IKiincnlaitdscli Nieuws. mesttoestand, wordt een ploeg met vooischaar aanbevolen. Ln den laatsten tijd wordt het verbouwen op ruggen zooals de aardappels sterk aanbevolen. In net najaar wordt het land in ruggen geschoten en in het voorjaar, zoodra ze droog genoeg zijn, deze gespleten en de nieuw gevormde ruggen met een ïol gedeeltelijk plat gedrukt en hierin gezaaid. Er bestaan werktuigen, die dit alles in eens doen. 4o. Het leggen van het zaad. Hierover zijn een groot aantal proefnemingen gedaan. Allen komen daarin overeen dat vroeg zaaien gunstig is voor kwaliteit en kwantiteit, vooral in droge jaren. Is de grond nog te koud zoodat het ontkiemen te langzaam gaat, dan ontstaan weder nadeelen. I)e afstand der bieten oefent eveneens invloed uit; hoe krachtiger de grond is en hoe beter be mest des te enger kunnen de. bieten gezet wor den. De ruimte voor elke biet wisselt van 8-12 vierk. decimeter. De aistand der rijen wordt van 85 42, de afstand der bieten in de rij 25 35 centimeter genomen. Welken invloed de stand op. bet suikergehalte uitoefent leei t de volgende proef plaatsruimte 567 89 10 11 v. dm. suikergehalte 11,4 9,8 9,9 8,9 7.4 7,8 7,5. Het zaad mag niet te diep ondergebracht wor den, 2 3 centimeter wordt aanbevolen. Het vor men van een vaste korst door regens moet op alle mogelijke wijzen tegengegaan worden, het meest wordt hiervoor een gegroefde rol aanbevo len. Zijn de planten te voorschijn gekomen dan wordt gehakt. Het verdunnen dient zoo vroeg mogelijk te ge schieden. Knauer noemt gevallen, waar acht da gen vroeger uitdunnen ten meerdere opbrengst van 8000 kg. per heet. tengevolge had. Als de meest geschikte tijd Wordt opgegeven het oogen- blik dat de biet twee goed ontwikkelde bladen heeft. Om vroeg rtipe bieten te krijgen wordt aanbevolende richting der rijen Zuid-Noord te leggen. Ten slotte heeft de tijd van oogsten invloed op het suikergehalte. De oogsttijd is daar, als de onderste bladen verdrogen, de middelste zinken en alien geelgroen worden. De levering dient zoo snel mogelijk na het rooien te geschieden, daar bij warm droog weder 8 pCt. door uitdroogen kan verloren gaan. Naar aanleiding van het bovenstaande doen zich vanzelve de volgende vragen voor lo. Welke soort bieten zijn de voordeeligs|e 2o. Welke bemesting levert de beste resuita ten op? Naast deze beide hoofdvragen komen aan ande re van minder gewicht. Beide bovengestelde vragen dienen zoo spoedig mogelijk beantwoord te worden; het zou daarom aanbeveling verdienen als eenige leden reeds dit jaar genegen waren proeven in deze richting te nemen. Bij een inrichting behoeven de kosten geen bezwaar te zijn. Ik stel mij voor dat de zaak op de volgende wijze ingericht wordt Als proetveld stelt een der leder, een kwart heet. bietenland beschikbaar. Dit wordt in 5 ge lijke deelen verdeeld en met 5 der meest aanbe volen soorten beteeld en op geheel gelijke wijze behandeld. In de kosten van het zaad draagt de vereeniging de helft. De oogst van elk stuk schoongemaakt zooals de fabriek het verlangt, wordt gewogen en een monster opgezonden om bet suikergehalte te bepalen. De kosten hiervan draagt de vereeniging. De bieten zijn het eigen dom van den proefnemer, die ze verkoopen of ver voederen kan. Yoor bemestings-proeven wordt éen soort zaad genomen en de stukken verschillend bemest. Ove rigens als boven. Wordt dit jaar zoo gehandeld, dan krijgen we materiaal voor het vaststellen van regels bij de cultuur. Een volgend jaar kunnen dan andere vragen opgelost worden. Zeer aangenaam zou het mij zijn, indien er le den zijn, genegen een dozer proeven te nemen, daarvan tijdig bericht te ontvangen, daar het zaad uit hët buitenland moet ontboden worden en ook voor bemesting de noodige maatregelen getroffen. Een te late uitzaaiing zou echter de proeven zeer in waarde verminderen en de opbrengst voor den proefnemer kleiner maken. S. Lako. De heer O. L. Brinkman, Uitgever van wer ken voor kunsten en wetenschappen te Amsterdam was zoo beleefd ons de eerste aflevering toe te zen den van Nederland en zijne Bewoners, handboek der aardrijkskunde en volkenkunde van Nederland, door Dr. H. Blink. Deze aflevering bevat hoofdstuk I, De Grenzen hoofdstuk II, Algemeen Oro-Hydrographische toe stand van den Bodem en een deel van hoofdstuk III, Het Maasgebied. Degelijk, wetenschappelijk en toch populair ge schreven biedt dit werk eeue groote aantrekkelijk heid terwijl de nette uitvoering vau den Uitgever die aantrekkelijkheid r.og verhoogt. Afbeeldingen en kaarten verduidelijken niet weinig den tekst, kortom het geheel maakt den indruk, dat door schrijver en uitgever de meest mogelijke zorg aan deze uitgave besteed is. Moge een ruim debiet de kroon op het werk zetten 1 - De pokken beginnen in ons land weder uit Belgie ingevoerd te worden. Nu weder ziin te Vlissingen 2 gevallen van echte en 1 geval van gewijzigde pokken in éen gezin aangebracht uit Ostende. N. R. Ct. AXEL, 'i Februari 1889. De loting voor de nationale militie is gisteren alhier vrij kalm afgeloopen; en deze zou nog be ter afgeloopen zijn, indien zij, die met de zaak niets te maken hebben, zich daarmede ook niet bemoeiden. De lust tot vechten, die bij de lotelingen steeds een onmisbaar vereischte schijnt te zijn, wordt door de bijloopers, bij de gewoonlijk door drank verhitte jongelingen maar al te zeer aangewak kerd, zoodat kleine schermutselingen, voortsprui tende uit wederkeerigen haat tusschen de ver schillende gemeentenaren, tot de onveimijdelijké dingen behooren. Dank zij het flink en bezadigd optreden der sterk vertegenwoordigde politiemacht, hadden gee- ne ernstige vechtpartijen plaats. De toekomstige landverdcdigers uit Ter Neuzen schijnen er nu eenmaal niet buiten te kunnen zich met eene vlag, waaraan gewoonlijk eenig uitda gend teeken voor de Axelaars verbonden is, alhier te vertoonen. Telkens, en ook nu weer, wordt die toeleg verijdeld door het optreden der politie. Wij maken de heeren uit Ter-Neuzen eene kleine opmerking. Het is namelijk deze, dat, wanneer onze Vaderlandsche driekleur moet dienen om twisten tusschen de burgers van hetzelfde land uit te lok ken, de Nederlandsche vlag meer onteeid en door het slijk gesleurd wordt, dan nog ooit in eenigen strijd door eene overwinnende mogendheid is ge schied. Hulst, 11 Febr. Op de heden gehouden aanbe steding van 50,000 KG. Chili salpeter, ten behoeve der vereeüging „Landbouw-Belang" te Graauw is ingeschreven door de heeren J. F- Adriaansens te Hontenisse /"12,58 A. Bieleman te Axel ƒ12,59 P. Adriaansens te Hontenisse ƒ12,676 Adriaansens Polfliet te Hontenisse ƒ12,74 D. J. Oggel te Axel ƒ12,90 J. A. Pateei te Hontenissö /13,06 en van 50,000 KG. Hulpmeststof, waarvoor had den ingeschreven de heeren Adriaansens Polfliet te Hontenisse 9,135 J. F. Adriaansens te Hontenisse 9,16 H. J. Ylaeminck te St. Jansteen 9,29 D. J. Oggel te Axel 9,37 J. A. Pateer te Hontenisse 9,46 alles per 100 KG.aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Hulst. Zondagnamiddag overleed na eene lang durige ziekte de heer Aug. Yzebaert, burgemees ter der gemeente St. Jansteen. Is het verlies voor de gemeente groot, veel grooter nog voor de ar men, die in hem een weldoener verliezen. Hulst. Door den gemeenteread alhier is benoemd tot gemeente-ontvanger in plaats van den heer Ph. Maertens, diens zoon de heer H. Maertens. Zaamslag. De heer Hartman arts te Goes, heeft aan het gemeentebestuur alhier, de aanbieding ge daan, zich als arts in deze gemeente te willen vestigen tegen een jaarwedde van ƒ950.— Assenede. Wij vernemen dat de bekende maat schappij „Diederik van Assenede," ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan, een luisterrijk fes tival voor fanfare-, harmonie- en zangmaatschap pijen uitschrijft. "Dit feest, waarop allerhoogste pr^mien te win nen zijn, zal plaats hebben op Zondag, 30 Juni, zijnde Assenede kermis. De uitslag der loting voor de Nationale Militie te HULST, is als volgt Namen. Jos. Janssens. Jos. Buisrogge. M. de Potter. Jan Callenfels. Th. de Mast. Th. tschiffer. H. Smit. V. Borghstijn. L. de Koek. P. Verstraeten. Herm. Brand. F. Magnus. Ch. van de Walle. P. Frijzer. Em. Freijzer. J. van Giezen. J. Buisrogge. Reclames. Broederdimst. Geene. Broederdienst. Geene. Broederdienst. Geene. Broederdienst. Geene. I)e storui van 9 Februari. „Daar zullen we van hooren" zeiden de men- schen en daarmee bedoelden ze, dat het eerste nieuwsblad het beste ongetwijfeld eene reeks van ongelukken zou bevatten, vei oorzaakt door den geweldigen storm, die op vele plaatsen van onwe- der vergezeld ging. In onze gemeente werd geene schade van be lang aanbracht. Een paar schoorsteenen, enkele schuttingen en eene menigte dakpannen moesten het ontgelden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ongeveer het station Sluiskil werd de stoker, die buiten de locomotief keek, door een rukwind daaraf geworpen. Den man werd dadelijk genees kundige hulp toegediend door de heeren De Fouw uit Axel en Callentels uit Hulst, die zich toeval lig op den trein bevonden. Ernstige verwondingen hoeft hij niet bekomen, zoodat hij thans ieed» hersteld is. Te Ter Neuzen werden van den zeedijk ten oos ten der haven groote stukken afgeslagen, waar door de dijk gevaar liep door te hieken. Met alle macht werd gearbeid om de veroorzaakte schade zooveel mogelijk te herstellen en het was te voor zien dat, wanneer de vloed 's avonds zoo hoog had gestaan als in den morgen, de dijk toch zou bezweken zijn. De gevolgen daarvan waren niet te voorzien geweest. Gelukkig is het zoover niet gekomen. Te Zaamslag is op verscheidene plaatsen aan den zeedijk van de calamiteuse polders Maigaretha, Klei ne Huissens en Eendragt de steenglooiing ge deeltelijk weggeslagen. De schade bestaat voornamelijk in het uitslaan van 2580 M2 vilvoordsche glooiing en 30 M2 glooi ing van zuiienbazalt. Te Ylissingen geraakte een man t,e water, doch werd gelukkig gered. De muren van de uitge brande waschinrichting „Maria Jacoba" zijn groo- tendeels omgeworpen, eveneens een viertal ledige goederenwagens aan het locaal station. Ook te Goes woei een stuk van de uitgebrande fabriek der firma Kakebeeke omver. Van het gemeentehuis te Borssele woei de goot on de school leed aldaar ook vrij wat schade. In geheel Zuid-Beveland en Walcheren heeft de storm boomen ontworteld, schuurdaken weggesla gen, dakpannen afgeworpen en schoorsteenen ver nield. Hagel en sneeuw vergezelden het noodweder. De geheele buitenstad van Rotterdam liep on der. Alle straten, havens en gi achten waren er een en al water. Het verkeer was gestremd en wat dit in eene groote handelsstad te beteekenen heeft, zal ieder lichtelijk kunnen begrijpen. Alles stond stil, tot zelf de tram moest in de buitenstad den dienst staken. De wagens stonden op het

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2