Staatkundig Overzicht. Binnenlandsch Nieuws. ke week wat te betalen, op 60- of 65-jarige n leef tijd aanspraak te hebben op eene wekelijksclie uitkeering van twee a drie gulden, hoe zou je daaiover denken?" ,,U bedoelt dus zooveel als 'n pensioenfonds, „meester, net als voor de postboden Ja, man, ..dat komt er voor ons toch nooitAnders „En als ik nu zeg, dat zoo iets bestaat, en dat zelfe gij er nog van kunt profiteeren, zoudt ge er dan niet willen bijdragen „Jawel, meester, maar dat zou voor mij te boo. ..op stok komen, en daarby, ikveitrouw die zaak j'jes niet best. Men hoort tegenwoordig zooveel ..van fondsen, en er komt geene krant in mijn „banden of ik lees er van, maar de boer zei laatst, „dat er veel bedrog onder schuilt" „Nu, buurtje, dat heb je niet heelemaal mis, doch ik kan u de stellige verzekering geven, dat het Neder'landsch Werk'liedenfonds, want dit heb ik op het oog, op goede poot-en staat, en dat agenten en boden, die natuurlijk hun werk niet voor niets kunnen doen, uit vrijwillige bijdragen betaald worden, en dus niet den heer kunnen spelen van de centen des werkmans. En wat uw h eftijd aangaat, ja, hoe ouder men is, hoe meer men betalen moet, omdat men zooveel te eerder kans heeft de voordeelen van 't fonds te trekken." ,,'t Is tot uw dienst, maar ik zou er toch eerst „nog meer van moeten weten; ik-ben wel .dom, „maar over nacht ys ga ik niet!" „Tot nader dan, Polderland!" Slot volgt. De Brusselscbe stadskas beeft tengevolge var. verduisteiingen een verlies geleden van 6.814,57 francs. Men vermoedde dat de som veel grooter Was, maar de heer De Mot heelt de zaak nauw keurig onderzocht en aan den gemeenteraad mee gedeeld, dai het bedrag wezenlijk Diet hooger is. Ofschoon dit bericht nu wel niet door belangrijk heid uitmunt, weten we met den besten wil van de wereld niets belangrijkere van onze zuidelijke buren mee te deelen. Met Fi ankrijk gaat dat be terin dat land vindt de politiker steeds stof m overvloed voor zijne beschouwingen. Joseph Reinach, hoofdredacteur van „la Repu blique Franqaise", heeft bij de regeering volgen derwijs aangedrongen op intrekking van het be sluit, waarbij de hertog van Aumale uit het land verbannen werd Ik heb de stoutheid den voorzitter van den mi nisterraad te verzoeken, de oogen te werpen op den aanhef der bijdrage, die de hertog van Au male geleverd heeft ter nagedachtenis van den heer Cu villier-Fleury (welke bijdrage bestemd is voor het werk, dat-het Journal des Débats zal uit geven ter gelegenheid van zijn honderdjarig be staan en die het blad nu reeds afzonderlijk heeft openbaar gemaakt.) ,In de vreedzame hermitage, waaraan vroeger leven werd bijgezet door de tegenwoordigheid mijner vrouw en van mijn zoon en waar de wind van den tegenspoed op mijn ouden dag mij terug voert Ik vraag u, Mijnheer de voorzitter van den mi nisterraad, of gij niet geroerd zult worden door liet schouwspel van dien ouden soldaat en door de schitterende diensten, die hij weleer in de oorlo gen op Afrika's bodem heeft bewezen, door het fiere zijner houding in de ballingschapen doorzijn onverzoenlijken haat van de Cesariaansche dema gogie (keizerlijke opstokerij). Hij verdient wel Frankrijks gi ond terug te zien voordat hij de oogen sluit Gij wenscht, Mijnheel de voorzitter van den mi nisterraad, uwen naam over te brengen tot de na komelingschap. Dat is uwe rechtmatige eerzucht Raadpleeg de historie. Men komt door eene groote daad van edelmoedigheid en goedertierenheid ze kerder tot de nakomelingschap, dan door twintig redevoeringen en veertig herzienings ontwerpen. Wees rechtvaardig. Toon dat gij moed hebt. Wat gij ook moogt doen, gij weet wel dat gij niet uit gekreten zult worden als Orleanist, zelfs niet door La Justice. Maak gebruik van die handreiking der fortuin. Vergun den broeder van hem, die op de trappen van den troon is geweest, den trouwen zoen der Revolutie, het werk van ons eeuwfeest op den Franschen bodem te aanschou wen. Laten wij den overwinnaar van Abd-el- Kader, den vriend van Cavaignac, den schrijver der Lettres Sur 1' hisloire de France, den rechter van Bazaine, den schenker van Cbantilly, naar ons land doen terugkomen. Het zal eene der re publiek waardige daad, en het zal staatkundi™ zijn. Ten slotte nog een kleinigheid uit Italië. In een dor vergaderingen, die te Rome gehouden zijn op den verjaardag van den dood van Oberdank werden zulke heftige redevoeringen gehoord, dat een paar honderd der aanwezigen gansch eng al medegesleept werden en de zaal verlieten om op straat de roode banier te ontplooien. De gendar mes, die de toegangen der zaal bewaakten, ver maanden hen uiteen te gaan. Dit weigerden zij. Er had nu eene botsing plaats, waarbij aan beide zijden peisonen' gekwetst werden. De manifes- teerenden moesten ten laatste het terrein verlak ten en lieten in hunne vlucht de roode banier achter. - Zaterdag heeft te Goes eene bijeenkomst plaats gehad van bet hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering van landbouw en veeteelt en de commissie tot bevordering dor paardenfokkerij in Zeeland. Deze commissie, benoemd door bovenbedoeld hoofdbestuur, bestaat uit de beeren C. Mazure te Middelburg, M. Lucieer te lJzendijke, beiden pro vinciale veeartsen, Job van der Have, Az. te Nieuwerkerk, A. Govaert te Westdorpe, en C. J. Labryn te 's-Giavenpo'.der, landbouwers. Nadat de commissie geconstitueerd was, weid tot voorzitter benoemd de heer C. Mazure en tot secretaris de beer Job van der Have. Een door den nlgemeenen secretaris der Maat schappij den heer Snijders, ontworpen concept-re glement werd na eenige wijzigingen vastgesteld, om ter goedkeuring aan cie afdeelingen der Maat schappij en aan Gedeputeerde Staten te worden &3iI1^0bod6D. In dit reglement i;. bepaald, dat Zeeland in 4 districten, in verband met de eigenaardige en in meerdere of mindere mate uiteenloopende typen van paarden, voor de keuring van fokdieren zal zijn verdeeld als het eerste district Schouwen, Duiveland, Tolen en St. Philipsland, waarin zich bevinden de afdee lingen Zieriksee en Tolen van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, in Zeeland; het tweede district: Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland, waarin de afdeelingen Walche ren, Noord-Beveland,Heinkenszand enKiuiningen der Maatschappij gevestigd zijn het derde district: Zeenwsch Vlaanderen's Wes telijk deel, uitmakende de afdeeling Oostburg, en het vierde districtZeeuwsoli-Vlaanderen's Oos telijk deel, geheel, behoorende tot de afdeeling Hulst der voornoemde Maatschappij. In ieder district zai jaarlijks minstens ééne keu ling van fokdieren plaats hebben. Voor prijzen en voorschotpremien wordt voor elk district 500 beschikbaar gesteld. Voor de keuring in Febiuari of Maart a. s. te houden, worden gevraagd 1°. hengsten minstens drie jaar oud zijnde in 1889 2°. heDgsten geboren in 1887 3°. merrien niet jonger dan vier en niet ouder dan negen jaar wordende in 1889. - Voor 2 jaren kocht de heer A. A. v. D. te Oehten eene zwarte big van Poland-Berkshire ras op de boeiderij der rijkslandbouw.school te Wage- ningen. Het dier bracht reeds het eerste jaar een toom biggen voort, en dit jaar wierp het tweemaal biggen, die steeds voor hoogeren prijs dan andere [jonge varkens konden verkocht worden. Na liet af leveren werd de zeug vetgemest. Dezer dagen is liet varken verkocht en geslacht. Het was 1.75 M. lang woog 645 halve kilo's en bracht ruim 132 op. Zeker vermeldenswaardig, om de landbouwers, die varkens houden, het voordeel te doen opmer ken, dat goede varkenssoorten boven de gewone op leveren. men. „Een flink beest," zeide Holzegger geheel on^ schuldig, „hij is echter wel een weinig bijtachtig?" „Niet tegen iedereen, hij heeft nog een verseh spoor in den neus." Den jongen molenaar schoot het bloed in het gelaat. De scherpe blik van den houtvester be merkte zulks terstond. Ge moet eens goed op uwe knechts passen, zeide hij beteekenisvol en somber. „Ik heb van morgen het spoor van een wilddief ontdekthet leidt hier naar het dal. Het zou me spijten, mo lenaar, wanneer er een van uw volk minder goed afkwam." „Maar dat is onmogelijk riep Holzegger ver schrikt uit, „voor mijne knechts sta ik borg. Mis schien is het wel een van de houthakkers geweest. Hebt ge ook iets gemerkt, Frans „Neen vader." Ge ziet het, houtvester. Zulk een booswicht moest ook dadelijk - houd het boek niet zoo lang met den zeereu arm vast, mijn jongen. Ge hebt voor vandaag ook genoeg gedaan, het ia twaalf uur." „Heeft hij zijr. arm bezem u raagde de oude, terwijl hij Frans aankeek, „Ja, en nog wel '-ei rekt; is dat erg houtvester?' „Hm, dat hangt er van af. Wanneer en boe is dat gebeurd vraagde Krantz zijn voorhoofd fron send. „Ja, hoe toch, Frans? In de herberg niet?" Frans knikte. „Gisteren op weg naar huis," stot terde hij, „ik wilde ik had „Haha, hoort ge het lachte Holzegger vroo ljjk, „de jongen had wat te veel gebruikt. Dat is niet goed, Frans. Men kon wel eens naar beneden tuimelen en „In het geheel niet meer opstaan," voltooide de houtvester met somber gelaat. „Onthoudt dat, jon ge man „Ik hoop, dat hij daarvoor bewaard blijftzoo erg zal liet toch niet dadelijk worden, houtvester. Wy hebben ook eenmaal onze dolle streken uit gehaald, toen we nog zoo'n paar jonge hanen wa ren, en wij leven nog en zijn frisch en gezond. Maar het is al na twaalven wilt ge mij de eer aandoen bij ons te blijven eten? Ge zijt welkom." „Dank u," zeide Krantz kortaf, „Neem het me uiet kwalijk, ik heb geen tijd. Nog eens, pas toch goed op, met betrekking tot den wilddief." Hij wierp, een wantrouwenden blik op Frans, floot Erd- mann en ging zonder groeten weg. Wordt vervolgd. AXEL, 28 December 1888. Eene bevriende hand zond ons onder dato 27 dezer het volgende aangaande het Concert door Concordia op den avond vac. Woensdag gegeven waarmede we ten volste instemmen. Gisteren gaf Concordia ons haar 'derde concert en met dit concert een zeer genoeglijken avond. Zeer talrijk was de opkomst van het publiek,dat hierdoor het bewijs gaf zijner voortdurende belang- [stelling. Ook neemt bet getal der honoraire leden steeds toe en is nu gisteren tot bijna honderd ge stegen. We) een bewijs, dat ons Fanfaren-r"*1 schap zich mag verheugen in de sympathie Axelareu. En te recht! Want groot is de iju dien dit gezelschap aan den dag legt en vele zijn j de moeiten die het zich getroost om den hoorders een recht genoegelijken en gezelligen avond verschaffen. Maanden vooruit zijn ze reeds ijverig in de weer om dit, hun doel te bereiken. En hunne pogingen zijn met den besten uitslag bekroond. Mocht er hier of daar al eene kl-ine fout begaan zijn, dit werd ruimschoots vergoed'door de keurige wijze, waarop bijna alle nummers van het program® werden uitgevoeid. In alles was vooruitgang bespeuren. In één woord, de werkende leden hen- ben in alles hun best gedaan. Muzikanten en ko medianten, allen hebben ons evenzeer voldaan-M daarvoor biengen wij hen onzen oprechten en

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2