Ao. Zaterdag 12 Januari 1889. i(' Jaarg. 1 i 1 I\ M MJ k3 \J Nieuws- en Advertentieblad voor Zecuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Beetwortelen. FEUILLETON. Staatkundig Overziebt. I)it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij da «ra vond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 et. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden Baar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. O Die dingen worden in «lenlaatsten tijd druk be rederreeid. De beer H. B. Jager, beetwoi telsuikerfabrikant en voorzitter van den bond van suikerfabrikanten in Nederland zond ons even voor nieirvejaar een stuk van zijne hand piet verzoek hetzelve onder de ru briek Ingezonden stukken op te nemen. Wij heb ben geen oogenblik geaarzeld dit stuk te plaatsen daarmede geenszins willemie te kennen geven, da we instemmen met hetgeen daarin wordt gezegd. Ieder die van gevoelen met den schryver ver schilt vindt in ons blad gelegenheid, daarvan te <loen blijken. Niemand maakte echter van die gelegenheid tot nog toe gebruik. Het ,,wie zwijgt, stemt toe bleek hier nogthans eene onwaarheid, te zijn, getuige de vergadering van jl. Zaterdag alhier ten huize van den heer Koole gehouden. Daar verklaarde men toch algemeen niet het gevoelen te deelen, Uitgedrukt in het schrijven van den heer Jager. Zulks is ook niet het geval met den, heer C. J Hocke Hoogenboom, landbouwer te Zonnemaire. De 'ze heeft in een ingezonden stuk in de Middel burgsche Courant van 8 dezer zijne aanmerkin gen gemaakt op het artikel van den heer Jager, dat ook in laatstgenoemd blad werd opgenomen. Wij willen trachten zoo nauwkeurig mogelijk des heeren Hoogenbooms aanmerkingen in 't kort weer te geven, opdat belangstellenden daarvan kunnen kennis nemen. De heer H. vindt het vreemd, dat n u reeds een pi ijs wordt vastgesteld voor 1889, uit onbe kendheid ten eerste met de suikerprijzen en ten tweede met Lét suikergehalte dat de bieten in Cl OCT VEST ER V A BI EIKLCCT- NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMANN. xvi. De houtvester had zich immers gerust als den dader kunnen aanmelden, daar hij gerechtigd was den wilddief onder bepaalde omstandigheden neer te schieten - en waar was Mertens' oude korte buks gebleven Men vond geen spoor van den dader. De recht bank verklaarde met algemeene stemmer., dat Mer tens dood en waarschijnlijk vermoord was. Met na- spoiingen nam men het zoo nauw niet wie maakt er ook zooveel ophet om een armen boer, te meer. wanneer deze eene beruchte persoonlijkheid, een vrijdenker is, als deze Merlens. „God heeft hem geslagen," zeiden de menschen. „Ja, ja, dat is het loon zijner zonden Het kon niet goed met hem afloopen." Daarna stelden de goede zielen zich gerust. Toen October 1889 zullen bevatten. De niet aangesloten fabrikanten loven den prijs van het vorige jaar uit, de bond echter een gul den meer. Dit geeft geen reden om aan te ne men, dat eerstgenoemde» elf gulden voldoende ach ten, want ieder tracht zoo goedkoop mogelijk te koopen en dan het misbruik van het voorschot tenstelsel! De bond heeft den prijs verhoogd met het oog op het afgeloopen jaar, dat zoo ongunstig ge weest is. Dat is echter aan de weers gesteldheid te w ij ten. Volgens den heer .T. zou door den bond de in dustrie benadeeld en de landbouw bevoordeeld worden, wat geen enkel weldenkend landbouwer vergen zal. Tot bewijs dat er van een streven tot nadeel van den landbouw wel zeer zeker sprake is, wijst de heer H. op het feit, dat steeds verzuimd werd den landbouwers rondweg te kennen te geven dat fijner zaad werd verstrekt, dit wordt nu eerst er kend. De opbrengst per hectare verminderde daardoor zeer en weiken waarborg heeft de land bouwer dat niet nog fijner zaad zal worden ver strekt. Met het oog op de omstandigheden werd de prijs der wortels in de laatste vier jaren van 9 op 12 gulden gebracht. Wie bewijst dat genoeg op die omstandigheden gelet is. De heer H. twijfelt daaraan. Ziehier het slot van het schiijven des heeren H. „Zoolang er geen bond is opgericht, waarin fa brikanten en landbouwers samenwerken, zal, naar mijne meening, elk streven eenzijdig blijven. Om dat de bee.r Jager aan andeien huiten het vak. zelfs aan studiemanneD, de bevoegdheid ontzegt de landbouwers voor te lichten, en hij zelf die taak op zich neemt, meen ik hem als landbouwer te moeten uitnoodigen minder in «lgemeenen zin echtei kort daarop de weduwe door eene onbekende hand uit de naburige stad zes en dertig gulden toe gezonden werden, d;e, zooals in den bijgaanden brief gemeld werd, voor eene goede opvoeding van baar kind bestemd waren, en deze toezending van dien tijd at geregeld elk kwartaal herhaald werd, toen werden de boeren opgewonden en de wonderlijkste geiuchten kwamen in omloop. Had de plotselinge dood van haar man de arme vrouw tenminste bij eenige betergezinden deelneming verschaft, zoo keer den nu allen zich eenparig tegen haar. „Wie weet, wat er al tevoren gebeurd is," fluis terde men elkaar in de ooren. „De vrouw heeft misschien zelve wel deel aan den dood van Mer tens." Eenigen wilden zelfs weten, dat kort voor den moord een vreemdeling in het doip geweest was. die naar Mertens gevraagd had en den ge- heelen dag bij hem gebleven was. Dit was ook juist. Een vriend van Mertens, een molenaar, dien hij in den vreemde had leeren kennen, kwam op zijne reis te Nauenheim en ging bij hem aan. Aan dit bezoek nu van den geheimzinnigen vreemdeling werden door de brave babbelbroers en nieuwtjes- Terkoopers de onzinnigste dingen vastgeknoopt. De arme vrouw werd eene vogelvrij verklaarde, die men slechts met afschuw en afkeer ontmoette'. Langzamerhand verloor dit gevoelen wel is waar te schrijven, en meer in bijzonderheden te treden, minder oppervlakkig te oordeelen en met betër bewijsgronden voor den dag te komen; dan eerst kan zijn streven hij de landbouwers vertrouwen wekktn." Het te Parijs gehouden republikeinscii congres is thans gei eed met een candidaat tegenover Bon langer, voor de aanstaande vei kiezing in het de partement der Seine. Het is mijnheer Jacques, lid van den Parijscben gemeenteraad en behooren- de tot de geavanceerde lir.kerzjjde. Men zegt dat het congres met zijno keuze niet heel gelukkig is geweest, daar de heer Jacques geen man is, die een schitterend staatkundig verleden achter zich heeft. Hij heeft zijne candidatuur voornamelijk te danken aan de omstandigheid, dat de radicalen om hem de republikeinen zullen steunen, daar hij tot hunne partij behoort. Ondanks dat zal de heer Jacques een harde noot te kraken hebben tegen over den hoogvliegenden Generaal. De verkiezing van 27 Januari zal het voorspel zijn van den grooten slag die dit jaar in Frankrijk zal geleverd worden. Met het Panamakanaal is men ook nog niet in het reine. De aandeelhouders, gedachtig aan de oude spreuk, die zoekt zal vinden, zoeken gedurig naar een nieuw middel om een voldoend kapitaal bijeen te krijgen, ten einde het kanaal kunne vol tooid worden. Tengevolge van geldgebrek is een aantal werklieden ontslagenonder dezen hebben groote wanordelijkheden plaats gehad, zoodat de toestand in Panama als verontrustend voorgesteld wordt. Verscheidene duizenden neger-werklieden zouden, volgens berichten, de magazijnen hebben geplunderd. aan kracht, maar het ging als eene erfenis van het eeue geslacht over op het andere. Het was met moeder Mertens niet pluis, dat zag iedereen wel, en niets is den boer pjjulijker en gehater dan een ge heim in zijne naaste omgeving. Het moest alles glad en effen zijn als zjjne landerijen. Zoo groeide Anna op onder zorg en strijd. Zij was niet zoo teerhartig als de moeder, maar nam ïeene besliste houding aan tegenover den afkeer der buren. In bitteren v rok tegen de menschen, in voortdurenden strijd tegen vooroordeel en liefdeloos heid, die haar echter niet den moed en het zelfver trouwen ontnomen, maar er toe bijgedragen hadden haar bovendien reeds ernstig karakter nog geslote- ner en meer in zichzelf teruggetrokken te maken, had zij haar twintigste jaar bereikt. Daar ontmoet te Karei haar de eerste en eenige menscb, die baar minzaam en liefdevol was tegemoet gekomen, eD wiens gansche wezen haar achting inboezemde. Eene nieuwe wereld ontsloot zich voor hare blikken, eene wereld, die ver buiten de grenzen van hare geboor teplaats lag voor het eerst begon haar hart warm en jeugdig te kloppen, en werd, in plaats van met versteenenden haat, met bezielende en bevrijdende liefde vervuld. Zij wilde in het eerst zicbzelve niet bekennen, dat het zoo was. Zij verzette zich tegen het nieuwe

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1