4'' Jaarg. Woensdag 15 Maart 188!). Nieuws- en Advertentieblad F. DIELFJMAN, AXEL. voor Zecuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. FElTLLETO\. dl ftO.Ï.T»I*TEÏ. tUtteiT» Fr. Z1MMERMANN. Landbouw. i.st;iiK3f<:omvr. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; vöor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Koning Milan van Servië heeft afstand gedaan van den troon ten behoeve van zijn zoon Alex ander. Deze zal als Alexander I zijn vader opvol gen. De Weener correspondent van den Standard geeft de volgende be°chrijving van hein Koning Alexander is een lang opgeschoten, slanke knaap, met een gunstig uiterlijk, met de diep zwarte oo- gen van zijne moeder en den scherpen, doordrin genden blik van zijn vader, wiens zenuwachtigheid, rusteloosheid en trotsche houding hij eveneens heeft geërfd. Eenigen tijd geleden haa ik de gelegen heid sommige personen te spreken uit de dage- lijksche omgeving van den nieuwen koning. Zij beschreven hem als een schranderen, vluggen, geestigen, buitengewoon ontwikkelden knaap, maar ook als onoprecht inrekenend en steeds gereed om zijn voordeel te ontdekken en daarvan gebruik te maken. Toen hij nog bij zijne moeder was, gaf ■lui voor, niet van zijn vader te houden, en toen hij weer bij zijn vader was gekomen, deed hij als of bet hem tegen de borst stuitte, met de konin gin briefwisseling te houden. Zijne gezondheid laat veel te wenschen over; hij is lui en oniegelma tig in zijne gewoonten. Hij moet de kunst nog leeren, de vriendschap te winnen va:i hen, met wie hij in aanraking komt. De Fransche regeering heeft besloten ter gele genheid van de gedachtenisviering der Revolutie twee groote feesten te geven, het eene op 5 Mei te Versailles, ter herdenking van de eerste bijeen komst der Staten Generaalhet andere den vol genden dag te Parijs, bij de inwijding der wereld tentoonstelling. De heer Alphand, directeur der gemeentewerken, heeft voor laatstgenoemd feest een grootsch plan ontworpen en aan de goedkeu ring der regeering voorgelegd. Een der voornaam ste deelen ervan bestaat in eene onafgebroken il luminatie van het Bosch van Boulogne tot aan het Bosch van Vincennes. De werkstaking der wevers te Armentières heeft eene groote verhouding aangenomen Het aantal werkstakers is tot 10.000 geklommen, en er zijn gewelddadigheden gepleegd te Armentières en in den omtrek, waar insgelijks weverijen zijn. Be dreigingen zijn tegen sommige patroons uitgespro ken de werklieden, die den arbeid wilden voort zetten, werden opgeöischt om gemeene zeak met den grooten hoop te maken, en eenige patioons zagen zich genoopt, ten einde daden van geweld te voorkomen, hunne fabriek te sluiten en de ar beiders weg te zenden. Men heeft opgemerkt, dat er onder de leiders een groot aantal Belgen zijn. Doch deze zullen nu het land uitgezet worden. De prefect van het Noorder-departement heeft versterking van troepen aangevraagd. Volgens een in den Temps voorkomend tele gram is het nieuwe Italiaansche ministerie als volgt samengesteld: Crispi, voorzitter en minis ter van binnen- en buitenlandsche zakengene raal Bertale Viale, oorlog; admiraal Rrin, marine; Zanardeili, justitie en eeiedienst; Micelli, schat kist Cremona, openbare werken Baccelli, onder- wils. Is dit bericht vertrouwbaar, dan zoudeq de vijf eerstgenoemden van het vorige Kabinet met de zelfde portefeuilles overgaan in het nieuwe. Het post- en telegraafwezen zou tot een afzon derlijk departement verheven en de heer Lacava aan het hoofd ervan geplaatst worden. Bij de Belgische Kamers zal een wetsontwerp ingediend worden, regelende den militairen dienst. Volgens de grondslagen daarvan zou België in oorlogstiid een goed geoefend leger hebben van 175,000* man, waarvan 95.000 bestemd zijn voor NOVELLE VAN XXVI. „Ge bemint mijn zoon, hij heeft het mij bekend Niet waar. het is zoo „Ja," zeide zij en keek op. De blik van den houtvester drong diep in den hare door. „Merkwaardig juist gij. Maar het moest zoo komen. Dat is geen toeval dat is eene beschik king des hemels. Zijt ge boos op me? „Waarom „Omdat ik hard tegen u geweest ben, omdat-' hij haperde en liet den blik in de kamer ronddwa len. „Omdat ge me niet lijden mocht Dat ban ik vau iedereen gewoon moeder en ik hebben wei nig vrienden in het dorp." „Dat is niet waar, meisjeIk heb u nooit ge haat, ook nooit in het vooroordeel der anderen gedeeld, het veldleger, 70,000 man voor de bezetting der vestingen en linien en voor aanvulling van het veldleger, en 10,000 man voor de hulpdiensten. Door den beer A. G. Mulder te Sappemeer (Gro ningen/ zijn gedurende acht jaren proeven geno men met de aardappelteelt bij eene bemesting met kunstmest. Daar de meststoffen in die stre ken zoo hoog in prijs zijn, dat de voordeelen, die de aardappelteelt aan den landbouw oplevert, zeer worden beperkt en soms tot een minimun, is zoo danige proefneming zeer belangrijk te noemen. De heer M. nam verschillende meststoffen en wist hiermede de productie tot eene aanzienlijke hoog te te brengen. Om zeker van de werking van kunstmest te zijn, bemestte hij met geene andere stoffen, en hield dit ncht jaren achtereen vol, ter wijl hij in éen jaar, in 1886, het land met ande re'vrucht beteelde. De uitslag der aardappelteelt bij kunstmest was: bij chilisalpeter, patent-kah- magnesia en gips werden m 1887 geoogst 5o0 HL per hectare, in 1888 212 HL. per hectare, overigens van 400 tot 500 HL. per hectare af- wisselend en gemiddeld 443 HL. per hectare.oog stende bij patent-kalimagnesia zondei chihsalpe ter en gisp in 1887 580 HL. per hectare,1888 200 HL. per hectare, overigens van 412 tot 490 HL. per hectare afwisselende, gemiddeld 43u HL. per hectare. Ook teelde de heer M. op gunden die hij geheel zonder bemesting het, waarvan de uitkomsten waren, dat de productie van 1881 tot 1888 van 410 tot loOHL daalde. De aanwending van chilisalpeter vindt er steeds naast het g^nmk van kalizouten e°ne plaats, en wordt door den on dernemer aanbevolen. Het goedkoopst wordt voor kalizout gebruikt het kainiet, dat echter in den wint niemand dan ik weet beter, hoe valsch dat is. Ge hebt veel geleden sedert uwe kindsche jaren, maar ik niet minder. Om mijne eigene rust zou ik u gaarne gelukkig gezien hebben." „Gij mij?" zeide zij, hem ongeloovig aanziende. „Ge hebt het oog van uw vader," merkte hij peinzend op, „maar het verschrikt me nu niet meer. Gisteren nacht was ik er nog bang voor en had niet kunnen denken u hier in mijn eigen huis te zien want het herinnert me aan den Leurigsten tijd mijns levens, dien ik tot nu toe tevergeefs tracht te te vergeten. Het berouw is een hardnekkige gast, wien men niet zoo gemakkelijk de deur kan wijzen; hjj komt steeds terug. „Ik heb de kracht niet meer u mijn huis Ie ont zeggen," vervolgde hij, toen Anna verwonderd zweeg, „en ik wil boete doen, zooveel ik nog kan. Het ongeluk heeft mijn grijs hoofd gebogen zoo diep dat zelf de geest van uw gestorven vader, wan neer hij voor mjj optrad om wraak te eischen, het niet dieper zou kunnen buigen." „Ge spreek zoo vreemd. Weet ge iets aangaan de den dood van mijn armen vader, die verraderlijk vermoord werd, juist op de plaats huiverend hield zij op. „Waar ge mijn zoon vondt," vervolgde hp, „juist op'dezelfde plaats. Ja - daar viel hij. Het heugt me nog als de dag van gisteren, hoewel er sedert dien tijd twintig lange jaren veiloopen zijn - en welke 'jaren HÜ haalde zwaar adem GD staarde naar den grond. Geklop op de deur deed Anna opsta«n om te gaan zien, wie er begeerde binnengelaten te worden Tante Tine stond buiten. Hef goede oude mensch. durfde niet binnenkomen uit bezorgdheid de rust van den zieke te storen, hoewel zij zich gaarne door ei«-en aanschouwing van zijn toestand overtuigd had. Hoe gaat het onzen Karei?" vraagde zij. "Hii slaapt. Hij heeft nog niet gesptoken, maar hij zal genezen." God zij gedankt; als mijn Karei tic gestorven was had men mij ook wel naar liet graf kunnen bien- nen Zeg is de vader te spreken?" ïk geloof het niet. Wil ik het hem vragen?" Neen, kind. Het ongeluk heeft hem zeer aan gepakt we moeten hem bedaard zijn gang laten gaan. De boer van Rimlaashof staat buiten, hij heeft iets met den houtvester te bespreken, zegt hp. Ik kon hem niet in de kamer laten, waüt dat zou voor den zieke te druk zjjn. Zoudt gij niet naar hem toe kunnen gaar. ,Wat zou hij mij kunnen te zeggen hebben ',Dat weet ik niet, kindmaar liij vroeg, als hij den' houtvester niet spreken kon, ot gij dan bij hem

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1