270. Zaterdag 2 Februari 1889. -4'' Jaarg. Het verborgen millioen. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. 1MELEMAN, AXEL. BER1CH T. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. DE. H0UTVEDTE.R VAN. EI.KLIfSf.. Fr. ZIMMERMANN. xx. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franeo per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Evenals het vorige jaar zijn we weder in de gelegenheid gesteld onzen geachten geabonneerden eene premie aan te bieden. Voor den spotprijs van 40 centen voor binnen de stad en 50 centen franco per post, staat voor de abonné's op ons blad de inteekening open op Eene aangrijpende familiegeschiedenis, op waarheid ge grond. getiteld Dit boeiende verhaal ruim 170 bladzijden groot en gebonden in fraai linnen stempelband recom mandeert zich zelf,, zoo door inhoud als door zijn aangenaam uiterlijk. Een woord van aanbeveling achten wij dus overbodig. Ook zij die zich voor of met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, kunnen op bovengenoemde voorwaarden een exemplaar erlangen. Voor niet-geabonneerden bedraagt de prijs cents, franco per post 1 gulden. De datum der toezending wordt later bekend gemaakt. j)E Uitgever. Hoe de verkiezing te Parijs is uitgevallen, we ten we reeds en bovendien ook, dat Boulanger in Frankrijk thans „de man" is. De naam van den generaal zweeft op aller lippen en zijne bekend heid is zoo algemeen, dat een brief, geadresseerd aan Boulanger in Europa, evengoed zou bezorgd worden, als dien welke aan Boerhave in Europa geadresseerd was, omstreeks het begin der vori ge eeuw. Het onderscheid zit hem maar alleen hierin, dat Boerha ve, hoogleeraar in de geneeskun de te Leiden tot 1738, een wereldbei oemd man was, en Boulanger daarentegen de twijfelachtige eer geniet wereldberucht te zim. Was de edele Boerhave niet trotsch op zijn roem, de ijdele generaal is zulks wèl op zijne be ruchtheid ook een zeer groot verschil en tevens een duidelijke kaïakterteekening. Doch, laat ons het veld der bespiegelingen ver laten. De bevolking van Parijs heeft uitspraak gedaan. Door de keuze van den avonturier, wiens candi- datuur alleen reeds eene beleediging voor de re- publikeinsche stad was, heeft Parijs zich aange sloten bij het leger der ontevredenen, dat het te genwoordige bestuur wantrouwt. Het eerste gevolg van de verkiezing is een kruis vuur tusschen de elkander vijandig gezinde ^la den. Men weet dat de pers ook in ons klein landje, bij dergelijke gelegenheden eene groote rol vervult. De regeeriogsgezinde bladen vatten de zaak vrij kalm op en sporen allen, die het waarachtig goed met de republiek meenen, tot eensgezindheid aan. Zij oordeelen, dat het eenvoudig hetzelfde is, of Boulanger door Parijs afgevaardigd wordt, dan wel door een ander deel van Frankrijk, in de Kamer zat hij toch reeds. Dit oordeel laten we voor hun rekening. De vrienden van Boulanger juichen, dat spreekt. Zij raden het ministerie aan, hunne portefeuilles neer te leggen en naar huis te gaanook moet volgens hun oordeel de kamer ontbonden worden, enz. enz. Een paar rr.eer dóórdenkende vriendjes vermanen hunne collegas, niet al te luidruchtig en vooral niet te overmoedig te zijn. Dezo laatsten toonen hun volkje te kennen. Boulanger heeft een adres aan de kiezers ge- NOVELLE VAN „Op geld behoeft ge niet te zien vader; de plaats hier is eene van de beste hier in het land." Houd uwe praatjes maar voor u wie is het?" "Een braaf, deugdzaam, maar arm meisje. Gfl zult niet deelen in de vooroordeelen der boeren, die Wat eene drukte! Eene deugd, die zooveel woorden behoeft, kan niet veel bijzonders zijn." Zij behoeft zooveel woorden met - maar ze zijn voor u noodig, vader. Ik zou gaarne, nu het den gewichtigsten stap mijns levens betreft in lief- de en eensgezindheid met u handelen. Ge hebt me in dat opzicht niet verwend." „Ik zou ook niet weten waarom. Dus "Het is Anna Mertens." De houtvester stond zoo plotseling en zoo dritti van zjjn stoel op, dat deze krakend omviel. Zijne richt, waarin hij hun zijn dank betuigt. Hij zegU dat er van nu af een republikeinsche partij be' staat, gegrondvest op de eerlijkheid harer ambte naren. Voor de Kamer bestaat er geen ander uit zicht dan ontbinding, en de Republiek moet voort aan openstaan voor alle Franschen met eonen goe den wil. In de Kamerzittingen is niets bijzonders voor gevallen. Van opstootjes en dergelijke dingen werd bij den uitslag der stemming niets waarge nomen. De Dnitsche keizei heeft zijn 30sten jaardag ge vierd, op zijne wijze. Niet minder dan 800 trom petters heeft hij te zijner eer allen tegelijk eene uitvoering doen geven. Alle respect voor de sterk te van zijner majesteits trommelvh'ezen. De gelden voor Oost-Afrika zijn toegestaan. Of de negers nu ook zullen toestaan door de ruwe en onbarmhartige blanken verdrukt en uitgezogen te worden Uit Engeland komt de mededeeling, dat de heer Stanhope, secretaris bij het departement van oor log eene rede gehouden heeft, waarin hij de mee ning uitte, dat een vreeselijke oorlog Europa be dreigt. Hij rekent op de wijsheid der Engelsche staatslieden en hoopt dat Engeland zich buiten den strijd zal kunnen houden. Niettemin acht hij het de eerste plicht 7an het Parlement, voor de verbetering der verdedigingsmiddelen te land en ter zee zorg te dragen. Een mooi uitgedacht aan loopje om eenige millioentjes los te krijgen, maar de heer Stanhope kon toch wel eens gelijk hebben. Ook de Vereenigde Staten worden door het al gemeen e wapengekletter wakker geschud. Ook zij gaan meedoen aan het versterken van het oor- logsmaterieel. Er zullen 40 miliioen dollars aan de oorlogs marine besteed worden, terwijl reeds 22 oorlogsbodems in aanbouw zijn. Gelukkig voor de Amerikanen kan de schatkist daar beter gelaatstrekken kon men r„iet onderscheiden, want het was bijna donker in de kamer en hij stond met den rug naar het venster gekeerd. Er ontstond eene stilte, waarin men hem zwaar hoorde ademhalen. „Daarvoor krijgt ge mijne toestemming nooit! bracht hij eindelijk met moeite voort. Ik heb dit aiitwoord verwacht," zeide Kaiel be daa'rd. „Ik bid u, vader, wordt niet terstond boos, maar laten we verstandig met elkaar spreken. Wat hebt ge tegen het meisje?" Neen, niet boos," mompelde de houtvester, al. tot" zichzelven sprekend, „niet driftig!" Hij bewoog zijne hand door zijn kort grijs haar. „Hoe zeidet ge, Karei Anna Mertens juist deze - deze „Juist deze. Gelooft ge de domme boeren, die moeder en dochter benijden en belasteren „Neen riep Krantz met koortsachtige drift, laat u niets wijs maken De moeder is braaf ook de dochter. „Ze moeten wel braaf zijn en goed het zou verschrikkelijk zijn, als door den dood des vaders, moeder en dochter omgekomen waren verschrikkelijk „Zoo ver is het gelukkig niet gekomen. Een weldoener uit de stad heeft zich over haar erbarmd en haar tot nu toe ondersteund. Anders zou het er met de arme vrouwen slim uitzien." „Ja, ik weet het, mijn zoon. Een edele weldoener." De laatste woorden kwamen hem zwaar en met moeite over de lippen. „Daardoor lijden ze geen gebrek en is de dochter braaf en fatsoenlijk geworden." „Ja, dat is ze, vader, braaf en fatsoenlijk," zeide Karei met vuur, „en daarom behoeft geen eerlijk man zich te schamen haar te huwen. Ge hebt dus niets tegei. haar, vader? Ge geeft me uwe toe stemming „Nooit, nooitriep de oude uit. „Zwijg er van zoolang ik leef, nooit ,.En waarom niet?" „Ik kan het gezicht van bet meisje niet zien; ik wil het niet zien. Haar aanblik haat ik als de hel. Nooit nooit Weder ontstond er eenige minuten lai.g eene pau ze. Tante Tine had het breiwerk in baar schoot laten glijden en streelde gedachteloos de gpxekat. De handelwijze haars broeders was haai volkomen onbegrijpelijk. Dat hjj zich liet tegensprel was zij niet gewoon. „Wat heeft het arme meisje u gedaan. r, dat ge haar zoo verafschuwt?" vraagde Kaïe! „Niets. Het is ook mw bijzaak „Voor mij niet, want ik bemin ze en I haar mijn woord gegeven haar te huwen. II. tn ;k u, vader, behandel me niet zoo kortaf. Ik ben uw

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1