Staatkundig Overzicht. pèrsoonlijke of plaatselijke omstandigheden reke ning houden en verleunen b.v. drie maanden vrij- stelling mits in de andere maanden zooveel meer wordt betaald. Polderland was bang, dat men liem bij wanbetaling wegens ziekte zou schrappen, maar ook hiervoor bestaat geen vrees, want wie zelfs vier maanden ten achter is, kan het ach terstallige inhalen. Piet had hem gezegd, dat de boeren het gemakkelijk voor hun volk konden be talen, want dat de loonen veel te laag waren. .,Maar buurman, je weet toch wel, dat de boer er allerminst staat op kan maken, dat zijne arbei ders bij hem blijven, en wil de boer in dit op zicht iets doen, zonder zich tot jaarlijksche bij dragen te verbinden, dan kan hij voor ieder ot eenigen zijner arbeiders van tijd tot tijd eene som storten. Want ook door zulke ongeregelde stor tingen kan een pensioen verzekerd worden en zoodoende blijft zoowel de boer als de arbeider vrij man." „Ja wel," kreeg ik ten antwoord, ,.maar Klaas had er zooveel op tegen, dat hij voor een ander zou betalen, als hij vóór dien tijd kwam „te sterven, en dat vind ik toch ook." „Maargoe de vriend! van mijn tractement als onderwijzer wordt ieder jaar 14 gulden afgenömen voor een pensioen, dat mij eerstop 65 jarigen leeftijd wordt uitgekeerd, en ik weet toch ook niet of ik dan wel een ander daarvan de voordeelen zal ge nieten. Uw buurman was nog pas een jaar te gen brandschade verzekerd, toen alles van hem verbrandde, en ik heb al vijfentwintig jaar be taald, zonder nog eene cent uit. dat fonds getrok ken te hebben. Zal ik nu zeggen, dat ik die maatschappij hartelijk bedank en niet langer be taal, immeis neen 1" „Hoor eens meester, ik ben tegen u niet opge „wassen, maar voor mij is de contributie te gioot!" „Dat mag al waar zijn buurman, maar des te sterker dring ik er bij uwe zoons op aan, dat zij zonder uitstel toetieden; watu te zwaar vajt kun nen zij bij goeden wü zooveel te gemakkelijker. Wel Kobus, mag ik op u rekenen „Ja meester, als er meer zijn, dan zou ik er ook „wel toe besluiten, maar één man beteekent toch niet." „Mis beste jongen, ieder moet hier voor zichzelven staan, en zijt. gij de eerste, licht vol gen er meer. Uwe zuster Trijntje heeft een goe den dienst, en houdt vast elk jaar een aardig duit je over; welnu, ook voor haai staat de gelegen heid open om zich een pensioen te verschaffen. Zeg, dat zij tien jaar achtereen een sommetie stort, dan is zij in haar ouden dag, ook al komt zij tot geen huwelijk, voor gebrek gevrijwaard. En uw vriend Gerrit kan als schildersknecbt ook al deelnemen. Zou hij van 7 tl 8 gulden per week niet zooveel kunnen afzonderen, dat hij op leeftijd gekcmeta vijf zes gulden per week te trekken had En komt het in den ambachtsstand niet vaak voor, dat men uitmuntend met een somme tje van 5 a 600 gld. zou geholpen zijn. Welnu, ook daarvoor bestaat hier gelegenheid, 't Is een Daarbij had hij uit den vreenjae, waarin hij, om on aangenaamheden met zijn vader, verscheidene jaren doorgebracht had, denkbeelden meegebracht, die ge heel in strjjd waren met die van Nauenheim. Na den dood zijns vaders kwam hij terug, nam eene arme weeze tot. vrouw, bracht haar, in zijDe hut, leelde stil en arbeidzaam, stoorde zich aan nie mand en ging' met niemand om. Allen stemden dan ook daarin overeen, dat hij een man was, dien men niet vertrouwen kon. Zijne vrouw had geen verstand genoeg om zijne eigenaardigheden te begrijpen, noch invloed om ze te veranderen of het ruwe van zijn karakter te verzach ten. Zij beminde hem, zorgde voor hem en vervul de hare huiselijke plichten. Om den afkeer der men- schen bekommerde zij zich weinig en zij zou volko men gelukkig geweest zijn, zoo Mertens niet een ge brek gehad had, dat haar veel kommer berokkende hij stroopte met eene onverschrokkenheid, die hem alle gevaren van een dergelijk onwettig bedrijf deed verachten. In het Opperbeiersche gebergte, waar hij als hout hakker zijn brood verdiend had, nadat hij het ouder lijk huis verlaten had, was hij een weinig woest ge worden. Daar boven in het woudgebergte had hij ka meraads gevonden, die bem in alle jagerskunsten en listen inwijdden, hem de buks leerden hanteeren, fonds voor den werkman, zeideik u, en hoe meer gij er mede op de hoogte komt, hoe beter ge zult beseffen, dat hier in waarheid het belang van den werkman beoogd wordt. Gelooft mij vrien den, uwe bezwaren zullen wegvallen, zoodra het u ernst geworden is, als gij zegt, dat gij met be zorgdheid den ouderdom verbeidt. Gij zult zon der dralen u in dit fonds laten opnemen, zoo ge u spiegelt aan uwe oude en arme lotgenooten voor wie het onherroepelijk te laat is. Z ij eten armebrood, ja moeten vaak bedelen; g ij kunt. als de Heer u in het leven spaart, uw eigen brood eten en hebt niemand te bedanken." Kobus Polderland, mijn lezar, ging u voor. Laten velen hem voigen, opdat na weinige ja ren bet Nederland:,ch Werkliedenfonds in waar heid geworden zij. wat het zijn wil en kan: een weldaad voor den werkmansstand door ge heel ons land. Dit is de wensch van eenen, die als knaap on der u opgroeide, als jongeling n verzelde naar den akker, en als man uwer gedenkt en zich betoonen wil Uw vriend, Meester Dorpman. De vroede mannen zijn goheel Europa door met vacantie om nieuwjaar te wenschen, zoodat in de vergaderzalen der volksvertegenwoordigers dezer dager eene akelige stilte heerscht. Voor ons blijft dus niets anders over, dan mei ding te maken van datgene wat in het allerlaatst van het atgeloopen jaar nog belangrijks is voor gevallen. De Belgische Senaat heeft met groote meerder heid het wetsontwerp aangenomen omtrent bet gebruik van het Vlaamsch bij de strafrecbtsple ging in Vlaamsch Belgie. De debatten werden zeer kalm en duidelijk gevoerd. De beer d'An- drimont van Luik maakte alleen een uitzondering. Hij noemde het wetje eene daad van zuivere par tijpolitiek, kende er slechts de strekking aan toe om bet land in twee kampen te verdeelen en aan de Fransclie taal het officieel karakter te ontne men, en eindigde met den Vlamingen toe te voe gen dat zij met eene revolutie dreigen en lieden, onder de vlag van de Vlaamsche be'angen. ver raad pleger, aan de Walen, gelijk zij in 1830 hun ne noordelijke broeders verraden hebben De heer Van Put, senator voor Antwerpen herstelde de verstoorde kalmte, door er zich toe te bepalen, zijn leedwezen uic te spreken over het streven van den heer d'Andrimont om, door zijne ambt genooten te beleedigen, hartstochtelijkheid en bit terheid in het debat te mengen. De kalmte dei- vergadering werd verder niet meer gestoord. Dat wetje heeft al wat woorden gekost en hoofden warm gemaakt. In de Kamer, waar het een week of wat geleden behandeld weid ging het anders toe dan in den Senaat. Daar verklaarde de voor zoodat de lust tot stroopen bij hem eene onheilspel ler.de, onoverwinnelijke hartstocht werd, zoodra lïi) het verlokkelijke geproefd had van een gevaarvol, verboden waagstuk. Zijne jonge vronw bracht menigen nacht in ang stig waken door als Mertens buiten in het boseh was. Noch haar sineeken, noch hare voorstellingen van het gevaar vonden gehoor. Als de nacht don ker het weer vochtig en gunstig was, dan werd Mertens met onweerstaanbaar geweld naar buiten gedreven tot op zekeren morgen de houthakker op eene baar naar huis gedragen werd. Men had hem in het bosch gevonden, neergeveld door een kogel verstijfd en dood, Niemand wist de treurige gebeurtenis te verkla ren, zelfs de arme weduwe niet. Wel verdacht zjj den houtvester eenigzins, doch zij durfde zulks niet uitspreken, daar zij dan tevens had moeten beken nen, dat haar man een strooper geweest was, eene daadzaak, waarin niemand uit het dorp den minsten erg had. Geei. geweer zelfs niet het geringste ken- teeken, waardoor men tot zoo iets zou hebben kun- neD besluiten, was bij den doode in het bosch gevonden De arme vrouw kon zich zulks niet anders verklaren dm dat haar man waarschijnlijk door een struikroover om het leven was gebracht, eene beschouwing die zich mettertijd bevestigde. J^Wordt vervolgd zitter, dus de man die zelf de beraadslagingen leidt, dat hij zich van stemming onthield, omdat let wel! omdat hij zich. wegens de over haasting en verwarring der debatten van de ge volgen der aangenomen bepalingen niet voldoen de rekenschap kon geven. Wat zeg je van zoo'n voorzittertje De, stad Brussel hecfi het bij 't uitgaan van 1888 nog even gesnapt. De stad voerde een proces te gen den staat over de betaling van ongeveer een miilioen francs, wegens, belasting op gebouwen en de staat is thans tot betaling der som veioordeeld. De Parijsclie republikeinen zitten in de war met de verkiezing die aanstaande is Boulanger iscan- didaat gesteld en heeft veel kans van slagen,.- wanneer niet de republikeinen met een flinken candidaat uit den hoek komen. Er woiden wel namen genoemd, maar eene vaste keuze is nog niet gedaan. De strijd bij de stembus zal lievig zijn. m Boulanger, die altijd verheugd is, wanneer hij gelegenheid heeft om te spreken, heeft, aan den correspondent van een Amerikaanse!] blad verteld waar het geld vandaan komt dat noodig is om de kosten te bestrijden van al de vergaderingen, van de verspreiding der massa's vlugschriften, van liet aanwei ven van hulptroepen en schreeuwers, kort om van alles wat door hem en zijn vrienden ge daan wordt om propaganda te maken. Volgens zijn zeggen ontvangt hij dagelijks een twintigtal' aangeteekende brieven uit alle oorden des lande met aanmoedigende woorden en met bankbiljetten. Hij toonde den correspondent eenige blieven die zoo pas aangekomen waien en die eene waarde bevatten van 4200 francs. Uit het Italiaansche ministerie is een oud stuk geknipt en een nieuw ingezet in den vorm van een minister van financien. Van groot gewicht is deze verandering niet. Duitschland droomt van slavenhandelbestrijding, Wanneer het nieuwe jaar een gelukkig jaai zal zijn, dan belooft het zulks voorzeker voor die ar me drommels in Afrika. Moge weldiahet hemel tergende tn menschonteerende werk der slaven hondelaars tot de geschiedenis behooien! Voorwaar een schoone taak is voor het be schaafde Europa weggelegd, de taak namelijk om a>.n minder bevoorrechte natuurgenoot en de dier bare vrijheid terug te geven. AXEL, 4 Januari 188». Onder degenen die op nieuwjaarsavond ons an ders zoo stil en rustig stedeke met woest getier vervulden, was ook eene jonge dame van Zaam- slag. Nadat ze reeds het een en ander gebruikt had, beroemde zij er zich op. dat ze wel zeven borrels achter mekaar durfde naar binnen slaan. Haar cavalier wilde haar een pleziertje deen en bestelde de zeven glaasjes, waarop bet heldenfeit werd volbracht. Niet ongestraft echter 1 In de lange noordstraat werd het lieve meisje zoozeer bedwelmd dat ze bewusteloos op den grond viel. Bij mensch- lieverde burgeis binnengedragen werd geneeskun dige hulp ingeroepen. De heldin had zooveel last van Je verslagen vijanden, dat men niets minder vreesde dan dat ze er in blijven zou. Dat is echter niet gebeurd. Gevolgd door eene joelende menigte weid ze per brancard naar De reizende Man ge dragen om daar haar roes uit to slapen. Hier werd ze liefderijk verpleegd en den volgenden middag vertrok het gulzige schepsel weer naar huis, waar ze ongetwijfeld neg lang zal nadenken over oe nieuwjaarspret. - In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is o. ni. ingekomen een schrijven van den heer J. Bauwens, prov. veearts alhier, dat hij volgens de bestaande instructie voor het keuren van vleesch en spek, geene herkeuring zal doen, tenzij hij benoemd wordt tot gem.-keurmees- ter. Dit schrijven is voor kennisgeving aangeno men. Verder is nog besloten: a art. 3 der instructie op het keuren van vleesch en spek in te trekken. b te beschikken over een post van onvoorziene uitgaven, ten bedrage van 24,75. c. tot af en overschrijving van eenige posten op de onvoorziene uitgaven. Het gewone verslag zal in een volgend nummer worden opgenomen. I

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2