Gemengd Nieuws ling van den dienst iW spoorwegen, waarop met beperkte snelheid wordt vervoerd. Bij het voortgezet debat over do staatsbegro ting bestrij it de heer Schaepman de hecren Liei- tinck'en-De Beaufort. He heer Pijckmeester zal voor alle hoofdstukken stemmen, behalve voor dat van koloniën, wegens -de politiek van den heer Keuchenius. Re heer Borgesius verdedigt de liberalen, ver schillende leden dringen aan op herziening van ons belastingstelsel, terwi.il de heer Geichman ver klaart voor alle hoofdstukken, behalve voor kolo niën te zullen stemmen. "Wordt besloten avóndzitting te houden. A E L, 7 It e c in li c r 18 8 8. In de heden gehouden zitting van den gemeente raad alhier is besloten om Buig. en Weth. te mach tigen tot verkoop van de boomen op stam, staande op de algemeene begraafplaats en tot. onderhandsche verkoop van de in 1889 op te halen straatmest aan den heer A. van der Hooft voor 52, Voorts werden benoemd tot leden der commissie voor de Oude- en Nieuwjaarsbedeeling, de heeren P. Rajjmond, A. W. van de Bilt, Joh. Smies, J. Vlaander, H. Hoebé, P. Dees, Ph. J. vanDixhoorn, A. van Wjjck, P. van Hoeve, J. Wieland, L. Jan sen van Rosendaal C.Nz. en Matth. Dieleman Pz. Het gewone verslag zal iu ons volgend nummer worden opgenomen. In den morgen van den 6 den dezer, door onze gemeente gaande, kon men bet verrukkelijk schouwspel gadeslaan, dat deuren, schuttingen en muren met voor do bewoners minder loffelijke opschriften prijkten. Baldadige handen hadden dit den vorigeu avond met kri.it bewerkstelligd. Van waar, dachten wij onwillekeurig, vanwaar komt toch die ellendige gewoonte om op sinterklaas avond alles, tot zelfs eikaars plunje, met krijt to bekrabben? Tegen dergelijke straatschenderijen vermag de politie niets, dat weet bet tuig ook wel. Het is weer een van die geniepige streken waaraan sommigen -zich wei meer schuldig ma ken. Wisten ze echter, hoe laag en onfatsoenlijk zulke dingen zijn, ze zouden het misschien wel nalaten. Bovendien loopt de krijtschrijver, wan neer hi] betrapt wordt nog gevaar, dat de rech ter hem gevangenisstraf oplegt. In de Maandag te Hulst gehouden vergade ring van de R. K. kiesvereeniging is met alge- meene stemmen de volgende door het bestuur gestelde motie aangenomen: „De R. K. kiesvereenignig in aanmerking ne mende dat wel is waar haar doel is de verkiezing te bevorderen van geschikte R. K. peisonen als leden der Tweede Kamer en dor provinciale sta ten, spreekt de hoop uit, dat hare leden in ande re openbare betrekkingen zullen medewerken tot het benoemen, vooral bij het onderwijs, van per sonen die geacht moeten worden de beginselen der kiesvereeniging te belijden en te beoefenen, gaat over tot de orde van den dag." Tevens werd bij aclamatie aangenomen het ver zoek tot aansluiting bij du resolution ten gunste van den H. stoel, vastgesteld door de katholieke ver- eeniging Recht en Orde te Amsterdam. (Scheldebode) Tot onderwijzer voor uitgebreid L. onderwijs te Rotterdam is benoemd de heer J. Blankert te Nieuw- dorp (gem. 's Heer Arendskerke.) Te Breda is Vrijdagnacht in de Halstraat, ver moedelijk door twee veldartilleristen, een moord op een burger gepleegd. De wond schijnt toegebracht te zijn met een dolkmes, dat diep in de hersenen doorgedrongen is. De verdachten werden bij het lijk van den verslagene gebracht, doch bleven hun schmld ontkennen. NapretBij gelegenheid der feestdagen van 17 November 11. zijn te Botterdam 800 bed den in de bank van leening gebracht, en in de laatste kermisdagen werd vooreen halve ton be leend. Uit Ootmarsum schrijft men Gisteren namiddag weiden eenige landbouwers nabü deze stad beetgenomen. Zekere G. F., uit Lattrop, gaf zich bij hen aan als „Brulftneger", dat wil zeggen iemand, die gasten ter bruiloft noo- digt. Mooi gekleed en met eene versierde pet vervulde hij zijne functie. Bij den boer waar hij zich eerst aanmeldde, dronk hij eerst zes borrels en gebruikte daarna ruim een kilo stofte met. een pond spek; bij den volgenden at hij 8 groote pan nekoeken, waarin niet minder dan eon kilo spek gebakken was en daarna deed hij zich te goed aan een oord bittere jenever. Bij zijn vertrek zeide hijNoe kan ik ook best wachten tot mor gen ovend eerder ik weer wat hoof te eten". In- tussclien had de bruiloft, waarop hij de gasten noodigde reeds vóór veeitien dagen plaats gehad Uit Boksmeer wordt geschreven: Een aantal ingezetenen dezer gemeente voor het meerenueel uit de deftigste klasse - zijn de dupe geworden eener sluwe oplichterij. Eenigen tijd geleden hielden een tweetal onbekende kloos terzusters, waarschijnlijk met toestemming der o- verheid eene collecte ten bate dei Veieeniging tot uitroeiing der slavernij in Ahika. Door een een voudig, doch achtenswaardig ingezetene vergezeld, deelden zij aandoenlijke taf'ereelen mede van dien menschont eerenden handel en van de ijverige po gingen; door Z. E. kardinaal Lavigerie in hetwelk gesteld. De gemeentenaren brachten dan ook milde giften voor dit edel doel samen en vernamen dezer dagen, dat de ijveiige religieusen een sluw echtpaar waren, dat zich door de ze „manoeuvre" den zak heel wat „spekte." Het echtpa r is echter in een doip, in de na bijheid van Nijmegen, ontmaskerd, doordat een pastoor achterdocht koesterde en de politie waar schuwde. Aan de katholieken in Nederland is een mani fest gericht van den volgenden inhoud Twee feiten staan op dit oogenblik vooi de ge- htele wereld, openbaar en onweersprekelijk. De Paus is in zijne stad Rome van zijne volle souvereine vrjjheid ontdaan. De katholieke wereld spreekt luide en krachtig protest tegen dezen toestand uit. Deze feiten trekken aller aandacht en steeds met meerder kracht. Aan het laatste feit hebben do katholieke Neder landers op waardige wijze medegewerkt. Uit de hoofdstad des ri,ks en uit 's lands tweede koopstad hebben welsprekende stemmen weerklonken, stem men, die overal een luide echo hebben gewekt. Het blijkt evenwel, dat de geestdrift en de trouw onzer katholieke landgenooten nog luider taal ver wacht. Om alles wat. tot hiertoe geschiedde waar dig te bekronen, om het geheele katholieke Neder land in één woord zijn gevoelen te doen uitspieken, te doen getuigen van zjjn geloof, hebben de onder teekenaars gemeend hun geloolsgenooten te moeten uitnoodigen tot het houden eener algemeene verga dering. Die algemeene vergadering zal gehouden worden te Utrecht, op Maandag 17 December, des namid dags teii half twee ure, in het gebouw „Tivoli Dein een groote stoom-ververii te Berlijn werkzame stoker K, was op 't mooie dienstmeis je van zijn patroon, Marie J. veiliefd geraakt en had wedermin gevonden, zoodat Je jongelui er o- ver dachten om, in 't aanstaand voorjaar in het huwelijk te treden. Het noodlot wilde echter, dat een knap onderofficier van de dragonders ook op 't meisje verliefd raakte en haar goed scheen te bevallen. De stoker kwam nu op een helsch plan. 's Maandags wordt het werk in de ververij wat vroeger dan gewoonlijk gestaakt en Marie neemt dan meestal, in ten der ongebruikte kuipen een bad. Dit zou, naar K. wist, ook jongstleden Maan dag gebeuren en Marie had haar kameraad de pas in dienst komende keukenmeid, bepiaat om met haar gezamenlijk het bad te nemen. Dit gebeurde ook. Eenigen tijd later snelden de meisjes echter jammerend en ten halve gekleed, de huiskamer van de mevrouw, waarbij zij dienden, binnen. De aime kinderen waren over het geheele lichaam blauwgekleurd wasschen en allerlei soort zee pen hielpen niemendal, want de kleur was echt. De versmade minnaar bekende, dat hij een verfstof in bet water had gegooid om Maria's kleur beter bi.i die van den gehaten dragonder te j doen passen, Gelukkig volgde eene verzoening en de beide meisjes schonken den enveldader vergif 1 fenis. Er zullen echter nog weken verloopen al vorens de blauwe schoonen weder heelemaal blank 1 zijn. Een vreeselijk drama wordt door het „Wie- 1 ner Fremdenblatt" verhaald Naast het spoorwegstation Brandeis bij den Ad- Ier bevindt zich een wachtershuisje. Zondagavond stonden de baanwachter en zijne vrouw daai; zijl wachtten op den personentrein, waarmede h»n zoor,, die stoker was op den trein, het wachteis- huisje passeeren zou. De vrouw hield een korf in de hand, waarin zich het eten voor haren zoon bevond. Zoo wachtten zij altijd op hem, zoo dik wijls hij daar voorbijreed. Slechts zelden konden 1 zij met hem spreken; een snelie groet en de moe der dat liut zij zich nooit afnemen - over- handigde hem met eene behendigheid, die z\j door j langdurige oefening vei kregen bad, de mand. Een srroet en een blik waarin zich al liet geluk en de trots der ouders weerspiegelden, een wedergroet» dat was alles en de trein reed verder. En zoo zou het ook heden zijn. Ma-'r de personentrein was ditmaal een weinig te laat en de baanwach ter en zijne viouw wachtten ongeduldig op zijne aankomst. Eindelijk was de trein in 't gezicht en de moeder maakte zich gereed, haren geliefden zoon den korf te overhandigen; daarin bevonden zich krachtige spijzen en de oude vrouw was blij, dat deze nog warm gebleven waren. Toen de trein naderde hield zij den korf triomfantelijk in de hoogte, terwijl de oude vader naast haar stond, met een kloppend hart als altijd, wanneer hij zijn kind zien zou. In hunne vreugde bemerkten zij in 't geheel niet, dat op het spoor, waarop zij stonden, de trein kwam aanstoomen. De locomo tief greep de oude lieden, een zacht, klagend geluid en beiden lagen onder de raderen der ma chine. Een kreet van entzetting ontsnapte aan de keien dpr passagiers, di^ het verschrikkelijke ongeluk hadden gezien, zonder die arme men sehen te kunnen helpen. De arme baanwachter en zijne vrouw werden door de machine verplet- terd; eerst in Trübau werden overblijfselen van kleeren en stukken vleésch van de verongeluk ten aan de raderen bemerkt. En ook de onge lukkige zoon moest het vreeselijk onheil mee aan zien, zonder dat het hem mogelijk was geweest, den geliefden ouders te hulp te komen, de plicht hield hem met ijzeren geweld op zijn post. Nu en dan liet de locomotief hare schrille tonen hoe ren, maar zij waren niet in staat den smartkreet zijner ziel te overstemmen. De welbekende professor in het biljarten, de heer Albert Garuier, maakte velleden week in het „Grand hotel de Bruxelles" te Brussel, eene serie van 1034 caramboles in den tijd van vijftig minu ten, terwijl zijn tegenspeler op 5 punten bleef. RECHTSZAKEN. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 4 December zijn veroordeeld H. d R., oud 17 jwerkman te Terneuzen, wegens mishandeling van een dier, tot 14 dageu gevangenisstraf. E. J. U., oud 41 j., smid te Overslag, wegens huisvredebreuk, tot 7 dagen gevang. A. V., oud 37 j., weikman te Axel.wegens be-- leediging, tot ƒ8 boete of 8 dagen hechtenis. F. V., oud 16 j., te Meerdonck gedetineerd te Middelburg, wegens overtreding van 's rijks be lastingen, (ongedekt binnenl. vervoer van accijns- goedeien en weigering van visitatie), tot 1 maand gevang, en ƒ10 boete subs. 10 dagen hecht, en in de kosten van bekeuring en met verbeurdver klaring der aangehaalde goederen Kantongerecht te Ter Neuzen. Vrijdag 30 November zijn veroordeeld J. K., werkman, tijdelijk verblijf houdende te Terneuzen, ter zake van het loepen langs een spoorweg; tot eene boete van ƒ1, subsidiair 1 dag hechtenis. A. v. F., bierhuishouder te Zaamslag (Reuzen- I

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2