Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ernstiger worden beschouwd, dan menigeen wel d enkt. Te Brussel heefl weer een soort opstootje plaats gehad bij het uiteendlijven van eene socialisti sche vergadering in de open lucht. In de werkstakende streek zijn dynamietaansla gen nog dagelijks aan de oide. Een kwajongen werd gevat met vier patronen in de hand welke bij op de bestemde plaatsen moest brengen. De bevolking is gejaagd. Het doet ons genoegen te kunnen medcdee len, dat volgens een heden do<w ons ontvangen bericht Ie toestand van Z. M. den Koning, ondanks eene in do laatste dagen der vorige week gecon stateerde kleine verheffing der chronische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, bevredigend blijft. Dagelijks arbeidt Z.M. eenige uren in den voor middag, soms ook des namidlags, met den parti culieren secretajis jnr. Huijdecoper, waarbij de aandacht voornamelijk op verbeteiing en uitbrei ding van vee en boomteelt scbij nt gevestigd te zijn. De vruchten van dien arbeid komen, zooals men weet, in de eerste plaats ten goede aan de Maatschappij van weldadadigheid en Helenaveen. (Hblad.) „Het geneesmiddel dat de maatschappij van den vloek der sociaal-democraten verlossen kan is de terugkeer tot het geloof, hetwelk, helaas maar al te veel uit de harten van duizenden week. „De wet vermag „veei," het evangelie „alles," wijl het de hoofden verlicht, de harten verwarmt en rust doet vinden in den schoot der kerk. In ten maatschappij, waar de kerk algemeen wordt geëerbiedigd, waarin zij haar taak volkomen kan vervullen, zou de sociaal-democratie geen kwaad kunnen oefenen. Leefden we in zulk een samen leving, dan zou die alles verwoestende richting niet eens hebben kunnen ontstaan". Met ,de Nieuwe Haarlemsche Courant, die het bovenstaande schreef, zijn wij het eens, dat, zoo de beginselen van het evangelie meer werden erkend en beier werden toegepast, de maatschap pij daarvan de heilzaamste gevolgen zou onder vinden. Ongelukkig echter heeft men geleidelijk met het evangelie nog zoovele andere beginselen en begrippen trachten in te voeren, en daarin ligt misschien wel voor een groot deel de oorzaak van veel kwaad. Daardoor toch weiden afgestooten. die naderen zouden en verdeeld, wie eens moes ten wezen. (Arnh. Crt.) T W E E D E KA M E R. 11 Dec. Ingekomen is een wetsontwerp op de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, weduwen en weezen en tot heffing van kanselarijrechten. Hootdstuk m (Buitenl. Z.) wordt verder behan deld en zonder hoofdelijke stemming aangekomen. Vangt aan het algemeen debat over hoofdstuk Justitie. Wordt de noodzakelijkheid betoogd van eeDe wettelijke regeling van arbeids-contracten, eveneens van eene betere regeling der rechten van de arbeidersvrouw; wordt aangedrongen op de benoeming van labriekinspecteurs en van een vasten, bezoldigden secretaiis, terwijl ook nog be sproken wordt eene gedeeltelijke herziening onzer wethoeken, vooral in zake het faillietrecht. De heer Domela Nieuwenhuis ontwikkelt zijne opvatting omtrent den foutieven rechtsgrondslag van den staat en wijst gebreken aan van het ge vangenisstelsel. Hij verlangt ontslag van Geel, die indertijd op den commissaris van politie Stork geschoten heeft. De heer Heemskerk bestrijdt hem. De heer Van Kerkwijk wijst op de slechte in richting der jacht en visscherijwetvoorts spreekt hij over de schandelijke zaken, die in Amsterdam zijn voorgevallen. Zijne woorden worden met bravo' s begroet. De heer Rutgers Van Rosenburg wil kraaien en musschen als voor den landbouw nuttige vogels schrappen, daar zij veel nadeel aanbrengen. Voorts komt hij op tegen het door den heer Domela Nieuwenhuis gesprokene. De tegenwoordige socia listen zegt hij o. a. droomen slechts van deelen wat anderen bezitten, die meer hebben dan zij, maar met minderen willen zij niet deelen. De heer Lucasse dringt aan op eene wijziging deï wetgeving op de naamlooze vennootschappen. 12 Dec. Voortzetting debat hoofdstuk IV. (Justi tie). De heer Van Baar dringt aan op wijziging der jachtwet. De heer Van der Kaaij wii scherpe toepassing der bepalingen op vervalscbing van levensmiddelen en betoogt dat de critiek van den heer Nieuwenhuis over het strafwetboek niet aan de orde is en ongegiond. De heer De Beaufort acht geen verscherping noodig van de bepalingen om de vrijheid van spreken te waarborgen, het betreft slechts een klein groepje, dat geen steun vindt l>ij het overgroote deel des volks en zich zelf veroor deeld. Op het openbaar dragen van wapenen zijn wel strafbepalingen noodig. De minister van justitie beantwoordt de spre kers. Afschaffing der jachtwet is niet te waqhten, wel bevordering der landbouwbelangen. Geel zal geen gratie verkregen. De sociaal democraten hebben getoond, dat zij zich organiseeren en op hun wijze handelend op treden. Namens de regeering verzekert de minister dat, waar tot handhaving der orde en van hot ge zag maatregelen noodig zijn, zij rekent op den steun en de medewerking di r Stat en-Generaal. (Algemee- ne brave's) De heer Domela Nieuwenhuis zegt dat de socialisten geen schuld hebben aan het gebeurde in Maison Stroecken. Katholieken hebben hem dat verklaard. De aanslag op de hoeren Jolles en Stork zijn niet op rekening der socialisten te schuiven misschien is het een*plannetje van de politie. (Sen satie) Spreker zegt o a nog dat de socialisten elke beperking der vrijheid van spreken afkeuren De minister houdt de schuld der sociaal demo craten vol Het algemeen debat wordt gesloten. A X E L, 14 December 188 8. Heden ontvingen we copie van een adres door Burgemeesters van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren gezonden aan Z.E. den minister van water staat, handel en nijverheid. Het adres bevat het verzoek aan den minister om een van de diie proefstations, welke van Rijks wege zuilen wo'den opgericht, in Zeeuwsch-Vlaau dei en te vestigen. Adressanten achten het oprichten van een proef station alhier als hoogst gewenscht o. a. om de volgende redenen Er bestaat in deze streek geen gelegenheid om den kinderen onzer landbouwers voldoende kennis te verschaffen, een proefstation kon door versprei ding van vakkennis de bestaande leemte aanvullen. In Noord-Brabant en Limburg is men niet met proefstations ingenomen. Het gebruik van hulp meststoffen is van zeer veel beteekenis Deskundigen schatten de waarde der kunstmest die voor den oogst van 1888 in Zeeuwsch-Vlaanderen is aange schaft op 300,000 gulden voor het voormalig 5e di strict en op 75,000 gulden voor het voormalig 4e disn-ict. Gras en klaverzaad, benevens veevoeder worden tegenwoordig ook onderzochten de prijs naar het gehalte bepaald. De beetwortelen zouden niet moeten worden verkocht per gewicht, maar vol gens het suikergehalte, ook met het oog hierop is een proefstation onontbeerlijk, „Zeeuwsch-Vlaanderen dateen derde gedeelte der provincie Zeeland uitmaakt, uitsluitend van den landbouw bestaat, zoowel uit een algemeen als een bijzonder oogpunt in moeilijke omstandigheden ver keert, tot heden weinig van de weldaden van het Staatsbestuur heeft genoten,—is naar het ons voor komt, aangewezen voor de oprichting van een der di ie proefstations, nu gebleken isdat de land bouwer de voorlichting van de wetenschap niet kan missen". Ziedaar- het laatste en niet het minst krachtige argument hetwelk het adres aangeeit. Mogen de pogingen door Burgemeesters aange wend, met een goeden uitslag bekroond worden Dinsdag werd te Hoek door de vereeniging „Doelmatige samenwerking" de levering van 50,800 K.G. superphosphaat aanbesteed. Ingeko men waren 8 inschrijvingbiljetten van de heeren H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor ƒ3,34, J de Bree te Terneuzen voor ƒ3,20 en F. Dellaert te Westdoipe voor ƒ3,185 per 100 K.G., aanwien de levering is gegund. Ziianislag. Gemeenteraadszitting van Vrijdag 7 1 December. Hitgezonderd de lieer Berman, waren alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering. De notu len worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van ged. staten van 26 October 1. 1 waarbij zij goedkeuren een af- en overschrijving van- en op posten der begrooting voor 1888. b. Brief van ged. staten van 26 Oct. 1. 1. tot goedkeuring der gemeenterekening over 1887, be- dragende in ontvangst ƒ18933,99 en in uitgaaf ƒ1731 >4,595 derhalve met een goed slot van ƒ1029,395 c. Brief van ged. staten van 26 Oct. 1. 1. tot goedkeuring van onderhandsche verhuring van den tuin hij het gemeentehuis aan Krijn Dees, voof de som van ƒ10, II. Wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888, tot een be*| drag van ƒ25.745. III. In de commissie voor de Nieuwjaarsgiften voor 1889 worden de navolgende heeren benoemd voor den tijd van twee jaren als aanvulling voor de in 't vorige jaar afgetreden leden: Joh. Hoebë, J. A. van Breen, F. de Putter Az., D. Scheele en Jan Dees Az. Tot hunne plaatsvervangers de hli. J. R. Scheele, F. Willemsen, Anth. Riemens, J. de Putter Cz. en W. de Mul. Thans wordt ter sprake gebracht, het verleen,en eener gratificatie aan den alhier gestat!meerden brigadier rijksveldwachter J, P. Koene. Vorige ja ren werd hem eene toelage uit de gemeente-kas verleend ad. ƒ50, Thans wordt door den Voor zitter vooi gesteld de gratificatie te verleenen tot een bedrag van 40, waarop achtereenvolgens, door de hh. van Kerkvoorten Dieleman voorstellen worden gedaan, toelage te verleenen van 50, en ƒ30,—. Nadat, de voorstellen van den Voorz. en den heei van Kerkvoort verworpen Waren, het eene met 5 tegen 1 en tiet andere met 4 tegen 2 st., werd dat van den heer Dieleman in stemming ge bracht en aangenomen met 5 tegen I stem. Door den Voorz. wordt ter inzage van de ledetl nedergelegd, eene teekening van een te plaatsen ijzeren hek ter afsluiting van de burgerlijke be graafplaats alhier in'et daariiijbehoorende begrooting van kosten, waaruit blijkt, dat de kosten van le vering en plaatsing, zonder het metselwerk bedin gen de som van 104,—. De leveringen plaatsing van bedoelde afsluiting wordt met algemeene st. onderhandsch gegund aan1 den inzender, don heer P. J. Willemsen, smid alhier. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten. (Was voor ons vorig nummer te laat ontvan gen.) Red, Overslag, 12 Dec. In de heden gehouden ver- gadering van den Gemeenteraad is tot hoofd der school benoemd de heer E. Lauret, onderwijzer te Philippine. Te Utrecht werd een banketbakkersknechtjo, die een groote taart op een ongedekte schaal droeg, aangevallen door een grooten hond, die er een tlinke hap van nam. Ziende dat de verschrik- te knecht de rest trachtte te redden, wilde de hond in hem de tanden zetten, welk voornemen echter spoedig opgegeven werd, toen de knecht de schaal, op aanraden van den eigenaar des snoepers, op den grond zette. Op vertoon van de kwitantie ten bedrage van 1,50 werd den .be roofde een rijksdaalder in de hand gestopt De eigenaar vau het „lieve diertje," een student, zei- de daarop tot den hond„nu mee naar de kroeg, daar zal een glas wijn op smaken - Te Amsterdam heeft zich bij de justitie aan gemeld een dame, wonende tegenover den heer Stork, die het beruchte kistje heeft zien afgeven. Haar beschrijving van den man, die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunne- berg het kruit werd verkocht.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2