Riniieiilnndsch JNicuws. Landbouw. Rechtszaken. Handelsberichten. c Uit Apeldoorn meldt men aan de Arnb. Ct. In 's Konings naaf te omgeving wordt zijn toè- stand, boewei zorgwekkend, niet van dien aard beschouwd, dat er oogenblikkelijk gevaar bestaat, liet kan integendeel zelfs nog maanden zoo blij ven. De 'minder gunstige berichten der laatste dagen grondden zich dan ook hoofdzakelijk op ee- ne krachtige herhaling van den staat van opge wondenheid, waarin de Hooge lijder ook onlangs verkeerde. Noch officieel, noch officieus, werden wenken gegeven, om de Dinsdsg voorgenomen feestelijkheden te staken, en dit zegt al veel. -- De Staatscourant meldt van gisteren avond omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Volgens verklaring van professor Rosenstein en van de geneesheeren des Konings is.de ontsteking van het slijmvlies der mond-en keelholte gelukkig geweken, alleen de krachten van Zijne Majesteit laten nog te wenschen over. Volgens een inzender in het U. D. zijn er bij het ontwerpen der provinciale kiestabel fouten in de becijfering gemaakt. Blijkens de toelichting heeft de minister van binnenlandsche zaken, ter bepaling van het aan tal leden der Staten, „evenals in 1850 een be paald getal leden aangenomen voor de minst, en voor de meest talrijk bevolkte provincie (nl. Dren te en Zuid-Holland), en, naar evenredigheid daar van het aantal leden voor de overige provinciën bepaald, waarbij in het oog is gehouden, dat ner gens het aantal mocht verminderd worden." Past men, met de regeering, de methode van 1850 ook thans toe, dan blijkt het volgende: Drente heeft op 129,153 zielen, 37 leden Zuid-Holland heeft op 927,209 zielen, 84 leden; Voor 927,209—129,153 zielen 798,056 er langt Zuid-Holland dus 84-37 47 leden meer dan Drenthe, alzoo 1 op 17,000. Iedere provin cie moet dus ook, voor elke 17,000 zielen die zi) meer telt dan Drenthe, éen lid boven de 37 hebben. Eene eenvoudige aftrekking en deeling toont nu aan. dat men op die wijze zoude verkrijgen: (bo ven een half Staten-lid, voor een geheel nemende): Zeeland41 leden, niet 45 Utrecht42 leden, niet 45 Limburg 45 leden, niet 47 Groningen 45 leden, niet 48 Overijssel 47 leden, niet 49 Friesland 49 leden, niet 54 Noord-Brabant 59 leden, niet 69 Gelderland 59 leden, niet 69; Noord-Holland 77 leden, niet 76. Naar wij vernemen is onze commissaris des konings jhr. rnr. W. M. de Brauw, door Z. M. den koning benoemd tot grootofficier der orde van de Eikenkroon. M. Ct. De commissaris des konings in Zeeland, ge zien het besluit der Gedeputeerde staten van 15 Februari 1889, no. 100; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad no. 87; maakt bekend dat 1°. de jacht op houtsnippen en waterwild op 1 Maart en die op watersnippen op 13 April zal ge sloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 16 Juli zal geoorloofd wezen; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4°. de visscherij van 30 Maart tot en met 31 beid. Breng me toch niet in de gevangenis, nog eens bid ik u. Ik zal het u vergelden, ik ben geen boerenknecht, ik ben ,.Ge zijt Frans van den molenaar, ik herken u •an uwe stem. En al waart ge de zoon van den koning, ge moet mee. De houtvesters van Eiklust hebben nog nooit met een wilddief onderhandeld." De wilddief slaakte een doffe kreet, zijne tanden knarsten op elkander. hebt me toch herkend? en ge laat me niet vrij jc wilt me tot schande maken V" Wordt vervólgd. Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft met de zegen of met het sleepnet; 5». de visscherij met- de overige voor deze pro vincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn vai. 15 April tot en met 15 Mei 6°. gedurende den gesloten vischtij-1, sub 5 ver meld, in de wateren, waarop de sluiting der vis scherij toepasselijk is, het visschen van paliDg, doch alleen met aalkorven, van visschen of teenen ge vlochten, zal mogen plaats hebben. AXEL, 2 2 Februari 1889. Naar men ors mededeelt heeft de heer Boöijé, eigenaar der suikerfabriek te Calioo (Belgie) de vooi waarden der vereeniging „Door eendracht sterk" alhier aangenomen, zoodat in dien zin zal worden gecontracteerd. De heer Anton Kattermole, ex-tooneelspe Ier van het Grand theatre te Amsterdam, is voor Pfemen3 heden avond ten huize van P. Koole ee nige voordrachten ten beste te geven. Naar het geen wij hieromtient in andere bladen zagen, moet het wel de moeite waard zijn, den heer K. te gaan hooren. In ons vorig nummer deelden we met een enkel wooid mede, dat 's Konings jaardag alhier op de gewone wijze werd gevierd; we drukten ons toen niet goed uitwant wie bij dag een kijkje door onze straten nam, moet ongetwijfeld opge merkt hebben, dat een bijzonder groot getal inge zetenen de driekleur bad ontrold, ten teeken van blijdschap en van dankbaarheid tevens, dat bet onzen grijzen Vorst, al is hij dan ook aan het ziekbed gekluisterd, toch nog gegeven was, zijnen 72sten jaaidag te vieren. En 's avonds toen Concordia, als altijd bij der gelijke gelegenheden weder op haar post was en op de markt het puikje van haar repertoire ten gehoore bracht, toonden Axels ingezetenen op de meest overtuigende wijze, dat ook hunne harten nog warm kloppen voor het Huis van Oranje, waarop naast God, zoo dikwijls alle hoop geves tigd was. tiet gunstige weder droeg er ook veel toe bij om den avond recht prettig te maken en zoo heeft onze gemeente, laat ons hopen niet ten laat- sten male, op recht Vcderlandsche wijze den ge boortedag van den geliefden Willem de Derde ge vierd. Terneuzen, 21 Febr. In den vroegen morgen van heden ontdekte men brand in het op de reede voor den oesterput alhier liggende Amerikaansche driemastschip Hhine kapitein Macumber geladen met luim 6000 ledige petroleumvaten, ruim 400 ton ijzer, enz. De bemanning was spoedig in de weer om alle losse goederen zoodra mogelijk te redden en met de sloepen en eenige in de nabijheid lig gende hoogaarzen naar wal te brengen. Nauwe lijks was dit gedaan of vlug klommen de man schappen de masten in om aide zeilen van deia's los te slaan, terwijl onderhen het vernielend vuur door den wind aangewakkerd, voort woedde. Om streeks half tien waren alle zeilen geborgen en om tien uur viel de eerste mast met donderend geweld over boord, iets later de groote en daarna ook de achtermast zoodat na den middag mas ten, tuigage, boegspriet, kortom alles tegen en op den oever en de slikken lag waar het schip zoo veel mogelijk op was gezet. Kapitein en equipage bleven tot tien Uur op het schip om al wat red baar was te redden, doch niets meer kunnende redden moesten zij wijken zoodat de vlammen on gehinderd vooi twoedden. Met den avond leverde het brandende schip een prachtig gezicht op. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Schip en lading zijn geassureerd. De nieuwe Landbouw-courant van 16 dezer be vat een artikel over het bewaren van gras voor wintervoedsel. De schrijver daarvan zegt terecht van het jaar 1888, dat het nog lang zal geboekt staan bij de veehouders als een jaar waarop het aan gras niet ontbrak en waarin men den winter toch met zorg te gemoet ging omdat er gebrek aan hooi was. Niet aan de hoeveelheid ontbrak het maar aan bruikbaar hooi was er behoefte. Verreweg het grootste deel is slechts voor pakhooi geschikt en niet eens voor strooisel in de stallen te gebruiken, omdat het zoo slecht gewonnen en als met vergiftige schimmels dooi trokken is. Hadden onze veehouders er zich aan gewend om in plaats van al hun gras tot hooi te bereiden een deel daarvan in te kuilen, dan was het zeker geweest, dat voor den winter 1888/89' nergens ge brek aan stalvoeder bestaan had. Dan had ieder veehouder zijn gemaaid gras in plaats van het op het land te laten vervuilen of rotten ingekuild en hij had voor den winter een gezond en door het vee met graagte genuttigd voeisel gehad. Er bestaan drie verschillende wijzen van bewa ren. Ten eerste gebruikt men gemetselde silos. Deze zijn echter duur en het is gebleken, dat het daarin bewaarde voedsel niet aan de eischen voldoet. De tweede wijze is het bewaren van groen voe der in kuilen in den grond gegraven, wat overal uitmuntende resultaten heeft gegeven en hoe langer hoe meer doorbreekt. Het derde middel is, het gras boven den grond op een te stapelen, dit met stroo en stevige plan ken of pa'.en te bedekken en dan ineen te persen. Deze wijze van doen is het eerst in toepassing gebracht door den heer L. Broekema, Directeur der Rijks landbouwschool te Wageningen en wel met allergunstigste resultaten, vooral als men daarbij in het oog houdt, dat de omstandigheden waar onder de proefneming moest plaats vinden, zeer ongunstig waren. Het gras toch werd onder aanhoudende regen gemaaid en direct van het veld gehaald, zoodat het druipnat in een hoop werd gezet. Na een paar dagen, toen de massa was ineengezakt, werd de hoop bedekt met stroo, hierover werden op afstanden van ongeveer 1 voet hopstaken van on geveer 5 centimeter middellijn aan het ondereind gelegd en het geheel ineengeperst door middel van kettingen, welke herhaaldelijk zoo vast mo gelijk werden aangetrokken. Eet aldus bewaarde gras werd met bijzondere graagte door het vee genuttigd en zelfs boven het hooi verkozen. Deze proef heeft dus bewezen, dat het verki ij- gen van goed wintervoedsel voor het vee volstrekt niet van weer en wind afhankelijk is, en Jat het bewaren van groen voedsel boven den giond een eisch des tijds is geworden. Met vele landbouwers van Groningpn, zijn door een gemachtigde van de suikerfabrieken te Breda en Bergen op Zoom, contracten gesloten voor den verbouw van suikerbieten, tegen 10 per 1000 KG. met een geschatte opbrengst van 40,000 Kilo per Hectare. Arrondissemcnts-llechtbank te Middelbitrg. Dinsdag 19 Februari zijn veroordeeld J V, 24 j., werkman te Clinge en P K, 24 j werkman te .Sluis, wegens mishandeling, tot 8 boete, subs. 8 dagen hecht. A M, 24 j., werkman te St. Jansteen, ter zake als voren, tot 8 maanden gevang. VrijgesprokenE D, 33 j., werkman te Clinge, beklaagd van mishandeling. Bij bevelschrift der arrondissementsrechtbank te Middelburg van 18 Februari 1889, is H, J. (eigenlijk J. H.) Acke. oud 36 jaren, werkman, geboren en wonende te Terneuzen thans gedetineerd, verwezen naar de openbare terechtzitting dier rechtbank, ter zake dat hij in den nacht van 22 op 23 December 1888 opzettelijk brand heeft gesticht in eene goederenloods, staande bij het spoorwegsta tion te Terneuzen, gevuld met geperst turfstrooi- sel, toebehoorende aan dé firma Newman en Ond- ston, en balen jute, waarvan tijdelijk bezitter was de heer Van IJsselsteijn, terwijl de loods in ei gendom toebehoort aan de spoorweg-maatschap pijen Mechelen Terneuzen en Gent Terneuzen. Ah verdediger is ambtshalve aan den verdach te toegevoegd mr. F. J. Sprenger, advocaat en procureur te Middelbrug. Terneuzen. *20 Februari.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2