lr Jaarg. No. 278. Zaterdag 2 Maart 1889. 1\ Het verborgen millioen. voor Zeeuwscli-VIaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA, AXEL. It E Et I G II T. Staatkundig Overzicht. Riiineiilaiidsch Nieuws. IXt Blal verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franeo per post 30 cent; 2 maal per week 50 centfraneo per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afronderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden frnvco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE wen. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor geabon- neerden 40 ct., fr. p. p. 50 ct., voor niet geabon- neerden 90 ct., fr. p. p. 1 gulden. De Uitgever. Terwijl we dit schrijven is het den Franschen nog niet mogen gelukken een minister van bui- tenlandsche zaken te vinden. Aan onderscheide ne diplomaten is de portefeuille aangeboden, doch allen bedanken voor de eer. Trouwens, er be hoort ook wel eemge moed toe zitting te nemen in een ministerie, «lat hoogstens acht maanden, dat is tot de algemeene verkiezingen, zal bestaan en velen twijfelen ot men de zaken wel acht maanden bij elkander zal kunnen houden In de Kamer van afgevaardigden is een wets voorstel in behandeling van den heer Gaston La- porte, tot verzekering van het geheim der stem ming bij verkiezingen. De heer Simyan zeide, dat alle partijen moeten wensolien. «lat de kiezer vrij zij in het uitbrengen van zijn stem. Daar voor nu is het voorstel een waarborg. Ofschoon in de wet het geheim der ^stemming is voorge schreven, toch is het gemakkelijk op te merken, dat volgens het tegenwoordige stelsel het geheim niet altijd verzekerd is. Vooral in de fabriekste den wordt er toezicht gehouden op de werklieden. Men geeft hun een stembiljet en zij houden het in de hand tot op het oogenblik dat zij het aan den Voorzitter van het kiesbureau overreiken. De biljetten zijn aan hun uitei lijk ook dikwijlsjte herkennen. In het wetsvoorstel wordt nu bepaald, dat het stembiljet in een enveloppe moet worden ingeleverd en dat de kiezer bij het inleveren van zijn stem afgescheiden moet zijn van anderen Het wetsontwerp zal naar alle waarschijnlijkheid wor den aangenomen. Eenige afgevaardigden hebben voorts een wets voorstel in gereedheid gebracht, waarbij het aan een kandidaat der Kamer verboden wordt zich ge lijktijdig in meer dan twee kiesdistricten kandi daat te stellen. Ieder kandidaat zal dan vooraf moeten kennis geven in welk arrondissement hij zich verkiesbaar stelt. Voldoet hij niet aan die voorschriften, dan wordt zijne verkiezing nie tig verklaard, met dien veistande, dat de stem men op hem uitgebracht van nul en geener waar den en de opvolgende kandidaat als gekozen zal worden beschouwd. Voorts wordt nog bepaald, dat hij die reeds lid der Kamer is en zich in een ander arrondissement kandidaat stelt, eerst zijn mandaat moet neerleggen. Eene deputatie van de werkstakende arbeiders der steengroeven van Quenast, bestaande uit zes personen hebben zich naar den Belgischen minis ter van financien, jïden heer Beernaert begeven, om hunne grieven kenbaar te maken en verbe tering te vragen in hunnen toestand. Te Brussel aangekomen, werden zij aan het station dooreen handjevol socialisten, waaronder ook de heer Vol- deis, opgewacht. Na eene zeer kalme begroeting begaf de deputatie zich in alle stilte naar het ho tel van den minister van financien, waar zij na een goed kwartier wachtens bij den heer Beer naert toegelaten werden, die hen met zijn ambt genoot van openbare werken, den heer De Bruyn, ontving. Een der mannen moet in zeer bezadig de en goed gekozen woorden de grieven der ar beiders hebben uiteengezetdoor hem werd in 't licht gesteld hoe laag de loonen der arbeiders zijn en bovenal legde hij den nadruk op het in zijn oog onverdedigbare wegzenden van 17 arbeiders, wien niets anders verweten kon worden dan dat zij leden zijn van het bestuur eener vereeniging voor onderlinge hulp 1 Ten slotte verzocht de woordvoerder in naam van alle werkstakers de be- noeming van een raad van scheidsrechters, welke tusschén hen en de directie der groeven uitspraak zou doen. Het onderhoud duurde drie kwartier en de mi nister gaf hun alle gevraagde inlichtingen, maar spooide de mannen aan al het mogelijke te doen om hunne makkers over te halen den arbeid te hervatten. Als een nieuw bewijs hoe goede maatjes de Duitsche keizer en prins Bismarck zijn, wordt uit Bellijn gemeM, dat de keizer bij den piins heeft gedineerd. De ministers en enkele andere hoogge plaatsten namen aan het diner deel. De opening van de Engelsche pailementszitting heeft op volslagen onbeduidende wijze plaats ge had. Bij voorbaat heeft de thans aangevangen zitting reeds den naam ontvangen van De zit ting der nationale verdediging. Dit onderwerp maakt de eerste schotel uit van het parlementai re gerecht. Omtrent den toestand des Konings vernemen wij, dat de chronische kwaal, waaraan Z. M. reeds sedert zoolang lijdende is, in de laatste da gen weder is verergerd. De pijnen zijn nu en dan hevig, hetgeen den Hoogen Lijder onrustig maakt. Ook de algemeene toestand gaat langzaam achter uit, voornamelijk ten gevolge van ontoereikende voeding, waardoor de krachten afnemen. De slaap moet met kunstmiddelen worden verwekt. H. M. de Koningin is bijna onafgebroken aan het ziekbed, daar de Koning door niemand anders wil geholpen worden. De ziekenverpleger, uit den Haag naar het Loo ontboden, wordt niet in de ziekekamer toegelaten, omdat Z. M die niet ver langt. N. R. Ct. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct. Wij hebben hier de laatste dagen eene kleine herhaling te zien gekregen van de anti-socialisti sche opstootjes van vóór twee jaar. Reeds maakten wij melding van het mislukken der aangekondigde sociaal-democratische vergade ring in hot bierhuis van P. op de Langegracht, en het inwerpen der ruiten in dit gebouw op Zondag avond. Reeds den dag te voren had een klein voorspel plaats. Dezefde P. trachtte toen nl. het socialistiscb'or gaan „Recht voor Allen" op straat te venten iets wat hier, na de betooging der „Oranjeklanten" in 1887 niet meer plaats had. Onmiddellijk toonde het publiek, dit niet te willen duldenhet nam tegen P. eene zeer dreigende houding aan, zoo dat deze geooodzaaktiwas, in het politiebureau te vluchten. Na dit voorval en het vernielen zijner woning schijnt P. troost te hebben gezocht bij do Haag- scbe vrienden, tengevolge waarvan een aantal an dezen gisterenavond in de stad verschenen en „Recht voor Allen" begonnen te venten. Doch dit werd hun kiachtdadig belet. Eene groote volksmenigte kwam op de been, joeg de socialis ten uit elkaar en vervolgde hen in verschillende richtingen. De politie deed wat zij kon, om hen te beschermen, zoodat eerst vier, later nog 1 wee eene toevlucht vonden in het politiebureau Hier bleken zij van wapenen welvoorzien te zijn. Som migen droegen wapenstokken in den geest van die der Haagsche politieeen had een schoenma kershamertwee anderen droegen ongeladen re volvers. Al deze wapenen zijn in beslag geno men. Een drietal andere socialisten vluchtten iu een tramwagen en reden daarmee naar het sta tion, op de hielen gevolgd door eene tierende volks menigte, die hen tot in de wachtkamer vervolgde zoodat de politie de grootste moeite had, de me nigte van het perron te weren en den Hagenaars eene veilige huisreis te Verzekeren. Vermoedelijk zullen zij hunne pogingen tot propaganda te Lei den voorloopig niet hervatten. Door enkelen hoorden wij klagen over de hou ding der politie, die Zondagavond het inwerpen der ruiten niet zou hebben belet, en bij het be gin der vergadering door volkomen afwezigheid zou hebben geschitterd. Deze grief is ten eecen- male onrechtvaardig. De politie beeft gedaan wat zij kon. Dat zij bij den aanvang der vergadering afwezig was, is niet te verwonderen wijl noch door een der anderen om bewaking van het lo kaal was verzocht, gelijk anders bij dergelijke ge legenheden steeds geschiedt, o. a. bij de opening van bet lokaal van het Leger des Heils, waar dan ook eene voldoende politiemacht aanwezig was. Dat de vergadering in besloten huize tot eeniger- lei ordeverstoring aanleiding zou geven, was niet te voorzien. Zoo spoedig deze dreigde, en de po litie gewaarschuwd was, heeft zij onmiddellijk maatregelen genomen en het gebouw doen ont ruimen, waardoor dadelijk het tumult werd ge sust. Tiouwens, de geest der bevolking is hier, zoo als de laatsce gebeurtenissen toonen, zoozeer te gen de socialisten gekant, dat hun verschijnen hier telkens weer tot opstootjes aanleiding zal ge ven, en zij het beste zullen doen, met zich voor alsnog niet te vertoonen. Van andere zijde meldt men nog, dat de in het politiebureau binnen gebrachte socialisten op de vraag, wat zij met de 'wapenen, die zij bij zich droegen, moesten verlichten, tenantwoord gaven: „Ons verdedigen, wanneer wij het te kwaad krij gen." Of hunne komst in verband staat met het voor gevallene aan de woning van den bierhuishouder P. op Zondagavond, is eene vraag, doch zeker is, dat hunne komst r.aar Leiden, reeds Zondagavond

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1