No. 205. Woensdag 9 Januari 1889. i 1 il Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen.iz? F. D1ELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!) Nieuws. 05 Varkens, 22 ta 70 Melkkoeien, 4isen, 245 Vaarzen e 80 st. mager vea. de vorige week :r boven 'Md van fr. 1,00 '0 tot fr. 1,00 Ossen- y. 0,50 orige jzen Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij gelegenheid van de nieuwjaars-receptie aan het Belgische hof, heeft de heer Buis burgemees ter van Brussel eene belangrijke redevoering ge houden tegen den koning der Belgen. De heer Buis was vergezeld door de schepenen en een groot aantal gemeenteraadsleden dei hoofd stad, de koning en de koningin waren omringd door de waardigheidsbekleders van het civiele en militaire huis, terwijl rechts en links de ministers en enkele afgezanten geschaard stonden De toespraak van den heer Buis luidt aldus „Sire De gemeentelijke besturen van de hoofd stad en van de voorsteden van Brussel komen Uwe Majesteit de welgemeende uitdrukking aan bieden der wenschen, welke zij koesteren voor Haar geluk en voor het welslagen Harer onder nemingen. Wij weten met welke groote zorg Uwe Majes teit zich bezig houdt met alles wat strekken kan tot b6vordeiing van de welvaart des lands en der belangrijke gemeente, welke wij de eer hebben to besturen, en hoezeer aan alle werken des vredes steeds Hare aandacht en Hare sympathie gewaar borgd zijn Maar juist emdat wij zoo hoogelijk al het goe de waardeeren, dat wij verschuldigd zijn aan de vredelievende regeering der twee dooi luchtige sou vereinen, aan wier handen het lot van ons land sedert 1830 is toevertrouwd geweest, hebben wij den wensch uitgesproken, dat Belgie in het bezit -gesteld moge worden vaneen nationaal vevdedi- gingsstelsel, hetwelk billijker en tevens deugdelij ker zij dan dat. hetwelk het thans bezit. De "bevolking onzer gemeenten beseft geheel de plichten, die de bevoorrechte positie, welke Belgie inneemt, haar oplegt, en Uwe Majesteit heeft on langs, bij de warme ontvangst welke Haar de speciale korpsen der burgerwacht hadden bereid, kunnen bespeuren, welke loyale gevoelens haar bezielen alle korpsen der burgerwacht overigens wedijveren met elkaar, om zich de roeping van bewaarders der orde waardig te maken zij vra gen nog hoogere plichten te mogen vervullen, eene betere organisatie te verkrijgen, opdat zjj in het uur désgevaars een ernstigen steun kunnen schen ken aan een leger, waarin de persoonlijke dienst alle klassen der samenleving zal hebben bijeenge bracht. Aan deze wenschen wagen wij bet te herinne ren, omdat wij weten hoezeer zij overeenstemmen met de vaderlandslievende denkbeelden van Uwe Majesteit." De koning toonde zich ten zeerste ingenomen met deze woorden. Hij dankte den burgemeester van Brussel voor zijne merkwaardige toespraak en zeide ten slotte„De tijd zal komen, dat al len zich aansluiten bij de denkbeelden, welke mij dierbaar zijn en welke ten slotte zullen zegevie ren." Zooals men weet is de meerdeiheid der Belgi sche kamerleden de denkbeelden des koningsniet toegedaande ministers behielden dan ook een pijnlijk stilzwijgen bij de verschillende toespraken. Even goed als de President der Fransche repu- bleik, heeft Boulanger zijne nieuwjaarsreceptie ge houden. Paul Deroulède een warm aanhanger van den generaal hield eene toespraak eindigend met de woorden „Leve Boulanger Leve Frankrijk Le ve de RepubliekDe generaal dankte den heer Deroulède hartelijk voor zijne woorden en ook voor al hetgeen hij doet om de zaak te bevoordee- len. Gladstone, de groote oude man van Engeland, bevindt zich in Italië. Hij geniet daar de grootste vriendschapsbewijzen. Deze week zal hij waar schijnlijk een bezoek brengen aan Z. H. den Paus. De koning van Italië zal in de maand April een tegenbezoek afleggen bij den Duitschen keizer, een der bondgenooten van bet drievoudig verbond: Duitschland - Oostenrijk Italië. Overigenfe valt niets bijzonders mee te deelen. Uit Apeldoorn meldt men aan het U. D. Z M. de Koning is weder eenigszins minder wel De oude kwaal veroorzaakt Z. M. thans weder meer last. Gelukkig is dit het eenige ziekte-verschijnsel. Op uitnoodiging van H. M. de Koningin geeft de photograaf E. AKerkmeijer, te Apeldoorn, aan H. K. H. prinses Wilhelmina les in de photogra- fle. Deze lessen hadden reeds eenige dagen, dagelijks een paar uren, plaats in tegenwoordigheid van H. M. en eene hofdame, in de vestibule van het pa leis of in de speelkamer der Prinses, welke tal- looze poppen en eene groote menigte speelgoed op elk gebied bevat. Sfe De Prinses betoont in deze lessen zeer veel ge noegen en evenzeer weetgierigheid. Een correspondent der Miadelb. Ct. zendt haar de volgende waarneming: Volgens des middags te 12 uren gedane waar nemingen is de wind over het afgeloopen jaar 114 dagen zuidwest, 59 dagen west, 49 dagen noord oost, 41 dagen noordwest, 42 degen oost, 22 dag^n noord, 29 dagen zuidoost en slechts 7 dagen zuid geweest. Slechts 94 dagen was het bestendig mooi weer 81 dagen betrokken of sterk bewolkte lucht, op 81 dagen regende het veel of weinig, op 56 dagen was het vriezend, of waren er nachtvorsten, 50 dagen wind met buien. Óp 7 dagen was er onweer: 20 Maart, 1 April. 20 en 25 Juni, 22 Juli, 6 Oct. en 20 Nov.; 2 dagen storm, op 11 en 26 Maart; 21 dagen achtereen, van 14 Nov, tot 5 Dec.bleef de wind zuid west. In Juli regende het op 25 dagen slechts 7 en 8 14 en 15, 20 en 21 was het droog weer, 4 dagen hadden wij maar mooi weer en 2 betrokken lucht. Den lien met ZW. en den 12en m6t InW. wind regende het aanhoudend, en de temperatuur was zoo gedaald, dat men tegen de koude winterklee- ren aantrok. Den 4en Augustus woei een sterke westenwind met buien, en den 16en was het erg koud met noordenwind en betrokken lucht. Van 17 tot 24 September was het prachtig en warm weer, doch tusschen den 26 en 27 dier maand vroor het reedsook was er op 20 Nov. nog on weer met hagel en regen. Van 19 tot 25 Oct. was de wind sterk en aanhoudend uit het zuidwesten. AXEL, 8 Januari 188». Jongstleden Zaterdag is alhier ten huize van P Koole eene vergadering gehouden vaii belangstel lenden in de zaak van de suikerbietenteelt. De heer J. Ramondt, voorzitter der maatschappij „Vooruitgang is ons streven", opende de vergade ring met de mededeeling van het doel der bijeen komst, nl. tot aansluiting bij den Bond van suiker- bietenteelers tegen contracten der suikerfabrikanten. Alvorens tot de orde der werkzaamneden over te gaan, werd eene ljjst ter deelneming openge steld. Bij den Bond sloten zich 65 leden aan. L»e jaarlijksche contributie bedraagt /0,25. Thans kwam aan de orde de benoeming van een bestuur, waartoe verkozen werden de heeren F. van Hceve, met 27 stemmen tot voorzitter, (de hee.r W. de Koeijer bad voor deze benoeming bedankt), W. Dieleman Pz. met 42 tot secretarie en J. Van Dixhoorn Mz. met 25 stemmen tot penningmeester, De voorzitter (de heer P. van Hoeve) gaf voor lezing van het concept-reglement van den heer Groe- neveld de Kater te Noordgouwe, 't welk bjj accla matie werd aangenomen. De heer J. van Hoeve bracht thans in herinne ring of de heeren leden ook kennis hadden geno men van het ingezonden stuk van de haml des heeren H. B. Jager te Rozendaal, in de Axelsche Courant van 1 dezer en of zij het gevoelen in dat schrijven uitgedrukt, deelden, meenende dat zulks niet het geval kan zijn bij de bietenverbouwers, omdat zij veiondersteld worden te zeer overtuigd te zijn van de ongepaste contracten der fabrikanten. Het gevoelen van den heer Van Hoeve werd al gemeen gedeeld. Voorts werd nog besloten om den heer A. Die leman te Axel-Sassing, die de vergadering der af gevaardigden van den Bond, den i Januaii te Ze venbergen te houden, zal bijwonen, de volmacht vau het bestuur te schenken. Verder werd nog van gedachten gewisseld om trent het doelmatig contracteeren van bieten. Hier omtrent werd echter vooralsnog geen besluit ge- men. De vergadering werd daarna gesloten. In het afgeloopen jaar was de loop der be volking onzer gemeente als volgt Geboren 61 mann 66 vrouw., totaal 127, waar onder 2 tweelinggeboorten en 4 onecht geboren. Overleden 36 mann., 39 vrouw., totaal 75. Levenloos aangegeven 4 maDn., 3 vrouw., totaal 7. Er werden 29 huwelijken gesloten, als 26 tus schen jongmar.s en jongedochters, 2 tusschen jong- mans en weduwen en 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter. In de gemeente vestigden zich 66 mann., 56 vrouw., totaal 122, terwijl zijn vertrokken 64 mann., 48 vrouw., totaal 112. Bevolking op 31 December 1887 1600 mann., 1652 vrouw., totaal 3252. Vermeerderd door geboorte en vestiging met: 127 mann., 122 vrouw., totaal 249. Verminderd door overlijden en vertrek met 100 mann., 87 vrouw., totaal 187.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1