275. Woensdag20 Februar1889. Jaarg. Het verborgen millioen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwscli-Vlaanderen. BERI C II T. Staatkundig Overzicht. Biiinciilaiidsch Nieuws. I>it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij(la<ravoml. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 mafj- Advertentiën worden franco ingewacht, uitemjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor geabon- neerden 40 ct., fr. p. p. 50 ct., voor met geabon- neerden 90 ct., fr. p. p. 1 gulden. De Uitgever. Slechts tien maanden heeft liet ministerie-Flo- quet, dat op 13 April des vorigen jaars in Frank rijk het bewind aanvaardde, zich staande gehou den. En dan, op weike wijze! Velen vermoed den, dat de aanminnige leeftijd waarop het zou overlijden, nog aai minniger zou geweest zijn, te oordeelen naar de omstandigheden onder welke liet optrad. Het was grootendeels samengesteld uit de gelederen der radicalen, die in de Kamer slechts eer.e minderheid uitmaken tn alleen door het onuitgevoerd laten van zijn programma heefc het ministerie zich het leven gerekt. Alle moge lijke drankjes, poeders en zalljes zijn gebruikt om het zieke lichaam Jevensvatbaar te doen blijven, doch, op het oogenblik waarin het naar den red denden stroohalm greep, stortte liet in om niet weer op te staan. De scrutin d' arrondissement of arrondissements- gewijze stemming, door de Boulangisten scrutin de la peur of stemming van de vrees genoemd, was aangenomen en de grondwetsherziening kwam aan de orde. Een der leden stelde voor dit punt uit te stellen om den voorzitter van den minister raad de gelegenheid te geven, den president dei- republiek een voorstel te doen, tot ontbinding der Kamer er. hiermede hij den Senaat te komen. Met 375 tegen 173 stemmen verklaarde de Kamer dat zij de beraadslagingen over de grondwetsheiziening wenschte voort te zetten. Daar kwam de lieer Douville-Maillefeu, een onhandige viiend van het ministerie, met een geheel ander voorstel aanzet ten. Hij stelde voor de herzieningskwestie aan kant te doen tot na de nieuwe verkiezing. In weerwil van de verzekering van den heer Floquet dat de Kamer besloten had onmiddellijk na de behandeling der wet betreffende den scrutin d' arrondissement de herzienning in beraadslaging te brengen en dat de regeering zich aan deze be slissing hield, werd toch het genoemde voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 307 te gen 218 stemmen. Dat was natuurlijk een slag in het aangezicht van het kabinet en de minister president verklaarde, dat binnen eenige minuten het ontslag van het kabinet bij den president zou ingediend zijn. Reeds is gesproken over een nieuw ministerie met Rouvier als voorzitter. De heer Rouvier was minister-president bij de uitvaart van president Grévy, als hij ook ditmaal maar niet die betrekking vervult bij president Carnot Boulanger heeft dadelijk na de beslissing dei- Kamer een manifest uitgevaardigd, ditmaal aar de kiezers in Frankrijk. Het luidt aldus De nationaal-republikeinsche partij heeft altijd de ontbinding eener machtelooze kamer en de her ziening der in 1875 door een constitueerende ver gadering aangenomen constitutie in haar program ma opgenomen. Het ministerie, dat den 27sten Januari door het algemeen stemrecht in het departement der Seine veroordeeld is, heeft, terwijl het de onwederstaan- bare beweging der openbare meening zag, het land een valstrik zoeken te spannen. De nationale republikeinsche partij heeft zich daarin niet laton vangen. De hei ziening was louter comediespel. Indien de Kamer het regeeringsontwerp had aangenomen, dan zou de Senaat het stellig verworpen hebben. De regeering wist dat wel. Zij had slechts één doel voor oogen De hoop der natie opnieuw teleur te stellen. Gij hebt het kabinet-Floquet het algemeene stemrecht niet al dus wilier, laten bedriegen. Gij hebt niet gewild, dat het verraderlijk schijnbaar eene herziening tot stand bracht. Het do herziening toestaan.dat zou zooveel geweest zijn als het parlementaire werk er op te zetten en de nationale herziening in de doos te doen. De vertegenwoordigers der nationale republikein sche paitij hebben een ministerie willen ten val brengen, dat reeds wetten gereed maakte tot be perking der vrijheid. De val van het ministerie is geen opbeuring van het geweten der natie. Het is een stap na der lot de ontbinding der Kamer en tot het hij eenroepen eener constitueerende veigadering. Wq blijven getrouw aan ons programma. Het verkiezingstijdvak is geopend. Het woord is aan het land. Leve de Republiek Het manifest is geteekendVanwege het na tionaal republikeinsch comtié Generaal Boulan ger. Bij de nieuw ontworpen kiestabel, aandeProv. Staten toegezonden, is eene nota gevoegd v«n den volgendei. inhoud De tabel, behoorende bij de wet van 5 Novem ber 1852, [Staatsblad no. 197], tot regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter be noeming der leden van de Provinciale Staten, is sedert het tot stand komen dier wet onveranderd ge bleven. Allengs is echter met betrekking tot het aantal inwoners en hel aantal leden der Staten zoo wel tusschen de verschillende kiesdistricten in ééue provincie als tusschen de provinciën zei ven eene wanverhouding ontstaan, welke voorziening eischt. Om hieraan te voldoen is eene wijziging van de provinciën in kiesdistricten en van het aantal der in elke provincip te kiezen leden voor de Staten noodzakelijk. Daartoe strekt de nieuw ontworpen tabel. Evenals in 1850 is een bepaald getal leden aan genomen voor de minst en voor de meest talrijk bevolkte provincie en naar evenredigheid daarvan het aantal leden voor de overige provinciën bepaald, waarbij in het oog [is gehouden dat nergens bet aantal mocht verminderd worden. Uit den hierbij overgelegden staat kan blijken welke maatstaf daarbij is gevolgd. Bij het vaststellen van het in elk kiesdistrict te kiezen aantal leden is het aantal inwoners, in de tabel bij elk kiesdistrict vermeld, gedeeld door het getal, dat in de derde kolom var. den staat is aan geduid, en voor elk veelvoud van den deeler één lid aangenomen, terwijl vooreen overschot, dat, meer is dan de helft van den deeler, aan bet kiesdistrict één lid meer is gegeven. Wat de verdeeling in kiesdistricten betreft, zij opgemerkt, dat in de ontworneD tabel de thans gel dende verdeeling in kiesdistricten voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is gevolgd, behoudens die wijzigingen welke wegens de grenzen der provinciën noodzake lijk zijn. De gemeenten nl., die voor de eerstgemel- de verkiezing behooren tot districten waarvan de hoofdplaats in eene andere provincie ligt, zijn van dat district afgescheiden en bij een district in hare eigen provincie gevoegd Het is wenschelijk, dat de grenzen van de kies districten voor de verkiezing van de Provinciale Sta ten met die van de kiesdistricten voorde vei kiezing van de leden der Tweede Kamer zooveel mogelijk samenvallen, her,geen nu door de aanneming van het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten voor laatstge- melde verkiezing mogelijk is geworden. In overeenstemming met dat stelsel zijn in de nieuw ontworpen tabel ook de groote gemeenten m kiesdistricten verdeeld, en wel volgens de verdeeliug opgenomen in eene nota, op 9 Maart 1887 aan de Tweede Kamer toegezonden, behoudens eenige ver anderingen in de verderling der gemeente Rotter dam, noodig om eene in de nota voorkomende on juistheid te herstellen. Het aantal leden zal volgens de nieuwe regeling bedragen Groningen 4S (thans 45), Friesland 54 (thans 50), Drente 37 (thans 35), Overijsel 49 (thans 47), Gelderland 69 (tlians 62). Utiecht 45 (thans 41), Noord-FIolland 76 (thans 72), Zuid-Hol land 84 (thans 80), Zeeland 45 (thans 42), Noord- Brabant 69 (thans 64). Wat Zeeland betreft wordt ook de indeeling voor gesteld gelijk ai>n die voor de verkiezingen dei- Tweede Kamer, behalve voor het district Zierikzee, waaruit natuurlijk de gemeenten vervallen, die niet tot onze provincie behooren. Het district Middelburg zou 10 afgevaardigden ter Provinciale Staten krijgen, het heeft er thans 11; het district Oostburg 1Ü; het district Goes dat er'nu 8 heeft, 10; het district Hontenisse 10 en het district Zierikzee 5. Laatstgenoemd district zou bestaan uit de gemeen ten Zierikzee, Haamstede, Noordwelle, Renesse, Se- rooskerke, Burgh, Eikerzee, Ellemeet, Brouwersha ven, Zonnemaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noord- gouwe. Dreischor, Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Bruinisse. Voor de overige districten kunnen wij volstaan, met de mededeeling dat door deze regeling Oost burg en Hontenisse nieuwe districten zullen wor den voor de keuze der Prov. Staten, en dat de te genwoordige hoofdkiesdistricten Tholen, Sluis en Hulst vervallen. Wederom moet in onze provincie ernstig vermoeden gerezen zijn tegen een gemeente-amb tenaar, die het vertrouwen, dat men in hem stel-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1