Staatkundig Overzicht. Binnciilandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Op schoolgebied woidt de strijd by elke ver kiezing met vernieuwde woede voortgezet; in de wetenschap, in de geneeskunde, kortom overal, waar men het oog wende, wordt strijd, dikwijls hevige strijd waargenomen. Doch we eindigèn. Het doel van dit ons schrij ven is geweest, voor onze lezers zooveel moge lijk een nauwkeurig tafereel op te hangen van den toestand van het oogenblik. We hopen, dat we hierin naar wenscli mogen geslaagd zijn. We zullen ditmaal kort zjjn en ons enkel bepa len tot het geven van een vertaling van den brief door Osman Digma aan het Engel.-ch kommando te Soeakim gezonden, vermeldende de gevangenne ming Van Emin Pacha en Stanley. Bedoelde blief luidt: „In den naarr. van den groeten GodDit is van Osman Digma aan den Christen, die gouver neur is te Soeakim. Laat mij u berichten, dat eenigen tijd geleden Bundle mij een brief zond, waar- ju hij vroeg naar den man die gouverneur was in de Arquatoiiaal provincie. Toen die brief aankwam zond ik hem dadelijk naar den Khalifa (Mahdi) De Ivhalifa heeft mij het antwoord gezonden en mij medegedeeld, dat de bedoelde gouverneur van den Aequator in onze handen was gevallen, en nu in het gevolg van den Mahdi is. De bijzonderheden van zijn val zijn ae volgende De Khalifa zond sfoombooten naar den Aequator, onder bevel van een der opperhoofden, Osman Saleb; deze bereikte Lado en bij hunne komst aldaar bevonden zij dat de troepen van gezegden gouverneui, die uit krijgsknechten en offi cieren bestonden, dei: gouverneur hadden gevangen genomen, tegelijk met een reiziger die bij hem was zij sloter. hen in boeien en leverden hen over in de handen van ons opperhoofd. Nu is de gan scbe provincie in onze banden, en al de bewoners hebben zich onderworpen aan den Mahdi. Wij heb ben al de wapenen en al de ammunitie, die daar was, weggenomen, en ook al de officieren en deu ópper- schrijver gebracht bij den Mahdi die hen vriende lijk ontving, en thans zijn zij bij hem. Ook hebben zij al de banieren, die zij hadden, aan hem overhan digd derhalve, indien Bundle wenscht te weten, wat er van dien gouverneur is geworden, zeg hem mijne boodschap. Ik voeg hier aan toe een afschrift van een brief, dien ons opperhoofd in den Aequator zond aan den Khalifa, en ook een afschrift van den brief, dien Tewfik heeft gezonden aan den gezegden gou verneur. Ook zend ik u een dozijn patronen, die van den Aequator zijn meegebracht. Ik prijs God voor de overwinning der geloovigen en de nederlaag der on geloovigen. Gezegeld: Osman." Ook is een brief ontvangen van Osman Saleb, waarin de geschiedenis op bijna dezelfde wijze wordt meegedeeld. De heer dr. Mezger is Zaterdagmorgen te 8.51 u. per Bhijnspoor, gewonen trein, in een salonrijtuig vertrokken, uitgeleid door etn dienstknecht, en doctor Lucane, zijn secretaris, die Donderdag volgt. Op verzoek van den beroemden doctor was vrij wat politie» in uniform en in politiek aan het station doch belangstellende vrienden of nieuwsgierige kwaadwil ligen bleven afwezig. T W E E I) E K 4 M E K. Vervolg 20 Dec. De heer Waiter (afgevaardig de voor Hontenisse) dringt aan. op 't maken var. loskaden te Terneuzen. Hij wijst op de groote beteekenis van den handel en de scheepvaart van deze gemeente, die buiten staat is alles te doen wat noodig is, maar toch doet wat zij kan. De minister verzekert dat het gedane verzoek met den meesten ernst door hem zal worden o- verwogen. De heer Lucasse (afgevaardigde voor Middelburg) wijst op den aliertreurigsten toestand van de ha ven te Veere. De minister belooft een ernstig on derzoek. Avondzitting. De beraadslaging over hoofdstuk waterstaat wordt voortgezet. De spoorwegbegroo- ting wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Voorts wordt op dezelfde wijze het geheele hoofdstuk Waterstaat aangenomen. Aan de orde is hoofdstuk koloniën. Daarover wordt door enkele leden vrij wat gesproken, maar net gevolg is toch dat hoofdstuk koloniën met 70 tegen 18 stemmen woidt aangenomen. Ruim half twee in den nacht gaat de vergade ring uiteen tot des morgens elf uur. 21 Dec Begrooting marine. Verschillende ver beteringen worden voorgesteld, de plannen des ministers worden gedeeltelijk ondersteund en de post vooi' den aanbouw van twee nieuwe schepen wordt goedgekeurd met 55 tegen 34 stemmen. De minister van marine (de heer Dysevink) smaakt ten slotte de voldoenig dat zijne begroo ting met 68 tegen 16 stemmen wordt aangeno men. 22 Dec. Hoofdstuk onvoorziene uitgaven wordt aangenomen. De middelenwet komt in behande ling met twee motiön: le van den heer Domela Kieuwenhuis om den minister uit te noodigen on middellijk maatregelen te nemen tot voorbereiding van eene belasting-hervorming en daarbij de hef fingen op allereerste levensbehoeften af te schaf fen en te letten op de draagkracht der natie en 2e dei heeren Schepel, Zylker, Lieftinck, Smecn- ge en Veegens, aldus luidende „De kamer, van oordeel dat die verbruiksbe lastingen, welke het minder gegoede deel der be volking te zwaar drukken, behooren te worden afgeschaft of verminderd, dat aan het roerend vermogen een grooter aandeel in de algemeene lasten behoort te worden opgelegd, gaat over tot de orde van den dag." No. 1 wordt verworpen met 79 tegen 3 en no. 2 met 74 tegen 7 stemmen. De Middelenwet wordt aangenomen en daarna ook de overeenkomst met Frankrijk om de rege ling van her. geschil over de grenzen tusscben Su riname en Fransch Guyana aan de uitspraak van een scheidsrechter te onderwerpen. De kr.mer is tot nadere byeenroeping gescheiden. AXEL, 24 December 1888. Van enkele ingezetenen kwamen bij de redactie ingezonden stukken in, behelzende klachten over den vuilen toestand der straten in onze gemeente. We hebben gemeend deze stukken ter zijde te moeten leggen, overtuigd als we zijn, dat het schoon houden der straten in dezen tijd des jaars voor een man ondoenlijk is. De toestand is echter op sommige plaatsen meer dan ergerlijk en er zijn gedeelten aan te wijzen, n aar de slriatsteenen letterlijk onzichtbaar zijn, wegens den modder. Volgens advertentie in dit en de beide voor gaande nummers zal op aanstaanden woensdagavond door ons Fanfaren-gezelschap een concert gegeven worden ten huize van n.ej. de Wed. L. B. A. Bol ff. Te oordeelen naar het programma wacht den be zoekers veel kunstgenot. We zijn van nabij bekend niet de vele moeiten en opofferingen welke de werkende leden zich getroost hebben om aan de uitvoering van den 2öen dezer allen luister bij te zetten. Een talrijk bezoek van leden met hunne huisge- nooten zal voor hen ongetwyfeld de beste belooning zijn. Ged. Staten van Zeeland doen te vveten dat door hen in hunne vergadering van 14 Dec. 1888, is vastgesteld, dat de herijk der maten en gewich ten in 1889 zal plaats hebben voor zooverre Zeeuwsch-Vlaanderen betreft op de dagen en uren, als hieronder zijn aangegeven Breskens 20 Mei. Groede 21 en 22 Mei. Nieuw- vliet 23 Mei des voorm., Cadzand 23 Mei des nam. Zuidzande 24 Mei des voorm., Retrancbement des nam. Sluis, met uitzondering van Oud-Heiile 25 en 27 Mei. Aardenburg ook voor Ede, St. Kruis en Oud Heille (gem. Sluis) 28 en 29 Mei. Oostburg 31 Mei en 1 Juni. Schoondijke 3 Juni. IJzendijke, ook voor Wa terlandkerkje 4 en 5 Juni. Biervliet 6 Juni. Hoofd plaat 7 Juni. Terneuzen 14, 15,17 en 18 Juni. Hoek 19 Juni Sas van Gent, ook voor Philippine 20 Juni en 21 Juni des voorm. Westdorpe 21 Juni des nam.Zuiddorpe ook voor Overslag 22 Juni des vooim. Koewacht 22 Juni des nam., Axel 24 en 25 Juni. Zaamslag 26 Juni, Hulst ook voor Clinge en St. Jansteen 27, 28 en 29 Juni, Rapenburg (gem. Stoppeldijk) voor do gemeen te Stoppeldijk Hengstdijk en Boschkapelle 1 Juli Graauw 2 Juli Kloosterzaude (gem. Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse °n Ossenisse 3 en 4 Juli. Blijkens een in de Staatscourant van Zater dag opgenomen besluit van den minister van finan ciën is aan den cargadoor en expediteur E. J. L, Nolson te Terneuzen die aan een scheepsgezag- voerder wegens loodsgelden, advertentie- en andere kosten meer in rekening heeft gebracht dan betaald, overeenkomstig de wettelijke voorschriften, de bij beschikking van den piovincialen inspecteur der di-' recte belastigen enz. te Middelburg, dd. 24 Januari 1885, no. 177 aan hem verleende admissie om ten kantoie der invoerrechten en accijnzen aldaar aan giften voor anderen te doen, weder ontnomen. Terneuzen, 23 December. Omstreeks 12 uur brak alhier in den Hangar, waarin jute, turf stroo enz. geborgen lag, aan de loskade van den spoorweg brand uit. Het gebouw was door het smeulend vuur van bet turfstroo spoedig met rook gevula de brandweer en de plaatselijke overheid was spoe dig op de plaats des onheils aanwezig. Om half vier was men den brand in zoover meester, dat de brandweer kon inrukken, behoudens één spuit die met ongeveer 40 manschappen voor onvooi zie- ne toevallen bleef lot halfzeven uur. De oorzaak is alsnog onbekend. Tot Predikant bij de Chr. geref. gem. te Ter neuzen is beroepen de heer ds. L. Bouma te Driesschen. De beer C. J. Begeer, hoofd der Utrechtsche Zilverfabriek, is Donderdag naar Het Loo vertrok ken, tot het afleveren van een volledig zilveren tafelservies, dat naar men verneemt, door Z. M. den Koning is besteld, om te dienen tot Kerst geschenk voor prinses Wilhelmina. Het geheel, in een tiental kisten verpakt, moet een gewicht van vele honderden kilo's hebben. Uit de groote veenkolonie Appelscha zal een belangrijke verhuizing van veenarbeiders plaats hebben. Dit is deels een gevolg van verschil tus- schen veenbazen en arbeiders. Een deel van de vertrekkenden kan geen werk en woningen beko men, anderen daarentegen gaan uit vrijen wil, en willen trachten elders in de venen werk te vinden daar de vervening in Appelscha gestadig vermin dert. Behoudens enkele uitzonderingen, kunnen de ar beiders zich zeer wel met het bepaalde loon voor 1889 gelijk als in 1888 verecnigen, en begint men in te zien, dat gemeen overleg de partijen meer geeft dan luisteren naar opruierijen van hen die buiten zijn, en van de plaatselijke toestanden niets afweten. Het stadje Meizoo bij Milaan, is sedert ee nigen tijd zonder burgemeester, üe carabiniers hebben nl. het vroegere hoofd der politie geboeid weggevoerd. Het is gebleken, dat de waardige burgervader een allergemeenste inbieker is ge weest en als zoodanig een dievenbende zooveel hulp verschafte, als hij maar kon, een bende, die de geheele streek van Meizoo tot aan de pooi ten van Milaan onveilig maakte. Alsof dit niet reeds voldoende is, wordt de man bovendien nog be schuldigd, drie wissels, samen groot 6000 fr.'ver- valscht en van de handteekening van zijn voor ganger misbruik gemaakt te hebben. Terwijl de bedienden van het Parijsche mo demagazijn „le Phares de la Bastille" druk bezig waren, zagen zij een grooten Newfoundlander bin nenkomen, d;e snel een pak jachtvesten beetpak te en er mede wegliep Docr de bedienden en eeni- ge voorbijgangers gevolgd, werd den hond het pak ontnomen, doch niet dan na een feilen strijd. De hond was op stelen in de magazijnen afgericht en was reeds herhaaldelijk op heeterdaad betrapt. Dit maal loopt hij groote kans opgehangen te worden. Een gezegende vischvangst. Te Wijk bij Duurstede zijn in het gedeelte van de rivier de Lek, „de oude roodvoet" genaamd, in één trek met de zegen niet minder dan circa 100 H. L. visch buit gemaakt. De visscbers, acht in getal,

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2