Jaarg. IVo. *277. Woensdag 27 Februari 1889. Het verborgen millioen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. B ERIC H T. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Fr. ZIMMERMANN. Landbouw. AXELSCHEttCOIJIUNT. Dit Blal verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 reaal per week 25 eent; franco per post 30 cent2 «waal per week 50 centfraneo per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden fravro ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor geabon- neerden 40 ct., fr. p. p. 50 ct., voor niet geabon- neerden 90 ct., fr. p. p. 1 gulden. De Uitgever. Het Fransche ministerie, gevallen onder de aan houdende slagen j der Kamers, moest door een nieuw vervangen woiden, daar een ministerie nu eenmaal een onontbeerlijk lichaam is voor een con- stitutioneelen staat. Maar het bleek ook hier dat het oneindig gemakkelijker gaat af te breken dan op te houwen. Hoeveel personen de heer Méliiie, wien de pre sident der republiek aanvankelijk het samenstellen van een Kabinet had opgedragen geraadpleegd heeft, en hoevee) afgevaardigden en senatoren de heer Car net op het Elysée heeft ontvangen om raad ir. te winnen, is moeilijk te zeggen maar eindelijk is men dan toch klaar gekomen met een stelletje waaraan echter nog éen stuk ontbreekt. Üe heeren, die zich bereid hebben verklaard om, evenals zoowelen hunner voorgangers na korten tijd te „vallen," zijn Tirard, president van den ministerraad en minister van koophandel Cun- stans, voor binnenlandsche zaken Rouvier voor tinancien Thevenet voor justitieFallières voor onderwijs en eeredienstFaye voor landbouw Yves Guyot voor openbare werken; Fieycinet voor oorlog en Jaurès voor marine. Een minis ter van buitenlandsche zaken is nog niet gevon- Og ÊI.S.CÏST» NOVELLE VAN XXIV. ,,Het is me onverschillig wie ge zijt. Den wild dief moet recht geschieden. Voorwaarts dus!" „Laat me gaan, of ik maak me met geweld vrij, ik ben sterker dan gij Frans kromde zich als een roofdier, dat zich tot zijn sprong gereed maakt. „TerugDe loop van het geweer was op de borst van den wilddief gericht. „Waag het stiooper „Dan gij of ik!" Met een woesten sprong vloog Frans op zijn tegenstander los. Het schot knalde, maar tegelijk vloog de geweerloop door een hevi- gen slag getroffen in de hoogte. Een korte gil, toen voelde Karei zich met ijzeren vuist aangegre pen, terwijl de hond huilend den aanvaller aan vloog. In wilde worsteling hielden heide mannen elkander omklemd. Men hoorde slechts doffe kre ten van woede en het kraken der takken; rochelend den, maar baron De Courcel is naar alle waar schijnlijkheid de man, voor wien deze eervolle post is weggelegd. Een lang leven wordt aan dit ministerie ook al niet voorspeld. Lord Carnarvon heeft een artikel geschreven om aan te toonen hoe treurig het met de weermidde 'en van het Britsche rijk is gesteld, vooral wat betreft de bewapening der „poorten van het Rijk," de overzeescbe kolenstations, en die der „wallen van het Rijk," de vloot. Ziehier een paar voorbeelden door den heer Car narvon aangehaald. Gibraltar. Niet voorzien van de noodzakelij ke hulpmiddelen der hedendaagsehe oorlogskunst. Sieira Leone. Forten gebouwd, maar even min kanonnen als kanonniers. De Kaap. - Forten gebouwd of in aanbouw. Eén kanon indien dat zelf er is. Mauritius. Slechte oude voorladers. Hongkong. Eenige moderne kanonnen, maar van klein kaliber. Singapore. Dito, dito. Ten opzichte van de vloot toont Lord Carnarvon aan, dat er bijna een twintigtal oorlogsschepen zoo nutteloos als pakschuiten zijn door gebrek aan kanonnen. Niet alleen dus dat er geen geschut beschikbaar is voor de overzeesche steunpunten van Engelands macht, maar het is er ook niet eens voor de schepen. En indien morgen alle mogelijke geschutgieterijen in het vereen igd Ko ninkrijk met alle macht aan het werk werden ge steld, zou men zelfs in twaalf maanden tijdsnog niet met het aanmaken der benoodigde kanonnen ge reed kunnen zijn. Zóó zou Engeland slagvaardig worden bevonden, indien het morgen of overmor gen onverhoeds in een wezenlijken oorlog dus nu eens niet tegen Egyptènaren of Zuidzee-eilan de gewikkeld möclit worden. kwanr. de adem uit de keelen der strijdenden. „Moordenaar wilt ge me dooden „Zweer mij te zwijgen „Nooit Juist viel de eerste straal der maan in het stille dal en verlichtte het afgrijselijke tooneel. Twee ver bitterde tegenstanders worstelden met inspanning al ler krachten op leven en dood. „Laat het geweer los, strooper „Nog niet, jager Weer vernieuwde kreten van verbetene woede. Toen sprong een dei strijdenden terug, hij zwaaide het geweer met zijne rechterhand, een verpletteren de slag, een doordringende gileen der strij denden zakte ineen. De overwinnaar wierp het ge weer weg, vlood over de weide en was met enkele sprongen in het bosch verdwenen. De maan goot haar schemerend licht uit in het dal. Op den n-osachtigen grond lag een man uitge strekt, het gelaat met bloed overdekt. Een kleine dashond likte jankend zijne handen. Daar boog zich een bleek, ontsteld meisjesgelaat over den levenlooze, streek hem de bloedige haren uit het gelaat en luis terde naar den adem uit zijnen mond. „Karei klonk het van hare lippen met diepe smart. Toen spoedde zij zich weg, en een wolk, die de maan bedekte, hulde het dal weder in nach- Men zegt, dat het oordeel van den Lord dat van een deskundige kan genoemd worden. Dat werkstakingen schadelijk voor den arbeider zijn, bewijst het volgende. In het jaar 1888 hebben er in de Vereenigde Staten 679 werkstakingen plaats gehad, tegen 884 in 1887 en 350 in 1886. De cijfers der aan de ze stakingen deelnemende arbaiders waren in 1888: 211,841; in 1887:345,854; in 1886:448,000. Men leidt hieruit af, dat de beweging gestadig aan het afnemen is. Van de werkstakingen in 1889 heb ben 38 percent tot het beoogde doel, loonsverhoo- ging of vermindering van werktijd geleid. Het geheele aantal verloren werkdagen was 7,562,480, waarmede bet gemiddelde dagloon op ander- halven dollar gerekend een kapitaal van 11,343,720 dollars voor de arbeiders verloren ging. De Stants-courant bevat een oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst voor 1888 in Nederland. Aan den staat, waarin dat oordpel is uitgedrukt is de volgende toelichting toegevoegd Om het verschil in uitkomsten met vorige jaren te doen zien, zijn in bovenstaande tabel de gemid delde oogstcijfers voor Nederland van de vier voor gaande jaren ter vergelijking overgenomen. Vergeleken met 1887 werd een ongunstiger oogst verkregen van tarwe, rogge en gerst, zoo wel in graan als stroo, verder van erwten, ook in stroo. aardappelen, suikerbieten, koolzaad, karwij- zaad, kanariezaad, cichorei, vlas en hennep in zaad en lint, mangelwortels, kiaverhooi, appelen, prui men bloembollen en bloemkweekerijen, te zamen dus 24 artikelen. Betere uitkomsten dan in 1887 werden verkie- gen van: haver in graan en stroo, boekweit, veld- telijk duister. In het huis van den houtvester brandde geen licht. De oude Krantz z«t nog steeds bewegingloos in zijn stoel. Tante Tine was nog boven op hare kamer bezig. Daar sloegen de honden aan en ging de huisbel over. Voetstappen klonken in het voor huis en toen werd de kamerdeur geopend. „Is er dan niemand hier V" vraagde eene vrouwe lijke stem. De houtvester sprong op. „Wie roept er?' „Anna Mertens." Ge waagt u hier Ge zoekt uw liefste „Ik kom van hem zeide zij met hare diepe, welluidende stem, die buitengewoon afstak bij de opgewondene, ruwe stem van den houtvester. „Be reid u op het ergste voor. Uw zoon heeft eene ont moeting gehad met een strooper. Ik heb de hout hakkers van Rimlaasberg te hulp geroepen, ze bren gen hem." „Wat zegt ge, meisje mijn zoon mijn zoon hij is dood V" „üoodelijk verwond." „Hij is dood ik weet," zeide de houtvester somber, „en van u, Anna, van u moet ik deze tij ding hooren „Houd moed, misschien is er nog hoop," troostte zij.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1