'i f e r Gemengd Nieuws. 1 hebben tot inkeer kwam en zijn leven beterde. Te Harderwijk, bet koloniaal werfdepot, bestaat dok een Te huis voor militairen en ook daar zijn gevallen voorgekomen, dat kolonialen, gewoonlijk menschen die het met de zedelijkheid zoo nauw niet nemen, door het Te huis te bezoeken geheel andere menschen werden. 'tls waar wat de heer Boas zeide, dat militairen nog door velen met minachting worden bejegend. Dat is zeer te betreuren, Want, ouders gij die uwe zonen moet afstaan om voor een zekeren tijd de uniform aan te trekken, het is u toch niet onverschillig of uwe jongens, —al zijn ze groot, het zijn toch uwe kinderen, in eene vreemde garnizoensplaats, waar ze vriend noch kennis ont moeten, met den nek worden aangezien, of dat ze daar menschen vinden die zich hun lot aantrek ken, die ze willen terughouden van de verleiding, die gewoonlijk in groote plaatsen zoo sterk is, vooral voor jongelingen op den leeftijd waarop ze den soldatenrok moeten aantrekken. Welnu, door het streven dier edele menschenvrienden zijn de militaire Te huizen opgericht. Niet met eenige bijbedoeling, neenalleen om uwe zonen in het rechte spoor, waai in gij hunne eerste voetstappen geleid hebt, !e houden. Hun streven verdient dus alleszins uwen steun en waardeering. Met toepasselijk gezang werd de rede van den heer Boas afgewisseld. De collecte ten voordeele der bovengenoemde in richtingen gehouden bracht ƒ14,50 op, een vrij groot bedrag, te oordeelen naar het weinig talrij ke bezoek, dai den heer Boas wegens het onge wone uur ten deel viel. Twee personen traden als lid toe tot den Mili tairen Bond. De maatschappij „Vooruitgang is ons stre ven" alhier besteedde gisteren aan a 200000 KG Ammoniak Superphosphaat, be vattende 7 pCt stikstof als ammoniak en 9 pCt phosphorzuur, beiden oplosbaar in water; hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. A. Pateer te Hontenisse 8,697, H. J. Vlaeminck te St. Jansteen 8,65 M. H. Salomonson te Rotterdam 8,59 J. J. Kortman te Rotterdam 8,53 F. Dellaert te Westdorpe 8,377f J. de Poorter te Rotterdam 8,35s/, Koenen Schoenmakers te Uden 8,28 b 60000 KG Chili-Salpeter, bevattende 15 t'. a 16 pCt stikstof' als salpeterzuur, oplosbaar in water waarvoor 6 biljetten waren ingekomen, als A. Dieleman te Axel-Sassing ƒ13,61 Koenen Schoenmakers te Uden ƒ13,45 F. Dellaert te Westdorpe ƒ13,29 J. F. Adriaansens Polfliet te Walsoorden 13,29 M. H. Salomonson te Rotterdam ƒ13,27 J. A. Pateer te Hontenisse ƒ13,23 (Genoemde heer schreef liter in voor ƒ13,06 c 20000 KG Nitrate-Guano, bevattende 7 pCt stikstof als salpeterzuur en 9 pCt phosphorzuur, beide oplosbaar in water; hiervoor hadden 6 in schrijvers hunne biljetten ingeleverd, als II. J. Vlaeminck te St. Jansteen 9,90 M- H. Salomonson te Rotterdam 9,64 J. F. Adriaansens Polfliet te Walsoorden 9,45 Koenen Schoenmakers te Uden 9,27 J. J. Kortman te Rotterdam 8,98 F. Dellaert te Westdorpe 8,85 Alles berekend per 100 K.G. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Donderdagavond werd ten huize van den heer P. Koole eene vergadering gehouden van leden der vereeniging „Door eendracht sterk". Aanwezig waren 34 leden. De notulen der ver gadering van 5 Januari werden gelezen en zonder aanmerking goedgekeurd. Hieruit bleek, dat het aantal aanvankelijk toegetreden leden 65 bedraagt, welk getal naderhand nog is toegenomen. De voorzitter, de heer P. van Hoeve leidde de besprekingen in naar aanleiding van het bekende stuk van den heer Jager, voorzitter van den Bond van Suikerfabrikanten en merkte op, dat het den schijn heeft, alsof de heer J. niet weet wat een gemet land voor een pachter kost. Spreker gaf de volgende cijfers 25 voor pacht, 15 voor kunstmest, 15 voor bewerking, 15 voor wie den, 12 voor het uitdoen der bieten en 12 voor het vervoer, samen 94. Rekent men nu nog, dat op dat gemet het vorige jaar andere pro ducten verbouwd zijn, waarvoor door elkaar f 30 kunstmest benoodigd zijn en waarvan de landbou wer wegens de lage graanprijzen maar 15 ge trokken heeft, alzoo een tekort van 15, wat door de bietencultuur diende gedekt te worden, al dus met die 94, zou een gemet land voor bieten bestemd behalve nog iets voor den verbouwer min stens 109 moeten opbrengen. Rekent men nu, dat het gemet zooals het vorige .ïaar 8000 KG bieten oplevert, welke betaald werden met ƒ11 de 1000 KG. of f 88, dan komt de landbouwer op dat ééne gemet 21 te kort. De vergadering was van oordeel, dat de heer Van Hoeve de sommen lang niet overdreven had, daar nog niet eens on kosten voor laden en lossen werden in rekening gebracht. Met het oog hierop en ook ingevolge de bereke ningen van den heer Lako, landbouwleeraar te Wageningen, achtte de voorzitter het wenschelijk dat overeengekomen werd een redelijken prijs te eischen. De som van 14 per 1000 KG. werd niet onredelijk geacht. Maar dan de opbrengst per gemet? Sommige agenten willen meer geven dan in de contracten staat, maar dit is ietsjonredelijks. Wanneer de eene landbouwer bijvoorbeeld f 13 kan krijgen, waarom dit den ander dan cok niet gegeven En mocht men nog maar eigen zaad zaaien. De heer Scheele, voorzitter van de zus tervereniging te Terneuzen zeide, dat in Schouwen, üuiveland en Tholen de witte Pool.sche bieten ge contracteerd zijn voor 12 en 12,25 met 12 pCt suikergehalte de billijkheid eischt zijns bedunkens dat zulks ook hier moge plaats hebben. Maar wan neer nu zeide de heer P. de Bruijne door de ver gadering een prijs bepaald werd en de fabrikant het zaad blijft leveren, waar is dan de waarborg, dat de opbrengst niet nog minder zal ziin. De voorzitter merkte op, dat allen de handen dienen ineen te slaan en goed toe te zien aan welke agenten of fabrikanten geleverd wordt, om eenigszins bekend te worden met het al of niet plegen van bedrog door dezen. Hij zeide dat in de tien jaren waarin door hem bieten verbouwd worden een verschil is op te merken van 120 mindei opbrengst per gemet. Voorwaar geen klei nigheid. Met het oog op het plegen van bedrog meikte spreker op, dat hem voorbeelden bekend zijn, dat twee stukken land naast elkaar gelegen, op dezelfde wijze bewerkt en van dezelfde hoe danigheid een verschil opleverden van 4 h 5000 KG. per gemet. De heer A. Dieleman achtte het wenschelijk dat ieder lid verklaarde hoeveel beeten hij voorne mens was te zaaien en deze hoeveelheid dan in massa den fabrikant ten verkoop aan te bieden. Dit werd aan de vergadering voorgesteld en met 12 st. meederheid verworpen Eenige ledan, pachters zijnde, brachten daartegen ook bezwaar in, op grond dat de eigenaars zelf wel eens sui kerfabrikanten zijn en dan de bieten van hunne pachters toch zeker wel voor hunne fabriek zou den eischen. Hiertegen werd weder aangevoerd, dat de eigenaars het grootste belang hebben bij de wel vaart hunner pachters en de heeren dus billijk zouden zijn indien ze voornamelijk het voordeel van de landbouwers in het oog hielden. De heer Kruijsse was van oordeel dat de vereenigingen nu reeds gunstig werken, daar dit jaar reeds hooger gecontracteerd is dan het vorige. Sommigen hebben reeds 13 gekregen. De voorzitter hield vol dat het wenschelijk was een prijs van 14 te bedin gen en was van oordeel dat ieder lid der vereeni ging zich eenigermate verplicht gevoelde, daaraan vast te houden. Kon men die som niet verkrijgen, dan was men vanzelf verplicht zich met minder te moeten tevreden stellen. Een lid merkte nog op, dat, als de suikerprijzen maar hooger waren, de fabrikanten ook wel beter uit den hoek zouden ko men. Na nog eenige discussies van minder gewicht sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de belangstelling, de vergadering. U) Dit besluit werd voornamelijk genomen met het oog hierop, dat vele landbouwers reeds gecontracteerd hebben. In de Dinsdig te Terneuzen gehouden zitting van den gemeenteraad werd aan den heer L. A. v&n der Bent, op ziju verzoek, wegens vertrek naar Utrecht, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school B en tot onderwijzer aan die school met ac te voor de Fransche taal benoemd de heer J. VY Happee, thans onderwijzer aan school A. Op de voordracht kwamen nog voor de heeren I. de Groot te Terneuzen en J. Jansen te Hoek. Verder werd besloten de jaarwedden der voortaan te benoemen onderwijzers in de gemeente, zonder bij-acten, terug te brengen van ƒ500 tot f450. Vanwege de gemeente zal een oproeping worden gedaan van sollicitanten naar de betrekking van tweeden geneesheer, sedert Juli 11. vacant, op eene jaarwedde van ƒ400. Aan de heeren dr. H B. van Nes en J. Dieleman •Jz. werd op liun verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, als leden der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs. Thans hebben alle leden dier commissie, nu en vroeger, hun ontslag genomen. Op eene aanvraag van den heer J. A. Donze Jz., om grond in erfpacht aan het marktplein, teneinde zijn logement eenige nieters vooruit te bouwen, is in beginsel besloten dien grond niet in erfpacht, maar tegen den koopprijs van ƒ500 af te staan, Altijd wanneer er geene bezwaren zich opdoen bij het hooren der ingezetenen of daarbij belanghebben den. M. Ct. Door de besturen van de gemeente en den polder Zaamslag werd Dinsdag aanbesteed de le vering van 1000 M» ondershoudsgrint (3 6 cM.), waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Dolk voor ƒ2,92, wed. J. de Lege voor 2,44, P. Meeuwsen voor 2,4<^, J. H. Adriaansen voor ƒ2,35 en A. v. d. Zegen den Beer te Hoofdplaat voor ƒ1,95. Alles pei kub. M. De inschrijvers, wier woonplaats niet is vermeld, wonen allen te Terneuzen. De opzichter bij den aanleg van staatsspoor wegen Riel, tijdelijk gedetacheerd b(j den dienst van 's rijks waterstaat te Terneuzen, is overge plaatst naar het 1ste rivier-arrondissement, stand plaats Nijmegen. Door den gemeenteraad van Koewacht werd Vrijdag jl. het reglement voor de brandweer vast gesteld en tot opperbrandmeester benoemd de heer A. J. Geeraards, terwijl tot brandmeesters o. a. werden gekozen de heeren J. de Theye en D. de Caluvvé. - Een landverhuizer naar Brazilië hbeft aan zijne familie te 's-Hage het volgende ter waar schuwing geschreven „Wij hebben een boel nieuws, maar geen best. Wij zijn schandelijk bedrogen, want van land, koeien en huis is geen sprake. Wij moeten hard werken om in het leven te blijven. Van de week hadden wij op een dag met ons vieren 876 cent verdiend. „Door weinig eten en hard werken zullen we beproeven, zooveel over te sparen dat we weer naar Holland terug kunnen komen; want het is hier niet vol te houden. Wii eten rijst, maïs, zwarte boonen en gezouten spek. Slapen doen we op rnaïsstroo op de planken. Ons huis is een vierkant hok van leem, en ons meubilair een ta fel en twee banken. „Wij moeten op bloote voeten loopeneen schoenmaker vindt hier geen werk. Daarentegen moeten we gewapend naar ons werk gaan. „De natuur is schoon, dat is waar. Maar wat heeft men daaraan, als men niet veel meer is dan slaaf; het èenige onderscheid is, dat wij geen slaag krijgen. „Wil toch ieder waarschuwen, met naar Brazi lië te gaan; want men zou er zich te laat over beklagen." M. Ct. Te Oorschot (N.-B.) waar, tengevolge van het steeds meer toenemende zoutsmokkelen, het per soneel der rijksambtenaren verdriedubbeld is, had het volgende voorval plaats. Eenige smokkelaars, met een zware vracht door de heide marcheeren- de, werden, toen ze een boschje genaderd waren, plotseling verschrikt met den roep: „Halt, wij zijn rijksambtenaren." In een ommezien ontvielen hun de gevulde zakken en onder het mompelen van „Die verwenschte nieuwe kommiezen," kozen ze ac pe Bw ge W'

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2