4<J Jaarg. 270. Zaterdag 25 Februari 1889 bericht. Het verborgen millioen* voor Zecuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad F. D1ELEMAN, axel. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON Fr. Z1MMERMANN. iJ<£ A3 Dit Blal verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B E l g i 40 en 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiter p tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor ge abon neerden 40 ct, fr. p. P. 50 ct voor met geabon- neerden 90 ct, fr. p. p. 1 gulden"DE ITitgever. De vorige week liep te Biussel een gerucht, dat koning Leopold door eene beroerte getroffen was. Gelukkig is dit gerucht gebreken onwaar te zünde koning is zelfs niet ongesteld geweest. Het treurspel te Mayerling heeft op den gezond heidstoestand des kon'ngs niet den minsten invloed gehad, wat gemakkelijk te begiijien is, daar het ongelukkige huwelijk van prinses Ötefame de snaait over den dood van kroonprins Rudolf zeer getem perd heeft. Een tweede gerucht, dat evenmin waarheid be vatte was, dat de minister Van den Peerenboom voornemens was zijne portefeuille neer telegggen. Het heengaan van dezen minister was te meer onwaarschijnlijk, omdat hij daardoor den schijn op zich zou laden, dat hij de juistheid erkende der critiek, welke hem aansprakelijk stelt voor de viee- seliike ramp van Groenendael, omdat tengevolge van zijn al te zuinig beheer de toestand van weg en materieel bedroevend slecht heet te zijn. In de Kamer is behandeld een ontwerp van wet tot wijziging van den grondslag der heffing van den suiker-accijns. Door den heer Scoumanne werd voorgesteld, de behandeling van dit wetsontwerp voor een onbe- paalden tijd te verdagen, althans zoolang tot er zekerheid 'zou zijn omtrent de tenuitvoerlegging van de besluiten der Londensche suiker-conferen tie. Bovendien is de toestand van den landbouw niet zoo bloeiend, dat thans het oogenblik goed gekozen zou kunnen heeten om de indirecte las ten van den landbouw te verhoogen. Dit voorstel vond steun bij afgevaardigden van beide partijen niet slechts liberalen als de heeren Ancion en Anspach, maar ook clericalen, namelijk de heeren Bartuyvels en Dumont, verklaarden zich voor uit stel. De minister-president, minister van financiën, de heer Beernaert bestreed dit voorstelverdaging van dit ontwerpje stond gelijk met verwerping, en ter nadere bestrijding van het verdagingsvooi stel motst hij in den grond der zaak treden, ten einde aan te toonen dat de beweegredenen, voor de verdaging op eene onjuiste beoordeeling berus ten van het karakter van den voorgestelden maat regel. Ten onrechte ziet men aaiin een maat regel om de schatkist te bevoordeeien, namelijk eene verhooging van den accijnsde opbrengst der belasting, thans 6 millioen francs, blijft de zelfde, slechts stelt de ïegeering wijziging voor van den grondslag der heffing. Ze wil namelijk den belastingprijs verhoogen en naar verhouding den belastingvoet verlagen. Bekend is het, dat slechts een deel van de suiker, welke uit den beetwortel wordt gewonnen, door de belasting ge troffen wordt. Tengevolge van den vooruitgang der werktuigkundige wetenschap en der nijverheid, is het onbelaste overschot in de laatste jaren steeds grooter geworden, omdat men steeds meer suiker uit den beetwortel heeft welen te trekken. Het voorstel beoogt nu de belasting te heffen van ee ne grootere hoeveelheid suiker, maar daarmede in verhouding den belastingvoet te verlagen. Inder daad is het onbegrijpelijk, hoe beweerd kan wor- NOVELLE VAN XXIII. „Er moet iets niet in orde zijn," dacht Karei. „Op reeën slaat de bond gewoonlijk geen acht. Wat. kan hij ruiken Zou misschien de wilddief Voor deze gedachte trad al het overige op den ach tergrond. Het aangeboren en ingeschapen jagers instinct was zoo sterk in hem, dat hij op dit oo genblik vergat, wat hem tot nu toe zooveel zorg gebaard had. Hij bukte en streelde den hond. „Pas op, Erdmann vooruit 1" De hond keek hem vragend aan, liet zijne tanden zien en vervolg de toen langzaam zijn weg. Karei spande de haan van zijn geweer en volgde zonder gedruisch te ma ken. Zijne pantoffels, die hij door zijn plotseling vertrek uit de houtvesterij vergeten had met stevi ger laarzen te verwisselen, maakten zijnen tred on hoorbaar en zoo sloopen beiden als schaduwen langs den dat hierdoor de landbouw getroffen zou wor den terwijl bovendien de prijzen van den beet wortel in de laatste jaren stijgende zijn. Hoewel de regeering vai: oordeel was en ook gebleven is, dat de belastingsprijs hooger zou kunnen worden opgevoerd, heeft ze zich echter bereid verklaard, zich niet tegen het vooistel der centrale atdee- ling te verzetten, welke het cijfer van 1600 gram wil aangenomen zien Toen er tot stemming over het verdagingsvoor- stel zou worden overgegaan, bleek, zooals wel eens meer gebeurt, dat de grootste helft der le den schitterde door afwezigheid. Een Brusselsen dagblad zegt naar aanleiding daarvan, dat men den heeren afgevaaidigden wel wat meer ijver zou kunnen toewenschen. Aanstaanden Zondag zal het progressistisch con gres in eene algemeene vergadering het vraagstuk der legerhervorming behandelen. De volgende pun ten zijn voorgestold Ie. Afschaffing van de loting en vanoepiaats- 2e. Persoonlijke en voor allen gelijke dienstplicht- Vermindering van den militairen dienst tot uen tiju, strikt noodzakelijk voor de oefening der miliciens. 3e. Inrichting door het geheele land van mi i- tair onderwijs en militaire oefeningen, welke aan de inlijving voorafgaan. 4e. Duur der inlijving slechts voor den tijd, aie voor de instructie noodig is'. 5e. Regeling der afzonderlijke wapens, eu bevor dering van den vrijwilligen dienst door het toe staan van degelijke voordee'.en Zonder eenige tegenstand is als lid dei Kamei, ter vervanging van wijlen den heer Janssens, te Sint Nicolaas gekozen de heer Baemdonk.Door de liberale partij was geen car.didaat gesteld. Jen zoom van het woud. Het hart van den jongen man klopte geweldig; hoe langer zoo meer naderde hij het kreupelboschje. Naar jagersgebruik zorgde Karei er voor steeds een dikken boom als dekking tusschen zich en den verwachten vijand te hebben. Nu had hi] het boschje bereikt en loerde voorzich tig van achter een flinken beuk. Zijn voorgevoel had hem niet bedrogen. Nauwelijks twintig schre den van hem af zat eene donkere gestalte ineen, met een geweer in den arm. Het kraken van een tak onder Kareis voeten deed baar eene beweging ma ken, terwijl de hond met toornig geblaf op den verrasten wilddief toevloog. Deze sprong oveteind en greep naar zijn geweer. Of bij zich gereed maakte tot verzet of tot de vlucht, liet zich niet beslissen. Haltdonderde de stem van den houtvester. „Geene beweging of ik geef vuur. Leg neer het geweer!" De man kroop in elkaar. „Neer het geweer Het geweer gleed op den grond. „Wie zijt ge? Uw naam!" Geen antwoord. Men hoorde slechts het snelle ademhalen van den wilddief. Karei trad, gereed om vuur te geven, eenige schreden nader. De man voor hem liet zjjr. hoofd op de borst zinken, alsof hij zijn gelaat wilde verbergen. „Uw naam! wat zoekt ge hier hp nacht in hek bosch Spreek Onverstaanbare geluiden kwamen als eemg ant woord uit den mond van den wilddief. De houtves ter trad dicht op hem toe in hetzelfde oogenblik maakte de man eene beweging alsof hij wilde vluch- teu. „Halt klonk het kommando, „tracht met te ontvluchten of ik schiet." „Laat me gaan," zeide de wilddief nauwelijks hoorbaar, „slechts ditmaal nog. Ge zult me nooit weer hier aantreffen, ik zweer het u. „Voorwaarts, geene nuttelooze woorden Gp gaa vooruit, ik volg. Op de houtvesterij zullen ze wel zien, wat voor galgenaas ge zijt. Marsch, rechtui zooals ik u zeg, en geen zijsprongen, mijn jongen, mijn kogel is sneller dan gij." „Laat me vrij, maak me niet tot schande, breng me' niet in de gevangenis," smeekte de wilddief. „Houd maar op," zeide Karei ruw. „Kent ge mijn vader niet. In zijn gebied komt nooit onge straft een wilddief. Ik ben zijn zoon, ge hebt geen pardon te wachten." De andere zuchtte diep eu sloeg de handen voor zijn gelaat. „Ik deed liet uit lichtzinnigheid, uit onnadenkend-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1