Gemengd Nieuws. U. D. g-f Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. ge meld rr altijd geweest, maar een uHei .-t langzame. D zandplaten en eilanden verplaatsen zich alle in de lichting naar het Zuidoosten. De afslag bestaat uit zand, dat elders naar eene bank of plaat gevoerd wordt. Nu is op last der regeering op de banken westelijk van Rottum in liet vorige jaar eene rijksbeplanting aangelegd om de landaanwinning door zandstuiving te bevorderen en de resultaten daarvan lijken gunstig. Was het altijd zomer, dan zou er dra een eiland zijn. Heeft Rottum ook waarde? Zeker heeft het be teekenis voor de kracht der vloeden op de kust, maar ook in oeconomisch opzicht gaat met Rottum eene bezitting verloren, die nu waarde heeft en in de toekomst er steeds meer zal krijgen. De be woners hebben door aanplanting van helmgras de matuur geholpen, waardoor het eiland zich naar de oostzijde heeft uitgebreid, en wel in die mate, dat waar vroeger een paar runderen voedsel vonden, 1 hans jaarlijks een honderdtal runderen een goede weide vinden. Deze dieren komen van het vaste land en gaan in het naj,,ar terug. Eene tweede voordeelige zaak is het groot aantal zeevogels, die hier door hunnen mest den grond verbeteren en door de eieren veel voordeel aanbrengen. Eene maand lang" worden des zomers dagelijks meer dan 1000 kobbe eieren opgehaald, voort? een aantal kruister- eiei en, die om de fijnheid bekend zijn en gretig koopers vinden. Op Borkum doet men alle moeite deze dieren ook daar te krijgen. Dat Rottum ook eene g°wichtige plaats is voor de strandvonderij be hoeft niet gezegd te worden. - De jongste belichten omtrent den toestand van Z. M. den Koning luiden gunstig. Sedert ge- ruimen tijd gevoelde Z. M. zich niet zoo wel als in den laatstverloopen tijd. Dr. Yinklmizen is Zon dag naar Het Loo teruggekeerd. Plet officieel bericht van Maandag luidt I)e toestand van Z. M. den Koning is geduren de de laatste week bevredigend gebleven. Hoewel de eetlust onregelmatig is en niet al tüfl voldoende is, blijven de krachten dezelfde. Z. M. gevoelde zich over het geheel blijkbaar iets opgewekter en kan zonder gioote inspanning zijn gewone werkzaamheden verrichten. werd de lachlust geheel opgewekt; er kwam bijna geen einde aan, waarna ieder zeer voldaan huis waarts keerde. - Onder de gemeente Clinge is aangehaald eene hoeveelheid van 320 kilogrammen geraffineerd zout dat door zekeren DeJKesel. woonachtig te Meerdonek (Belgie), per voertuig bespannen met één paard, frauduleus uit Belgie werd ingevoerd. Bet aangehaalde werd in beslag genomen er. is met voertuig en paard verbeurd veiklaaul, terwijl tegen den smokkelaar proces yerbaal is opgemaakt. Men bericht uit Yzendijke aan de M.Ct. dat van de ontworpen tramlijn Eecloo Watervliet Hollandsche grens het vak Eecloo-Witervliet waarschijnlijk in de maand Maart zal worden aan besteed. A X E E. ft Februari 188 9. Aan de jl. Zaterdag gehouden schieting vanwe ge de doel hoog-sociëteit „Prinses Wilhelmina" al hier, namen 46 schutters deel. De roosvogel werd geschoten door den heer J Weeinaes te St. Jansteen, de beide zijvogels dooi de heeren F. Dieleman te Axel en H. Puijlaertte ZuiJdorpe, terwijl de hoogvogel bij loting (in split sing) werd toegewezen aan de heeren C. Poppe te Koewacht en P. Ivens alhier. - De oud strijder H. Scheele te Temeuzen vier de Vrijdag zijnen 80sten verjaardag, bij welke ge legenheid hem door zijne inede-ingezetenen veel eer en belangstelling werd bewezen. Eene sere nade door het muziekgezelschap Apollo werd hem 's avonds gebracht. Door zijne medestrijders, me de versierd met het Metalen Kruis, leden van het scherpschutterskorps en vele ingezetenen, werden hem bezoeken gebracht. Zaaitislng, 4 Febr. Ds. Karres, predikant bij de Ncd. Herv. gemeente te Bruinisse, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Ned. Herv. ge meente alhier, bedankt. Hulst. 2 Febr. Hedenavond werd alhier door het Muziekgezelschap Harmonie een inteeken-con cert ten voordeele harer Muziekschool gegeven, welke als uitstekend geslaagd mag worden genoemd daar de concertzaal in het „Wapen van Zeeland' ei vol was. De uitvoeringen verdienen alle lof; de Mu ziekstukben vooral „Robert de Diable" en „La Concorde" werden zeer goed gespeeld. De comie ke zangstukjes werden onophoudelijk toegejuicht, vooral de heer C. Vermeulen met „de politieke baanveger'' en „Mieke van Oirschot" of de „Eier- vrouw" beide stukjes van den bekenden Hollandscben comiek de Winter werden zonder ophouden geap plaudisseerd. Ook werd door genoemden heer de „Goede oude tijd" zeer verdienstelijk voorgedra gen. ,De Socialist" door den heer L. Wauters werd flink opgevoerd en in de laatste afdeeling bij li^r imediestukje „de twee bedienden", of „het spook te middernacht," kluchtspel in één bedrijf, Een in verregaanden staat van dronkenschap verkeerend persoon, die Zaterdagnacht te Sche- veningen op straat een ernstigen val op het hoofd deed, is Woensdag aan de gevolgen overleden. Uit de omstreken van ZevenbergsQhe Hoek vertrokken Donderdag een aantal-personen naar de Argentijnsche republiek. De trein, welke Zondag ochtend om halftien van Brussel naar Namen vertrok, geraakte buiten het spoor en stiet tegen een pilaster van de brug, welke voorbij het station Groenendaal ligt, waar door de brug instortte. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De locomotief, een bagagewagen en vier rijtuigen vol met reizigers werden verpletterd. Zoover tot nu toe bekend is, bedraagt het aantal dooden 14, en is een vijftigtal passagiers gewond waarvan velen zeer ernstig. Een hulptrein met een aantal geneesheeien en de overheid, werd on middellijk uit Brussel naar de plaats des onheils gezonden. Reeds is een transport gekwetsten al daar aangekomen. De maatregelen tot hulpver leening worden met grooten ijver voortgezet. De opruiming op het spoor was voorloopig ge staakt, omdat groote blokken metselwerk, van de brug afkomstig, den doortocht belemmerden; men zou genoodzaakt- zijn ze met dynamiet te doen springen. Te Hoeylaert, een dorp in de nabijheid van de plaats waar de ramp is voorgevallen, zijn vijftien doodelijk gekwetsten aangebracht. In de gasthuizen te Brussel zijn verscheidene amputatien geschied. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken der ramp. - Dezer dagen werden te Breda door twee vreemdelingen gouden horloges aan de huizen der ingezetenen ten verkoop aangeboden. Een bewo ner der Boschstraat kocht een dergelijk uurwerk voor 12; toen hij het een paar dagen in huis had en de echtheid van het goud in twijfel begon te trekken, liet hij het door een horlogemaker on derzoeken, hij welke gelegenheid bleek, dat het een verguld nickel uurwerk was, eene waarde hebben de van slechts 8. Van den overleden burgemeester van Kloe- tinge, die een voortvarend en scherpzinnig man I was, doet, naar men ons schrijtt, de volgende aardigheid de ronde Bij het laatste bezoek van Z. M aan Zeeland, was Caboort hoofdman van een eerewacht te paard. Hij reed een poosje naast het rijtuig, waarin de koning gezeten was, en hoorde Z. M., coen een de putatie van eene jongelingsvereeniging zich naar het rijtuig begaf, de verzuchting slaken: ,.Ach die jongelingen met hunne aanspiaken,waarop Caboort, de bewondering van Z. M. voor het schoo- ne geslacht kennend, zeer ter snede opmerkte Geduld maar sire, straks komen we aan de meis |jes" (Een troepje mooie boerinnetjes stond iets verder geschaard om Z. M. bloemen aan te bie den.) De koning lachte om de grap van den com mandant der eerewacht en onthield hem. Toen Caboort eenige jaren later solliciteerde naar het burgemeestersambt wilde Z. M. van geene andere benoeming liooren dan van die van Caboortaan deze aardigheid, in '60 gedebiteerd, had Caboort in '80 zijne benoeming te danken. M. Ct. - Men schrijft uit Brui nB se aan deN. R- Ct. D« mededeeling dat zoogenaamde zeesterren, die doodsvijanden van oesters en mosselen, bier als eene uitstekende meststof in den handel gebracht worden, kan wellicht ook voor andere visschers- plaatsen van nut ziin. Het geheele jaar door wor den die diertjes, doch zeldzaam in zoo aanzienlij ke hoeveelheden als dezer dagen, aangevoerd voor bemesting van landerijen. In 1887 werden door een landbouwer van betrekkelijk klein bedrijf, pl. m. 16000 mosselmanden van die sterren gebruikt, die daarvoor pl. m. 500 betaalde. Vermengd met stalmest of aarde leverden zij uitstekende uitkomsten, vooral ten aanzien van halmgewassen. - Te Stein, gem. Beek [L.], is hij het vellen van een boom, die door den hevigen wind in verkeer de richting viel, de 15 jarige dochter van een land bouwer daaronder geraakt, met het treurige gevolg dat zij eenige oogenblikken later ovorleed. - Maandagmorgen omstreeks kwart voor vier uur is er te Utrecht brand uitgebroken in het bo- venachterdeel van het perceel van den heer A. J. v. D., bakker aan de Biltstraat, en wel hoven de bakkerij, daar waar de knecht in de nabijheid zij ne slaapkamer heeft. Het vuur tastte spoedig den tusschenzolder aan, waar de takkebossen werden bewaard, van waar de vlammen verder oversloe gen naar den meelzolder en het dak, zoodat het perceel weldra eene vuurzee geleek. Met drie slan gen, op brandkranen geschroefd, was men het vuur ongeveer half vijf meester, doch niet dan na dat de zolders en het dak van het achterhuis wa ren vernield. Telkens begonnen de vlammonhier en daar weder op te steken, doch de spuitgasten voorkwamen erger, door de brandende en de nog aangetaste takkebossen te verwijderen. De bakker en diens gezin, door den knecht ge roepen, ontvloden spoedig het brandende perceel, evenals de bewoners van het bovenhuis aan de voorzijde, .en van de woning naast den winkel. Omstreeks 6 uur was het vuur nagenoeg ge- bluschtde brandweer bleef echter hij de hand om toezicht te houden en verder gevaarte voor komen. Het verbrande is verzekerd. De oorzaak is on bekend. Van ongelukken is niets vernomen. Het onderhuis en de bakkerij bekwamen groote water-_ schade, tengevolge waarvan de hakker zijn bedrijf niet kon uitoefenen. Plet voorhuis is geheel gespaard. N. R. Ct. Een beleefde printer's diviel Wel jongen, hebt je de kopij naar de zetterij gebracht Ja meneer, ik heeft ze aan den meesterknecht gegeven. Zeg eens, vriendje hen jij van Alkmaar vandaan, omdat je praat, van ik heeft? Nee," meheer, ik bin'n Amsterdammer. Is je vader of je moeder dan bijgeval van Alk maar. Nee, meheer, die binne ook Amsterdammers. Wel, daar begrijp ik niets van hoe kom je dan aan ik heeft? Waarom zeg je niet: ik heb? Gossiemijnes hee, meheer, dat is lomp. Wablief. lomp?.... Ja, meheer, want bij mijn vroegeren baos, den meesterknecht der zetterij van kreeg ik al tijd een draai om mijn ooren, als ik „heb" durfde zeggen. Tableau 1 Eene vermetele poging tot oplichting is Zater dag nog intijds verijdeld. Twee personen vervoeg den zich aan den Noordwal bij een turfschipper, wiens met de brandstof geladen schuit aldaar lag. Zij bestelden, namens een fabrikant, wonende aan het water in het andere gedeelte van de stad, 10,000 turven. De schipper, verblijd met deze aan zienlijke levering, begon echter over de betaling te spreken en toen hij meer waarborgen voor de ontvangst van zijn geld verlangde dan de opgave van naam en woonplaats van den. lastgever, ging hij op verzoek van een der twee personen stad waarts om het geld ten kantore van den ontbie-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2