i(' Jaarg'. No. 23*2. Zaterdag 1 December 1888, Nieuws- eu Advertentieblad F. DIELEMAN AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. TENTOONSTELLING TE PARIJS in 188 9. FEFIEEETOA. DE H.0 y.T V EST EB VAN EI KLUS?, Fr. ZIMMERMANN. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 £cent. Afzonder!. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco inarewacht, uiterljjk tot Dinsdag- eu Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het is voorzeker den meesten lezers bekend, dat men den 14e April 11. de afdeeling „Land bouw" der Vereen'ging ter behartiging der Ne- tleilandsche belangen op de Tentoonstelling te Pa rijs zich beeft geconstitueerd. Gedurende langen tijd was de Vereeniging tot stilzwijgen gedoemd bij gemis aan voldoende in lichtingen, die de Parijsche Tentoonstellings com missie eeist kort geleden verstrekte. De Vee Tentoonstelling zal plaats hebben van 11 tot 22 Juli 1889. De prijzen van liet Vee zijn als volgt Categorie 9. Nederlandsche veeslagen (Race bol- flandaise). Stieren van 1 tot 2 jaar. Ie Prijs500 francs en gouden medaille. 2e 400 zilveren 3e 300 bronzen Stieren van 2 tot 4 jaar. Ie Prijs600 francs en gouden medaille. 2e 500 zilveren 3e 400 bronzen Vrouwelijke lokdieren van 2 tot 3 jaar. Ie Prijs: 300 fiancs en gouden medaille. 2c 200 zilveren 2e 150 bronzen Categorie 10. Rassen van de polders en lage landen van het noorden van Europa als: (Race de Wilster, du Marsh, Tondern Britenborg). Stieren van 1 tot 4 jaar. Ie Prijs: 400 francs er? gouden medaille. 2e 300 zilveren 3e 200 bronzen Vrouwelijke dieren van 1 tot 2 jaar. Ie Prijs250 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren NOVELLE VAN IX. Zoo lang ik hier houtvester ben, was er geen wilddief hier" hij bleef plotseling steken en het was alsof eene booze herinnering zijne gelaatstrek ken vertrok „ja, toch een Toen echter nooit weer. Ik heb me ze ontzag weten te verschaffen en geen boosdoener legt meer de hand aan wild of boom, ze kennen Krantz. Nu denken de schelmen nu ik u als hulp tot me genomen heb, dat ik door ouderdom zwak geworden ben. HahaBlijf maar op de sofa liggen, jongetje, je oude vader zal dat volkje wel klaar krijgen, zooals hjj het vroeger ge daan heeft." „Vader!" riep Karei, bleek van toorn opspringend „ik duld het. niet, dat, ge zoo verachtelijk van me spreekt, Ik zeg u, dat ik het niet duld, want ik verdien het niet.' 3e Prijs 100 francs en bronzen medaille. Vrouwelijke dieren van 2 jaar en ouder. Ie Prijs300 francs eu gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 100 bronzen Rassen niet in de vorige (Race Durham, Here ford, Devon, Sussex et Anologues, des iles de la Manche, d'Ayr, Races sans cornes, races des High lands d'Ecosse, de Kerry, Hollandaise, des pol ders, etc.) begrepen. Stieren van 1 tot 4 jaar. Ie Prijs400 francs en gouden medaille. 2e 300 zilveren 3e 200 bronzen 4 e 100 getuigschrift. Vrouwelijke dieren van 1 jaar en ouder. Ie Prijs300 francs en gouden medaille. 2e 200 zilveren 3e 150 bronzen 4e 100 getuigschrift. Boven en buiten de genoemde uitlovingen kan de Jury beschikken over een Kunstvoorwerp van 1000 francs waarde, voor den besten stier in de eerste afdeeling. Een Kunstvoorwerp van 500 francs waarde voor de beste koe in de afdeeling Een Eereprijs van 15(0 francs waarde aan het dier van den meest volmaakten vorm Een groote Eereprijs van 2000 francs waarde aan de beste verzameling der afdeeling, bestaande uit minstens éen stier en 4 koeien van hetzelfde ras; geboren en opgevoed bij den eigenaar inzen der. Vervolgens worden nog prijzen uitgeloofd van 1000, 700, 500 en 300 frs. met medailles van goud, zilver en brons voor de mooiste verzame ling van 4 Koeien van betzelfde ras, benevens verschillende prijzen en medailles voor Schapen, Rammen en Ooien. Op dat oogenblik kwam Tante Tine binnen. „Mijn hemel, kind 1" riep zij, „blijf liggen; ge maakt uwe wonde erger en verliest ten slotte nog uw been. De enkel is een gevaarlijke plaats." „Ge zijt gewond V" riep de oude plotseling op een toon, door welks ruwheid toch bezorgdheid klonk. „Niet de moeite waaid door een steen." Toorn en spot spiegelden zich weer af in de trek ken van Óen oude. „Haha, dat zijn de wapens voor jagers hebt zeker elkander met steenen gegooid, niet „Wilt ge me aanhoeren of niet, vader, zeg het m.»ar Ik ben het nu zat, mjj als een schooljongen te laten bespotten," zeide Karei en z\,ne stem klonk bijna zoo ruw als die van den houtvester. Deze trad eene schrede achteruit, en mat hem van het hoofd tot de voeten. „Ge waagt het, zoo tot mij te spreken, knaap? „Ja, vader, ik ben geen kind, geen knaap meer onthoud dat. En dat ik uiij door u niet als zoodanig laat behandelen, moge het u bewijzen.' De oude sprong op hem toe. Elke spier in zijn gelaat, dat bleek van woede was, trok tezamen buiten zichzelven hief hij zijne vuist op, als wilde hij die in het volgend oogenblik op het hoofd zijns zoons laten neerkomen. Recht als eene kaars stond Karei tegenover hem. De aangifte van Vee moet vóór 27 December, en die van Landbouwvooitbrengselen vóór 15 De cember 1888 plaats hebben bij den Secretaris te Loosduinen den heer P. F. L. Waldeck of aan den ondergeteekende Fernand Hombach te Hulst lid der commissie, aan wien meer speciaal de zorgen voor de provincie zijn toevertrouwd, eu die zich bereid verklaart voor het geven van alle verdere inlichtingen. De Fransche regeering en de commissie coi res- dondeert niet met vreemde inzenders engeenein zending uit Nederland wordt aangenomen, anders dan door tusschenkomst der op verzoek van de Farnsche ïegeering in ons land opgerichte Com missie. De inzenders kunnen in Frankrijk van een ver laagd spooi wegtarief genieten, en de vereeniging zal zooveel mogelijk in de transportkosten naar Parijs te gemoet komen, de kosten van verzorging en voeding komen voor rekening van de inzen ders. De kosten voor plaatsruimte tot het ten toonstellen van Landbouw-prodocten voor ^Land bouwers-producenten bedragen ƒ7.50 per M". oor dit bedrag wordt door de Nederlandsche hoofdcom missie het noodig decoratief in het Tentoonstel lingsgebouw aangebracht; de inzendingen, zoo die niet al te zwaar zijn, gratis vervoerd en voor noodige bewaking te Parijs zorg gedragen, alhoewel de commissie zich voor beschadiging of verlies niet aansprakelijk stelt. Voor inzending van kleine voorwerpen zullen eenvoudige tafels worden op gesteld en draagt de commissie zorg voor de uit pakking. Niet genoeg kan er bij onze ontwikkelde land bouwers op aangedrongen worden, in het strijd- peik te treden met andere landen, voor de voort brenging van het beste melk- en vet vee, en voor de zuiverheid en vorm onzer graansoorten. Behalve het voordeel dat zulk eene tentoonstel- „Sla toe, vader, voor uwe rekening*.eide hij. Het was verwonderlijk, hoe op ditoogenblik de ge laatstrekken der beide mannen op elkaar geleken. De slag zou zeker gevallen zijn, indien niet tante Tine, die met sprakelooze verbazing het gar.sche toor.eel had gadegeslagen, zich tusschen de beide mannen geplaatst had. „Foei. het is schanderiep zij. „Vader tegen zoon Wilt ge moord en doodslag in huis bren gen 8chaam u, Hendrik, hebt ge eer. strooper voor u, of uw eigen kind, dat ge u gedraagt als een heiden „Zwijg!" zeide de houtvester met donderende stem en trad, terwijl hij zijne vuist liet zinken, eene schre de terug. „Ach wat, mij maakt ge niet bang. We kennen elkaar al te lang. Foei, Hein, schamen moest ge u, zeg ik u nog eens. Grijze haren en warm bloed als een jonge driftkop en waarom Omdat een strooper aan Karei ontsnapt is. Dat is u wel nooit overkomen niet? Ge hebt ze allen om gebracht, gij, snoever. Zoudt ge liever gehad heb ben, dat Karei met bloedige handen en een moord op de ziel thgis gekomen was, alleen om een el- leudigen reebok Als machteloos zonk de oude ineen en wierp een schuwen blik op zijne zuster.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1