Gemengd Nieuws. was bepaald, nadat de bekende leiders Van der Stadt en Bos dien avond uit Leiden naar 'sGra- venbage waren geiogen. PROVINCIALE STATEN. In de vergadering der Provinciale Staten van Zeeland, gehouden dinsdagavond oni half acht, ten gevolge van het voorstel der regeering tot wijziging van de kiestabel waren 36 leden, benevens de grif fier tegenwoordig, terwijl de commissaris des konings het voorzitterschap waarnam. De voorzitter wijdde eenige woorden aan de na gedachtenis van de heeren Bolier en Fransen van de Putte, beiden als lid der Staten overleden. Hier op werden de geloofsbrieven van den heer Holle- stelle onderzocht en goedgekeurd, waarop zonder hoofdelijke stemming tot de toelating van dit lid besloten werd. Binnengeleid door den griffier legde de beer Hol- leri.elle daatop in handen des "voorzitters de ver- eischte eeden af, werd door dezen geluk gewenscht uiet zijne benoeming en nam zitting. ALnu kwam ter tafel een brief van den minis ter van binnenlandsche zaken van 12 dezer, hou dende toezending van het onzen lezers reeds be kende ontwerp eener nieuwe kiestabel voor de pro vinciale Staten, met verzoek daarover advies uit te brengen, Met 29 tegen 7 stemmen werd besloten de stuk ken in handen te stellen vaü eere commissie var. vijf leden. Tot Voorzitter dier commissie werd gekozen d heer D. A. Dronkers, en als verdere leden de hee ren mr. C. J. Fokker, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, H. G. Hammacher en L. J. M. van Waesberghe Janssens. Al de gekozenen verklaarden zich bereid de be noeming aan tp nemen. De bezwaarschriften tegen de bovengenoemde ta bel ingediend door de kiesvereeiiging „Burgerplicht" te Ter Neuzen en kiezers uit de gemeenten Ond- Vosmeer 07, Poortvliet 106, Scherpenisse 94, St. Aunaland 63. St. Maartensdijk 117. StavenLse 44 Tholen 148 en St. Philipsland 45 zullen in han den der benoemde commissie gesteld worden. Na splitsing der vergadering in drie afdeelingen werd besloten de eerstvolgende openbare vergade rirg te houden op Dinsdag 12 Maart des morgens te tien ure. De vergadering werd hierop gesloten. Door de Staten van Limburg is instemming betuigd met de voorgestelde wijzigingen, eveneens hebben die van Noord-Brabant dezelve goedgekeurd echter met verandering 7an het district Waalwi]k met 8 leden Dit is gesplitst in twee districten Waalwijk en Heus- den, ieder met 4 leden. De Staten der overige provinciën hebben even als die van Zeeland nog geen besluit genomen en hebben eene volgende vergadering daartoe uitgeschreven. AXEL, 1 Maart 1 8 8 9. Hulst. Daar de winter zich in de maand Fehruar in al hare gestrengheid liet gevoelen besloot de Direc tie van het Muziekgezelschap Harmonie een concert ten voordeeleder armen te geven. Dat zulks bij de ingezetenen veel bijval vond, bewees de groote op komst welke dinsdagavond het concert ten deel viel, zoodat de Muziekzaal in het „Wapen van Zeeland" eivol was en mep als 't ware op elkander stond en zat. De opbrengst ruim ƒ354 ging dan ook aller ver wachting verre te boven en zal de armen zeker wel kom zijn, daar behalve 1200 liters erwtensoep met 120 kg spek welke de Directie zich voorstelde te kun nen uitreiken ook nog een groot aantal kleedingstuk ken en dekens zal worden gegeven. Was de bijval groot om het doel, ook zeker werkte het programma der uitvoering daartoe mede. waarop behalve eenige muziekstukken door de Harmonie ook een paar voordrachten voorkwamen, waartoe de beer Weymers uit Sinai (Bejgie) belangeloos zijne mede werking verleende. „Bij de wieg van een arm kind" werd door hem ge voelvol voorgedragen en ontlokte aan menig oog een traan, terwijl Quinten Methijs een Antwerpsche volksvertelling, dikwijls de zaal deed daveren van 't lachen. Ook den heer F. Hombach komt groote lof toe, voor zijne onvermoeide medewerking, daar hij behalve een paar pianostukken door hem alleen uit gevoerd zich ook de moeite getroostte, de Ouverture Obêron van Weber achthandig le helpen opvoeren, als ook een Quartet van Mendelssohn medezong. Ook de Kin-ler-Symphonie van Haydn, met kinder instrumenten door do leerlingen der muziekschool uitgevoerd, en een cornediestukje voldeden uitste kend, zoodat ieder zeer voldaan huiswaarts keerde, ie voldoening mede dragende zich niet alleen te heb. ben geamuseerd, maar ook het leed der armen eenigs zins te hebben verzacht. Zaanislajr. 21 Febr. Beroepen bp üe Ned. Herv. gemeente alhier Ds. Gobins du Sart. predikant bij die gemeente te Nieuw en St. Joosland. Donderdag werd bij een winkelier te Nij megen een voor treffelijk nagemaakte rijksdaalder ontvangen. Noch aan de kleur, den stempel en het rondschrift, noch aan het geluid van het zil ver was iets te ontdekken, alleen het gewicht was éen decigram tej weinig. De politie doet onaei zoek. De 25-jarige landbouwerszoon C. van M. te Est, Vrijdagnamiddag te dicht by den korenmolen aldaar komende, werd door een der roeden Legen het hoofd getroffen, met het gevolg dat hij. na wei nige oogenbiikken overleed. De ongelukkige was de eenige zoon, en door zijne voorbeeldige oppas sendheid de steun zijner ouders. Uit s'-Gravenhage meldt men: Eon gouden bruiloft in een oude-mannen- en vrouwenhuis behoort zeker niet tot de gewone festiviteiten Donderdag a. s. hopen de beide ver pleegden in het Israëlietisch oude-mannen- en vrou wenhuis Meijer Walg en Rebecca Swaan den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden vereenigd. Beiden mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Zeker zullen de beide oudjes in staat gesteld worden, dien dag feestelijk te vieren. Behalve verschillende diefstallen, o. a. van effecten, hebben in Amsterdam weder eens een paar aanrandingen plaats gehad. Een man is namelijk op den Dam, des nachts om half twee, door zeven personen aangevallen en van zijn horloge beroofd. Een ander kreeg het in de Nieuwe Leliestraat met drie aanvallers te kwaad, die 's mans poiVmonnaie met pi. m. /To als buit uit hun strooptocht meedroegen. Voorts is er een poging gedaan om in een huis in de Kalverstraat in te breken, maar de dief, onraad bespeurende, is vertrokken en hem te zoe ken was tot dusver vruchteloos. In de gemeente O. (Friesland) moest onlangs de toren van de kerk hersteld worden. Een aldaar wonende vrouw, aan wier woorden door vele dor pelingcn nog al gezag wordt toegekend, deed de voorspelling, dat een der timmerknechten, die grij ze kousen aan had, van boven zou nederstorten en dadelijk een lijk zou zijn. De voorspelling was ooizaak. dat alle timmer lieden zwarte kousen aantrokken. Zekere W. K., 53 jaren koopman in post papier, geboren té Schoonhoven en woonachtig te IJsselstein, Zondag van Rotterdam te Dordrecht gekomen, vervoegde zich in den namiddag aan het bureau van politie aldaar om nachtverblijf. Dit werd hem verleend, doch niet aan het bureau maar in de gevangenis, omdat men in hem her kende iemand, wiens schuld met de justitie nog niet vereffend was en die reeds sedert 1887 als zoodanig stond gesignaleerd. Eigenaardig was de uitdrukking, welke hij zich liet ontvallen, toen men hem met zijn debet bekend maakte: ik wenschte. dat ik Dordrecht nooit gezien had. D. C. Te Zuidland is op den 24en. dezer in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden Jan van Essen, oud-strijder in den tiendaagschen veldtocht en drager van het metalen kruis. Gedurende 53 jaren bekleedde hij de betrekking van gemeente bode te Zuidland met den meesten ijver; daaren boven was hij nog in zeven en-twintig betiekkin gen, ais van secretaris, bode en sluiswachter, bii onderscheidene polderbesturen, zoowel aldaar als elders, werkzaam. Al deze betrekkingen werden steeds met de meeste nauwgezetheid door hem waargenomen. Uit Nijkerk wordt van 22 Februari gemeld Maandagmiddag had alhier in de buurtschap Veen onder deze gemeente een treurig ongeluk plaats De landbouwer Aalt Baatje was met eenige ar beiders bezig een boom te vellen. Het 12jarig dochtertje van Baatje liep er om heen zonder dat men haar- bespeurde, met het noodlottig gevolg, dat het kind onder den vallenden boom kwam eu op de plaats dood bleef. Op het koepelfort „de Harssens" aan don mond der haven te Helder ha-I Donderdagavond eene brutale aanranding plaats. De milicien ka nonnier v. G., op wacht staande, meende eenig geritsel aan den achterkant van het fort te ver nemen. Daar het meermalen gebeurt, dat sommi ge botvisschers, bij het uitoefenen van hun werk op den Zuidwal, zich wel eens op het fort bege ven, teneinde zich voor de kou eenigzins te be schutten, begaf de schildwacht zich ter goeder trouw naar de plaats, waar hij het geluid had ver nomen. Hij bespeurde drie personen, doch vis- scheis schenen het niet te zijn. Toen hij de man nen bijna genaderd was, werd hij op verraJeiiij- ke wijze aangegrepen en werden hem, waarschijn lijk met een stuk hout, zulke hevige slagen toe gebracht, dat hij bewusteloos neerviel. In dien toestand werd hij door de wacht, die hem kwam aflossen, gevonden. De aanranders, die zeer waar schijnlijk op roof uit zijn geweest, hadden in dien tijd de gelegenheid gehad de vlucht te nemen. In Califormë, nabij Delano, is een trein doo.' man, met revolvers gewapend, aangevallen. Twee reizigers werden gewond, waarvan éen do®- deljik, terwijl een derde oogenblikkelijk doodge schoten werd. Door hier en daar petionen on- ier de wagens te laten ontploffen, wissen de roe vers de reizigers zoo te verschrikken, dat zij do portieren openden en zich kalm lieten berooven. Het bedrag, dat gestolen is, is nog onbekend. Een jong artist, 19 jaar oud, David Mose, die verlof had ontvangen een portret van aarts hertog Rudolff op diens doodbed te schilderen, en waai van de schets door den keizer was gekocht, is tengevolge van de gedurende zijn arbeid uitge stane spanning krankzinnig geworden. In de Emerar.-mijn bij Billen, Boheme, vornl een ontploffing van mijngas plaats. Drie arbei ders werden gedood enjvijf gewond. In een fabriek te Haspe werden tengevolge van het springen van een drijfwiel twee perso nen gedood en vijf gewond. Een [stuk van het wiel vloog met vreeselijk geweld over de halve stad en drong 2 M. diep in den grond. "Vrijdag is de Seine een meter gewassen zoo dat het water de hoogte van 6 20 M. bereikt had. Te Parijs eu omstreken acht men den toestand niet zonder gevaar. In een kolenmijn te Maurage bij Bergen is door de onbedachtzaamheid van een machinist, een droevig ongeluk gebeurd. Toen de bak 16 man uit de mijn naar boven bracht, verzuimde de ma chinist dien ter hoogte van den grond' vast te zetRn, met het gevolg dat de bak met gewold te gen de zoldering sloeg en na het breken der ket tingen 10 meter omlaag plofte. Een werkman, die uit den bak geslingerd werd, was onmiddellijk dood, en twaalf anderen zijn min of meer zwaar gewond. De machinist, die, sedert 13 jaren in dezelfde be trekking werkzaam, het algemeen vertrouwen ge noot, is, door den schrik bevangen, gevlucht, zor.- der dat iemand weet waarheen. Eenigen tijd geleden stierf een rijk man te Brussel en vermaakte bijna zijn geheele vermo gen aan eene jonge vrouw, die hij in 't geheel niet kende. Een der bladen verhaalt hoe deze geschiedenis in elkaar zat. De erflater was een zeer zonder ling man, die, evenals Diogenes, aanhoudend naar „menschen" zocht. Zijn ton was een omnibus en zijn lantaarn een klein muntstuk. In den om nibus zat hij altijd vlak bij den conducteur en toonde zich steeds zeer bereidvaardig, om het geld der reizigers aan den conducteui en het gewissel de weder aan de passagiers te| geven. Hij voeg de daar dan telkens een franc of een halven franc bij, om te zien wat de persoon, die het ontving, zou doen. Meestal telde deze het zorgvuldig na, merkte dat er iets te veel was en liet dit onver anderlijk in zijn zak glijden.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2