No. 251. Zaterdag 8 December 1888 ir Jaarg. Xirmvs- en A<lv(M,t<Miti(il>lii(l voor Zeouwsch-Vlaanderen. F. IUELEMAX, AXEL. Overzicht. Binnenlandse!) Xieinvs. 01! IS 4 4' T. pit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdajrtivoiul. A B O N N E M ENTSP R [J S per 3 Maanden I maul per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor II Etc i is 40 en 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER A dvertentiên van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Adve-tentiê'n worden frnvrn ingewacht, ui ter lij k tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE men. Het is de tweede December en prachtig weer. Lieve lezer, doe mij het genoegen en volg mij met uwen geest over bergen en door dalen, langs rivieren en meren, tot daar, waar het groote, woe lige Parijs, de hoofdstad der Frarsche Republiek, zich verheft aan de boorden der Seine, welke als een zilveren lint, zich in groote kronkelingen een weg door het landschap baant, om hare wateren in het Kanaal te ontlasten. Precies te een uur tien minuten wordt de groote deur van het Hotel de Ville geopend en verschijnt «le heer Darlot, president van deri gemeenteraad, aan liet hoofd der gemeenteraadsleden, voorafgegaan dooi de deurwaarders. Daarop volgen de afgevaardig den en senatoren, allen getooid met een drieklen- iige sjerp, velen met eene roode bkeiu in het knoopsgat. Het geldt hier eene groote repulrlikeinsehe betoo ging ter eere van tiandin, den afgevaardigde, die den 2en December 1851 op de barricade van St. Antoine sneuvelde. Meer dan 26.000 personen nemen aan den op tocht deel welke zich naar het graf van Baudin begreft. Hoe ordelijk gaat alles in het weik, en dat z.<o'n mensehen massa't fs een leelijke tegenslag voor de vijanden der Republiek. Hoe gaari e hadden ze wanorde ge.-ticht in den stoet maar het gelukte hu.r nietDe heer Darlot houdt voor het beeld van Baudin eene redevoering tot bestrijding van liet. ïfoulangistne, welke luide wordt toegejuicht en dj stoet gaat bijna zonder de minste verstoring der or de uiteen. Volg mij thans naar Nevers: daar zit. Boulangei en Deroulède, zijn vriend en bor dgenoot, aan een feestmaal. De heer Boulanger houdt eene redevoe ling-, evenwel niet eene redevoering uit eigen brein gesproten, neen De knappe generaal diaagt, het werk voor van zijn viiend Naquet. Dat durft hij wel meer doen. We luisteren niet naar de hoogdiavende woor den, die natuurlijk lijnrecht indruischen tegen de woorden van den President van den Parjjschen ge- meenteraad. In plaats daarvan nemen we een sprong raar het slot Miramare, waar keizer Frar.s Jozef' niet zijne gemalin in alle stilte het Veertigjarig ju- Lilé viert zijner legeering. We laten den keizer alleen, opdat hij des te beterover dat 40-jarig tijd vak kunne nadenken en keeren voor ditmaal huis waarts, na nog even een kijkje bjj de Belgen ge nomen te hebben. Socialisten en werkstakers hou den daar leelijk huis. Nu heeft de burgemeester van Brussel be-loten, iederen optocht, waarvoor de toestemming niet gevraagd en verkregen is, uiteen te daer drijven. Dat is een zeer wijs besluit. Maar ot de socialisten zich daaraan zullen storen, zie, dat is de vraag. De „Amst. Ct." vernam, dat de uitbreiding dei- geneeskundige inrichting te Wiesbaden, waaraan dr. Mezger zich bad verbonden, niet tot stand zal if omen, wegens onvoldoende deelneming. Ook ons is dit van geloofwaardige zijde verze kefd. Op de leening, in handen van de firma Jas. Van Berensteyn Co., was door verschillen de particulieren voor 500,000 Mark ingeschreven, doch de inschrijvers werden reeds van hun ver bintenis ontslagen, en ook bovenbedoelde firma heeft zich, na overleg met haar lastgevers, van de zaak teruggetrokken Volgens sommigen zon dr: Mezgei besloten hebben te Amsterdam te blij ven; volgens anderen moet hii voornemens zijn zich in den Haag te vestigen Het laatste komt ons het waaiscliiirilijkste voor, te meer wjjl dr. M°zger. naar aanleiding van de bekende gaspijp- quaestie, reeds eenmaal gedreigd heeft, zijn woon plaats naar de residentie te zullen verleggen. (De Tijd). Gedeputeerde staten van ZeeDnd hebbende verkiezing van een lid der stalen in het hoofd kiesdist rict Tho'en, noodig door het overlijden van der. heer D. Bolier bepaald op Dinsdag 8 Januari c. k. en de herstemming zoo noodig Dins dag 22 Januari daaraanvolgende. Er heeft zich te Goes een geval van tricbi nose voorgedaan bij een jong meisje. Het is ge bleken dat zij vleesch genuttigd he^ft van een varken, dat eerst op tiichinen is onderzocht en daarvan werd viij bevonden, hoewel nu bij nader onderzoek wel trichinen, maar in zeer geiinge male, zijn aangetroffen. Het vleesch w-as afkom stig van een varken van zekeren De Jager, die de helft van het beest aan Wingender, den vader van het meisje, had overgedaan. Ook in de andere helft van het beest, die De J. voor zich behield zijn trichinen ontdekt. Aan het uiterst gering aantal trichinen, dat blijkbaar in het varken aanwezig was, moet het worden toegeschreven, dat van het groot aantal personen, uat van het vleesch heeft gebruikt, siechts één is aangetast door trichinose, en hier in moet dan ook de verklaring gezocht worden van het feit. dat in de stukjes vleesch, die tot onderzoek waien genomen, geen trichinen werden gevonden. Had men toevallig een ander stukje ouder het microscoop gelegd, dan waren zij wei- licht wel ontdekt. Intusschen zij ook hier vermeld, dat het door trichinose aangetaste meisje ook van het rouwe vleesch heeft gegeten. Uit Goes wordt aan de N. R. Ct. gemeld Een zonderling vertelsel bracht Zaterdag onze stad in rep en roer. Bij een kapper, wiens zoon ho' logemaker en wiens dochter modiste is, en die allen hun bedrijf in hetzelfde huis uitoefenen, schijnt in den atgelooper, nacht eene insluiping te hebben plaat s gehad. De dochter vet nam nadat zij zich ter ruste begeven had gedruisch op hare ka mer, en zag een man, die na eerst zich over haar heengebogen te hebben, het licht uitblies, en toen zich opnieuw naar hare slaapstede wilde be geven. De dochter begon toen alarm te maken hetgeen echter door den insluipm werd belet, doch wat niet kon verhinderen, dat zij hem eene geduchte wond door een beet aan een der vingers van de rechterband toebracht. De insluiper is ge vlucht, op de komst der familieleden, en werd nog eene poos dooreen zoon v n den kapper op de straat achtervolgd, zonder dat hij werd gevon den. Naar men verneemt zijn de pogingen van het tiental dames, dat zich onlangs als vuorloopig comité heeft gevormd, tot oplichting van een „Te Huis" voor dienstboden, te Middelburg, dank zijde ondersteuning die z(j van de ingezetenen hebben mogen ontvangen, geslaagd. De inrichting zal in het begin van het volgend jaar in een daarvoor gehuurd huis in de Bogardstraat worden geopend. Door het Departement van Waterstaat, 1 an del en Nijverheid is in de Staatscourant geplaatst het overzicht op het vervoer van de spoorwegen over de maand Augustus 1888. De spoorweg onderneming Mechelen - Terneuzen komt daarin voor met de volgende cjjfers. Vervoer: 52429 reizigers, 21 Tonnen bagage en 25.243 Tonnen bestel, ijl- en vrachtgoederen. Ontvangsten ƒ16,966.73 van de reizigers, ƒ196.46 aan bagage, ƒ29,745.54 aan bestelijl- en 'vrachtgoederen en ƒ610.22 aan diverse ontvangsten. Totale ontvangstover de maand Augustus 1888 ƒ47,518.95, ovor die maand 1887 ƒ42,383 90, van af 1 Januari 1888 /"553,738.90, over dat tijd stip 1887 ƒ289,767.92, per dag en per kilometer van af' 1 Januari 1888 ƒ21.32 en over dat tijd stip 1887 ƒ17.54. T YV E E 1> E li 4 M E R. 4 Dec. Wor it voortgezet het debat over de vier ontwerpen tol bekrachtiging dei provinciale heffingen in Friesland. Met 55 tegen 32 stemmen wordt aangenomen het ontwerp betrelfenae het vaarwater van Stioobos naar Lemmer, daa entegen wordt dat i-etrefiemlo het kanaal van Niouwezifien naar Harlingen met 46 tegen 42 stemmen verworpen. De ontwerpen voor de Terbandsterorug bij Heerenveen en de Schutsluis in de rivier de Linde woiden aange nomen. Besloten wordt het ontwerp van wet op den boterhandel de volgende week Donderdag in de afdeelingen te onderzoeken. 5 Dec. De heer H. J. Smidt. oud-gouverneur van Suriname, houdt bij de behandeling van de begrooting dezer kolonie eene uitvoerige rede, voornamelijk met het doel de verbeteringen aan te wijzen, welke in net bestuur en de verdere toestanden van deze, voor ons land zoo gewich tige, kolonie dienen gebracht te worden. De mi nister van koloniën (de heer Keucher.iue) vei klaart in hoofdzaak de denkbeelden van den beer Smidt te deelen, maar wil ook de voorlichting afwach ten, van den nieuw-benoemden gouverneur. (Haas tige spoed is zelden goed. Red.) De begrooting voor Suriname wordt ten slotte aangenomen. I)e heer Schepel vraagt inlichtingen omtrent het verbod van invoer van vee in Duitscbland. De ministers van buitenlandsche en van binnenland- sche zaken antwoorden dat in geene enkele ge meente van Geldeiland besmettelijke longziekte heerscht, waarop de heer Schepel op grondig on derzoek aandringt. Eet debat over de Staatsbegiooting vangt aan. 6 Dec. Ingekomen is een ontwerp tot rege-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1