Riuncnlandsch Nieuws. bouwer En waarom? De fabrikanten begonnen te contracteeren en reeds den toekomstigen oogst voor een gedeelte re betalen door het geven van voorschot Mag nu op zichzelf het geven van ee- nig voorschot geen nadeel zijn, de fabrikant stond toe en staat nog toe dat juist met dat voorschot gezwendeld wordt op de grootst mogelijke wijze. Is eenmaal de tijd daar dat de prijs per 1000 ki lo is vastgesteld, dan is het geen zeldzaamheid, dat op één dag vier verschillende agenten aanzoek komen doen om te contracteeren. De kléine boer is zoover gekomen, dat hij reikhalzend naar het oogenblik uitziet, dat meer „pittengeld" gedeeld wordt, om daarmede zooveel mogelijk andere ver plichtingen na te komen, en vraagt eene som op voorschot naar gelang zijner financieele behoefte. Dit bedrag wordt gedeeld door ƒ75, dat is het toegestane voorschot per H. A. en men vult de uitkomst in als het cijfer, dat het getal gecon tracteerde H. A. aangeett. Werden al die ge contracteerde H. A.met bieten bezaaid, er zou ze ker geen bouwland genoeg aanwezig zijn. En de ze zwendelarij is ieder fabrikant bekend uit de te korten, die zich jaarlijks voordoen, doch men acht er zich niet boven verheven en maakt geen ein de aan die walgelijke concurrentie der agenten, die zich voor een H A., ja zelfs voor 1/7 H. A. half dood loopen. Bij den regelmatigen achteruit gang van den landbouwer zijn de grondbezitters zoo overtuigd, dat. de beetwortelteelt er mede de hoofdaanleiding toe is en blijft, dat zij reeds bij groot-en getale die veelgezegende teelt verboden hebben, omdat juist door de tietenteelt veel pacht beloofd wordt, maar veel aan den strijkstok blijft hangen. De uitgeloofde prijs van ƒ12 levert geen bewijs, dat de fabrikant in het belang van den landbou wer handelt. Hun zijn wel andere maatregelen bekend. De landbouwers krijgen zaad thuis van bieten met hoog suikergehalte, de fabrikant geeft 50 percent geld meer, doch d6 boer levert maar de helft der bieten van vroeger en profiteert er dus niets bij. De heer B. heeft beetwortelen scheikundig la ten onderzoeken. De beetwortel van zaaizaad Ro- se no. 1 bevatte 14 pet. suiker en die van wit fa - briekzaad 18 pet. Rekent men nu dat roode bie ten gemiddeld 36000 kilo en witte 24000 kilo per H. A. opleveren, dan krijgt men, de eerste bere kend tegen 14 pet, en de andere tegen 18 pet. sui ker, eene verhouding van 5040 en 4320 kilo sui ker. Berekent men nu de roode biet tegen ƒ10, dat is dus ƒ360 per H. A. en de witte biet ƒ12, dat is ƒ288 per H. A., dan wordt een kilo sui ker der roode biet betaald met 36%oiodat is ruim 7 cent- van de witte biet 58, i3!o dat is 6 7* cent. Duidelijk is het den heer B dus, waarom aan de landbouwers het zaad der witte bieten, die te genwoordig veel overeenkomst hebben met andij- viestronken, wordt toegezonden, en men mets van roode bieten weten wil. VIJFDE HOOFDSTUK. De ondergaande zon wierp hare laatste stralen door de vensters van de houtvesterswoning. De ou de Krautz zat peinzend in den leuningstoel voor de schrijftafel, ondersteunde het grijze hoofd met de hand ei. rookte uit eene met zilver beslagene meer schuimen pijp, die zijn vader reeds gehad had. Zijn gedachten waren zwaarmoedig en onaangenaam. Daar Karei door zijne wonde het huis nog niet verlaten mocht, zoo bad hij alleen te waken voor het jachtgebied, Sedert drie dagen had hij in het bo?ch het spoor gevolgd van den wilddief en had zich door zijne hooge jaren niet laten terughouden zelfs 's nachts op de loer te liggen om den strooper le snappen. Hi] gevoelde zich daardoor verplaatst in een tijd ongeveer twintig jaar geleden, toen hij ook het spoor van een wilddief ver7olgd had vervolgd met in spanning aller krachten. Herinneringen, die hij meen de reeds lang begraven te zijn, kwamen met alle macht weer in hem op. Hij zag zichzelven weder als jonge man in den bloeitijd zijns le7ens. In zijn huis heerschte een goede engel, zijne vrouw, die hem wist te leiden, wier zachte hand vaak genoeg de rimpels van zijn voorhoofd streek en die met weinig woorden meni ge hartstochtelijke uitbarsting wist te bezweren. De fabrikant diende zaaizaad te verschaffen, dat op goeden grond 86000 kilo's per H. A. geeft of contracten te sluiten op suikergehalte, zonder dat zal ieder groot landbouwer genoodzaakt zijn de bie tencultuur af te schaffen en zullen de pachters weldra geen beetwortels meer mogen verbouwen. Blijft de totstand zooals bij is, dan slaan de fa brikanten zichzelf de glazen in. Zietdaar het belangrijkste uit het zeer lezens waardige opstel van den heer Beijerman. "VVe zijn zeer benieuwd of de heer Jager, thans reeds van twee zijden aangevallen, op beide stukken het stil zwegen zal bewaren. De Staatscourant meldt Ofschoon Zijne Majesteit de Koning de laatste 48 uren minder rustig beeft doorgebracht, blijft volgens verklaring der geneesheeren de toestand des Konings voor het oogenblik bevredigend. De voeding verbetert iets, en de krachten gaan lang zaam vooruit. De toestand des beeien Van Oserbruggen, lid der 2e kamer, is thans buiten gevaar. De eerste kamer heeft vrijdag met 34 tegen 12 stemmen de wetsvoordracht verworpen tot ver zekering van de toepassing van bij het wetboek van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming. Het waarschijnlijk gevolg hiervan zal zijn, dat eene regeling van de zaak opnieuw zal worden onder nomen. Tot uitvoering vün art. 187 der Grondwet is een ontwerp van wet omtrent den staat van oorlog en beleg door het Departement van oorlog in gereedheid gebracht. De indiening van dit ont werp bij de Tweede Kamer kan spoedig worden tegemoet gezien. Door de Zuid-Holiandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is aan den heer Braakenhurg, arts, en J. L. C. Wortman, candidaatarts, beiden wonende te Leiden, toege kend de zilveren medaille met daarbij behoorend getuigschrift wegens hun menschlievend hulpbe- toor, verleend aan de drenkelingen van het op 21 Nov. 11. onder de kust van Ouddorp verbrijzelde barkschip „Atalanta." Genoemde heereri vertoef den destijds te Goedereede. AXEL, 2 3 Januari 1889. Morgenmiddag (Woensdag) om 2 uur zal de heer Boas in de Ned. Herv. kerk alhier optreden tot bespreking van de wenscheiijkheid, dat in iedere garnizoensplaats een tehuis zij waar de militairen goed° lectuur, ververschingen en omgang met be schaafde menscben kunnen verkrijgen, zulks tot vermindering van het misbiuik van sterken drank in cantines en herbergen. Eene geachte, voordeelige betrekking, een aange naam tehuis, eene geliefde vrouw en een gezonde driejarige knaap, die 's vaders trots was dat al les was zijn. Daar opeens werd, als door een blik semstraal uit den hemel, geheel zijn geluk vernietigd door eene onbezonnen daad in een onbewaakt oo genblik, door eigen schuld. Woeste drift, die zijn verstand benevelde, verleidde hem tot eene hande ling, die een berouw van twintig jaren niet onge daan had kunnen maken, noch had kunnen uitwis- schen. Niemand dan zijne vrouw wist van zijne schuld. Zij leed met hem en zweeg, tot hare zwakke krach ten onder den last bezweken. Drie maanden na dien verschrikkelijken nacht, waarin de daad geschied was, droeg men haar ten grave. Aan haren ver stijfden boezem lag een jeugdig wicht, geknakt door den dood, nog eer het de oogen voor het licht ont sloten had. Van dien tijd af was er zelden eene vreugdestraal gevallen in het leven van den eenzamen m&n, en zelfs het voorspoedig opgroeien van zijn zoontje, de eenige nalatenschap der dierbare overledene, kon geen lach van voldoening op het sombere gelaat tooveren. Het knagend verdriet over het onherstelbaar verlies en het bewustzjjn van schuld hadden zijne haren voor den tijd vergrijsd en diepe voren in zijn gelaat gegroefd. Wordt vervólgd.) Aanstaanden Donderdagnamiddag om 3 uur houdt, volgens achterstaande advertentie de alhier bestaande vereeniging van suikerbieten verbouwers eene vergaderiug ten huize van P. Koole. Ofschoon deze vereeniging nog zeer jeugdig is, telt zij reeds een groot aantal leden. Het is echter te verwonderen, dat dit aantal niet minstens twee maal zoovee! bedraagt, daar toch het doel der vereeniging gewichtig genoeg mag geacht worden, dat ieder landbouwer daaraan zijn steun verleent. Door eendracht sterk is de leusEn voorwaar, j geen betere naam had hier gekozen kunnen wor- den. Maar een onomstootelljke waarheid is het ook, dat, hoe grooter de eendiacht is, des tester- kor de vereeniging zal zijn en daarom, landbou wers, in uw eigen belang, sluit u als één man aan Gisteren heeft alhier, ten overstaan van den notaris W. C. de Smidt te Schoondijke en ten verzoeke van Dav. de Blaaij alhier, de veiling plaats gehad, van a. eene partij zeer goed bouw land, groot 6 gem. 254 R. (G.M.) in den Buthpol- der gem. Axel, waarvan kooper werd de heer L. de Feijter Pz., alhier voor 600 per 44 A. 56 c.A. en van h. een hecht en sterk woonhuis, met erf en groote schuur, op en met 6 A. 74 cA. grond in de Koestraat, waarvan kooper werd de heer Salomon Scheele Jz. alhier voor ƒ1760. De loting voor do nationale militie in het 'nopende jaar zal plaats hebben in de gemeenten er. op de dagen en ui en als hieronder zijn aange wezen Axel, Maandag 11 Febr., des voorm. te 9 u. voor Axel, Zuiddorpe, Overslag en Westdorpe, te 10,30 u. voor Terneuzen en Hoek en des nam. te 1,30 voor Sas van Gent, Philippine, Koewachten Zaa inslag. Hulst, Dinsdag 12 Febr. des voorm. te 9 u. voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. IJ z e n d ij k e, Donderdag 14 Febr., des voorm. te 9 u., voor Groede, Breskens, Nieuwviiet, Wa- tei landkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biei vliet en IJzendijke. Sluis, Zaterdag 16 Febr., des voorm. te 9,30 u., voor Sluis en Retranchement, te 10,80 u. voor Cadzand, Oostburg en Zuidzande en te 11,45 u. voor Aardenburg, St. Kruis en Ede. Door gedeputeerde staten van Zeeland zijn ver der, ter bepaling van bet aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk door de pro vincie in de lichting voor de nationale militie van 1889 moet worden grieverd, samengevoegd o. m. de gemeenten Zuiddorpe en Overslag, Ossenisse en Hengstdijk. Vrijdagnamiddag is te SintNicolaas na eene langdurige ongesteldheid overleden de Weledele Heer Theodoor Janssens, die, benevens veie ande re eervolle betrekkingen, ook die van Voorzitter van den raad van bet Bestuur van de Spoorweg- Maatschappij Mechelen - Terneuzen bekleedde. Om zijn degelijk karakter, zijn doorzicht enken nis van zaken, zijn verdienstelijkheid als mede burger, wordt zijn afsterven, alhoewel noch on voorzien, noch onverwacht, ten zeerste betreurd. De plechtige begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 23 dezer, 's morgens om 10 uur, waar bij eenige leden der kamer van volksvertegen woordiging zullen worden afgevaardigd om hun nen hooggeachten collega de laatste eer te bewij zen. Naar men verneemt zijn de heeren H. G> Hammacher en J. G. Gerritsen te Groede, voor nemens om ontslag te nemen, als leden van het voorioopig bestuur der lib. Kiesvereeniging „Volks onderwijs" in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag is tot predikant beroepen de weleerw. heer ds. Kar- res, te Brüinisse. Ds. L. Bouma, pred. bij de Chr. geref. ge meente te Driessen, heeft het beroep naar die ge meente te Terneuzen aangenomen. Hontenisse 20 Jan. De heer E. Bolsius, districts inspecteur der Ned. Am. stoomvaart Mij, hield he den avond voor ongeveer 200 personen in het ho tel „St. Hubert," bewoond door de wed. J. S. Verbist, te Kloosterzande zijne in het vorige nomrr.er dezer

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2