i(' Jaarg. Woensdag 6 Februari 1889. bericht. Hot verborgen millioen. voor Zecuvvsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. De öooil van ïïoonirins Ruöolf. Biiuienlaiidsch Nieuws. Dit Blad versehiint eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 repels 25 cent: voor eiken repel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsinp 3/2 rn^' Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bestellingen op de premie worden dagelijks aangenomen. Prijs voor geahon neerden 40 ct., fr. p. p. 50 ct., voor met geabon neerden 90 ct., fr. p. p. 1 gulden. De Uitgevee. Met- eene meerderheid van 126 stemmen heeft de Hongaarsche Rijksraad na een debat van bij na drie weken de legerwet aangenomen, welke bij een groot deel der bevolking veel tegenstand ontmoette. Dientengevolge hebben te Pest. waar de Rijksraad vergadert, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Daar men wist, dat over de wet beslist zoude worden, was eene groote menigte, waaronder een massa studenten, toegestroomd om daarbij tegenwoordig te zijn. Na de beslissing brak er als* bet ware een onweer op de tribune los. Or.der geschreeuw en rumoer werd do zitting ge sloten, maar het volk dat buiten het gebouw had post gevat en dat alles behalve met de gevallen beslissing was ingenomen, wilde niet wijken, vast besloten de naar huis gaande afgevaardigden uit te jouwen of toe te juichen al naanlat zij vooi of tegen de wet gestemd hadden. Vooral op den minister Tisza had men het voorziendeze echter, op eene onaangename kennismaking met het opgewonden publiek niet gesteld, bleef inshet gebouw tot de menigte was uiteengegaan. De studenten geleken razenden en tusschen de op roerige liederen door, hooi de men vloeken en ver- wenschingen tegen Tisza en allen die voor de wet gestemd hadden. De politie hield zich bedaard in de meening dat het volk spoedig uitgeraasd zou zijn, maar eindelijk, toen hetiumoer steeds bleek aan' te houden, kreeg zij bevel de straten schoon te vegen. Toen er eenigszins ruime baan was ge maakt, verliet Tisza door een zijuitgang het gebouw en liet de zweep op de paaiden leggen. Het ge peupel had des ministers vlucht opgemerkt en. voort ging het 1 Een wedloop tusschen het volk en de paarden des ministers volgde, doch de vier voeters behaalden de overwinning. Hierover te leurgesteld begaf de menigte zich naar Ofen, naar het ministerie van binnenlandsche zaken, tevens de woning des ministers, trok over de ijzeren hangbrug die de steden Pest en Ofen verbindt, liep de tolgaarders omver en voorts den heuvel op, waar het gebouw van het ministerie zich ver heft. Nieuwe teleurstelling! De militaire macht, per telefoon ontboden, was hen voor geweest en bewaakte het gebouw aan alle zijden. Ook de minister van oorlog ontkwam met moeite het ge vaar en een neef van minister Tisza, die nog al begeleid werd door twee bereden politiedienaren, werd in het aangezicht gespuwd en met paarden vijgen gegooid. Toon aan het rumoer in de stad geen einde kwam en het grauw reeds de gaslan taarns begon te vernielen en de ruiten verbrijzel de van winkels waar portretten van Tisza achter de ramen stonden, kwamen de militairen opdagen, die de kruispunten bezette en de straten schoon- veegde. Het is thans de tijd der lepcrwetten. In Belgie ontmoet de invoering van den algemeenen dienst plicht grooten tegenstand en wel bij hen, die de meerderheid in de volksvertegenwoordiging uitma ken. Ook bij ons te lande is, zooals men weet, eene beweging op touw gezet, gericht tegen de in voering van den algemeenen dienstplicht. Met 300 tegen 240 stemmen heeft de Fransche Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Na de bekende gebeurtenissen der laatste dagen achtte de minister president het raad zaam eene dergelijke motie uit te lokken. Door luide bijvalsbetuigingen der linkerzijde werd deze uitslag begroet.' Tot welken graad de verbittering of de haat kan opgevoerd worden, bewezen een tioep studen ten te Parijs. Zij maakten eerst een grooten stapel van Bou- langistische dagbladen en andere geschriften en sraken dien toen in brand. Toen rle vlammen vroolijk opflikkerden, kwamen eenigen met een groote pop aanzetten, voorstellende generaal Bou- langer en wierpen haar toen onbarmhartig in het vuür. De groote generaal werd verbrand! De studenten en vele anderen dansten al zingen de eromheen. Eenige medelijdende Boulangisten waagden het te roepen„Leve onze brav' gené- ral!" maar zij moesten maken dat zij zoo spoedig mo gelijk weg kwamen, anders had het er misschien nog wel gespaanderd keizers op hoogst eenvoudige wijze. Er wordt gezegd, dat de kroonprins verscheidene afscheidsbrieven heeft geschreven, doiyh dat uit geen enkele is op te merken wat de aanleiding tot den zelfmoord geweest is. Sommigen denken dat de prins in eene vlaag van krankzinnigheid het feit heeft gepleegd, doch er is meer reden om aan tc nemen, dat. in het geheel niet aan verstandsveibjjs- tering kan gedacht worden. W el brengt men den plotselingen dood in ver band met, de zwaie ziekte van een twintigjarige dame van vorsteiijkeu bloede, die vroeger de speelgenoote was der aartshertogin Maria Valeria. Opmeikelijk is het bericht, dat de kameidienaar Loschek, wien de prins de opdracht voor de jacht gaf, zich eveneens moet doodgeschoten hebben. Wat er ook van zij, zeker is het, dat deze treuri ge zaak in een geheimzinnig waas gebuid bljjft. O Omtrent de oor/.aak van 's kroonprinsen dood bestaat niet de minste twijfel meer. De oorzaak is niet zooals gezegd werd „w a a r s c h jj n 1 jj k een beroerte" creweest; maar niets is meer waar, dan dat Rudolf"de hand aan zichzelf heeft geslagen. De geruchten omtrent eenzelfmooid zijn dus gebleken waar te zjjn. Aan het voorhoofd des prinsen is eene groote wond met. een belangrijke openscheuring van den schedelhuid en eene ernstige beschadiging van de hersenpan. Naar aanleiding hiervan wordt door sommigen beweerd, dat er een moordaanslag heeft plaats gehad, en dat dergelijke verwondingen niet met een revolver, maar door middel van een stomp voorwerp moeten zjjn aangebracht. Men heeft het ljjk in de slaapkamer gebracht van den overledene. Die kamer is onveranderd geble ven, de vele photografieën van jachttafereeler. en der op zjjne reizen bezochte plaatsen hangen aan dei. muur. In het midden staat het hed met den doode. Een groote zjjden deken, die dicht tot de kin reikt, bedekt het lichaam. Aan het voetenein de zjjn kransen gestapeld. De handen liggen ge vouwen op de borst en de uitdrukking van bet ge laat is kalm. Het hoofd is gedeelteljjk in een met azjjn gedrenkten doek gespeld. Brandende waskaar sen omgeven het ljjk. Dit is eene beschrjjving van een bezoeker vóór de lijkschouwing. Na de ljjksehouwing is de doode in generaals-uniform in de kist gelegd. Waarschijn lijk heeft heden namiddag de begrafenis plaats ge had, naar men beweert volgens den wensch des Door den Minister van binnenlandsche za ken is de verkiezing, tengevolge van het overlij den van den heer mr. A. J- H. Van Baar, van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Gene raal in het hoof'dkiesdistrict Eindhoven bepaald op Donderdag 21 Februari e. k., en de herstem ming. is die noodig, op Donderdag 7 Maart daar aanvolgende. Bij den invoer in Belgie van schapen, afkom stig uit Nederland, wordt thans, behalve het gewo ne bewijs van herkomst ten genoege der douane, overlegging vereischt van een dooi een veearts afgegeven gezondheidscertificaat, vermeldende te vens het aantal diertn voor welke het geldt en het merk van den verkooper. De bandteekening van den veearts zal moeten gelegaliseerd zijn door de overheid der plaats van welke de dieren komen. Het aldus gelegali seerd certificaat zal tevens de verklaring van ge noemde overheid moeten bevatten of daarvan ver gezeld gaan, dat sedert minstens eene maand gee- ne besmettelijke ziekte onder de schepen ter plaat se is voorgekomen. Overigons zal het ceitificaat slechts geldig zon voor den tijd van drie dagen en aan de ambte naren der douane moeten worden uitgereikt. Naar aanleiding van den afslag onzer Wad deneilanden, in het bjjzonder wat het eiland Rot tum betreft door den heer Welt onlangs in de Eer ste Kamer ter sprake gebracht, deelt men uitWes- ternieland het volgende aan de N. R. Ct. mede Het eiland Rottum heeft het iederen dag hard te verantwoorden, in het bjjzonder bij onstuimig weer. Er loopt eene strooming van aanmerkeljjke diepte tusschen het eilanden de Noordwestplaat, welke de westzijde aanhoudend ondermjjnt en de duinen in de diépte meesleurt. Zelfs bjj gewoon tjj staat het zeewater tot de fondamenten der voor nauwelijks twee jaren van daar verplaatste strandvonderswoniiig. Is dat verlies te keeren Die viaag kan bevesti gend beantwoord worden wanneei het mogeljjk is den stroom eer.e andere richting te geven. On/.e buren op Borkum hebben eene steenen glooiing i ten metselen en zware steenen op eer. afstand n zee gebracht om den golfslag te keeren. Voor -t middel is het thans op Rottum te laat. Afslag -

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1