten zijn hiei dan ook niet en bij niet te ongunstig winterweder kan ieder wat verdienen, tegenover de Hollandsche loonen wel zeer weinig maar bij wat eigen boerderij toch voldoende om geen gebrek te lijden. - Jl. Zaterdag was er te Brussel hij de loting voor de Militie een buitengewoon groote toeloop

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2