No. Zaterdag 16 Februari 1886. 1(' Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELE11AN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. DE HOUTVESTER V»* EI.KkBST, Fr. ZIMMEKMANN. Iliimciilaitdsch Nieuws. Dit Blad verschynt eiken Iliiistl en Vrijdagavond. A150NNEMENTSPKIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 Hiaal per week 50 centfranco per post 60 centvoor Bblgië 40 en 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Daar de wijze waarop tegenwoordig de verkie zingen in Frankrijk plaats hebben, niet in den smaak van de meerderheid der Kamer valt, is thans een wetsontwerp aangenomen tot weder invoering van den scrutin d' arrondissement; de oude wijze van doen bleek dus de beste. De uit slag derBarijsche verkiezing van 27 Januari heeft dit besluit er ongetwijfeld doorgeholpen. Boulanger schijnt van de vermoeienissen der laatste dagen uitgerust te zijn, ten minste hij woonde de zifting bij. Zijne vrienden in het de partement du Rhöne^hebben een lied verspreid, getiteld: Weg metj de Kamer! Op de eerste bladzijde vindt men Boulanger afgebeeld met eene zweep eene vrouw afrossende, die de Kamer vooi- stelt. De regeering heeft den prefect v; n het deiai'- tement een telegram gezonden met last om alle: - wege, bij venters en winkeliers, of waar ook, de exemplaren van dat lied in beslag te nemen. De koning en de koningin van Belgie, prins Boutlewijn tn gevolg zijn van Weenen terugge keerd. De Oostenriiksche keizer heeft van de moeder van Oberdanck, den man die indertijd een bom naar den keizer wilde werper, en deswege ter dood veroordeeld werd, eenen brief ontvangen, waarin zij den keizer herinnert, nu zijn eenige zoon hem door den dood ontrukt is, wat het ook voor haar moet geweest zijn, toen tengevolge van de weigering der aan den keizer gevraagde gra tie, liet doodvonnis voltrokken weid en zij alzoo van haren eenigen zoon beroofd. Zij raadt den C) A irondissem«öts-verkiezing met gesloten briefjes. NOVELLE VAN WIL „Zooal? ik u zeg," meende Gebhardt, een flinke hoerenjongen mer. ernstige gelaatstrekken, het gesprek vervolgend, „weten we nu heel nauwkeurig waarom Anna mijn vader zoo bits afgewezen heeft, toen de ze haar sprak over het verkoopen van haar stukje land. Zij denkt houtvestersvrouw te worden en voort durend heeft ze samenkomsten met Karei Krantz bij Barrenberg." „Onmogelijk riep vrouw Holzegger, „hoe is dat dan uitgekomen „Onze geitenhoeder heeft alles gehoord. Vandaag voor drie dageu, 's morgens in de vroegte, was de jongen, die de geiten naar Barrenberg drijft, een oogenblik in het bosch gegaan om een stok te snij den. Daar ziet hij den zoon var. den houtvester aankomen en kruipt van angst onder een struik, keizer aan, evenals zij zelve deed, troost te zoe ken bij den Oppersten Rechter. De jeugdige nog bijna splinternieuwe keizer van Duitschland neemt er een goed leven van, dat wil voor een keizer zeggen, dat hij echt vorstelijk leeft. Zijn oude grootvader deed zulks nieten ziin veel te vroeg overleden vader heeft helaasde gelegenheid niet gehad om te toonen hoe hij als keizer zou leven maar in ieder geval zou hij het er toch zoo niet „afgenomen" hebben als zijn zoon. Een eenvoudige zaak is het, dat al dat schitteren en pralen veel geld kost, daarom heeft de keizer als koning van Pruisen eene verhooging van zij ne inkomsten wenschelijk geacht. Voorgesteld is om het bedrag van 12% miilioen mark teverhoo- gen met CV» millioen, zoodat het jaarlijksche som metje voortaan 15% millioen mark zou worden. De verhooging zal ongetwijfeld goedgekeurd wor den, want er is slechts eene kleine minderheid tegen. Van de Engelsche werkstakende zeelui wordt weinig vernomenlaat ons maar denken, geene tijding, goede tijding. Uit Rome wordt gemeld dat te dier plaatse ernstige ongeregeldheden onder de arbeidende be volking zijn voorgekomen. De zaak is in de kamer van afgevaardigden ter sprake gekomen. Een lid gaf zijne verwondering te kennen dat de onlusten niet voorkomen waren, en vroeg of de regeering de verzekering kon ge ven, dat zij zich niet zulle:; herhalen. Minister CrHpi verklaaide dat de regeering het voorgevallene diep betreurt. Zij heeft alle maat regelen genomen om eene nieuwe rustverstoring te voorkomen. De troepen ziin geconsigneerd in de kazernen. Aan den inspecteur van politie Ber- tinelli was last gegeven om eene vergadering, in dien. er oproerige redevoeringen werden gehouden, en den werklieden te beletten'de Ripetta-brug om hem voorbij te laten gaan maar Karei Krantz vlijt zich dicht bij de plaats, waar de jongen lag, in het gras neer en zoo kon de knaap niet onf snappen en heeft alles gehoord." „En wat?" riepen allen in gespannen verwachting. „Wel," vervolgde Gebhardt, „dat Anna kwam en met den zoon van den houtvester sprak, en dat zij elkaar kusten en beloofden elkander over drie dagen na zonsondergang weder te zullen ontmoeten. Dat is dus vandaag. De domme jongen heeft het wel niet vei staan, maar waarschijnlijk spreken ze elkaar altijd op den Barienberg." Door dit bericht werd het gesprek zoo algemeen, dat niemand merkte, hoe Frans langzaam opstond en zachtjes de kamer uitsloop. Onder het verhaal van Gebhardt was den vermetelen jongeling een, naar hij meende, bijzonder prachtig idee te binnen gekomen. Als hi] naar liet dal ging en den ande ren bok schoot, terwijl Karei op den Barrenberg met zijn liefje keuvelde De gelegenheid was te gunstig en hij zou niet Frans van den molenaar moeten zijn, om zulk eene verzoeking te weerstaan. Zachtjes ging hij de trap op naar zijne kamer, nam zijn geweer, verborg het onder zijn langen jas en verliet den molen door eene achterdeur. Voor zichtig zag hij rond of niemand uit het huis hem nakeek, doch er was geen levend wezen te zien. In over te trekken. Bertinelli heeft aan dien last niet voldaan. De lagere politie-beambten hebben intusschen met moed en zelfverloochening hunnen plicht volbracht. Bertinelli is thans geschorscht en voor den raad van discipline gedaagd. De andere schuldige of nalatige beambten, indien er zijn, zullen gestraft worden. De openbare vergaderingen, ook die een vreed zaam karakter hebben, zullen verboden worden. Voorts is aan de overheid in het geheele konink rijk bevel gezonden om de staatkundige vergade ringen te verbieden, die door de zoogenaamde vrienden des vredes voor eenigen tijd uitgeschre ven waren, nu in de eene, dan in de andere plaats, met het doel om wanoidelijkheden te vei wek ken. De heer Coiti, socialist, viel hier den minister in de rede. Hij zeide dat de regeering niet het recht had de constitutie builen werking te stellen. Hij kwam op tegen de bewering des ministers, dat de „vrienden des vredes" het op het versto ren der orde toegelegd hadden en legen het ver bod om openbare vergaderingen te houden. De heer Bonghi vatte hierop het woord en zei- de dat ur zelfs in de kamer van afgevaardigden personen waren, dïe de oproerlingen in bescher ming nemen. Dc minister, zijne rede hervattende, zeide dat er tot in den voormiddag van den 9en dezer 163 personen in verzekerde bewaring waren geno men. Hij wachtte met vertrouwen het oordeel der kamer af. Bij koninklijk besluit zijn 's Konings Commis- sarrissen in Je piovinciën gemachtigd tot het bij eenroepen van de Staten hunner respectieve pro vinciën in buitengewone vergadering op 26 Febr. de voorkamer werd nog ijverig over Anna Mertens gesproken, terwijl de knechts en meiden reeds hun avondeten gebruikten. Over het schoon gelaat van den jongeling gleed een zegevierend lachje. „Laat de kussen van Anna u nu maar goed sma ken, jagermompelde hij en ging het bosch in. ZESDE HOOFDSTUK. Karei had zich naar het donkeie woud gespoed. Een hevige wrok tegen den vader, die op zijne smeekingen en voorstellingen geen ander antwoord had gehad dan beleedigenden spot en den eisch, dat hij zich zwijgend zou onderwerpen, vervulde zijn gemoed. Wat had hij zich moeten inspannen om niet de grenzen van kinderlijke onderdanigheid te overschrij den tegenover de onrechtvaardige handelwijze van den ouden houtvester. Alles in hem kwam in Op stand tegen zulk eene behandeling. Was hij een voorwerp zonder leven, zonder eigen wil en oordeel, zooóat de willekeur naar goedvinden met hem kon handelen Mocht men met storende hand in ziju leven ingrijpen zijne verwachtingen, zijn geluk ver nietigen, zonder het der moeite waard te achten ee ne gegronde reden aan te geven, waarom hel ge schiedde, geschieden moest „Neen riepen dui zend stemmen in hem, „neen en nogmaals neen!"

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1