3 r hj wi Ij 255. Woensdag 5 December §888. 4'' Jiiarg. Nieuws- en Advertentieblad F. LIJIW, voor Zeeuw sell-Vlaanderen. Buitenlandse!) Nieuws. FEIILLFTOA. Binnenlandse!) Nieuws. x. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdajravoml. A 13 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 'cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DLITSCHLAND. Een afschuwelijke en geheimzinnige moord heeft Maandag-nacht te Hamburg plaats gevonden. In den vroegen ochtend vervoegde zich een jongmensch bij een kruier met het verzoek een zwaren koffer van zijne woning te halen en de zen naar de goederenloods der Ameiikaansche stoomboot te brengen Nauwelijks stond de kot ter op de aangewezen plaats, toen een der be ambten bemerkte, dat uit den bodem van den kuffer bloed sijpeide. De politie liet den koffer terstond openbieken en toen bleek het, dat zich daarin het lijk bevond van een groot mansper soon, dat met geweld in de enge ruimte geperst was en zware wonden aan het achterhoofd had. De politie deed terstond huiszoeking bij den af zender van den koffer en vond bloedsporen op de meubels. De bewoner zelf. e n jongmensch van omstreeks 24 jaar, genaamd Gul Dau, die eerst sedeit acht dagen deze kamers had gehuurd, was den vorigen avond op den gewonen tijd tnuis ge komen en had 's morgens, na zijn rekening be taald te hebben, zijn huis verlaten. Het geheim zinnige van het geval is, dat de koffer den vori gen dag r.iet in de kamer stond en dus waar schijnlijk 'snachts met de g ootste vooi zichtigheid door bet venster binnen was gehaald. Na eenige nasporingen werd het slachtoffer her kend als een in de haven welbekend goederenex pediteur Hülseberg, die naar gewoonte 's avonds zijn huis vei laten had om buitenlands"!] geld, dat hij had ontvangen in te wisselen- Zijne huisge- nooteri in de meening dat hij 't verdere gedeelte van den avond met vrienden doorbracht, maakten zich over zijn uitblijven niet ongerust Men kan zich hunne or.tsieltenis voorsteilen toen zij der volgenden morgen de tijding ontvingen. Men ver moedt dat de moordenaar zich naar Engeland heeft ingescheept. De moordenaar van den Hamburger expediteur Hülseberg beet Jozef Christiaan Dauth en is in 1856 te Sachsenhausen geboren. De politie heeft dit vei nomen van zyn verloofde, die alle inlichtin gen en tevens een portret van den moordenaar verschafte. Met behulp var, dit portret beeft de politie reeds gevonden, dat Dauth, die hofmeester was bij de Hamburg Amerikaansche stoomboot maatschappij naar Antwerpen is gereisd. Vermoe delijk zal de moordenaar nu spoedig gevat worden. De vermoedelijke moordenaar van den Hamburg- sclien expedHeur Hülseberg, die te Kailsruhe in hechtenis werd genomen, loochent zijne schuld maar hij erkent, bij den moord tegenwoordig ge weest te zijn. en ai de gestolen voorwerpen wer den in zijn bezit gevonden. DE HOUTVESTER VAN E K L S T-> NOVELLE VAN Fr. ZIMMERMANN. DERDE HOOFDSTUK. In den zaagmolen op Rimlaasgrond heerschten eene drukte en eene bedrijvigheid, die eene sterke tegenstelling vore.den, met de kalmte van de bosoh- woning. De wateren der woudbeek, die de groote raderen in beweging brachten, suisten en bruisten met een geweld, dat bijna het geknars verdoofde der zaag, die, onophoudelijk op- en neergaande, de gladde boomstammen onbarmhartig doorsneed. Daar tusschen klonken de stemmen der werklieden, die steeds nieuwe boomstammen aanbrachten en op de rolbdan legden, welke ze den vraatzuchtigen tanden van deu zaagmolen toevoerde. Op een giooten hoop balken en planken stond de, hootzaagmolenaar Holzegger, eene breedgeschouder- Het verbruik van gedistilleerd a 50 pet., per hoofd in Nederland, gedurende het jaar 1886 on langs door de regeering bekend gemaakt, was in: Noord-Brabant 16.61 (het hoogst te Hensden 18.64, het laagsl te Putte 1.02); Gelderland 8.52 (het hoogst te Zalt Bommel 20.42, het laagst te Hem men 6.05); Zuid-Holland 10.48 (het hoogst te Veur 18.85, het laagst te Schiebroek 0.65); Noord-Hol land 11.71 (het hoogst te Muiden 16.89, het laagst te Opperdoes 1.10); Zeeland 5.59 (het hoogst te Middelburg 11.74, het laagst te Clinge 0.43); U- treebt 10.88 (bet hoogst te Loenen 18.71, het laagst te Achttienhoven 0.14J; Friesland 7.50 (het hoogst te Leeuwarden 17.76, tiet laagst in Dantumadeel 3.09); Overijssel 9.11 (het hoogst te Stad-Almeloo 19.41, het laagst te Wilsum 0.-34); Groningen 10.44 de, reusachtige gedaante, met een rood, rond gelaat, dun lichtrood haar en een paar kleine oogen, die goedig rondkeken, Hij had een boek in de eene, een lang potlood in de andere hand en noteerde de nummers der pijnboomstammen. die langs eene glad de, van boomstammen vervaardigde baan, door de houthakkers van Rimlaashoogte naar het dal ge zonden werden. Elke boom werd, zoo spoedig bij beneder. was aangekomen, door de knechts van den molenaar in ontvangst genomen. Dezen sloegen er eene ketting om, waarna twee krachtige werkpaar den ze naar den molen sleepten, die is het midden van het dal, nauwelijks een honderd scbieden van den voet van Rimlaashoogte, verwijderd lag. Dp oogen van den molenaar waren overal. Nu eens bad bij iets te bevelen aan de timmerlui, dan weer aan de knechts en noteerde intusschen de stam men of spoorde met een paar krachtige woorden de paarden aan. Zijne donderende stem bebeerschte door al het rumoer en geraas been als eene oorlogs trompet het arbeidsveld. Een krachtige boomstam kwam pijlsnel de bel ling af, zoodat door de wrijving de rook opsteeg, en bleef krakend liggen. Nog trilde hij van den geweldigen val, toen de knechts hem reeds met den ijzeren kettinghaak gepakt hadden. „Tweehonderd elfriep er een, het op de voor- (het hoogst te Groningen 18.75, het laagst te Bel lingwokle 3.58); Drenthe 7.12 (het hoogst te Mep pel 15.89, het laagst te Ruinen 1.96); Limburg 3.14 (het hoogst te Valkenburg 15.27, het laagst te Maasniel 0.33). Over het geheele rijk was het 8.99. Verder was het te Amsterdam 15.12, Arnhem 16.82, Breda 14.88, Delft 14.72, Dordrecht 13.56, 's Graven ha - ge 15.34, Haarlem 13.96, 's-Hertogenbosch 15.39, Maastricht 3.35, Nijmegen 15.5:3, Rotterdam 14.55, Schiedam 6.72, Tilburg 9.42, Utrecht 16.35, Zwol le 17.48. Volgens bericht in de katholieke bladen zal de algemeene vergadering der Nederlandsche ka tholieken, om te protesteeren tegen den toestand aes Pausen, niet den lOden, maar den 17den De cember te Utrecht worden gehouden. De aaitsbisscliop en de bisschoppen van Neder land hebben een adres gezonden aan Z. H. den paus, waarin zij openlijk betuigen dat zij, over de algebeele handhaving van de waarheid en het ge zag des Roomschen leerstoels, met beslistheid vast- houden en uitspreken wat de katholieke wereld belijdt- dat, tot volledige uitoefening der Apos tolische rechtsbevoegdheid en van het leeraarsambt, lie Roomsche opperpriester eene macht noodig heett, die aan niemand ondergeschikt, waarlijk zeltstan dig isen dat mitsdien, door Gods bijzondere be schikking de opvolgers van den H. Petrus de tij delijke macht hebben vei kregen, welke bij den te- genwoordigen toestand der maatschappij voor een goede, een onbelemmerde leiding der kerk en der zielen alleszins noodzakelijk is en, ongerekend den wettigen oorsprong en de uitnemende en verschei dene titels, onschendbaar moet zijn volgens het duidelijk gebleken raadsbesluit der Goddelijke Voor zienigheid. Verder herhalen zij daarin de betuiging van lief de en verknochtheid jegens Z. H., wraken opnieuw zijde ingebrande getal aflezend. „Tweehonderd elfherhaalde de molenaar en schreef de cijfers in zyn boek. „Tijs die stam daar is te sterk gesnoeid," riep hi, en wees in de richting van den molen, „de zaag tnoet er niet te scherp in gezet worden we verliezen anders te veel hout en krijgen er niet de juiste dikte der bal ken uit. De kanten behoeven niet zoo nauwkeurig op elkander te passen. Loop gauw de kerel snijdt er me weer een hal ven stam af „Drommelsbrulde bij op hetzelfde oogenblik tegen den knecht, die de paarden stuurde, „beul de dieren niet zoo af. De stam blijft daar baken aan een steen, ziet ge het niet, blind uilskuiken? Moet ik overal zeli bij zijn Weer vloog er een stam ir, het dal. „Nummer acht en negentig," riep de knecht. „Nummer achten negentig," herhaalde Holzegger bedaard. „Zoo, nu gaat het; huhu, Fritz, voorwaarts! Geef Fritz eens met de zweep, Toni, hij is lui. Ge moet de ketting wat strakker aantrekken, ze glijdt af. Wat is dat nu weer met den molen? De ra- ders gaan, alsof ze in meelpap rondslaan. August moet de sluis optrekken, we vorderen anders niet. Drommels, moet ik dan alles alleen doen?' Hij zette zijne muts af en veegde zich het zweet van het vooi hoofd.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1