-4(' «laarg. j\o. 280. Zaterdag 9 Maart 1889. Het verborgen millioen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. It E R I C II T. Staatkundig Overzicht. Itinnciilaiidscli Nieuws. 0U1UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 cent. Afzondert. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maaU Advertentiën worden frnvro ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor geabon- neerden 40 ct., fr. p. p. 50 ct., voor niet geabon- neerden 90 ct., fr. p. p. 1 gulden. De Uitgever. Het koude voorjasr van 1889 schijnt een kal meerenden invloed uit. te oefenen op het geheele zoogenaamd beschaafde Europa. Wel is hier en daar op staatkundig gebied eenige beweging te bespeuren, wel maakt men zich nu hier, dan elders, de hoofden warm waarom niet vaker de har ten doch, van zaken, die een geheel wereld deel belangstelling inboezemen wordt r.iets verno men, als is het daarvoor de gewone tijd van het jaar. Wij bedoelen hiermede en de aandachtige le zer zal zulks misschien reeds hebben opgemerkt de oorlogszaken. Op dit gebied heerscht, -ve kunnen het volmon dig zeggen, op dit oogenblik rustige rust in ons werelddeel. Of het koude weder daar nu wel de oorzaak van is Och, neen Andere gronden zijn daarvoor aan te voeren. En in weinige woorden kunnen we die neerschrijven. Frankrijk, een der belhamels op oorlogsgebied, houdt dit jaar zijne wereldtentoonstelling en stelt er hoogen prijs op, dat die zoo luisterrijk mogelijk zij. Dit in de eerste plaats en dan ten tweede wijzen wij er op, dat. Rusland geldelijke zaken drijtt met Berlijnsche bankiers. Bovendien zal weldra de Russische alleenheerscher een tegenbezoek atleggen bjj den Duitschen keizer. Voor alle deze dingen dient de vrede bewaard te blijven. En wanneer nu deze groote Hanzen zich stil houden, dan volgen de minder grooten en de kleintjes vanzelf. Mocht het lang zoo blijven, dan kon van de Europeesche Mogendheden gezongen worden „Die Harmonie is waarlijk schoon Frankrijk heeft een nieuw stel ministers en It&lie zal zich weldra in denzelfden toestand kun nen verheugen. Werd het Fransche Kabinet door de Kamer genoodzaakt af te treden, de Italiaansche minister-president liet het zoover niet komen. Hij zag van verre de hui opkomen en zorgde, dat hij met zijne manschappen droog en wel op het Qui rinaal bij koning Humbert zat, vóór de eerste re gendroppels vielen. De koning heeft den heer Cris- pi, den afgetreden minister-president, opgedragen, een nieuw Kabinet samen te stellen, juist wat mijnheer verlangde. We hebben nog altijd vergeten onzen lezers mee te deelen, dat de Fransche Republiek in den heer Spnller een minister van buitenlandsche zaken ge vonden heeft, zoodat het ministerie thans compleet is. Het proces-Parnell brengt in Engeland nog heel wat tongen in beweging en er wordt door enkelen reeds verondersteld, dat het kabinet-Salisbury daar door wel eens zou kunnen vallen. De oude heer Gladstone zou dan weer aan 't roer komen maai, 't is nog zoover niet. In Belgie zijn de pennen in beweging tot het schrijven van vlugschriften en dagbladartikelen over het vraagstuk der nationale verdediging en Zwitser land geniet al het onverkwikkelijke van een verkie zingsstrijd, een strijd, welke daar zoo hevig ge voerd wordt, dat hier en daar de militairen dienst moeten doen om de orde te bewaren. Hollandsch vee voor Engeland. o De Londensehe correspondent van de Nieuwe Rot terdammer deelt aan dat blad het belangrjjke be richt mede, dat te beginnen met 1 Juni van dit jaar, levend vee uit Holland,,behalve varkens, we derom op den ouden voet zal mogen worden inge voerd. Te beginr.en met 1 Juni zal Holland weder in de positie geraken van op de vrije lijst te komen, met het gevolg, dal de vijftien slachtplaatsen in En geland, waar Hollandsch vee thans geland mag wor den om te worden geslacht, opgedoekt zullen wor den voor zoover ons vaderland aangaat, en dat Ne- derlandsche runderpn en schapen, gelijk vijftien ja ren geleden en later geschiedde, vrijelijk zullen mo gen ingevoerd worden na het gebruikelijke gezond heidsonderzoek aan de landingsplaatsen. De meeste belanghebbenden koesteren geene bui tengewone verwachtingen van het herstel van den toestand. Zij hopen betere prijzen, speciaal voor ons fokvee en onze melkkoeien, maar zien vooreeist geene buitengewone vermeerdering in den runderen- handel met Holland te gemoet. Dit is begrijpelijk. De veehandel met ons vaderland heeft zich ver plaatst. De slachters zijn Engeland uitgegaan en wat vroeger daarheen ging, is sedert vele jaren raar Duitschland verhuisd. Eensklaps zal hierin wel geen verandering komen, maar laat ons het beste hopen voor een verkeer, dat vroeger zoo hoogst belangrijk was voor onzen veestapel. Er worden reeds bijzondere veebooten in gereed heid gebracht, die tusschen Rotterdam en Parkes- ton dienst zullen doen. Ged. Staten van Zeeland hebben de volgende circulaire (Prov. blad no. 29) aan de gemeentebe sturen in Zeeland verzonden De waarnemende inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht deelt ons mede, dat aan de pok ziekte, onlangs uit Belgie te Vlissingen overgebracht, twee der drie lijders zijn overleden, terwijl later een \ierde persoon, die in het aan de besmette wo ning grenzend perceel werkzaam was, is aangetast. Het huis van dezen lijder, door 4 gezinnen be woont, dreigt, volgens den inspecteur, een brand punt van besmetting te worden. Bovendien worden Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlis singen ernstig bedreigd door de gemeenschap met Belgie, waar de ziekte te Ostende in hevige mate heerscht. Met den geneeskundigen inspecteur achten wij het raadzaam uwe aandacht hierop te vestigen, te meer daar het getal nietgevaccineerden, vooral kinderen beneden het jaar en van 1—3 jaren oud, niet ge ring is, terwijl revaccinatie buiten tijden van epide- demie slechts zelden plaats heeft. Wij bevelen u daarom aan, om de vaccinatie in het eerste levensjaar eD de revaccinatie, voor zooveel van u afhangt, zooveel mogelijk te bevorderen. Tevens brengen wij u in herinnering, dat dooi de Vereeniging voor animale koepokinenting alhier op aanvraag kosteloos koepokstof wordt verstrekt, en Jat aldaar op Donderdag van elke week aan ieder de gelegenheid wordt gegeven om van kalf op arm te worden ingeënt. K X E E, 8 Maart 188 9. Naar wij vernemen hebben zich voor den cursus 1889 1890 bij de Rijks-Noimaallessen alhier, het groote getal van dertien nieuwe leerlingen aangebo den en wel, acht manneljjke en vijf vrouwelijke kweekelingen. Met genoegen wijzen wij hierop, als een bewijs voor de behoefte welke aan deze inrichting bljjkt te blijven bestaan, terwijl wij sedert jaren steeds met ingenomenheid de berichten van den gunstigen uitslag der exatn,ens mochten vermelden, waarvan haar bloei wel een vrucht zal zijn. Verleden Maandag werd in de „Wapens van Zeeland" te Hulst eene bijeenkomst gehouden van leden der Afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, tot be handeling van het punt: Paardenfokkerij. De heer J. Vogelvanger, voorzitter dier afdee ling, gat onmiddellijk, na opening der vergadering, het woord aan den Weledelgestr. Heer Quadekker, mil. paardenarts te Teteringen, die tot dat doel was overgekomen. Spreker begon met allereerst te wijzen, op de voorname tak in den landbouwstand, de fokkerij. Wanneer men spreekt van fokkerij, dan heeft men daarmede een bepaald ras, een zekere soort van dieren op het oog. Elk ras kenmerkt zich door een soort van eigenschappen, die op andere ras sen niet mogen overgaan. Dit is het, wat men verstaat onder den naam van beërving. Ten einde de fokkerij (opgang te doen maken, moet men bepaalde eiscben stellen, waarom men dan allereerst dient te weten, welke afstammelin gen de hengst kan voortbrengen, of waarvan laatst genoemde zelve afstamt. De beërving. of ook wel vererving genoemd, is een zeer machtige factor in iedere teelt, want zij toch kan veel schade be rokkenen aan de eigenschappen, zooals, vorm, mo del, deugden, ondeugden, enz. Heeft men bijv. een hengst met goede [eigenschappen, zeer zeker moet men toch ook letten op de gebreken, want het is niet altijd zeker, dat in dit geval de goe de eigenschappen op de veulens zullen overgaan; evenzoo ook kan met de merriën zulks het geval zyn. De vererving wordt verdeeld in 2 soorten, nl. eene conservatieve en eene progressieve vererving. Onder conservatieve vererving verstaat men eene vererving die streeft naar [het behoud vaD de be staande eigenschappen en met eene progressieve vererving, bedoelt men eene vererving die afwijkt

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1