4' «laarg. IVo. 268. Zaterdag 26 Januari 1889. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA AXEL. voor Zeeuw sell-Vlaand eren. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!) Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 8 Maanden 1 maal per week 25 cent; franeo per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonder!. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 repels 25 cent voor eiken repel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsinp 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE «ren. Het is weder het eerst naar Frankrijk, dat we den blik richten. Naar Frankrijk, dat land vol on zinnigheden. Nog een paar dagen en het groote lawaai is te Parijs afgeloopen. 't Is waar, we heb ben er wel geen belang bij, maar toch zouden we het liefst zien, dat Jacques gekozen werd. We hebben r.u eenmaal een vooroordeel tegen verwaande hoog vliegers en daarom, neen, geen BoulangerAlge meen wordt beweerd, dat de kansen voor laatstge noemde minder gunstig worden, te oordeelen naai de belangstelling welke het publiek toont in de dag bladen, door de verschillende partijen geschreven. Van de Boulangistische worden namelijk veel min der exemplaren verkocht dar, van de tegenpartij. In de voorsteden van Parijs worden dagelijks 150,')00 stuks Boulangistische bladen kosteloos verspreid. Men zegt, dat de generaal het geld voor al die be weging benoodigd, van prins Jérome bonaparte krijgt, die het. volgens gerucht, weer zou krijgen van prins Roland Bonaparte, die als weduwnaar van mejuffrouw Blanc voor de heltt eigenaar is van de speelbank te Monaco. Het kieskomité van Jacques, maakt ge- iegeld bekend van wien het geld komt, waarmede van deze zijde de verkiezingskostcn betaald worden. Eene som van 10.000 fiancs is geschonken door Cernuschi, de Vereeniging voor de rechten van den men.-ch gaf 5000 fr., Jacques zelt 3000 fr., de re- pnblikeinsche Linkerzijde van den Senaat en de Ka mer van afgevaardigden elk 1000 fr. Ook komen inschrijvingen van 500 fr. menigvuldig voor, gif- teu van 5 en 25 sous zijn niet zeldzaam, zelfs heb ben vreemdelingen zich niet onbetuigd gelaten. Al hoewel zij niet voor Jacques kunnen stemmen, heb ben zij toch wat gedaan om zijne verkiezing te be vorderen. Onnoodig te zeggen, dat er van beide zij den tot op bet laatste oogenblik dapper gewei kt wordt. Op een kies«ergadering zijn Boulangisten en soicalisten handgemeen geiaakt. Het ging er nog wilder en woester toe dan ooit heeft plaat.s ge had. Alles werd aangegrepen om elkander te be vechten. Tafels en banken vlogen door de zaal. En dit niet alleen. Met geplombeerde stokken werd op de tegenstanders ingeslagen. Dat liefelijk sehouw- spel duurde ongeveer een kwartier. Alles in de zaal was vernield. Eindelijk werd deze ontruimd, maar toen werd het gevecht op straat voortgezet. Een twintigtal personen werd gekwetst. Nog een lieve vergadering! Niet te Parijs maar te Valencia in Spanje werd deze gehouden. Ongeveer 2000 anar chisten woonden dezelve bij. Er waren tal van spre kers. Heftig voer men uit tegen de monarchie en de maatschappelijke orde van zaken. Een der spre kers beval de verdeeling der goederen aan een an der gaf den werklieden den raad de winkels te plun deren en zich van dynamiet te bedienen. De gemach tigde der legeering ontbond eindelijk de vergade ring. De anarchisten verzetten zich hiertegen, waar op eene groote verwarring volgde. Er werd ge schreeuwd Leve de anarchie dood aan de bur gerij De politie deed de zaal ontruimen. Een exemplaar anarchist werd door het schot van een revolver gekwetst. Nu het plan van Bismarck om tegen professor Geffcken eene gerechtelijke vervolging in te stellen mislukt is, tracht hij den ouden man op andere wij ze te treffen Hij heeft thans bewerkt, dat de familie van den professor verzocht heeft dezen onder cura- teele te stellen uit hoofde dat de verstandelijke ver mogens van Geffcken niet in orde zouden zijn. Door verscheidene bladen woidt in den laatsten tijd meer en meer afkeurend over de handelingen van Bismarck geoordeeld, ook diens vrienden beginnen aan zijne rechtvaardigheid te twijfelen. In Engeland is men in den laatsten tijd in 't geheel niet meer mpt den ijzeren kanselier ingenomen. Bismarcks zon schijnt haar hoogste punt bereikt te hebben Bij het huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is een wetsontwerp in gekomen omtrent de landverhuizing. De invoer bin nen de Vereenigde Staten is volgens het ontwei p verboden aan idioten, krankzinnigen, armlastigen of die kans hebben zulks te worden, vei oordeelden we gens onteerende misdaden, polygamisten (polygamie is veelwijverij), anarchisten, socialisten, lijders aan walgelijke ziekten en personen die een contract tot het verrichten van bepaalden arbeid hebben aange gaan. Het wetsont werp heeft veel kans dat het zal aangenomen worden. Het officieele bulletin omtrent den toestand des koniugs luidt In de laatste 24 uren heeft Zijne Majesteit de koning veel geslapen. Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken en gevoelde zich minder opgewekt. De heer A. D. Smit, te Amsterdam, heeft aan den minister van oorlog een adres gericht, waarin hij dezen mededeelt dat hij een uitvinding gedaan heeft, welke in oorlogstijd goede diensten kan be wijzen De heer Smit heeft namelijk een torpedo luchtballon uitgevonden, waaruit granaten in het vijandelijke leger kunnen geworpen worden, terwijl de ballon zoodanig is ingericht, dat hij ongedeerd kan terugkeeren naar de plaats, waar hij opgelaten is Die uitvinding biedt de heer Smit den minister van oor- log tegen nader overeen te komen voorwaarden aan ter wij! hij zich bereid verklaart haar eerst aan het oordeal van officieren, die van de luchtvaart óp de hoogte zijn, te onderwerpen De directeur der Staatsloterij heeft ter ken nis van collecteurs en voormalige gedelegeerden der eerste klasse van de Staatsloterij gebracht, dat vol gens aanschrijving van den minister van financien, het den minister uit de opgaven van de collecteurs van het lotendebiet der 328ste loterij overtuigend gebleken is, dat het aankoopen van loten bij debi- fanten en particulieren het middel is, waardoor som mige collecteurs een zeker aantal loten van hunne amhtgenooten overnemen. Van enkele collecteurs vooral worden langs dezen weg loten aangekocht dooi andere collecteurs, wel ke omweg, die slechts dient otn der administratie het spoor bijster te maken, behoort afgesloten te worden. Op last van den minister heeft de directeur daar om de collecteurs der Staatsloterij aangeschreven, geene aan andere collecteurs uitgegeven loten over te nemen van particulieren, debitanten of voorma lige gedelegeerden le kl., en deu collecteurs daar bij medegedeeld dat, indien zij aan deze uitnood! ging gehoor geven, gestrenge maatregelen tegen hen genomen zullen worden. Door het Departement van Waterstaat Han - del en Nijverheid is in de Staatscourant geplaatst bet ovei zicht van bet vervoer op de Spoorwegen over de maand October 1888. De Spoorweg-onderneming Mechelen Terneuzen komt daarin voor met de volgende cijfers Vervoer: 46156 reizigers, 28 Tonn. (1000 K.G.) bagage en 31,684 Tor,n, bestel-, ijl- en vrachtgoederen. Ontvangsten: ƒ13,428.14 van de reizigers, ƒ176.22 aan bagage, ƒ29,616.80 aan bestel-, ijl en vrachtgoederen en ƒ611.03 aan diverse ont vangsten. Totale ontvangsten over de maand Oct. 1888 ƒ43,832.19, en over die maand 1887 ƒ89,994.87. Sinds 1 Januari 1888 4*0,607.67 en sedert dat tijdstip 1887, ƒ867,422.81. Ontvangsten per dag en per kilometer van at 1 Jan. 1888, ƒ21.24 en van af 1 Jan. 1887, ƒ17.71. Bij de gehouden herstemming voor een lid der Piov. Staten in het district Tholen is geko zen de beer A. Hollestelle (anti-rev.) met 600 stemmen. Op den beer N. Polderman (lib.) waren 437 stemmen uitgebracht. In het district Hulst zullen dit jaar in genoemd collegie moeten aftreden de heeren P. Moes (a. r.) mr. A. C. B. Thomaes, mr. F. J. F. M, Walter en P. F. Fruijtier (allen R. K.) en in het district Sluis de heeren M. Mazure, mr. F. J. Brevet en H. G. Hammacher (allen lib.) AXEL, 25 Januari 188 9. Aanstaanden Dinsdagavond laatste mu— ziekoefening van Concordiain de maand Januari. Woensdagmiddag trad als spreker op in de Ned. Herv. kerk alhier, de heer Boas, met het doel het nut en de werking te verklaren der in richtingen, bekend onder den naam „Militair te huis." Naar aanleiding van Spreuken 22 vers 6 „Leer den jongen de eerste beginselen naar den eiscli zijns wegs; als hij ook oud zal geworden zijn, zal hij daarvan niet afwijken," sprak de heer Boas een inleidend woord om daarna tot de zaak zelve te komen. De inrichtingen, door den heer Boas besproken, verdienen onzes inziens alle aanbeveling. De mili tairen vinden in het Te huis, dat voor allen open staat, kosteloos gelegenheid tot het lezen van dag bladen, tijdschriften, goede boeken, enz. De ge zelligheid heerscht er bij uitnemendheid. In som mige inrichtingen bevindt zich een orgel of een piano. Ook worden van tijd tot tijd godsdienstige bijeenkomsten gehouden, welke door ieder mogen bijgewoond worden. Aan het buffet zijn allerlei ververschingen ver krijgbaar behalve sterke drank. Ongetwijfeld wer ken dergelijke inrichtingen zeer gunstig, getuige de talrijke vooi beelden door spreker aangehaald, dat menige losbol, door een paar malen het mi litaire Te huis zijner garnizoensplaats bezocht te

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1