i Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. zich naar de omstandigheden te voegen en aan den tand des tijds datgene over te laten, wat zij in krachten te kort schoten. Toen ontwaakte ik. De lezer denke er bet zij ne bij. Parijs 28 Jan. De uitslag der verkiezing van gisteren, is als volgt In de 878 sectien waren 568,697 kiezers inge schreven daarvan namen er 435,860 aan de stem ming deel. Gekozen werd generaal Boulanger met 244,070 stemmen tegen 162,620 stemmen op Jacques. Boulé, de revolutionaire candidaat had 16,760 stemmen. Volgens het bulletin van Zondag mocht de toe stand va ij Z. M. den koning voor her, oogenbiik bevredigend genoemd worden. In de laatste 24 uren had de ziekte een rustig verloop gehad. Het officieele bulletin luidt De koning bracht Zondag een goeden dag en daarna een rustigen nacht door. De toestand blijft bevredigend. Voorloopig zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. - Bij kon. besluit is benoemd tot voo'-zitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers, in de militieraad van Zeeland, voor de lichting der na tionale militie van 1889Tot voorzitter W. A graaf van Lijnden, lid der Prov. Staten toe zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, lid der Prov Staten; tot lid W. J. Sprenger, lid van den ge meenteraad van Middelburg; tot zijn piaatsvervan ger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den ge meenteraad van Middelburg. - De heer mr. A. J. H. van Baar, sedert een tiental dagen aan eene ernstige ingewandsziekte waartegen teveergeefs alle middelen beproefd wer den, lijdende, is Zaterdag overleden. Hij was sinds 1873 lid der Tweede Kamer. AXEL, aft Januari 188 ft. Hulst. De heer Ph. Maertens, gedurende 55 jaar Gemeente-Ontvanger alhier, heett zijn ontslag uit die betrekking aangevraagd. De Gemeente ver liest in hem een zijner ijverigste ambtenaren. - In de hervormde kers te Terr.euzen kreeg Zondagmorgen - zoo schrijft men aan de M. Ct. - een hoorder, een eenvoudig man, die op den weg naar Sluiskil, aan den „eersten overzet" over het kanaal woont, een aanval van waanzin. Reeds bij liet binnentieden van de kerk moet hij, wijzende naar de preekstoel, hebben gezegd „daar is God. Voor de domine begon met het voorlezen van het doopsformulier werd de man onrustig, en toen de plechtigheid geëindigd was, stond hij van zijn zit plaats op, begon hij te zwaaien met de armen en allerlei meest onverstaanbare woorden te preve len. Daar dit alles groote ontsteltenis bij de hoor ders veroorzaakte, bespoedigde de predikant het einde van den dienst, en werd de ongelukkige, onder geleide van een paar menschen, en gevolgd door eene groote schare, huiswaarts gebracht. Zaterdag werd te St. Kruis, onder algemeene deelneming, ter aarde besteld de oudste ingezete ne dier gemeente, de heer I. Brakman. Hij He- reikte den ouderdom van ruim 70 jaar en maak te zich vooral als hoofd der brandweer tegenover die gemeente zeer verdienstelijk. Bij de hervormde gemeente vervulde hij gedu rende 17 jaar eene plaats in het college van kerk voogden en notabelen. De „Volksstem,'' orgaan van de „Zeeuwsche propagandaclub voor algemeen kies- en stemrecht," heeft opgehouden te bestaan. M. Ct. Bij Zr. Ms. besluit is aan den postbode F. H. Dikkenburg te Nieuwvliet, een pensioen ver leend van 298. Het gebrek aan predikanten doet zich naar men aan de M. Ct. schrijft - in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, ring Yzendiike, gevoelen. De predikanten van Groede, Breskens en Schoon- dijke moeten, nevens den dienst in de drie va cante plaatsen, Waterlandkerkje, Nieuwvliet en Biervliet ook die te Hoofdplaat en Yzendijke ver vullen. De predikanten dezer beide gemeenten zijn zoo ernstig ongesteld, dat er ook reeds voor ziening in het godsdienstonderwijs moest plaats hebben. Tot postbode voor de bestelling in de kom en in een gedeelte der buitenwijken van de ge meente Groede, is met ingang van 1 Februari a benoemd J. van Luijk aldaar. Te Oostburg is als 2e brievensteller benoemd .J F. Fremouw. M. Ct. moeder," dacht de oude, „maar de woeste uitdruk king, als bij toornig woidt, is van mij. Dat is eene kwade, kwade erfenis," en hij schudde peinzend het hoofd. Op een klein bankje, met den rug naar den groo ten, breeden kachel gekeerd, zat tante Tine, met een breiwerk in de hand. Eene groote grijze kat lag spinnend aan hare voeten en deed vaak een sprong naar de kluwen wol, die langs den grond rolde, zoodra de ijverige breister den draad naar zich toe haalde. Het was zeer stil in de kamer men hoorde niets dan het getik der vlijtige naalden, het uitblazen van den tabaksrook door den houtvester en het luide tikken der klok, die naast de latafel aan den muur hing. Toen Karei zijn blik afwendde van den hemel, waar de laatste schemering verdwenen was, ontmoet ten zijne oogen die zijn* vaders, welke op hem ge richt waren. Hij geloofde daarin belangstelling te lezen, die hem den moed gaf, de tot nu toe uitge stelde verklaring af te leggen. Hrj moest het nu doen, wilde hij zijn woord niet breken, dat^ hjj aan Anna gegeven had. Uur aan uur had bij in de laatste drie dagen een gunstig oogenbiik afgewacht zijn vader alles te bekennen doch steeds tever geefs. De houtvester was het grootste gedeelte van den dag van huis om den wilddief op tc sporen, Vrijdag overleed te Heinkenszand J. J. Pie- ters, geboren te Boschkapelle 5 Sept. 1805 oud strijder van 1830—31. Thans telt deze gemeente r.og slechts een oud-strijder J. Timmerman, die ruim 77 jaar is. Een tramkoetsier en een 78-jarige hoefsmid beiden in dienst van de Amsterdamsche Omnibus maatschappij, hebben ieder een twintigste deel van den prijs van honderdduizend gulden in de staatsloterij getrokken. Naar in de Hollandsche bladen bericht wordt, moet het bericht, betreffende het verdrinken van den onderwijze! en 39 kinderen te Lingen, onge grond zijn. Des te beter. Te Kloetinge is de oud strijder van 1830 en als hij terugkwam was hij ontevredener en on toegankelijker dan ooit. Nu was de tijd verstreken Karei kon Anna 's avonds niet onder de oogen ko men, zonder haar zekerheid te brengen, hij zou haar niet kunnen bekennen, dat hij het niet eenmaal ge waagd had zijn vader de beslissende vraag te stel len. „Hebt ge tijd me aan te hooren, vader zeide hij! „Ik heb iets gewichtigs met u te bespreken. „Moet het nu gebeuren Ik heb ï.iet veel lust om" te praten," was het knorrig antwoord. „Nu vader. Ik heb mijn woord gegeven." „Dat is wat anders. Aan wie dan?" „Aan een meisje,—" „Ei „Dat ik liefheb en huwen zal." „Zoo, zult ge? Ik hoop toch, dat het mij gevraagd wordt of is het niet noodig?" „Zeker, vader. Juist daarom verzoek ik u mij kalm aan te hooren. Ge weet, dat ik een flink ja ger ber. en mijn leertijd niet verbeuzeld heb. Zoudt ge het niet vinden, als ik eene schoondochter in huis bracht en later, als ge van uwe inspanningen wilde uitrusten, in uwe plaats kwam „Dat hangt er van af, wie die schoondochter is." Wordt vervolgd). Cbr. Kole, overleden. Zaterdagmorgen is in liet huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. C. T., koopman in sinaasappelen en konijnen. Bedoelde persoon weid verdacht goud en zilver ten verkoop te hebben aangeboden in de stoomtram Vlissingen Middel burg. Dit kwam de Vlissingsche politie ter oore, en deze gaf hiervan aan den commissaris van po litie te Middelburg kennis, die onmiddellijk naar de politie te Terneuzen seinde, werwaarts T. zich had begeven. Hij werd bij zijne aanhouding al daar in het bezit van verschillende gouden en zil veren voorwerpen gevonden, alle van den diefstal afkomstig, en welke voorwerpen hij volgens zijn zeggen van een zeeman had gekocht. De politie te Vlissingen is Vrijdagavond door inbeslagneming in het bezit gekomen van een gouden ketting, ge heel overeenkomstig met den gestolen ketting bij den heer L. te Middelburg. Deze was dus reeds vermoedelijk te gelde gemaakt. F. R. Ct. Eén niet onaardige vangst had dezer dagen een ingezetene van Burgh op Schouwen. Donder dag langs de duinen gaande, in de nabijheid waar van hij op konijnen jaagde, werd hij door zijn hond op iets buitengewoons opmerkzaam gemaakt, en vond hij een levenden zalm van aanzienlij ke grootte. Deze visch schijnt men begrijpt nog niet recht hoe hij daar verzeild is - bij huog water op het strand te zijn gekomen en door de invallonde eb op het droge te zijn geiaakt. In de buurtschap Orden, onder Apeldoorn, heeft 11. Zaterdag een voorval plaats gegrepen, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen sleepen. Aan zekeren R. P. was opgedragen, aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer twintig voet diepte had hij water aangetroffen, ue gebruikelijke ton gesteld en klom weder naar boven, om den put af te maken. Nauwelijks half weg werd hij weder nedergedrukt; de glooiende wanden zand hadden losgelaten, en bedolven hem zóó, gelukkig nog, dat zijn hoofd boven bieef. Verbijsterd, verschrikt, beangst, wist hij eerst niet wat te doen. Eindelijk begon hij om hulp te roepen, maar niemand hoorde hem in die wei nig bewoonde streek. Na bij gissing een halt uur in dien onhoudbaren toestand te hebben doorge bracht, werd het ongeval eindelijk opgemerkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maar het op- bonelende water had hem vastgezogen. Toen aan het graven, en eindelijk had men één been vrw en de arme man, zóó innig beangst voor zijn le ven, smeekte het andere been maar af te hakken, opdat hij ten minste het leven hield. Natuurlijk stoorde men zich hieraan niet, en haalde hem er spoedig heelhuids uit. De bijna levend begravene kwam er met den ernstigen schrik en lichte kneuzingen af. Een nieuwe reddingsboot. De firma Gray en Hughes, te Liverpool, heeft een nieuwe red dingsboot voor het gebruik aan boord van schepen vervaardigd, die door hare eigenaardige inrichting zeer de aandacht verdient. Zij heeft eene lengte van 4,87 M., eene breedte van 1,67 M. en eeuen diepgang van 0,76 M., is uit dunne met zink o- vertrokken stalen platen gebouwd en voorzien van 20 waterdichte afdeelingen. Wanneer zij niet ge bruikt wordt, is zij als eene gewone zitbank op het dek gesteld. Wordt zij in dezen vorm te wa ter gelaten, zoo slaat zij van zelf uit en wordt door twee bladen, die zich aan de uiteinden be vinden, in verband gehouden. De boot kan 25 tot 30 personen bevatten,ter wijl bovendien de buiten boord aangebrachte red; dingslijnen kunnen dienen om menschen, die ziet in het water bevinden, drijvende te houden. De waterdichte afdeelingen zijn zoodanig inge richt, dat zij voor bewaarplaats van levensmidde len gebruikt worden. De boot kan, in geval van nood, van twee masten, benevens zeilen en acht reddingsboeien worden voorzien. Bij genomen proeven bleek het dat, zoodra de dekbank het water bereikte, eene volkomene zee waardige en met alle benoodigdheden voorziene reddingsboot voorhanden was, die onmiddellijk in haren vorigen toestand terugkeerde, zoodra zij op het dek was geheschen. N. R. Ct. Een weekhartige Geszier. De tooneelspeler Klager, die te Leipzig bij de studenten zeer ge-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2