259. Dinsdag 25 December 1888. i(' Jaarg. 1 ,i QJ LI li II iJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELEMAN AXEL. Vrede op Aarde. - I)it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco insrewacht, uiterlij tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. O Vrede op aarde! Bijna negentien eeuwen zijn vervlogen sedert het oogenblik waarop plotseling de stilte des nachts werd verbroken en over de velden.van Bethlehem deze schoone woorden weerklonken. Schoone woorden, inderdaad Stel u dien toestand'voor den geestvrede op aardeVrede in de natuur, vrede onder het menschdom. Ge ziet daar den sterken leeuw dartelend spe len met het zwakke, onschuldige lam. terwijl de wolf het met een vriendelijk oog aanziet. In de vioegere garnizoensplaatsen der verschil lende keizerrijkenkoninkrijken en republieken ziet ge geen schitterende Uniformen, geen blinken de wapenrustingen meer. Op de plaatsen waar eertijds groote kazernes en stallen stonden, zijn nu fabrieken en andere gebouwen verrezen, waar in niivere linnden het dagelijksch brood winnen.; Van kanonnen en ander oorlogsmateriSel ïsgeen spoor meer te vinden, of het zou moeten wezen, dat deze of gene stad een riolenstelsel bezit, ge heel bestaande uit de mondingen van het geschut, dat thans zigi donderende slagen niet meer ui'en in den omtrek zal doen weerklinken. In de zeehavens bemerkt men geen enkelen oorlogsbodem; niets dan koopvaardij- en passa giersbooten liggen daar voedzaam aan den wal gemeerd. Het göbiuik van oorlogschepen is trouwens ge heel overbodig geworden, niet alleen omdat de landen aan zee gelegen, bepaald besloten hebben nooit ofte nimmer elkander, al is 't maar een haartje te krenken, maar ook omdat thans de zoogenaamde barbaren met vrede gelaten worden en de lust om koloniën te verkrijgen geheel ge weken is want, de zwartjes laten zich bun grond gebied zoo maar niet ontnemen. Gaat naar eene groote stad en in plaats van elke twintig schreden een politieagent te ontmoe ten ziet ge er slechts enkelen. Zoovéél politie macht is niet noodig, want opstootjes van socia listen, Boulangisten, nihilisten, anarchisten en meer andere isten hebben met meer plaats, het is im mers vrede op aarde? En dan de verkiezingen Hoe vreedzaam gaat er alles toe Arm in arm wandelen vroegere vij anden ter stembus om gezamenlijk hunne stem op denzelfden kandidaat uit te brengen. Het is eigenlijk geen verkiezing. Strijd op politiek gebied wordt niet gevoerd, dat kent men nietschande- li ke e" dikwijls schadelijke strooibiljetten worden niet verspreid'; beleedigingen slingert men elkan der niet naar het hoofd ter wille van een stem meer of minder neemt niemand zijnen naaste het hieod uit den mond neenniets van dat al.es. Het geldt hier maar alleen de kwestie dat er ie mand moet gekozen worden, meer niet. Want, ook op politiek gebied is de vrede gesloten. Weet ge wat ook nog een gevolg is van den aardschen vrede In kleine plaatsen zooals de onze bijvooibeeld, ziet ge in plaats van zes of zeven gebouwen die door hun eigenaardig uiterlijk zich van de andere onderscheiden, slechts twee, maar dan ook zeer groote, zich verheffen. Het eene gebouw is de kerk het andeie de school. Want ook op kerke lijk èn schoolgebied heeft men den vrede getee- kend. Allen gaan, gesterkt door hetzeltöe geloot, naar hetzelfde bedehuis op, om daar de godsdienst plichten te vervuilen, en alle ouders zenden hun ne kinderen naai dezelfde school, de algemeene, de aan aller behoeften voldoende school Ziedaar het ideaal dat we ons van den aard schen vrede hebben voorgesteld. De weikelijkheid, de droeve, de naakte werke lijkheid leert evenwel anders Zij spot wat met het „Vrede op aarde. Al zijn er bijna negentienmaal honderd jaren vooi bijgegaan sedert de geboorte van den Heiland met het Vrede op aardewerd aangekondigd, nooit verder dan thans misschien zijn we verwij derd van het oogenblik waarop die woorden tot vervulling zullen komen. Want er is stiijd er wordt een hevige strijd gestreden Waarlijk, de tegenwoordige toestand dringt den mensch als 't ware, ten minste wanneer hij de zaken niet al te optimistisch inziet, om evenals de dichter Da Costa eenmaal deed, uit te roepen „Wat is er van den nacht, o Wachter! welk een dag wordt aan de kim (gewacht Geheel Europa wapent zich tot de tandenBij na geen land of er worden steeds hooger sommen geëischt voor de begrootingen van oorlog zelfs het arme Turkije wordt door den stroom meege voerd en wil zijne legermacht uitbreiden, terwijl het nog niet lang geleden is, dat een troep solda ten oproerig werd, omdat sedert lang de soldij niet meer was uitbetaald. Ook de Nederlanders een klein armzalig volkje zooals een geachte afge vaardigde het rog onlangs noemde, gaan gebukt onder de booge oorlogsbudgetten. Voorwaar een veeg teeken des tijds. Vel wordt van alle zijden verzekerd, dat de natiën met de meest vredelievende bedoelingen bezield zijn, maar waarom, zoo vragen we, waarom dan al dat knigsvertoon, al dat wapengekletter, waar toe al dat geldverspillen Ook op koloniaal gebied is het alles behalve vrede. De Europeanen, die zich zoo gaarne de banierdragers der beschaving noemen, willen met alle geweld die beschaving aan hunne Afnkaan- sche medemenschcn opdringen. Volgens lmn zeg gen geheel belangeloos, enkel maar om de onge lukkige negers de zegeningen der beschaving deelachtig te doen worden. Ongelukkigerwijs wordt hierbij op zulke ruwe en gewelddadige wij ze te werk gegaan, dat de zwartjes hartelijk dan ken voor de eer om beschaafd te worden, als dat op die wijze moet geschieden. Het gevolg is, dat menigeen er het hachje bij inschiet en de inmenging der Europeanen in de zaken der barbaren, zooals allen die zich met voetstoots onderwerpen door hen genoemd wor öen, veel treurigs na zich sleept. Doch ook hier overmacht doet zwichten, zoodat de negersten slotte toch de dupe van de historie worden. Waar om die menschen niet met rust gelaten? Maar we gaan verder. Wie uwer heeft in de laatste dagen met ge lezen van den schandelijken aanval dien de socia listen gedaan hebben op eene vreedzame vergade ring? Er werd daar eene zaak besproken waar mede ze in 't geheel mets te maken hadden. Waai - om gingen zij er dan heen Enkel en alleen om bot te voeren aan hun lust tot oproerrnaken. 1 n zouden de afschuwelijke pogingen om drie achtens waardige Amsterdamsche familien in het ongeluk te storten ook niet aan de socialisten te wijten zijn Wie zal het ontkennen. Zij prediken vrijheid, gelijkheid en broederschap, en ze zijn de eersten die inbreuk maken^ op de vrijheid van anderen. Laten we ons echter met warm maken over het groepje ontevredenen, dat zich de at keuring van het gunsche weldenkende Nederland op den hals heeft gehaald. Nihilisten, anarchisten, Boulangisten, uitgehon gerde en om wraak roepende leren dagen voor ons op. Ook de Belgische grêvisten oi werksta kers ontbreken niet. Wie zich aan eeD ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Onze ruimte gedoogt niet in den breede int te weiden hoeveel onheilen reeds door deze allen zijn teweeg gebracht, welke schokken en stooten zij aan de verschillende landen wier grondvesten zij ondermijnen, hebben toegebracht. Maar dit wil len we er bijvoegen, dat ons land in dit opzicht in vergelijk van andere veel grootere rijken, zich nog tot de uitverkorenen mag rekenen. En toch wordt ook op Nederlandschen bodem veel strijd gevoerd. Ook daaraan willen we een enkel woord in 't midden brengen, hoewel we ons hier op gevaarlijk terrein begeven. Het is de strijd op politiek gebied, welken we hier op het oog hebben. Is bet niet treurig te noemen dat burgers van eenzelfde vaderland in twee groote partijen ver deeld de kleintjes laten we buiten rekening evenals twee legermachten daar gereedstaan om bij elke voorkomendo gelegenheid elkander met de meeste hevigheid en verbittering aan te vallen De liberale partij stiijdende tegen en aangeval len door de verbonden katholieken en anti-revo lutionairen. Jarenlang aan het bewind geweest, is zij tbar.s voor een tijd in de minderheid, dank zij de macht door het monsterverbond ontwikkeld, gedreven door liberalenhaat. En hoeveel goeds zou door eendrachtige sa menwerking tot stand kunnen worden gebracht. Maar ook op kerkelijk gebied geen vrede. In tegendeel, door de laatste scheuring in de Her vormde kerk is juist door hen, die zich zoo gaar ne de strijders voor de eere van Koning Jezus noemen, het oogenblik waarop het „Vrede op Aarde" tot vervulling zou komen, voor onbepaalden tijd, zoo niet voor immer verschoven. En de Katholieken? Ook zij hebben geen vre de. De in den laatsten tijd gehouden vergade ringen ten gunste van de wereldlijke macht des Pausen bewijzen het.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1