Gemengd Nieuws. Handelsberichten. - Men schrijft uit Sas van Gent aan de M.Ct.: Dat de kinderen ais het ware van natuie neigd zijn, al hunne centen te versnoepen, zullen allen, die zich in het bezit van kinderen mogen verheugen, bij ondervinding weten. Op zichzelf' kan dat ook geen kwaad doch een noodwendig en minder gewenscht gevolg is, dat het verteeren van al wrat men heeft het kind bij blijft op lateren leeftijd, terwijl toch iedereen verplicht is, wil hij behoorlijk door de wereld komen een gedeelte van zijn inkomen te besparen. Ten einde den geest van spaarzaamheid op te wekken is onder de kin deren der openbare school te Sas van Gent, op y hertiaald aandringen van den burgemeester, eene spaarbank opgericht, die aanvankelijk veel kans van slagen voorspelt. In weinige gemeenten i« het kwaad zoo groot alö daar. Het is toch gebleken, dat in sommige snoepwinkeltjes aan de kinderen de gelegenheid wordt verschaft om voor geld te spelen niet alleen maar dat er zelts sterke drank wordt Verschaft. Geen wonder dan ook dat jongens van 15, 16 jaar al hun zakgeld naar de kroeg brengen en dat men seden op rijperen leeftijd, die in den winter met armoede hebben te kampen, bij kermissen of an dere feestelijkheden niet tot bedaren zijn te bren gen voor dat al het geld verteerd is. De treuri- ge waarheid mag niet verzwegen worden dat het armbestuur op bevel van den raad maatregelen heeft genomen om te vooi komen dat sommige be deelden, bet geld dat zij kregen om levensmidde len aan te schaffen, aan jenever besteedden. - Uit IJzendijke schrijft men aan de N. R. Ct Wanneer zal de tram Schoondijke Eecloo in exploitatie komenNiettegenstaande het benondig de kapitaal zoo goed als gevonden moet zijn, ook Voor liet Nederlandsche gedeelte, is de vraag wie de zaak zal drijven, vein: van opgelost. Naar het schijnt wordt aan het comité voor het vak Schoon dijke IJzendijke- Belgische grens belet de exploi tatie ter hand te nemen, waarom het een voor- si el deed, haar op te dragen aan eenige heeren uit Antwerpen. De Raad der gemeente Eecloo ver wierp verleden week dit voorstel en hield vast aan ten vroeger uitgesproken verlangen om de ex ploitatie openbaar aan te besteden bovendien zon Breskens en niet Schoondijke, het eindpunt moe ten zijn. Men ziet, zoo de lijn tot stand komt, zal ook zij hare lijdensgeschiedenis hebben. Van de wiföe, hoe in deze zaak gehandeld en geïntrigeerd wordt zal misschien kunnen blijken, wanneer de minister van waterstaat voldoet aan de vraag van den heer Van Kerkwijk om inlichtingen. - De heer C. Ie Nobel te Oostburg, vierde jl. Üinsdag, onder vele blijken van belangstelling, tien dag waarop hij voor 25 jaren tot notaris aldaar werd benoemd. Het hoofdbestuur der Nedcrl. Pi otectionistische Landbouwvereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de Nederlandsche landbouw in een onhoudba- ren toestand verkeert. De adressanten verklaren gaarne te zien, dat de officieele raadgevers onzer regeering thans druk studie maken van hetgeen in andere landen, als in Belgie, in Frankrijk, en in Duitschland vooral, ter ondersteuning van den landbouw bij maatregelen Van inwendig bestuur gedaan wordt; maar zij ver oorloven zich er nadrukkelijk op te wijzen, dat men daar niet verzuimd heeft tevens „het recht- streeksche middel" aan te wenden, namelijk het ^hefïën van een gepast invoerrecht op de vreemde voortbrengselen, die hunne markten overstroomen. Men schijnt er wel van overtuigd te zijn, dat slechts onder deze voorwaarde andere nuttige maat regelen, als verspreiding van landbouwonderwijs, organisatie van het landbouwkrediet, proef- en landbouwstations enz. de heilzame vruchten zul len afwerpen, die men er onder normale omstan digheden zonder twijfel van mag verwachten. Adressant verzoekt daarom de Tweede Kamer het hierheen te willen leiden, dat ook in ons land van vreemde granen en meel een doelmatig in voerrecht worde gelieven, in den geest van art. U der organieke wet van 12 Juli 1821, ten ein de daardoor een dam worde opgeworpen tegen den buiterisporigen invoer van vreemde landbouw voort- brengselon, die thans op onzen eigen bouwgrond den arbeid lamlegt, duizenden reeds geruïneerd heeft en veel nadeel heeft toegebracht aan de ge- heele nijvere bevolking van ons land. Verder zou door een invoerrecht te heffen van uit den vreem de ingevoerde margarine en andere vetwaren aan de Nedeilandsche zuivelbereiding bescherming kun nen worden verleend. Het is echter de bedoeling van adressant met, bij dezen uitsluitend voor graanrechten op te tre den. Reeds, ingevolge hare statuten is de vereeni- ging geroepen tot behartiging van den nationalen ar beid in zijn ganschen omvang. Daarom wordt, aan gedrongen op eene a'gemeene herziening onzer han delstarieven in de beschermende richting; eene her ziening, in wier kader de hiervoren aangeduide voort brengselen zouden opgenomen worden, latende a- dressant verder de bijzondorheden dezer veel omvat tende regeling aan de wijsheid der Vertegenwoor diging over. N. R. Ct. Woensdagmorgen trad te Arnhem een schipper een zuurhnis binnen in de Langstraat, waar hij een paar koppen thee dronk; toen de man wilde betalen, ontnam de vrouw des huizes hem zijne portemonnaie met geld en liep daarmede naar 'bo ven. De schipper die haar wilde achtervolgen werd door twee andere vrouwen, die hij niet wist waai zij opeens vandaan kwamen, tegengehouden en de deur uitgezet Tegen de zuurvrouw en hare hand langsters is eene vervolging ingesteld. Een handelsreiziger voor eene Rotterdamsche firma bevindt zich weder met zijne velocipede (safety) in het voormalig 4e en 5e district van Zeeland. Vier achtereenvolgende reizen bezocht hij op die wijze zijne clienteele in Zeeland met het beste succes, hoewel hij pl. m. 15 kilo bagage met zich voert. Hij roemt over het algemeen den toestand der wegen, en betreurt het, dat in Zee land in het geheel zoo weinig liefhebberij voor het wielrijden en daardoor zoo weinig aansluiting hij den algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond ia. Uit Varseveld wordt aan de Zutph. Crt. ge schreven Een Binnenheurnsche boerenkleermaker was jl. Vrijdag onder IJzerloo uit werken geweest en keerde 's avonds laat in gez°ischap van zijn kost baas, die hem had afgehaald en de naaimachine, benevens andere kleermakersgereedschappen, in een korenzak gewikkeld, op een kruiwagen mee voeiende, huiswaarts. Toen zij de boerderij „het Bosker'' goed en wel voorbij waren sprong uit het donker eensklaps een manspersoon voor hen ip den weg, aie den kruier, zonder iets te zeggen met forschen arm aangreep en stevig omkneld hield. De onthutste kleermaker trok onmiddellijk zijn stok om zijn kameraad te helpen en sloeg onge nadig op de onverwachte verschijning los „Wat, durf jij een ambtenaar slaan riep de geslagene. m „Een ambtenaar De kleermaker be teugelde onmiddellijk zijn stok, die andermaal dreigde neer te dalen. Een ambtenaarDoch de man had geen tijd om van zijne verrassing te be komen, want eensklaps trof hem van achteren een stokslag op het hoofd, die hem ter aarde deed storten en voor een oogenblik het denkvermogen benam. Vier ambtenaren waren bezig hun plicht te ver vullen en wilden nu het pak op den kruiwagen visiteeren, waartegen de aangevallenen protesteer den, tenzij men zulks in eene van de naastbijzijn- de boerenwoningen wilde doen. Des ondanks moesten zij voor de overmacht zwichten en werd hun pak op den weg gevisiteerd. Toen dit geschied was, konden de vrienden hun weg vooitzetten. De grondeigenaar L., die des winters te Ber- ljjn verblijf houdt, ontving eenige dagen geleden, een telegram om naar zijn in Mecklenburg gelegen landgoed te komen, daar zijn zoon Frits, een vijf en twintigjarig jonkman, die het goed van zijn va der beheerde, tengevolge van zenuwzinkingkoorts, bedenkelijk ziek lag. Toen de vader aankwam was het te laat, zijn zoon was reeds gestorven. Twee dagen lag de overledene reeds op het doodsbed en den volgenden dag zou de begrafenis plaats vinden, toen eensklaps de hond, die bij het lijk was gebleven, op de borst van den doode sprong. Het dier likte 't gelaat van zijn meester en krabde diens rechterwang stuk. Uit de wonde kwam rood bloed te voorschijn. De verbazing der familieleden ging weldra in groo- te blijdschap over, toen 6en te hulp geroepen ge neesheer verklaarde, dat de gewaande overledene schijndood was. De jonge man keerde werkelijk tot het Jeven terug en men hoopt dat hij volko men zal herstellen. Uit Friesland schrijft men Eene eigenaardige gewoonte in vele Friesche plat telandsgemeenten is het houden der zoogenaamde buurtvergaderingen, die veelal plaats hebben in de eerste maand van het jaai. Zij worden bijge woond door een twaalf- of veertiental buren, die veelal op veibeuit van boete, gehouden zijn daar op te verschijnen om een avond met elkaar te zitten praten. Het eenige werk, dat er verricht wordt, is gewoonlijk het voorlezen van het regle ment, dat de burenplichten regelt, in het geval van een sterfgeval. Dan moeten de naaste bu ren ter weerszijden zorg dragen, dat het lijk wordt „afgelegd" dat bijtijds aangifte wordt gedaan van hef overlijden en verder van alles wat op de be grafenis betrekking heeft. Op de zes mannelijke buren aan weerszijden rust de taak als dragers op te treden, of althans een drager te stellen. Op verzuim dier plichten zijn alweder boeten gesteld, die natuurlijk, bij volslagen gemis van dwangmid del en, eigenlijk vriendelijke verzoeken om betaling zijn, die overigens niet geweigerd werden. Trou wens dergelijke verzuimen komen hoogst zelden voo'-. Waarom echter die vergaderingen nooclig zijn, is vrij raadselachtig. Toch is er iets e.gen- aardigs in, dat de heeren van alle rang en stand, op één avond in het jaar, gezellig samenkomen om te bespreken boe men elkaar, als het uur van scheiden eenmaal komt, elkander de laatste eer en dienst bewijzen zal. wat natuurlijk aanleiding geeft, hen, die uit den kring verdwenen zijn, vriend schappelijk te herdenken. Menschen die vaak scherp gescheiden zijn door godsdienstige of staatkundige denkwijzo zitten dan vriendschappelijk bjjeen en de ;edacht,e, dat ten slotte ieders pad op een zelfde eindpaal uitloopt., wekt van zelve een gevoel van gemeenschap. Opmerkelijk is dan ook de goeie toon, die steeds op die bijeenkomsten heersebt. Het is zeker een oude, we geiooveu ook een goede ge woonte. Terneuzeri, 9 Januari. Tarwe Z. en Yl.p. 10,00 a /li ,00 m. 00,00 a00.00. Tarwe Z ,en V np. ƒ8,70 a 9,00 m. ƒ8,00 a ƒ8,60. Gerst Z. w. n. p. ƒ8,40 a 8,60 m. ƒ8,00 a ƒ8,30. Gerst Z. z. n. p. ƒ7,40 a 7,60 m. ƒ7,00 a ƒ7,25. Haver n. p. ƒ5,75 a 6,00 m. ƒ5,3u a ƒ5,70. Paardeboonen p. ƒ7,00 a 7,30 m. ƒ6,50 a ƒ6,90- Voedererwten p. ƒ8,25 a 8,80 m. ƒ7,75 a ƒ8,10. Kooke: wten bl p. ƒ9,80 a 9,80 m. ƒ8,90 a ƒ9,20. Bovenstaande prijzen zijn allen per 100 kilo. Rogge Z vl. p. ƒ5,00 a 5,3o m. ƒ4.60 a ƒ4,90. Bruineboonen p. 12,00 a ƒ12,50 m. 11,00 a 11,75. Witteboonen p. 00,00 a ƒ00,00 m. 00,00 a 00,00. Zaailijnzaad p. 12,00 a /"14.00 m. 10,25 a 11,75. Slagzaad p. ƒ9,20 a 9,40 m. ƒ8,75 a ƒ9,00. Deze prijzen zijn berekend per zak. Aardap. wat. n. p. ƒ3,76 a 3,90 per 104 kilo. Dordrecht, 10 Januari Tarwe j. Z. O. p. ƒ8,40 a 9,00 g. ƒ8,00 a ƒ8,40 Tarwe Z. n. p. ƒ6,50 a 7,00 g. ƒ6,00 a_ ƒ6,40 Rogge Overm. /'4,80 a 5,50 Gerst Z. en VI. w. ƒ5.00 a 5,40 Gerst Z. en VI. z. ƒ4,50 a 5,00 Haver Z. en O. ƒ2,00 a 3,00 Paardeboonen ƒ4,50 a 6,50 Bruineboonen 12,00 a ƒ14,00 Kookerwten bl. ƒ8,00 a 8,50 Voedererwten ƒ7,00 a 7,30 Koolzaad 11,50 a ƒ12,50 Koers van Belgisch geld. ƒ47,55 a ƒ47,60 per 100 frs.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 3