Binncnlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. tegen een stootje van eenige millioenen, dan bij vele, zoo niet bij alle Europeesche „grootvertoo- ners" het geval is. Groote ontsteltenis heelt de plotselinge dood van den Oostenrijkschen kroonprins teweeg gebracht bij de bevolking. Dinsdag ter jacht gegaan bij Mayerling, met prins Philip van Coburg en graaf Hoyos als gasten, gevoelde de kroonprins zich dien dag een weinig ongesteld, waarom hij niet deel nam aan det familiediner in den Hofburg. Toen na Woensdagmorgen reeds het g6heele gevolg voor de jachtpartij gereed stond en door eenigen inlich ting gevraagd werd over het wegblijven van den kroonprins, kwam de lijldienaar met het verplet terende bericht, dat Z. K. H. dood in zijn bed ge vonden was. Men kan zich de ontsteltenis der gasten voorstellen. Yan de jachtpartij was nu na tuurlijk geen sprake meer. Zooals gewoonlijk waren dadelijk verschillende berichten in omloop. Sommigen beweerden dat den kroonprins op de jacht een ongeval was overko men, anderen spraken vaneen moordaanslag maar bet ollicieele bericht zegt, dat de oorzaak van den dood w a a r s c h ij n 1 ij k een beroerte is geweest. Men zegt dat de kroonprins een paar dagen te voren reeds gezegd heeft, dat hij een voorgevoel van zijn naderend einde had. Hij is nog geen 31 jaar. Zijne weduwe is prinses Stephanie van Bel gië, die in 1864 is geboren. Hunne eenige 5-ja- rige dochter, kan, volgens de Oostenrijksche wet haar vader niet opvolgen, zoodat thans de 56-ja- rige broeder des Keizers, aartshertog Karei Lode- wijk, de naaste rechthebbende op de kroon is, waar door diens zoon, Frans Ferdinand, die met eene Saksische prinses gehuwd ie, de vei moedelijke troon opvolger zou weiden. De overledene was zeer ontwikkeld op letter kundig en wetenschappelijk gebied en genoot de algemeene achting. De plaats waar het sterven heeft plaatsgegre pen, ligt bij de badplaats Baden in het Weener- woud, slechts een uur sporens van Weenon. Bij de vervoering van het lijk naar Weenen, werd het oud Spaansche ceremonieel in acht ge nomen. De kist werd door twee witte muilezels gedragen, voorafgegaan door lieden met flambou wen en t.egeleid dor hellebardiers, om daarna in de kapel van den Weener Hofburg gebracht en op de baar geplaatst te worden. Omtrent de ter-aai de-bestelling is nog geen vast besluit genomen. Alle bals en andere feestelijkheden van het cai naval zijn uitgesteld, schouwburgen en dergelijke zijn gesloten. Bij koD. besl. van 22 Jan. is bepaald, dat zoon en eer uwen wil en uwe inzichten, ik wil u dubbel eeten, al? ge mjj de achting bewijst, die ik verdien. Spreek niet tot me als tot een knecht; dat verdraag ik niet, want ik ben van uw bloed. Laten we eikander bedaard onze meeningen zeggen, nu het mijn levensgeluk betrett. Nogmaals bid ik u, vader, scheep me niet zoo kort af, wees eens go-id op me. Zeg me tenminste, waarom ge me de geliefde weigert." Dit beroep op het vaderlijk hart stuitte af op de hardvochtige inborst van den houtvester. Hij was intusscheu bekomen van de aan ontzetting grenzen de verbazing, die hem bevangen bad, toen hij den naam van het meisje hoorde noemen. Verachtelijk berispte hij zichzeBen om die kortstondige zwak heid. Dat hij zijn zoon geene reden kon noch mocht geven voor zijne weigering, deed zijn toorn toenemen, en de dwang, dien hrj zich moest opleggen, beroof de hem van alle zelt'beheersching. Het wilde oproer van binnen biak als een stormvloed naar buiten, en richtte zich tegen de onschuldige oorzaak, tegen zijn zoon. Woedend stond hij te stampvoeten. „Zeg me tenminste, vader, waarom gij ze mij wei gert, ik smeek er u om.'' herbaalde Karei. „Ómdat ik het niet wil!" riep de houtvester. „Dat is genoeg dat moet u genoeg zijn Kareis geduld raakte ten einde. Zijne bedaard- krachtens art. 125 der wet van 19 Aug. 1861 (Staatsbl. no. 72), betrekkelijk de nationale mili tie, de miliciens-verlofgangers der lichting van 1886, die van de regimenten der cavalerie zijn over geplaatst bij de treincompagniën der regimenten der veld-artillerie, om in [den wapenhandel te worden geoefend, en zulks op de wijze en voor den tijd als hierna omschreven is a. Bij het 1ste en 2de reg. veld artillerie een derde der lichting van 1 Maart tot 23 Maart 1889, een derde der lichting van 25 Maart tot 18 April 1889 en een derde der lichting van 23 April tot 17 Mei 1889. b. Bij het 3de reg. veld artillerieeen derde der lichting van 18 Maart tot 6 April 1889, een derde der lichting van 8 April tot 30 April en een derde der lichting van 1 Mei tot 22 Mei 1889. De voorzitter der Tweede Kamer. jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die de Zuid Afrikaansche Republiek ook bij het Duitsche Kei zerrijk vertegenwoordigt, bevond zich ter gelegen heid van den verjaardag van Keizer Wilhelm te Berlijn, en heeft daax Zaterdag, met den Neder- landschen gezant jhr. Van der Hoeven, deelgeno men aan een diner, dat de rijkskanselier ter eere van zijnen souverein gat en waaraan 32 vreemde mogendheden vertegenwoordigd waren. Bij kon. besluit van den 20sten de-/er is be noemd tot militair lid van den militieraad in Zee land, luit.-kol. Folkerts, prov. adj. in Zeeland te Middelburg en tot zijn plaatsvervanger kap. Yan der Wal, van het 3e reg. inf. te Middelburg. AXEL, 1 Februari 18 8 0. Hontcnisse. Na jaren van rust trad j.l. Dinsdag avond het mannenkoor „Vrijheid, Eendracht" te Lamswaerde ten huize van den Heer J. van Bek- kum weder voor het eerst voor ons op. Waien de leden, die het programma afspeelden bijna al len nieuw, men kon het den meesten niet aanzien, dat ze voor het eerst op de planken kwamen. Alle nummers werden uitmuntend uitgevoerd. Vooral noemen wij„Patiëntie met den heer" (Voordracht), ,,Eene woning te huur" (blijsp. in 1 bedr v. 2 pers.) en „Het proces" (blijsp. in 2 bedr. v. 5 pers.) De zaal was stampvolom waarlijk te genieten eigenlijk al te vol. Daar het concert tegen beta ling van 10 cents entree geld voor ieder toegan kelijk was werd dan ook niemand door hooge toe- gangskosten afgeschrikt en zoodoende konden zoo wel armen, als meergegoeden van de zeldzame ge legenheid gebruik maken. Het plan bestaat voor de vereeniging contri- bueerende leden aan te werven. Wij kunnen niet anders dan dit plan toejuichen; dan alleen toch zal het mogelijk zijn een meer doelmatig tooneel te verkrijgen en uitvoeringen te geven in het rui mere schoollokaal, gelijk dat ook te Kloosterzan- de geschiedt. Dan ook zal Lamswaarde voor uit beid, die bij tot nu toe met moeite behouden had, dreigde hem tegenover de ongegronde stijfhoofdig heid zijns vaders fe verlaten. „Neen, vader," hernam hij met gemaakte be daardheid, „niets kan mij doen besluiten mijn woord te breken, alleen om de stijf hoofdigheid van een ander. Anna wordt mijne vrouw, als ge niets an ders weet aan te voeren." „Wordt ze Ga dan met haar in het dorp wo nen en wordt mistboer. Op mijn gebied zet de deern geen voet, als ze niet wil, dat ik de honden op haar loslaat." ,.Ge zijt hardvochtig en onrechtvaardig," riep Karei verontwaardigd. „Dat zijt ge steeds in het bijzonder voor bet arme meisje geweest. Waarom vraag ik u. Is ze slechter dan de anderen, of wat heeft ze u gedaan? Waarom verbiedt ge alleen aan Anna om in het bosch te komen „Moet ik mjjn zoon rekenschap geven van mijne handelingen riep de houtvester met verbetene woede. „Ben ik op mijn ouden dag tot spot mjj- ner kinderen geworden „Dat niet Maar hardvochtigheid en onrechtraar- heid verwerven geene kinderliefde." „Hoho Gij voortreffelijke zedemeester, ge geeft me goede leer (Wordt vervolgd). spanning niet langer geïsoleerd blijven. Een lang bestaan en een vlugge voortschrijding naar het toppunt van bloei roepen wij ten slotte ons Mannenkoor toe. Zaanislag, 31 Jan. Door de vereeniging „In 't belang der Landbouwers alhier, werd gisteren aanbesteed de levering van 245600 kg. Ammon.- Superphospliaat en 81000 kg. Chili salpeter. Inschrijvers. Am-Sup. Salp. J. Strik A. Dieleman, Axel J. A. Pateer, Hontenisse /8,59s H. J. Vlaeminck, St. Jansteen /8,26s J. Adriaanssens Polfliel, Hontenisse ƒ12,89 ƒ13,05 ƒ13,lz f 13,28s ƒ12.74 ƒ12,94 Salomonson, Rotterdam /8,6u Jos. de Poortor, Rotterdam /8,17s P. J. Scheele, Terneuzen ƒ12,93 Luitjes c. s„ Pieterburen ƒ8,29 Kortman, Rotterdam ƒ8,23 Alles per 100 kg. 31 Jan. Het huis en de tuin van de wed. P. A. Eekman en erven, ten overstaan van not. mr. Dronkers te Terneuzen, brachten in veiling ƒ2155 op. Van het huis werd kooper F. Willem- sen Jz. voor ƒ1830 en van den tuin F. Stoffels voor ƒ325. De heer J. J. van Doeselaar te Hoek is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te St. Philipsland. Welke invloeden zich somwijlen bij de po litiek üoen geilen. Voor veertien dagen bevond de hertogin d'Uzès, te Parijs, naar men zegt ee ne dame van zonderling karakter, maar door en door liefdadig, zich aan het ziekbed eener arme onge- neeslijke vrouw, toen zij iemand zag binnentre. den, die evenals zij gekomen was om de zieke, welke zij sinds langen tijd kende, te verzorgen. De nieuw-aangekomene was Louise Michel. Beide vrouwen maakten kennis, een kort gesprek volg de en daarna scheidden zij. Verscheidene dagen later ontving de hertogin d'Uzès een brief van Louise Michel, vergezeld van een eenvoudig kruis. Zij schreef in den brief, dat beider beschermelinge den vorigen dag gestorven was en dat zij kort voordat zij de oogen had ge sloten, haar den wensch had te kennen gegeven het kruis aan hare weldoenster ter herinnering aan have goede zorgen te doen toekomen. De hertogiu schreef aan Louise, dat zij haar wenschte te spreken om met haar te beramen op welke wijze de familie van de overleden vrouw het best ter hulp kon worden gekomen. Zij ver zocht aan Louise haar een bezoek te brengen. Louise schreef haar terug, dat het haar speet aan het verzoek om bij haar te komen niet te kun nen voldoen, daar zij zelf ziek was en de genees heer haar had verboden uit te gaan. De hertogin besloot toen naar haar te gaan. In haro woning gekomen, was zij verwonderd er eene menigte ar me lieden, in lompen gekleed, het huis te zien in- en uitgaan, en toen zij de kamer binnengela ten was, vond zij nog verscheidene van deze lie den bij Louise, die te bed lag. Zij gingen echter heen, zoodra zij de hertogin zagen komen. Toen nu de beide vrouwen alleen waren zeido Louise tot hare bezoekster„Die personen, die gij hier gezien hebt, zijn kiezers. Zij zijn mij ko men vragen voor wien zij den 27 dezer zouden stem men voor Boulanger of voor Jacques. Aan allen heb ik den raad gegeven hunne stem uit te bren gen op den generaal. Wat mij persoonlijk aangaat, Boulanger staat mij al bitter weinig aan; maar ik weet dat gij belang stelt in zijne kiezing Wegens uwe zorgeD voor onze arme vriendin, wier lijden gij hebt verzacht, heb ik aldus getracht, u van ee nigen dienst te zijn. Zooals men weet is de hertogin d'Uzès van vu rige koningsgezinde thans een9 der ijverigste aan hangsters van den generaal geworden. Een stukje Engelsche rechtspleging, in het Central Criminal Court te Londen verschijnt den 17 Jan. jl. voor den common sergeant en de ju ry de persoon van Thomas Brown, oud 27 jaar, landbouwer van beroep, beschuldigd van diefstal met geweldpleging.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2