j u Woensdag 19 December 1888. 4« Jaai'g*. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. UIELEHAN, AXEL. Groote dingen. Staatkundig Overzicht. Binnenlandsch Nieuws. i SCIIK Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en V rij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco insrewacht. uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 Januari 18 89 op de Axelsche Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers, gratis. De Uitgever. o De grootste schouwburg ter wereld is de nieuwe opera te Parijs. D.-ze beslaat bipia drie morgen gronds; in het kubiek neemt zij 4,287,000 voet in, terwijl de kosten ongeveer honderd miüioen francs bedroegen. -. De grootste hangende brug ter wereld verbindt New-York er. Brooklyn. De brug is 5,980 voet lang, de grootste spanning er van loopt over pijlers die°l,595 voet van elkander verwijdeid zijn. De'hoogste vuurspuwende berg is de Popocatapeli (mokei de berg), vijf en dertig mijlen ten zuidwes ten van Puebïa in Mexico gelegen. Deze berg is 17,749 voet hooger dan de oppervlakte der zee zijn krater beeft een omvang van drie mijlen en is 1000 voet diep. De langste spanning ijzer'draad in de wereld wordt gebruikt in Indië voor de telegraaf ove; de rivier Kistnali. Ze is meer dan 6000 voet lang en 1200 voet hoog boven de oppervlakte der zee. Het grootste schip ter wereld is de Great Eastern, 680 voet lang, 83 voet breed en 60 voet diep. De grootste bibliotheek ter wereld is de Biblio- thèque Nationale te Parijs, gesticht door Lodewijk XIV. Deze bevat 1.400,000 boekdeelen, 300,000 schotschriften, 175,000 handschriften, 300,000 kaar ten en 150,000 munten. Het aantal platen bedraagt meer dan 1,300,000, die in ongeveer 10,000 banden zijn gevat. Portret ten treft men er 100,000 aan. De grootste grot is de Mammoth Cave er. Ken- ttucky. Deze grot bestaat uit een aantal ongelijk- vormige zalen, waarvan sommige zeer groet ziju en die op verschillende hoogten zijn gelegen. Door sommige van die zalen stroomen bevaarba re takken van de onderaardsche rivier de Echo, waarin blinde visschen worden gevonden. De langste tunnel op aarde is die door den St. Gothard, waardoor de spoorweglijn van Lucern naar Milaan voert. Het hoogste gedeelte van dezen tun nel is 900 voet lager dan Andermatt, en 6000 voet onder den top van den Kastelhorn, een der bergen van de St. Gothard groep. De tunnel is 26Vj voet breed en de afstand van den grond tot het hoogste punt van de boogvormige zoldering is 18 voet. Hij is 9' -2 mijl lang, ls/s mijl langer dan die door den Mont Cenis. De grootste boomen in de wereld zijn de mam- mouth-boomen in Californië. Uit opmetinger, door de leden van het Aardrijkskundig Genootschap ge daan, is gebleken dat in een bosch, in Tulare, zulk een boom slaat, die 276 voet hoog is. De omvang is 108 voet even boven den wortel gemeten, en 70 op een hoogte van 12 voet boven den grond. Som- uiige van deze boomen zijn 376 voet hoog en heb ben]^ in middellijn. Er zijn er geveld, die een ouderdom van 2000 jaren aantoonden. De grootste pyramide is die van Cheops, een van de drie, welke de Memphisgroep vormen. Deze groep staat op een plaats omstreeks 137 voet hoo ger gelegen dan het hoogste punt tot waar de Nijl ooit steeg. Een gedeelte werd er van afgebrokkeld, doordat men juist van deze groep eteencn nam om de stad Caïro mede te bouwen. Het geheel besloeg oor spronkelijk 89,028,000 kubieke voet en bedraagt r.u nog 82,111,000 voet. De tegenwoordige hoogte is 450 en was oorspronkelijk 479 voet. Men schat de geheele zwaarte dezer steenmassa op 9,316,000 ton ot 18,632,000,000 pond. De Engelschen hebben het gedurende een ge- ruimen tijd zoo volhandig gehad met de zaken in lei land, dat er nauwelijks aan gedacht werd over zoovele andere dir.gen, die toch ook de volle aan dacht verdienen, het oog te laten gaan. Daarin is nu verandering gekomen. Lord Chai- les Beresford, voormalig lord der admiraliteit en ils zoodanig bevoegd-beooróeetear, heeft het minis terie aangevallen over den toestand der Britsche vloot. De lord hield eene uitvoerige rede en zette daarin uileen, dat Groot Brittan je eene vloot heeft,- maar welk een vlootDe Britsche vloot zou in staat moeten zijn, om Engelands kust en handel tegen die mn twee mogendheden te verdedigen. En wat is het geval Tegen de vloot van Frankrijk alleen is zij nog niet opgewassen! Om daarin ver betering aan te brengen, zou de bagatel van 20 millioen pond sterling noodig zijn, namelijk 10 millioen voor nieuwe schepen en 10 mihoen voor uitrusting. Wie zal dat betalen Frankrijk geniet op 't oogenblik een soort rust. Weinig bijzonders valt uit dat land dan ook me^ te deelen. Maar dat zal wel veranderen, als er meer gewichtige onderwerpen in den Senaat zul len behandeld worden. De berichten uit België luiden niet ongunstig. Het getal werkstakers is groot, maar ze houden zich nog al kalm. Of dat echter zoo blijven zal? De Duitsche rijksdag heeft besloten deel te ne men aan de gezamenlijke bestrijding van den sla venhandel in Afrika. Het hoofddoel is echter: het verkrijgen van koloniën. Dat hebben de vrijzinnigen en de sociaal-democraten ingezien en daarom waarschuwden zij hunne medeleden om op dit punt toch uiterst voorzichtig te zijn, daar zij ongaarne zouden zien dat het Duitsche rijk it. moeilijkhe den werd gewikkeld als Frankrijk in Tongkin, En geland in Soedan, Italië in Massoeah en Neder land in Atjeh ontmoet. Het heeft er waarlijk wel een beetje van, of de Mogendheden tegenwoordig aan kolonisatiekoorts lijdende zijn. In een manufactuurwinkel te Dordrecht ver voegde zich dezer dagen eene tamelijk net ge kiende vrouw, van ongeveer 3Ujarigen leeftijd, met verzoek namens eene dame, behoorende tot eene goed bekende familie, eenige tricot tailles en een paar schortjes op zicht te mogen medenemen. Ofschoon de genoemde dame kort geleden over leden was, maakte de winkelbediende geen be zwaar het gevraagde mede te geven, doch gaf, ten einde zekerheid te bekomen dat de zaak in orde was. een knecht mede om de ingepakte goederen te dragen. Aan eene door d^ vrouw aangeduide woning gekomen, helde deze, na de goederen van den knecht overgenomen te hebben, aan, en gmg binnen. De knecht, hierdoor gerustgesteld, ver wijderde zich, zonder evenwel te onderzoeken of aldaar iemand woonde, die den naam Jroeg, wel ke door de vrouw genoemd was. Dit was trou wens niet het geval; toen de dienstbode haar zeide dat hare meesteres geen tailles had besteld, maak te de vrouw eene verontschuldiging dat zij zich vergist had en verliet het huis weder met de goe deren. Kort daarop echter werden de op zicht gehaal de goederen door dezelfde vrouw in den winkel teruggebracht, met de vraag of mevrouw een der der tailles en een schortje, waarop de keus geval len was, tegen verminderden prjjs mocht hebben, en nadat dit ontkennend was beantwoord, liet zij de goederen, behalve de twee laatstbedoelde kle dingstukken, achter. Daar men zich verwonderde over het uitblijven van het nader bericht, werd een onderzook aan het bekende adres ingesteld. Het bleek toen d#t aldaar geene dame, die den opgegeven naam droeg, woonde, en men er bovendien niets van op zicht gehaalde goederen wist, zoodat de winkelier tot de minder aangename ervaring kwam de dupe van eene behendige oplichtster te zijn geworden. (D. C.) TWEEDE KAMER. 12 Dec. Avondzitting. De heer Smit wijst op het groot getal bewaarders in de gevangenissen te Leeuwarden en te Leiden. De minister van jus titie (de heer Ruijs van Beerenbroek) zegt dar zulks noodig is. Wordt opgekomen tegen de plaats waar bet nieuwe rechtsgebouw te Rotterdam zal verrijzen. De min. antwoordt, dat het plan daar omtrent nog niet vaststaat. Hoofdstuk Justitie wordt eenparig aangenomen. Het algemeen debat over Binnenlandsche Za ken vangt aan. Wordt o.a. aangedrongen op split sing der groote kamerkiesdistricten. De min. van binnenl. zaken (de heer Mackay) belooft zulks e- venals een onderzoek naar den toestand der ar beiderswoningen. 13 Dec. Voortzetting hoofdstuk V (Binnenl. Z.) In strijd met de schoolwet worden geacht de raadsbesluiten tot vermindering van onderwijzers- tractementen en schokkend voor het vertrouwen in de overheid; de minister denkt dan ook die be sluiten te vernietigen. Wordt gesproken ever zoogenaamde vaccine- dwang; de minister zegt eene spoedige herziening der epedemiewet toe. De heer De Savornin Lobman wil de vrije uni versiteit gelijkstellen met andere inrichtingen van hooger onderwijs, wat betreft het toekennen van graden. De heer De Beaufort bestrijdt hem, heer Schaepman daarentegen staat hem terzij. Do heer Vermeulen wil eene grondige hervorming van db geheele schoolwetgeving.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1